آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

دسته بندی رمز ارزها | آشنایی با ۹ گروه اصلی رمز ارزها

دسته بندی رمز ارزها

دسته بندی رمز ارزها، در این مقاله قصد داریم تا  ۹ گروه مهم ارزهای دیجیتال را به شما معرفی نماییم. در واقع این دسته بندی بر اساس پلتفرم های رمز ارزها صورت گرفته است. که شما می توانید با خواندن این مقاله با این رمز ارزها آشنا شوید. تیم زوم ارز سعی بر این داشته است تا بتواند تا به بهترین شکل ممکن اطلاعاتی را در ارتباط با رمز ارزهای مختلف در اختیار شما قرار دهد.


۹ گروه اصلی ارزهای رمز نگاری

در این مقاله بازار رمز ارزها به ۹ دسته اصلی تقسیم بندی شده و بررسی شده است.

در حال حاضر نزدیک به ۱۶۰۰ کوین و توکن مختلف در دنیای ارزهای رمز پایه وجود دارد که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارا می باشند. ما تصمیم گرفتیم آنها را در ۹ گروه دسته بندی کنیم.

در این قسمت طبقه بندی ارزهای رمزنگاری شده بر اساس بازار عمومی انها آورده شده است. این ۹ گروه عبارتند از:

۱.ارز

9 گروه اصلی ارزهای رمز نگاری
۹ گروه اصلی ارزهای رمز نگاری _ ارزها

در این قسمت ارزهای رمز نگاری شده زیر وجود دارد که متعلق به دسته اول هستند و به عنوان ارز فعالیت می کنند. در واقع پروژه هایی وجود دارند که هدف اصلی آنها این است که جایگزین پول شوند.

این ۱۳ ارز شامل بیت کوین BTC، ریپل XRP، مونرو XMR، بیت کوین کش BCH، لایت کوین LTC، دش DASH، آیوتا MIOTA، دیکرد DCR، دوج کوین DOGE، بیت کوین گلد BTG، دیجی بایت DGB، نانو NANO و بیت کوین دایموند BCD می باشد.

بیت کوین BTC

اولین و بزرگترین ارز رمز پایه غیرمتمرکز و open source می باشد. در حال حاضر و با افزایش استفاده از این رمز، بیت کوین با مساله مقیاس پذیری روبرو است. اجرای شبکه لایتنینگ Lightning امیدوار کننده به نظر می رسد و می تواند نگرانی های مقیاس پذیری را بر طرف کند و همچنین مصرف بالای انرژی ان را بر طرف نماید.

ریپل XRP

یک ارز کاملا متمرکز به شمار می رود که به دلیل درگیری شدید با بانک ها و موسسات مالی، ممکن است بسیار موفق شود. به نظر می رسد ریپل در حال برنامه ریزی برای غیرمتمرکز کردن آن است. رمز ارز ریپل به دلیل الگوریتمی که در ساختار خود استفاده می نماید، قادر به پشتیبانی از تعداد زیادی تراکنش در ثانیه می باشد.

مونرو XMR

ارز غیرمتمرکز و تحت حمایت جامعه است که کاملا به منظور حفظ حریم خصوصی و نا شناس ماندن ایجاد شده است. به دلیل ماهیت غیر قابل ردیابی بودن، مونرو قابلیت بالایی را ارائه می دهد و برای هر کسی که می خواهد حفظ حریم خصوصی را به صورت مطلق اعمال کند، بسیار مناسب است.

بیت کوین کش BCH

این رمز ارز فورک بیت کوین است و با تفاوت اصلی بین داشتن اندازه بلوک که ۸ برابر بزرگتر از بیت کوین اصلی است، ۸ برابر مقیاس پذیرتر است. بیت کوین اخیرا اندازه بلوک را به ۳۲ مگابایت افزایش داده است و می تواند معاملات و تراکنش های بیشتری را پشتیبانی کند. این موضوع باعث می شود تا بیت کوین کش نسخه سریع و ارزان بیت کوین باشد.

لایت کوین LTC

رمز ارز لایت کوین نیز یک فورک بیت کوین می باشد که با نسخه متفاوتی از الگوریتم استخراج PoW ادغام شده است. علاوه بر این، لایت کوین محدودیت عرضه کوین بیشتری دارد و سرعت ارسال لایت کوین بسیار سریع تر از ارسال بیت کوین است.

دش DASH

این رمز ارز بسیار بر این موضوع که کارپسند واقع شود، تمرکز دارد. همچنین می تواند معاملات و تراکنش ها را با سرعت نسبتا سریعتری پردازش کند و به کارمزد کمتری نیاز دارد. یک ویژگی منحصر به فرد رمز ارز دش DASH، وجود یک شبکه دو لایه متشکل از Masternodes و Miner است. با استفاده از Masternodes رمز ارز دش سرعت و مقیاس پذیری را انتخاب کرد.

آیوتا IOTA

رمز ارز آیوتا اغلب به عنوان بلاکچین نسل ۳ شناخته می شود که از فناوری جدیدی به نام تنگل Tangle پشتیبانی می کند. تنگل از جمله فناوری هایی می باشد که امکان مقیاس پذیری بالا، بدون کارمزد و تراکنش های سریع را فراهم می کند.

آیوتا قصد دارد لایه اتصال بین ۸۰ میلیارد دستگاه IOT باشد که انتظار می رود در سال ۲۰۲۵ به اینترنت متصل شوند.

نانو NANO

رمز ارز نانو همانند ارز آیوتا به عنوان بلاکچین نسل ۳ به نام Block Lattice شناخته می شود که دارای ویژگی های مقیاس پذیری بالا، بدون کارمزد و تراکنش سریع است. با استفاده از نانو، هر کاربری بلاکچین مخصوص به خود را دارد و باید برای هر تراکنش مقدار کمی محاسبات انجام دهد که باعث می شود نانو ۳۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد و عملکرد آن کاهش یابد.

دیکرد DCR

با رشد عملیت استخراج، روند تصمیم گیری بیت کوین متمرکز تر شده است و بزرگترین شرکت های استخراج از قدرت محاسباتی بالایی برخوردار می باشند. دیکرد با سیستم ترکیبی اثبات سهام PoS و اثبات کار PoW به شدت بر روی تمرکز زدایی توجه دارد تا به آنچه بیت کوین در نظر گرفته تبدیل شود. آنها به زودی شبکه لایتنینگ Lightning را برای مقیاس بندی پیاده سازی می کنند.

اترنیتی AE

اخیرا دیدیم که مقیاس بندی اجرای قراردادهای هوشمند در بلاکچین دشوار است. Crypto Kitties یک مثال عالی است. چیزی به سادگی ایجاد و تجارت دارایی های منحصر به فرد در اتریوم وقتی که حجم معاملات افزایش یافت، شبکه را از بین برد.

اتریوم و زیلیکا سعی خواهند کرد با شاردینگ Sharding این مشکل را بر طرف کنند. تمرکز اترنیتی Aeternity بر افزایش مقیاس پذیری قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز با انتقال قراردادهای هوشمند به خارج از زنجیره است. قراردادهای هوشمند در مورد اترنیتی به جای اجرای محاسبات در بلاکچین، در کانال های خصوصی بین طرف های درگیر در قرارداد انجام می شود.

کانال ها خطوط ارتباطی طرفین در یک قرارداد هوشمند می باشند. آنها بلاکچین را لمس نمی کنند مگر اینکه احتیاج به انتقال ارزش باشد. از آنجا که خارج از زنجیره هستند، قراردادهای کانال ها می توانند بسیار کارآمدتر عمل کنند. آنها نیاز به پرداخت هزینه برای هر محاسبه ندارند و همچنین می توانند با حریم خصوصی بیشتری کار کنند.

جنبه مهم توسعه قرارداد هوشمند و DApp دسترسی به منابع داده خارج است. اوراکل ها Oracles دسترسی به داده های خارج از بلاکچین را فراهم می کنند. در بسیاری از پروژه های بلاکچین، اوراکل ها یک خطر امنیتی و یک نقطه بالقوه را نشان می دهند، زیرا آنها جریان های متمرکز و متغییری دارند.

Aeternity پیشنهاد می دهد که اوراکل غیرمتمرکز با ماشین اوراکل خود ارائه شود. با انجام این کار داده های خارجی به محض رسیدن به بلاکچین اترنیتی تغییرناپذیر و غیر قابل تغییر می شوند. اترنیتی یک بازار پیش بینی را اجرا می کند که در ان کاربران می توانند در مورد صحت داده های دریافت شده از جهات مختلف بحث کنند. شبکه اترنیتی با ترکیبی از اثبات سهام PoS و اثبات کار PoW اجرا می شود.

بیت کوین اتم BCA

رمز ارز بیت کوین اتم یک فورک بیت کوین است که امکان یکپارچه سازی مبادلات اتمی و شبکه لایتنینگ Lightning را فراهم می کند که با اجماع ترکیبی PoS و PoW تامین می شود. به نظر می رسد بیت کوین اتم به دنبال نوآوری با جدیدترین فناوری در کنار بیت کوین کش BCH است.

دوج کوین DOGE

این رمز ارز به عنوان شوخی معرفی شد و به سرعت یک جامعه بر جنب و جوش را به خود جذب کرد. دوج کوین فورک لایت کوین می باشد و برنامه اصلی آن یک واحد پولی برای اکوسیستم رمز ارزهاست. دوج کوین کاربردهای تجاری محدودی دارد.

بیت کوین گلد BTG

بیت کوین گلد یک نسخه از بیت کوین است که تفاوت اصلی آن با بیت کوین در داشتن الگوریتم مقاوم در برابر ASIC است. دلیل ایجاد بیت کوین گلد شکستن اثرات متمرکز سازی بیت کوین بود، جایی که استخراج بیت کوین به یک صنعت متمرکز تبدیل شده و توسط نهادهای بزرگ و قدرتمند کنترل می شود. داشتن یک الگوریتم مقاوم در برابر ASIC، به کاربران عادی و روزمره امکان می دهد در فرآیند استخراج شرکت کرده و تمرکز زدایی واقعی بیت کوین را باز گردانند. با این حال، بیت کوین گلد در ماه مِی ۲۰۱۸ از حمله ۵۱% رنج برد و در نتیجه پروژه را به خطر انداخت.

دیجی بایت DGB

بلاکچین PoS دیجی بایت بر روی صدها و هزاران سرور، تلفن، کامپیوتر و نود در سر تا سر جهان پخش شده است و هدف آن دستیابی به سطح نهایی تمرکززدایی است. دیجی بایت بین هر الگوریتم استخراج تعادل برقرار می کند تا یک الگوریتم غالب نشود. پذیرش دیجی بایت در چهار سال گذشته بسیار کند بوده است. در مقایسه با رقبای خود هنوز ارز نسبتا مبهمی است. اطلاعات فنی زیادی در مورد آنچه تیم توسعه برای آینده برنامه ریزی کرده است وجود ندارد. دیجی بایت مشابه بیت کوین است، اما با زمان بلاک کوتاه تر و الگوریتم چند اجماعی دارد.

بیت کوین دایموند BCD

به نظر می رسد بیت کوین دایموند یک نسخه دقیق از بیت کوین است، و تفاوتی که دارد این است که عرضه کوین های آن ۱۰ برابر بیشتر است. بیت کوین دایموند همچنین به دنبال رفع عدم محافظت از حریم خصوصی بیت کوین و کندی زمان تراکنش ها است. یک بحث احتمالی این است که بیت کوین دایموند توسط تیم ناشناس کنترل می شود.

بیشتر بخوانید:شت کوین Shitcoin چیست؟

۲.پلتفرم

9 گروه اصلی ارزهای رمز نگاری
۹ گروه اصلی ارزهای رمز نگاری – پلتفرم ها

در اینجا ارزهای رمزنگاری زیر آورده شده است که به دسته دوم تعلق دارند و به عنوان بسترهای نرم افزاری بلاکچین که دارای قابلیت قرارداد هوشمند هستند و اجازه می دهند تا برنامه های غیرمتمرکز dApp بر روی پلتفرم خود ساخته شوند، شناخته شده اند.

این رمز ارزها شامل اتریوم ETH، ایاس EOS، کاردانو ADA، وی چین VET، نئو NEO، استلار XLM، اتریوم کلاسیک Ethereum Classic، زیلیکا ZIL، کوانتوم QTUM، آیکون ICX، آنتولوژی ONT، استاتوس SNT و زم XEM می باشد.

اتریوم ETH

اولین پروژه open source نسل دوم که کاربردهای فناوری بلاکچین را گسترش می دهد. ویژگی انقلابی اتریوم عملکرد قراردادهای هوشمند است، که به قراردادهایی اشاره دارد که با مجموعه ای از قوانین و مقررات قطعی خود اجرا می شوند، بدون نیاز به هیچ واسطه ای از قبل برنامه ریزی شده اند. در حال حاضر محبوب ترین پروتکل بلاکچین برای پروژه ها برای ایجاد و صدور توکن های بومی آنها است، در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ پروژه در بلاکچین ان اقامت دارند. آخرین موضوعی که با آن روبرو است مقیاس پذیری است. انها به طور مداوم در حال جستجوی راه حل هایی برای سهولت در مقیاس پذیری هستند، از برجسته ترین راه حل ها می توان به Raiden Network، Plasma و Sharding اشاره کرد.

ایاس EOS

به نظر می رسد ایاس یک فناوری امیدوار کننده است که می خواهد همه کارها از جمله قابلیت قرارداد هوشمند تا مقیاس پذیری بالا و همچنین بستری برای توسعه DApp ها را انجام دهد.

کاردانو ADA

کاردانو یک بلاکچین نسل سوم است که شبیه به ایاس و اتریوم است، تفاوت اصلی این است که هدف ان توسعه ویژگی های پیشرفته تر از طریق یک فلسفه علمی و یک رویکرد تحقیق محور است. با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام PoS، کاردانو به عنوان تنها پروتکل PoS با امنیت اثبات شده در نظر گرفته می شود. این رمز ارز با افزایش قیمت، جایگاه خود را در لیست ۱۰ ارز رمز پایه برتر تثبیت کرد.

وی چین VET

وی چین یک پروژه بلاکچین است که در حال ایجاد یک پلتفرم تجاری و سیستم ردیابی موجودی است. وی چین با افتخار اولین ارز رمز نگاری شده برای برنامه بازیابی معتبر شناخته شده است. وی چین روابط عمیقی با دولت چین دارد و با فناوری خود در چین نفوذ زیادی می کند. بنابراین جای تعجب نیست که یکی از قوی ترین جوامع در جهان رمزنگاری را داشته باشد.

نئو NEO

نئو یک پلتفرم بلاکچین است که غالبا به عنوان اتریوم چینی با هدف توسعه عملکردهای گسترده تر برای توسعه DApp و قراردادهای هوشمند دیده می شود. در مقایسه با اتریوم، نئو دارای سیستم قرارداد هوشمند متفاوت، ساز و کار اجماعف مدل حاکمیت و رویکرد متفاوتی نسبت به پذیرش در دنیای واقعی است. در حال حاضر فقط ۹ نود وجود دارد که هر کدام از آنها توسط یک نهاد انتخاب شده نئو اداره می شوند و تحت قرارداد هستند. گرچه به نظر می رسد نئو نسبتا متمرکز است، اما درحال تلاش برای تمرکز زدایی در آینده است.

استلار XLM

استلار یک پروژه توزیع شده است که متمرکز بر ایجاد زیر ساخت پرداخت مالی برای تسهیل معاملات بین مرزی و چند ارز در سطح جهان است. استلار از مکانیسم PoS استفاده می کند و شباهت زیادی به ریپل دارد. در حقیقت، استلار و ریپل توسط یک شخص تاسیس شده اند. ۸۰% از کوین های استلار متعلق به بنیاد استلار است و از نظر فنی آن را به یک ارز متمرکز تبدیل می کند.

اتریوم کلاسیک ETC

زنجیره اصلی اتریوم که پس از هک بزرگ DAO تصمیم گرفت که فورک نزند، منجر به از دست دادن میلیون ها اتریوم شد. اکثریت جامعه اتریوم و توسعه دهندگان تصمیم گرفتند که در یک فورک سخت شرکت کنند و در نتیجه اتریوم کلاسیک ایجاد شد.

زیلیکا ZIL

زیلیکا یک بلاکچین با عملکرد بالا است که در حال توسعه روش جدیدی برای حل مساله مقیاس پذیری در فضای بلاکچین است. بلاکچین زیلیکا قادر به پردازش ۲۴۰۰ تراکنش در ثانیه است و به دنبال مقیاس گذاری آن در بیش از ۱۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه می باشد. زیلیکه به طور خطی با تعداد نودها مقیاس پذیر است. این بدان معناست که هر چه تعداد نودها بیشتر باشد، سرعت شبکه بیشتر می شود. علاوه بر این، انها به دنبال ادغام ویژگی های حفظ حریم خصوصی در بلاکچین خود هستند.

کوانتوم QUTUM

کوانتوم یک پلتفرم ترکیبی است که با به کارگیری قابلیت اطمینان فناوری بیت کوین و عملکرد انقلابی اتریوم در قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز، از هر دو طرف بهترین بهره را می برد. کوانتوم از الگوریتم اجماع PoS استفاده می کند و به سمت برنامه های دنیای واقعی و تجارت محور متمرکز شده است.

آیکون ICX

آیکون که اغلب با عنوان اتریوم کره ای برچسب گذاری می شود، یک پلتفرم کاربردی غیرمتمرکز است که هدف ان اتصال بلاکچین های مستقل با مدل های مختلف حاکمیت و الگوریتم اجماع است. آیکون دارای طیف گسترده ای از شرکا است که شامل بانک ها، ارائه دهندگان بیمه، بیمارستان ها و دانشگاه ها می باشد. تمرکز اصلی آیکون بر روی سیستم های تایید شناسایی ID و پرداخت است.

لیسک LSK

ویژگی منحصر به فرد Lisk در مقایسه با سایر بلاکچین ها تمرکز آن بر ادغام زنجیره های جانبی به عنوان واسطه ای برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز است. این به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا با ایجاد یک زنجیره جانبی مستقل از زنجیره اصلی LISK، با نودهای اختصاصی خود، بلاکچین خود را ایجاد کنند که این شبیه ساختار نئو است. با این حال، یک نقطه ضعف این است که لیسک در حال حاضر تا حدودی متمرکز است. لیسک قصد دارد تا الگوریتم اجماع را تغییر دهد تا در آینده نزدیک سیستم بیشتر متمرکز شود.

آرچین REV

این رمز ارز یک بلاکچین با عملکرد بالا و دارای ابزاری در مقیاس صنعتی است که بر عملکرد و مقیاس پذیری تمرکز دارد. مانند اتریوم، آرچین کاملا اماده است و امکان عملکرد قراردادهای هوشمند و توسعه DApp را فراهم می کند. سرعت معاملات مورد انتظار بلاکچین ۴۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه است.

آردور ARDR

همانند رمز ارز Lisk، Ardor یک پلتفرم بلاکچین عمومی است که به هر کسی اجازه می دهد تا از فناوری بلاکچین Nxt با استفاده از زنجیره های جانبی استفاده کند. زنجیره های جانبی به بلاکچینی اشاره دارد که به گونه ای طراحی شده است که در هنگام توسعه بلاکچین شخصی خود، امکان استقرار اسان و یکپارچه را فراهم کند. این زنجیره های جانبی توسط زنجیره اصلی تامین می شوند. توسعه دهندگان به طیف گسترده ای از قابلیت ها که شامل تغییر شکل، ایجاد و تجارت دارایی دسترسی خواهند داشت.

آنتولوژی ONT

انتولوژی یک پلتفرم چند زنجیره ای با عملکرد بالا است ک به شبکه ای از بلاکچین های مستقل امکان همکاری با یکدگیر را می دهد. هدف این رمز ارز توسعه یک زیر ساخت عمومی برای تمامی پروژه ها می باشد.

NXT

رمز ارز NXT یک شبکه پرداخت open source است که از الگوریتم اجماع PoS استفاده می کند. Nxt به جای اینکه فقط یک پول دیجیتال مانند بیت کوین باشد، یک جعبه ابزار جامع همراه با یک سیستم استفاده آسان برای ایجاد یک محیط غنی از ویژگی برای توسعه دهندگان برای ساخت DApp در بالای بلاکچین ارائه می دهد. بلاکچین Nxt ماهیتی ماژولار دارد و به راحتی امکان ایجاد DApp را فراهم می کند.

استاتوس SNT

استاتوس از طریق اپلیکیشن روی تلفن هوشمند شما به همه برنامه های غیرمتمرکز اتریوم دسترسی پیدا می کند. با هدف قرار دادن سریعترین بخش برای کاربران تلفن هوشمند، در را به سمت پذیرش انبوه برنامه های غیرمتمرکز اتریوم باز می کند.

زم XEM

NEM به عنوان بلاکچین دارایی های هوشمند شناخته می شود. به دلیل ماهیت ماژولار بودن، بلاکچین NEM انعطاف پذیر است و می تواند برای موارد مختلف استفاده شود. NEM مبتنی بر ساز و کار اجماع منحصر به فردی است که توسط تیم انها ایجاد شده است.

۳.اکوسیستم

9 گروه اصلی ارزهای رمز نگاری
۹ گروه اصلی ارزهای رمز نگاری _ اکوسیستم ها

در مجموع ۷ رمز ارز در این دسته قرار می گیرند. هدف از ارز اکوسیستم تقویت سهولت استفاده در فضای رمزنگاری از طریق اجزای پشتیبان مختلف شامل تبادلات غیرمتمرکز، استانداردهای باز برای اپلیکیشن ها و موارد دیگر است. در ادامه به دو نمونه از این ارزهایی که در این دسته قرار می گیرند اشاره کردیم.این رمز ارزها شامل ویوز WAVES و چین لینک LINK می باشند.

ویوز WAVES

ویوز یک پلتفرم بلاکچین open source است که از توسعه قرارداد هوشمند پشتیبانی می کند و به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برای ایجاد توکن دلخواه خود استفاده کنند. ب استفاده از ویوز، افراد می توانند در کمتر از یک دقیقه توکن های خود را بسازند. ویوز همچنین شامل یک صرافی غیرمتمرکز یا DEX است که در آن کاربران می توانند کوین تازه ایجاد شده خود را در یک جفت معاملاتی با هر توکن ویوز دیگر معامله کنند. ساز و کار اجماعی که ویوز را تامین می کند pos است.

چین لینک LINK

چین لینک یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز است و به عنوان پلی بین دنیای بلاکچین دیجیتال و دنیای واقعی تجارت عمل می کند. اوراکل به عنوان موجودی تعریف می شود که وقایع دنیای واقعی را بدست آورده و تایید می کند و اطلاعات خارجی را به بلاکچین منتقل می کند تا در قراردادهای هوشمند استفاده شود.

با استفاده از چین لینک، اوراکل های شبکه داده های خارجی و واقعی را از API، مجموعه داده ها و سایر نقاط بازیابی می کنند و آنها را به بلاکچین منتقل می کنند تا امکان قرارداد هوشمند فراهم شود. چین لینک یک پروژه ERC-20 است که بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است.

۴.حریم خصوصی

9 گروه اصلی ارزهای رمز نگاری
۹ گروه اصلی ارزهای رمز نگاری – پرایویسی کوین ها

در کل ۱۰ ارز وجود دارد که در گروه ارزهای حریم خصوصی قرار می گیرند. ارزهایی که در دسته حریم خصوصی قرار می گیرند در اینجا آمده است:

مونرو XMR، زی کش Zcash، VERGE، BYTECOIN، BITCOIN PRIVATE، KOMODO، PIVX، ZCOIN، ENIGMA و NAVCOIN در این دسته می باشند. در ادامه به معرفی چهار نمونه از این رمز ارزها می پردازیم.

مونرو XMR

مونرو یک ارز رمز نگاری شده open source است که فورک Bytecoin می باشد. مونرو از یک سیستم اثبات کار به نام Cryptonight استفاده می کند و در حال حاضر بزرگترین کوین حفظ حریم شخصی مبتنی بر سرمایه بازار است. مونرو از انواع تکنیک های حفظ حریم خصوصی منحصر به فرد استفاده می کند که شامل آدرس ها و تراکنش ها ی محرمانه و غیر قابل رد یابی است.

زی کش ZEC

زی کش یک رمزنگاری open source و محرمانه است که توسط یک نهاد به نام Zcash Company ایجاد و مدیریت می شود. زی کش از نوعی از الگوریتم اثبات کار به نام Equihash استفاده می کند. زی کش مشابه بیت کوین است، تنها تفاوت در این است که گزینه ای برای پنهان کاری و محافظت از تراکنش ها فراهم می کند.

جنبه منحصر به فرد زی کش ایجاد یک فناوری رمز نگاری سفارشی به نام zk-SNARKs است. اساسا، به کاربران اجازه می دهد بدون نیاز به پخش اطلاعات گفته شده، صحت اطلاعاتی را که برای طرف دیگر ارسال می کنند ثابت کنند.

بایت کوین BCN

بایت کوین یک ارز رمز پایه open source ، ناشناس و متمرکز است که دارای افتخار اولین رمز نگاری محرمانه است که تا کنون ایجاد شده است. بایت کوین برای اولین بار از امضای CryptoNote استفاده کرد، که پایه ای برای تراکنش های ناشناس و خصوصی است.

ورج XVG

Verge  یک ارز رمز نگاری فورک دوج کوین می باشد و بر روی ویژگی های ناشناس ماندن متمرکز است. بر خلاف سایر پروژه ها، ورج از الگوریتم های اثبات کار متعددی استفاده می کند. یکی از ویژ گی های منحصر به فرد ورج ایجاد فناوری به نام پروتکل Wraith است که به کاربران امکان تعویض دفترهای عمومی و خصوصی را می دهد.

۵.صرافی

9 گروه اصلی ارزهای رمز نگاری
۹ گروه اصلی ارزهای رمز نگاری _ توکن های صرافی

رمز ارزها  و پروژه های بسیاری وجود دارد که راه حل هایی را مبتنی بر مبادله و شبکه پرداخت برای افزودن نقدینگی بسیار مورد نیاز، افزایش تجربه کاربر و از بین بردن اصطکاک استفاده از ارزهای رمز پایه ارائه می دهند. در اینجا به ۷ رمز ارز اشاره می کنیم که جزء صرافی ها می باشند:

رمز ارز Cryptonex، QASH، Kyber، Request Network، Bitshares، Loopring و زیرو ایکس ۰X در این دسته می باشند. در ادامه شما با دونمونه از این رمزارزها آشنا خواهید شد.

زیروایکس ZRX

زیروایکس پروتکلی می باشد که بر تجارت توکن ای مبتنی بر اتریوم متمرکز است. هدف زیروایکس این است که ضمن حفظ مزایای امنیتی، تجربه کاربر را به میزان قابل توجهی ارتقا دهد. یک ویزگی عالی زیروایکس این است که اجازه می دهد DApps بر روی پروتکل ان ایجاد شود، و به این ترتیب امکان استفاده از قابلیت همکاری بین سایر برنامه ها و توکن ها از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند وجود دارد.

لوپرینگ LRC

لوپرینگ یک صرافی غیرمتمرکز است که از یک سیستم اجرای تجارت خودکار برای تبادل توکن ها برخوردار است. پلتفرم Loopring قابلیت همکاری بین برنامه های غیرمتمرکز را که از قابلیت تبادل استفاده می کنند، تسهیل می کند. لوپرینگ بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده و توکن ERC-20 خاص خود را دارد که LRC نام دارد.

۶.گیمینگ و گمبلینگ

9 گروه اصلی ارزهای رمز نگاری
۹ گروه اصلی ارزهای رمز نگاری _ ارزهای گیمینگ و گمبلینگ

به نظر می رسد ادغام فناوری بلاکچین در صنعت پر درامد بازی، یک ترکیب جالب است که این امکان را دارد که امکانات جدیدی را برای گیمرها و توسعه دهندگان بازی تعریف کند. بازی های مبتنی بر بلاکچین جامعه گیمینگ را قادر می سازد تا به طور مستقیم ارتباط برقرار کنند، همکاری کنند، رقابت و مذاکره کنند و حتی منابع جدید درآمد را باز کنند.

رمز ارزهایی همچون STORM، Funfair، Electroneum و WAX در این دسته قرار دارند.

استورم STORM

Storm قبلا به عنوان Bitmaker شناخته می شد. توکن های بومی Storm در بستر اتریوم ساخته می شوند در حالی که از قراردادهای هوشمند اتریوم برای تسهیل معاملات در بازار استورم استفاده خواهد شد.

وکس WAX

WAX مخفف عبارت Wordwide Asset eXchange یک بازا غیرمتمرکز برای دارایی های گیمینگ مجازی است. WAX با تمرکز بر دارایی های گیمینگ به هر کسی اجازه می دهد تا فروشگاه های مجازی در پلتفرم خود ایجاد کنند. الگوریتم اجماع WAX، DPOS است که به شما امکان می دهد تراکنش های بیشتری داشته باشید.

فان فیر FUN

فان فیر یک پلتفرم آنلاین و شرط بندی برای اپراتورهای کازینو است تا از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند منصفانه باشند. در پلتفرم فان فیر انواع بازی های شرط بندی وجود دارد. علاوه بر این، فان فیر به دنبال صدور مجوز از پلتفرم خود به عنوان یک راه حل کلیدی برای کازینوهای آنلاین یا هر کسی است که می خواهد راه اندازی کند، به انها امکان می دهد کازینو خود را برای کاربران خود سفارشی کنند.

۷.شبکه اجتماعی

9 گروه اصلی ارزهای رمز نگاری
۹ گروه اصلی ارزهای رمز نگاری _ توکن های شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی و رسانه ها بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما هستند، به طوری که نسل جوان به طور متوسط روزانه ۹ ساعت در سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و اسنپ چت می گذرانند. با این حال، یک نکته مهم در رسانه های اجتماعی سنتی این است که اطلاعات شخصی ما توسط یک پایگاه داده متمرکز کنترل شده و توسط یک شرکت ذخیره و مدیریت می شود. با داشتن همه این داده های ارزشمند، امنیت و حریم خصوصی ما به خطر می افتد.

هدف از ایجاد یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز، ایجاد توازن است. جایی که همه کاربران بر داده های خود کنترل دارند. در یک سیستم غیرمتمرکز، کاربران مدیریت داده های شخصی خود را بر عهده دارند.

رمز ارزهایی که در این دسته قرار می گیرند شامل موارد زیر هستند:

STEEM و KIN

KIN

کین KIN یک توکن است که توسط یک سرویس پیام رسان معروف به نام Kik راه اندازی شده است. بر خلاف اکثر پروژه های فاقد هرگونه محصول، Kik دارای یک پایگاه کاربری قوی با بیش از ۱۵ میلیون کاربر فعال است و در کنار فیس بوک و واتس اپ یکی از محبوب ترین پلتفرم های محبوب به شمار می رود. رمز ارز KIN در حال حاضر بر روی پلتفرم اتریوم ساخته شده است، اما به بلاکچین بومی خود مهاجرت خواهد کرد که بلاکچین استلار خواهد بود.

STEEM

استیم Steem یک بستر انتشار غیرمتمرکز است که به سازندگان محتوا اجازه می دهد تا از محتوای خود کسب درآمد کنند. هر زمان که محتوای موجود در بستر استیم افزایش یابد، سازنده محتوا و افرادی که محتوا را تدوین می کنند حق دریافت پول بومی STEEM را دارند. استیم همچنین بر اساس بلاکچین بومی خود ساخته شده است.

۸.ذخیره سازی داده های غیرمتمرکز

9 گروه اصلی ارزهای رمز نگاری
۹ گروه اصلی ارزهای رمز نگاری _ رمز ارزهای ذخیره سازی داده های غیرمتمرکز

جای تعجب نیست که ذخیره سازی داده های سنتی اغلب توسط شرکت های بزرگی مانند فیس بوک و گوگل انجام می شود که سرورهای متمرکز را قادر به ذخیره مقدار زیادی داده می کند. نمی توان انکار کرد که معماری متمرکز ذخیره سازی داده بسیار کارآمد است. با این حال، پایگاه های داده متمرکز به دلیل هک یا نقض داده ها، همیشه در معرض خرابی شبکه هستند. یک سیستم متمرکز مستعد حمله یک نقطه شکست است که کل شبکه را به خطر می اندازد.

یک شبکه ذخیره سازی داده غیرمتمرکز و منبع باز open source، با توزیع پرونده های شما در تعداد زیادی نود که قطعات کوچکی از داده های شما را در اختیار دارند، از دست دادن داده ها را تقریبا غیرممکن می کند. بسیاری از نودها کپی های همان پرونده را نگهداری می کنند، که به طور قابل توجهی سناریوی شکست یک نقطه از خطا را کاهش می دهد.

بیایید نگاهی بیاندازیم به کوین های مختلفی که روی ذخیره سازی داده ها متمرکز هستند:

این رمز ارزها شامل Siacoin  و Storj می باشند.

سیاکوین Siacoin

سیاکوین یک پلتفرم ذخیره سازی ابر open source است که نسخه غیرمتمرکز ارائه دهندگان ذخیره ساز قدیمی مانند آمازون، Dropbox و مایکروسافت است. سیاکوین یک شبکه ذخیره سازی نظیر به نظیر است که با توزیع فایل های رمزگذاری شده به هزاران کاربر، کاربر می کند. سیاکوین به هرکسی اجازه می دهد تا فضای هارددیسک خود را اجاره کند و برای خدمات خود توکن های بومی به دست اورد.

Storj

استورج یک شبکه ذخیره سازی ابر غیرمتمرکز است. استورج دارای جامعه قابل توجهی از کاربران است. شبکه استورج تراکنش های سریع، ارزان و خصوصی را ارائه می دهد و به صورت توزیع شده در بسیاری از نودهای شبکه ذخیره می کند.

۹.استیبل کوین ها

1 stable coin

ارزهای رمز پایه در تلاشند ارزش خود را در برابر دلار آمریکا حفظ کنند. با توجه به ماهیت بسیار نا پایدار ارزهای رمز نگاری شده، استفاده از ارزهای رمز پایه برای معامله دشوار است و اکثر بازرگانان که نماینده گروه مهمی می باشند، از این موضوع آگاه هستند. به منظور کاهش نوسانات ارزهای رمز پایه، انواع مختلفی از استیبل کوین ها معرفی شده است.

استیبل کوین همانطور که از نامش پیداست ارز رمز نگاری شده ای است که به دارایی با ارزش پایدار مانند طلا یا فیات وابسته است. برای مثال Tether با دلار USD پشتیبانی می شود و ارزش پایدار ۱ دلار برای هر توکن USDT دارد. از طرف دیگر، ارزش استیبل کوین نسبت به یک دارایی اصلی دارای ارزش ثابت است. این استیبل کوین ها شامل تتر و TrueUSD می باشند.

تتر با دلار آمریکا پشتیبانی می شود و محبوب ترین استیبل کوین را با حجم عظیم روزانه نشان می دهد. تتر توسط شرکتی به نام Tether Limited صادر می شود که ارتباط نزدیک با صرافی Bitfinex، سومین صرافی بزرگ از نظر حجم معاملات روزانه دارد.

TrueUSD یا TUSD برای اولین بار در Bittrex معرفی شد اما در صرافی های دیگری که شامل Binance، Upbit و CoinTiger است نیز گسترش یافته است. TUSD دومین و محبوب ترین استیبل کوین از نظر حجم است.


سخن پایانی

در این مقاله به دسته بندی رمز ارزها و پلتفرم های آنها پرداختیم. شما می توانید با مطالعه این مقاله با رمز ارزهای گروه های مختلف و ۹ گروه از مهم ترین آنها آشنا شوید.

ممنون از اینکه تا پایان “دسته بندی رمز ارزها” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
9 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یونسی
2 سال قبل

چرا رمزارزهای دسته شبکه اجتماعی به جایگاه خود دست پیدا نکرده اند؟

پوریا
2 سال قبل

کدام دسته از رمز ارزها را برای سرمایه گذاری بلند مدت پیشنهاد میکنید

مسلم
2 سال قبل

بیشترین رمز ارز در کدام دسته از رمز ارزها قرار دارد؟

یاسر
2 سال قبل

دسته بندی رمز ارزها چند دسته می باشد؟

سعید
3 سال قبل

این ۹ گروه هر چند وقت یکبار تغییر می کنند؟

تیم محتوا
پاسخ به  سعید
3 سال قبل

تغییر که نه به آن ها ارزهای هم هدف اضافه می شوند

شیما
3 سال قبل

رمز ارزهای موجود در گروهها همه معتبر هستند ؟

تیم محتوا
پاسخ به  شیما
3 سال قبل

قطعا

لیدا
3 سال قبل

متشکرم خیلی عالی بود..

آخرین مقالات منتشر شده