آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

چالش‌های Web3 در پذیرش گسترده‌تر با رابط‌های کاربری پیچیده

چالش‌های Web3 در پذیرش گسترده‌تر با رابط‌های کاربری پیچیده

چالش‌های Web3 در پذیرش گسترده‌تر با رابط‌های کاربری پیچیده

به گزارش زوم ارز، بیش از ۱۵ سال پیش، ساتوشی، مخترع نخستین سیستم مالی مستقل و خودکار جهان را از طریق رمزنگاری معرفی کرد. آرزوی او این بود که همه را به سوی یک رنسانس مالی هدایت کند، جایی که سیستم مالی قدیمی با یک سیستم جدید و بی‌طرف جایگزین شود. این سیستم مالی کاملاً شفاف است و در طول شبانه‌روز و هفته همواره در دسترس است، به‌گونه‌ای که هر فردی می‌تواند جریان سرمایه را در بلاک‌چین ردیابی کند.

با ارزش پیشنهادی خود، ساتوشی تنها به خودی کفایی برای مهاجرت از سیستم‌های مالی قدیمیمان نیست. بزرگترین پیشرفتی که او با اختراع بلاک‌چین و رمزارز داشت، چگونگی دسترسی کاربران به این شبکه بود: با یک کیف پول غیرمتمرکز.

با تنها یک تلفن همراه و اتصال به اینترنت، همه می‌توانند با آرامش خاطر ارزش را مشاهده، ارسال و دریافت کنند. این نزدیک‌ترین ما به این هدف است. یک دنیای مالی کاملاً فراگیر.

همانطور که گفته شد، صنعت بلاک‌چین، که می‌توان آن را به عنوان web3 نامگذاری کرد، به نقطهٔ عطفی رسیده است که احتمالاً موج بعدی پذیرش از طریق کانال‌هایی کاملاً متفاوت نسبت به نسل‌های گذشته خواهد آمد. به عبارت دیگر، این فناوری به اندازه کافی جذاب و سودمند است که به نسل بعدی کاربران وجودی نداشته باشد. در حقیقت، تنها تعداد کمی از افراد جدید وارد صنعت هستند که تمایل دارند با چالش‌های عملیاتی آشنا شوند و با فناوری web3 همکاری کنند. در کنفرانس All-In امسال، برایان آرمسترانگ، مدیرعامل Coinbase، به این موضوع اشاره کرد.

به آراتی‌ترین شکل ممکن بگویم، استانداردهای بازار برای تجربه کاربری web3 باید بهبود یابند تا بتوانیم جذب بیشتری از کاربران کشف‌گر داشته باشیم”ساتوشی و رویای رنسانس مالی: بلاک‌چین و آیندهٔ پول الکترونیکی”

چرا مهم است

اصطلاح “web3” به مفهوم سومین نسخه از اینترنت اشاره دارد که بر اساس ایده‌ی مالکیت دیجیتال و قابل تایید ساخته شده است. در مقایسه با پارادایم قبلی یعنی “web2″، کاربران web3 قادرند تا اطلاعات، دارایی‌های مالی، کلکسیون‌های دیجیتال و سایر موارد خود را حفظ کنند و در واقع مالک آنها باشند، در حالی که در “Big Tech” در دنیای web2، این اطلاعات ارزشمند در اختیار شرکت‌های فناوری بزرگ قرار دارند.

این نوع مالکیت در web3 از طریق کیف‌پول‌های غیرقابل دسترسی قانونی به دست می‌آید، به این معنی که فقط مالک کیف پول مربوطه قادر به دسترسی به این اطلاعات است. صاحب کیف پول می‌تواند به هر پروتکل اینترنتی که می‌خواهد دسترسی به اطلاعات کیف پول خود را محدود به حالت “فقط خواندنی” نماید، اما همچنان تمام این اختیارات تنها به صلاحدید مالک کیف پول است.

همانطور که گوردون گکو می‌گوید، “اطلاعات ارزشمندترین کالاست که من می‌شناسم” و بسته به محیطی که در آن زندگی می‌کنید، تمایل شما برای به اشتراک گذاشتن این اطلاعات ممکن است متفاوت باشد. در جوامع توسعه یافته، افراد عادی از خدمات بانکی قوی و قابلیت انتقال پول بهره‌مند هستند. علاوه بر این، سطحی از اعتماد ضمنی وجود دارد که باعث می‌شود آنها با داشتن هیچ چیزی احساس امنیت کنند.

البته، آنها قادرند موجودی حساب بانکی خود را مشاهده کنند و به آن دسترسی داشته باشند، اما از نظر فنی، آنها در واقع “مالک” نیستند و صرفاً در ازای اجاره آنها به سررسید قرض می‌گیرند. علاوه بر این، کاربران برای انجام هر اقدامی که می‌خواهند، کاملاً به نیت خوب بانک وابسته هستند. این مدل به طور کلی ناقص است و به سختی در برخی مناطق کم‌توسعه کار می‌کند و بسیاری از جمعیت را بدون دسترسی به خدمات بانکی سنتی رها میدارد.

همه چیز با کیف پول شروع می شود

در طی دهه و نیم گذشته، توسعه، استفاده و پذیرش فناوری‌های غیرمتمرکز در حال افزایش بوده است. قوانین و مقررات مربوط به این فناوری‌ها نیز اخیراً تسریع شده و بسیاری از کشورها ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین را به رسمیت شناخته‌اند. با این وجود، رابط‌هایی که برای اتصال ما به این فناوری وجود دارند هنوز در مقایسه با اندازه صنعت، به‌طور قابل توجهی ضعیف توسعه یافته‌اند.

در حال حاضر، کیف پول‌های رمزنگاری به ما امکان انجام کارهایی را نمی‌دهند که در غیر این صورت می‌توان با محصولات بانکداری سنتی انجام داد. به دلیل مشکلات انتقال ارزش در این فریم‌ورک، استفاده از بیت کوین به عنوان وسیله پرداخت قابل قبولی محسوب نمی‌شود. به جای آن، کیف پول‌های رمزنگاری به ما امکان ایجاد جدایی و امنیت بیشتری برای دارایی‌هایمان را می‌دهند.

علاوه بر این، جذب توجه مصرف‌کننده عام را هرگز دشوارتر نکرده است. رسانه‌های پرطرفدار و محتواهای کوتاه و جذاب باعث می‌شوند شرکت‌ها دسترسی به مشتریان هدف خود را با چالش‌های بیشتری مواجه شوند. به همین دلیل، فناوری‌های موفق، ابزارهایی را ارائه می‌دهند که راحتی یا تجربه قوی‌تری را در زندگی فرد فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، TikTok که علاوه بر وسیله برای بیان خلاقیت، به عنوان یک شبکه اجتماعی و یک موتور جستجو نیز عمل می‌کند.

با ارائه اهداف متعدد، ارزش پیشنهادی برای استفاده از وقت و انرژی در یک پلتفرم تقویت می‌شود، زیرا کاربران از تغییر پلتفرم به پلتفرم دیگر لذت می‌برند. در سال ۲۰۲۳، هر فرد به طور میانگین حدود ۸۰ برنامه را روی گوشی خود نصب کرده است، که تقریباً دو برابر تعدادی است که در دهه قبل وجود داشت.

بنابراین، ما در حال ورود به یک عصر جدید در فناوری هشدید، جایی که محصولات و برنامه‌های جدید نه تنها به حل مشکلات نیاز دارند، بلکه به راحتی نیز نیاز دارند. این تفاوت چندانی با زمانی که اپل در طول آن سال‌ها یک گوشی را در آی‌پاد قرار می‌داد ندارد.

آینده

برای بهره‌برداری کامل از قدرت رمزنگاری، باید با نوآوری‌های بنیادی و تحولی روبرو شویم و مطمئن شویم که تجربه کاربری قدیمی و غیرضروری مانع ارزش‌های جدید نمی‌شود. برای این منظور، باید پارادایم‌ها را پیش ببریم و الگوهای استاندارد را به محاکمه بکشیم تا به طور کامل دنیایی جدید و آزاد را در طول ۱۵ سال آینده ایجاد کنیم. به جای تلاش در آموزش کلیدهای عمومی و خصوصی به دوستان و خانواده خود، باید به سمت ایجاد راهکارهایی حرکت کنیم که به سادگی و بدون نیاز به آموزش عمومی، امنیت و حریم خصوصی را در اختیار همه قرار دهند.


منبع: cryptoslate.com

تیم خبری
تیم خبری
من محمد هستم. و حدود 3 سال است که در حوزه اخبار ارز های دیجیتال فعالیت دارم، بنده مترجمی خوندم. و ترجیح میدم تایم زیادی از روز را به مطالعه مقالات و اخبار ارز های دیجیتال بپردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده