آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز تورچین RUNE چیست؟ | آینده ارز دیجیتال Thorchain

ارز تورچین RUNE چیست؟

ارز تورچین RUNE  ، درابتدای این مقاله قصد داریم تا پلتفرم تورچین را به شما معرفی نماییم . پس از آن با توکن این پلتفرم یعنی RUNE آشنا خواهید شد . همچنین بررسی ویژگی های  تورچین و عملکرد آن می تواند شما را در شناخت آن کمک نماید . برای اینکه اطلاعات کافی در ارتباط با این پلتفرم و نحوه خرید و فروش رمز ارز RUNE  را به دست آورید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید تا با این ارزدیجیتال به صورت کامل آشنا شوید.

شما می توانید مقالات تحلیل ارز دیجیتال تورچین RUNE و کیف پول های ارز تورچین RUNE  را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای تورچین RUNE در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت تورچین | قیمت RUNE) را مشاهده نمایید.

 تورچین ( THORChain ) چیست ؟

 تورچین ( THORChain ) چیست ؟
تورچین ( THORChain ) چیست ؟

تورچین ( THORChain ) یک پلتفرم نقدینگی غیرمتمرکز است و امکان مبادله فوری ارزهای دیجیتال را فراهم می کند . تورچین یک پروتکل زنجیره ای ایجاد می کند که امکان تبادل رمز ارزها را به صورت مطمئن و قابل اعتماد بین بلاکچین های مختلف فراهم می کند . مدل THORChain دارای استخر نقدینگی می باشد . از استخرهای این پلتفرم برای ارائه مبادله های فوری ، وام و یا سایر خدمات پرداخت استفاده می شود .

به بیان ساده می توان گفت تورچین یک صرافی غیرمتمرکز است که به کاربران اجازه می دهد ارزهای رمز نگاری شده را به راحتی در سراسر شبکه ها مبادله کنند .

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم توکن این پلتفرم RUNE است که مالکان این توکن می توانند با استفاده از این توکن در شبکه مشارکت کنند و یا به مجموعه نقدینگی اضافه کنند . در ادامه مطالب این توکن را به شما معرفی خواهیم کرد .


توکن RUNE چیست ؟

توکن RUNE چیست ؟
توکن RUNE چیست ؟

همانطور که در قسمت قبلی مقاله بیان نمودیم توکن RUNE ، توکن پلتفرم تورچین است . در اکوسیستم تورچین ، RUNE به عنوان توکن سودمند این پلتفرم عمل می کند .

در واقع از توکن RUNE برای مبادله ، پرداخت کارمزد ، پاداش برای اعتبارسنجان استفاده می شود . اعتبار سنج ها باید از توکن RUNE برای سهام گذاری و عضویت در مجموعه اعتبارسنج استفاده کنند . این اعتبار سنج ها یا تولیدکنندگان بلوک ، مسئولیت اعتبار سنجی معاملات و ایجاد بلوک در بلاکچین تورچین را بر عهده خواهند داشت .


نیم نگاهی به ارز دیجیتال RUNE

نام اختصاری RUNE
نوع ارز TOKEN
عرضه کل ۳۳۴,۹۳۷,۹۷۵
مقدار در گردش ۳۳۰,۶۸۸,۰۶۱
وب سایت رسمی thorchain.org
بلاکچین اکسپلور explorer.binance.org

viewblock.io

وایت پیپر github.com
پیج های ارتباط رسمی medium.com

Twitter.com

reddit.com

سورس کد github.com
آدرس قرارداد RUNE-B1A

 


نگاهی به تاریخچه و بنیان گذاران  تورچین ( THORChain )

نگاهی به تاریخچه و بنیان گذاران  تورچین ( THORChain )
نگاهی به تاریخچه و بنیان گذاران  تورچین ( THORChain )

پروژه تورچین در سال ۲۰۱۸ با این فرضیه که ، استفاده از صرافی های متمرکز برای انتقال رمز ارزها بین بلاکچین های مختلف نادرست است ، تاسیس شد . تیم تورچین تلاش کرد تا یک بلاکچین مستقل ایجاد کند که می تواند به شبکه های خارجی متصل شود و انتقال بین بلاکچین را آسان نماید .

طبق گفته نماینده رسمی پلتفرم تورچین ، این پلتفرم هیچ مدیرعامل ، بنیان گذار و مدیر ندارد . علاوه بر این ، افرادی که در حال حاضر بر روی این پروژه کار می کنند عمدتا ناشناس هستند . نماینده رسمی این پروژه اظهار داشت این کار به منظور محافظت از پروژه صورت گرفته است .

به طور خلاصه می توان گفت پروژه تورچین توسط گروهی از افراد مدیریت می شود .


عملکرد تورچین ( THORChain ) چگونه است ؟

عملکرد تورچین ( THORChain ) چگونه است ؟
عملکرد تورچین ( THORChain ) چگونه است ؟

تورچین نه تنها به عنوان یک پروتکل کار نمی کند بلکه امکان پرداختن به چندین مساله در فضای DeFi را فراهم می کند .

این پروتکل از فناوری بازار خودکار یا همان AMM استفاده می کند . به کاربران اجازه می دهد دارایی های خود را به روشی خودکار تجارت کنند . این سیستم به جای یافتن خریداران و فروشندگان ، از CLP خود برای تامین نقدینگی استفاده می کند .

پلتفرم تورچین یک پلتفرم مبتنی بر Tendermint است . Tendermint یک نرم افزار است که به توسعه دهندگان امکان ساخت بلاکچین های سفارشی و برنامه های غیرمتمرکز یا همان Dapp ها را می دهد .

در اکوسیستم تورچین نودها از ارکان اصلی به شمار می روند . آنها عناصر حیاتی برای پشتیبانی از هر عملی در شبکه هستند . نودها وظیفه ی تولید بلوک و پیوند توکن های RUNE را بر عهده دارند .


بررسی ویژگی های تورچین ( THORChain )

بررسی ویژگی های تورچین ( THORChain )
بررسی ویژگی های تورچین ( THORChain )

تورچین از یک سیستم منحصر به فرد برای کمک به کاهش ضررهای ناپایدار یا ضررهای معمولا موقتی که یک تامین کننده نقدینگی تجربه می کند ، استفاده می کند . این کار با استفاده از کارمزدها برای دستیابی به نقدینگی در محل مورد نیاز به دست می آید . به عبارتی می توان گفت استفاده از این سیستم منحصر به فرد یکی از ویژگی های تورچین به شمار می رود .

علاوه بر این ، تورچین مجموعه ای از فناوری های جدید را شامل می شود از جمله پروتکل TSS که برای تسهیل مبادلات توکن ها در بین زنجیره ها استفاده می شود .

بستر تورچین سود محور نیست . این به این معناست که کلیه کارمزدهای تولید شده توسط این پروتکل مستقیما به کاربران تعلق می گیرد و هیچگونه مقرراتی برای تیم در نظر گرفته نشده است .

توکن این پروتکل ، RUNE در حال حاضر بر روی چندین بلاکچین از جمله Binance Chain و اتریوم به عنوان یک توکن ERC-20 در دسترس است .


امنیت پلتفرم تورچین ( THORChain ) چگونه است ؟

امنیت پلتفرم تورچین ( THORChain ) چگونه است ؟
امنیت پلتفرم تورچین ( THORChain ) چگونه است ؟

پلتفرم تورچین با استفاده از Cosmos SDK ساخته شده و از مکانیزم Tendermint استفاده می کند . این باعث می شود پلتفرم از طریق سیستم جدید BFT که می بیند تعداد زیادی اعتبار سنج با هم کار می کنند تا بلوک ها تراکنش ها را پیشنهاد و نهایی کنند ، از حملات ایمن است .فراتر از این ، قراردادهای هوشمند تورچین توسط چندین شرکت امنیتی مورد بررسی قرار می گیرد .


نمودار قیمتی توکن RUNE

در حال حاضر و به هنگام نگارش این مقاله قیمت رمز ارز RUNE برابر با ۵.۹۰ دلار است و حجم معاملات این رمز ارز برابر با ۴۵،۸۳۱،۳۵۲ دلار در شبانه روز می باشد . ارز دیجیتال تورچین در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳.۰۳% رشد کرده است . این ارز دیجیتال در سایت CoinMarketCap رتبه ۶۹ را به خود اختصاص داده است . در نمودار زیر شما روند قیمت این رمز ارز را از اواسط سال ۲۰۱۹ تا اکنون مشاهده می نمایید . همانطور که در نمودار مشاهده می شود این ارز دیجیتال پس از اینکه یک روند ثابتی را طی کرده است در مارچ ۲۰۲۱ به ATH خود رسیده است .

نمودار قیمتی توکن RUNE
نمودار قیمتی توکن RUNE

کیف پول های توکن RUNE

کیف پول های توکن RUNE
کیف پول های توکن RUNE

پس از خریداری رمز ارز RUNE شما باید این ارز دیجیتال را در کیف پول ها ذخیره نمایید . برای ذخیره سازی این رمز ارز شما می توانید از کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری استفاده نمایید . در این قسمت از مقاله تعدادی از کیف پول ها که از ارز RUNE پشتیبانی می کنند به شما معرفی خواهیم کرد .

کیف پول های سخت افزاری مطمئن ترین و راحت ترین گزینه برای ذخیره سازی RUNE هستند . این کیف پول ها نسبت به کیف پول های نرم افزاری ، دستکتاپی و تلفن همراه از امنیت بالایی برخوردار هستند . شما می توانید ارز RUNE را در کیف پول های سخت افزاری همچون

۱.لجر ( Ledger )

2.ترزور ( Trezor )

3.سیف پل ( SafePal S1 )

4.CoolWallet S ذخیره نمایید .

از جمله کیف پول های نرم افزاری که از ارز RUNE پشتیبانی می کند ، کیف پول نرم افزاری کوینومی است که این کیف پول امکان ذخیره سازی توکن های با استاندارد ERC-20 را دارا می باشد .


خرید توکن RUNE چگونه است ؟

خرید توکن RUNE چگونه است ؟
خرید توکن RUNE چگونه است ؟

برای خرید ارز دیجیتال RUNE شما می توانید از طریق صرافی های داخلی و آنلاین خارجی اقدام نمایید . به دلیل تحریمات موجود در ایران برای خرید رمز ارزها در ابتدا شما باید یکی از استیبل کوین ها را خریداری نموده و پس از آن به رمز ارز RUNE تبدیل نمایید . برای این کار باید از صرافی های آنلاین خارجی استفاده نمایید . صرافی هایی همچون Binance ، FTX ، VCC ، HitBTC و Gate.io از ارز دیجیتال تورچین پشتیبانی می کنند . برای اینکه با صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال تورچین آشنا شوید می توانید از طریق سایت CoinMarketCap اقدام نمایید . در ادامه مطالب تعدادی از این صرافی ها را به شما معرفی خواهیم نمود .

۱.صرافی بایننس (Binance) : صرافی بایینس از مشهورترین پلتفرم های انلاین خارجی است که به دلیل استفاده زیاد کاربران از این صرافی حجم معاملات بالایی را داراست.

۲.صرافی FTX : این صرافی از پلتفرم های معاملاتی رمز ارزهاست که علاوه بر ارز دیجیتال RUNE از رمز ارزهایی همچون بیت کوین ، اتریوم ، ایاس ، کاردانو ، سولانا و … پشتیبانی می کند .

۳.صرافی VCC : صرافی متمرکز VCC در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد . این صرافی نیز علاوه بر RUNE ، امکان خرید و فروش رمز ارزهایی همچون بیت کوین ، اتریوم ، بیت تورنت و … را فراهم می کند .

۴.صرافی Gate.io : از دیگر پلتفرم های معاملاتی است که امکان مبادله بسیاری از رمز ارزها را در اختیار کاربران قرار می دهد . با استفاده از این صرافی شما می توانید رمز ارزهایی همچون RUNE ، بیت کوین ، اتریوم ، فایل کوین و … را مبادله نمایید .

۵.صرافی ProBit : صرافی پروبیت نیز علاوه بر رمز ارز RUNE از بیت کوین ، اتریوم ، نانو و … پشتیبانی می کند .


فروش توکن RUNE چگونه است ؟

فروش توکن RUNE چگونه است ؟
فروش توکن RUNE چگونه است ؟

همانطور که در بحث خرید این ارز دیجیتال گفتیم ، برای فروش رمز ارز RUNE شما می توانید از طریق صرافی ها اقدام نمایید . انتخاب یک صرافی معتبر می تواند در خرید و فروش این رمز ارز به شما کمک نماید . برای اینکه بتوانید اعتبار یک صرافی را بسنجید می توانید حجم معاملات روزانه آن صرافی را بررسی نمایید و همچنین برخوردار بودن از یک پشتیبانی خوب می تواند به شما در انتخاب یک صرافی معتبر کمک نماید . در واقع کاربران به راحتی می توانند پس از احراز هویت در صرافی مورد نظر ارز دیجیتال RUNE را به فروش برسانند .


آیا توکن RUNE استخراج می شود ؟

آیا توکن RUNE استخراج می شود ؟
آیا توکن RUNE استخراج می شود ؟

برای اینکه بررسی نماییم آیا این ارز دیجیتال قابلیت استخراج را دارد یا خیر در ابتدا باید الگوریتم آن را بررسی نماییم . ارز دیجیتال RUNE که توکن پلتفرم تورچین است از الگوریتم PoS استفاده می کند . به همین دلیل این ارز دیجیتال قابلیت استخراج را دارا نمی باشد . لازمه اینکه یک رمز ارز استخراج شود این است که از الگوریتم اثبات کار یا PoW استفاده کند .


آینده توکن RUNE چگونه است ؟

آینده توکن RUNE چگونه است ؟
آینده توکن RUNE چگونه است ؟

راه حل هایی که پلتفرم تورچین ارائه می دهد مشابه صرافی یونی سواپ است . برای اینکه بررسی نماییم آیا ارز RUNE یک رمز ارز آینده دار می باشد یا خیر و آیا می تواند یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاری باشد ، در ابتدا باید ببینیم پلتفرم تورچین که این توکن را ارائه داده است چه مزیت هایی در مقایسه با دیگر صرافی ها دارد و آیا پلتفرم این رمز ارز در آینده توسعه خواهد یافت یا خیر .

مزیت پلتفرم تورچین ، این است که کاملا غیرمتمرکز است و امکان تعویض دارایی های رمزنگاری متعلق به زنجیره های مختلف را فراهم می کند . این یک مزیت نسبت به سایر رقبا به شمار می رود .

همچنین همکاری پلتفرم تورچین با دیگر پروژه ها می تواند به توسعه آن کمک نماید . برای مثال تورچین با Synthetix که یکی دیگر از پلتفرم های معاملاتی است در اواخر سال ۲۰۱۹ همکاری داشته است . به همین دلیل این همکاری ها می تواند زمینه ساز گسترش این پلتفرم باشد .

علاوه بر این توکن RUNE دارای ویژگی هایی می باشد که می توان تصمیم به سرمایه گذاری کنید . توکن RUNE یک توکن سودمند است و برای پرداخت کارمزد و همچنین پرداخت پاداش به اعتبار سنجان و سهامداران استفاده می شود . به همین دلیل می توان آینده درخشانی را برای این توکن در نظر گرفت.


بررسی وایت پیپر Thorchain

وایت پیپر Thorchain از دیدگاه فنی

Cross-chain به ارتباط و تعامل شبکه های مختلف با یکدیگر اشاره دارد که امکان انتقال دارایی های دیجیتال و داده ها را در این شبکه ها به صورت یکپارچه فراهم می کند. این قابلیت با غلبه بر محدودیت‌ های بلاکچین ‌های جدا، طیف وسیعی از برنامه ‌ها، از جمله صرافی ‌های غیرمتمرکز (DEX)، yield farming و موارد دیگر را ممکن می ‌سازد.

عملکرد فناوری Cross-chain ایجاد ارتباط بین اکوسیستم های مختلف بلاکچین ها است و این امکان را برای کاربران فراهم می کند که دارایی ها را از یک بلاکچین به زنجیره دیگر بدون نیاز به واسطه یا فرآیندهای تبدیل منتقل کنند. این امر، به ویژه در دنیای ارزهای دیجیتال ارزشمند است، که دارایی هایی مانند بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) به طور گسترده ای شناخته شده اند اما در بلاکچین های جداگانه وجود دارند.

THORChain نمونه بارز راه حل Cross-chain است. پروتکل THORChain که با استفاده از کیت توسعه کازماس ایجاد شده است، مانند یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) می باشد که در چندین بلاکچین به طور همزمان وجود دارد و به کاربران امکان می دهد دارایی های بومی را مستقیماً بین شبکه های بیت کوین، اتریوم، BNB Chain، Avalanche، Cosmos Hub، Dogecoin، Bitcoin Cash، Litecoin و سایر شبکه ها مبادله کنند. این بدان معناست که به جای تبدیل Bitcoin به Wrapped Bitcoin (WBTC) برای استفاده در بلاکچین اتریوم برای شرکت در پروتکل های DeFi، کاربران می توانند مستقیماً بیت کوین خود را با اتریوم یا هر دارایی پشتیبانی شده دیگری در THORChain مبادله کنند و شکل اصلی دارایی های خود را در طول فرآیند حفظ کنند.

این عملکرد Cross-chain توسط توکن بومی THORChain، یعنی RUNE، که نقش مهمی در عملیات شبکه، از جمله تسویه حساب، امنیت، حاکمیت و مشوق‌ ها دارد، تسهیل می‌ شود. با پشتیبانی از مبادله دارایی‌ های بومی، THORChain قابلیت استفاده و دسترسی به ارزهای دیجیتال را افزایش می ‌دهد و تعامل کاربران با امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و سایر برنامه‌ های مبتنی بر بلاکچین را در شبکه‌ های مختلف آسان‌ تر می ‌کند.

اما خوب است بدانید که تمامی تراکنش ها در THORChain، غیر حضانتی است. به این ترتیب دارایی کاربران تحت کنترل خودشان است و هیچ نیازی به نهاد متمرکزی برای تامین امنیت دارایی کاربران نیست. اما در طرف مقابل، تراکنش های حضانتی هستند مانند صرافی های متمرکز و یا بانک ها که تراکنش های کاربران را مدیریت می کنند و کنترل دارایی آن ها را در اختیار دارند. در ادامه بررسی می کنیم که این غیر حضانتی بودن تراکنش ها باعث می شود چه ویژگی های مثبتی به شبکه اضافه شود:

حاکمیت کاربر: در معاملات غیر حضانتی، کاربران کنترل کاملی بر دارایی خود دارند. آن ها تصمیم می‌ گیرند چه زمانی و چگونه معامله کنند، بدون این که نیازی به اعتماد به شخص ثالث در مورد کلیدهای خصوصی یا وجوه خود داشته باشند.

حریم خصوصی پیشرفته: از آن جایی که کاربران کلیدهای خصوصی خود را کنترل می کنند، تراکنش های آن ها ایمن است و لایه ای از حریم خصوصی رعایت می شود. خود تراکنش ‌ها هویت کاربران را فاش نمی ‌کنند مگر این که آن ‌ها بخواهند آن را افشا کنند.

امنیت: تراکنش ‌های غیرحضانتی معمولاً امن‌ تر هستند زیرا دارایی ‌های کاربر هرگز در معرض دسترسی شخص ثالث قرار نمی ‌گیرد. این امر خطر سرقت یا دسترسی غیرمجاز به وجوه کاربر را کاهش می دهد.

انعطاف پذیری: کاربران می توانند در هر زمان، بدون انتظار برای تایید شخص ثالث، تراکنش ها را انجام دهند. این انعطاف ‌پذیری به ‌ویژه در برنامه‌ های غیرمتمرکز (DApps) و پلتفرم‌ های DeFi، جایی که کاربران انتظار تراکنش ‌های فوری دارند، ارزشمند است. در ادامه روند انجام یک تراکنش را به صورت غیرحضانتی در شبکه THORChain گام به گام بررسی می کنیم:

– کاربر دارایی مورد نظر (به عنوان مثال، بیت کوین) را به قرارداد هوشمند THORChain ارسال می کند.

– قرارداد هوشمند THORChain با استخرهای نقدینگی برای یافتن بهترین قیمت برای سوآپ تعامل دارد.

– کاربر دارایی مبادله شده (به عنوان مثال اتریوم) را مستقیماً از قرارداد هوشمند دریافت می کند، بدون این که هرگز به شخص ثالثی اعتماد کند.

این فرآیند تضمین می کند که کاربر کنترل کامل بر دارایی ها و کلیدهای خصوصی خود را حفظ می کند و حریم خصوصی، امنیت و استقلال کاربر را افزایش می دهد. عدم وجود واسطه‌ های متمرکز نیز نیاز به اعتماد به نهادهای شخص ثالث را از بین می ‌برد و با اصول مالی غیرمتمرکز و فناوری بلاکچین همسو می ‌شود.

به طور خلاصه، تراکنش ‌های غیر حضانتی به کاربران قدرت می ‌دهد تا بر دارایی ‌ها و تراکنش ‌های خود کنترل داشته باشند و حریم خصوصی، امنیت و حاکمیت کاربر را در اکوسیستم بلاکچین ارتقا دهند. اجرای معاملات غیر حضانتی توسط THORChain این اصل را در عمل نشان می ‌دهد و راهی مطمئن و کارآمد برای تبادل دارایی ‌ها در زنجیره‌ های مختلف ارائه می ‌کند.

همان طور که گفته شد THORChain از استخرهای نقدینگی برای انجام تراکنش ها استفاده می کند. Continuous Liquidity Pools (CLPs) یا همان استخرهای نقدینگی مستمر که توسط THORChain معرفی شده‌ است، یک رویکرد پیشگامانه برای تامین نقدینگی و مبادله دارایی در فضای بلاکچین است. این استخرها به صورت پویا تنظیم می ‌شوند تا سطوح نقدینگی مطلوب را در تمام دارایی ‌های پشتیبانی شده حفظ کنند و کارایی و قابلیت اطمینان مبادله دارایی‌ ها را افزایش دهند. به طور خلاصه، Continuous Liquidity Pools در THORChain شیوه ارائه نقدینگی و استفاده از آن در مبادلات غیرمتمرکز را متحول می کند و رویکردی بسیار کارآمد، شفاف و کاربر محور را برای مبادله دارایی در چندین بلاکچین ارائه می دهد.

خوب است بدانید آسیب پذیری های امنیتی THORChain بارها باعث از دست رفتن دارایی کاربران شده که در ادامه آن ها را بیان می کنیم:

 • اولین حادثه – ژوئن ۲۰۲۰

مبلغ هک شده: تقریباً ۱۴۰۰۰۰ هزار دلار

جزئیات: این حادثه مدت کوتاهی پس از راه اندازی پروتکل رخ داد که مشکلات امنیتی THORChain را برجسته کرد. هکرها از یک آسیب پذیری در کد ETH Bifrost سوء استفاده کردند که منجر به سرقت دارایی ها شد.

 • حادثه دوم – ۱۵ جولای ۲۰۲۱

مبلغ هک شده: ۵ میلیون دلار توکن شامل ETH و توکن های مختلف ERC20 مانند SUSHI، DODO، YFI و غیره.

جزییات: باز هم هکرها از یک باگ در کد ETH Bifrost سوء استفاده کردند و هک انجام شد. علیرغم هشدارهایی که یک ممیزی انجام شده در مورد آسیب پذیری این کد هشدار می داد، نادیده گرفته شد و منجر به ضرر قابل توجهی شد.

 • حادثه سوم – ۲۲ جولای ۲۰۲۱

مبلغ هک شده: ۸ میلیون دلار در قالب توکن های ERC20

جزییات: مهاجمان از تابع “returnVaultAssets” در قرارداد روتر ETH سوء استفاده کردند و شبکه را فریب دادند تا باور کند در حالی که توکن ‌ها را استیک نکرده‌ اند، به آن‌ ها اجازه می‌ داد برای توکن‌ هایی که واقعاً واریز نکرده‌ اند، بازپرداخت دریافت کنند.

پس از این حوادث، تیم THORChain اقدامات فوری برای رفع آسیب ‌پذیری‌ های امنیتی و محافظت از کاربران خود انجام داد:

راه اندازی مجدد شبکه: تیم رفع باگ هایی را برای آسیب پذیری های شناسایی شده منتشر کرد و شبکه را مجددا راه اندازی کرد تا از ایمنی منابع مالی کاربران اطمینان حاصل شود. تراکنش ‌های خروجی در حال انجام در این فرآیند مسدود شدند.

بازیابی بدهی: تلاش هایی برای بازیابی سلامت مالی شبکه انجام شد تا اطمینان حاصل شود که ارائه دهندگان نقدینگی و سایر کاربران آسیب دیده می توانند زیان های خود را بازیابی کنند.

Automatic Solvency Checker: یک بررسی کننده خودکار پرداخت بدهی برای نظارت بر وضعیت مالی شبکه و هشدار به تیم در مورد مسائل احتمالی ایجاد شده است.

همکاری با شرکت های امنیتی: THORChain برای انجام ممیزی های کامل از کد و زیرساخت شبکه، شناسایی و رفع هر گونه آسیب پذیری باقی مانده، با شرکت های امنیتی همکاری نزدیک داشت.

ارتباطات و شفافیت: در طول فرآیند بازیابی، تیم THORChain آشکارا با کاربران خود ارتباط برقرار می‌ کرد و به‌ روز رسانی‌ های منظمی را در مورد پیشرفت تلاش‌ های بازیابی ارائه می ‌کرد و برنامه ‌هایی را برای جلوگیری از حملات آینده ترسیم می ‌کرد.

اما علاوه بر اقدامات صورت گرفته، پروتکل THORChain فاکتورهای مهم امنیتی دیگری نیز برای حملات front-running و سایر حملاتی که باعث دستکاری بازار و برهم زدن قیمت ارزها به صورت مصنوعی می شود، انجام داده است که آن ها را بررسی می کنیم:

 • تایید فوری بلاک ها

یکی از راهکار‌های اولیه در برابر front-running در THORChain اجرای تایید فوری بلاک ها می باشد. با پردازش بلاک ها در کمتر از یک ثانیه، THORChain به طور قابل توجهی پنجره فرصت را برای مهاجمان محدود می کند تا یک دستور معلق را مشاهده کنند و معامله خود را پیش از آن انجام دهند. این زمان تایید سریع، بهره برداری موثر از سیستم را برای افراد سودجو دشوار می کند.

 • بازار کارمزد

برای جلوگیری بیشتر از front-running، THORChain از بازار هزینه کارمزدها استفاده می کند. این مکانیسم معامله گران را ملزم می کند که برای تراکنش های خود کارمزدی بپردازند که کارمزدهای بالاتر منجر به پردازش سریع تر تراکنش ها در یک بلاک می شود. به این ترتیب اولویت دادن به معاملات با کارمزدهای بالاتر، THORChain تضمین می ‌کند که کسانی که مایل به پرداخت کارمزد بیشتر برای تأیید سریع ‌تر هستند، می ‌توانند این کار را انجام دهند و از تلاش‌ های front-running سوداگرانه جلوگیری می ‌کند.

 • ترتیب قطعی تولید کنندگان بلاک

یکی دیگر از اقدامات برای جلوگیری از front-running، ترتیب قطعی تولید کنندگان بلاک است. این رویکرد تضمین می‌ کند که توالی پیشنهاد و اضافه شدن بلاک ‌ها به زنجیره قابل پیش ‌بینی است و دستکاری ترتیب تراکنش ‌ها به نفع خود را برای ولیدیتورها سخت ‌تر می‌ کند. این پیش‌ بینی ‌پذیری احتمال حملات front-running موفق را کاهش می ‌دهد.

 • جریمه ها

اگر تشخیص داده شود که یک ولیدیتور درگیر رفتارهای مخربی شده یا دستکاری انجام داده است، ممکن است قدرت رای خود را از دست داده و از مجموعه حذف شود. این امر باعث ایجاد بازدارندگی برای ولیدیتورها می شود تا در چنین فعالیت هایی شرکت کنند و یک اکوسیستم سالم و قابل اعتماد را تقویت می کند.

بررسی ویژگی های شبکه Thorchain

در این بخش قصد داریم برخی از ویژگی های شبکه THORChain را عنوان کنیم:

 • معاوضه مستقیم دارایی

کاربران می توانند مبادله مستقیم بین دارایی های بومی در سراسر بلاکچین های مختلف انجام دهند و نیاز به خدمات واسطه یا توکن های پیچیده را از بین ببرند.

 • رابط کاربر پسند

با وجود معماری پیچیده زیربنایی، THORChain قصد دارد یک رابط کاربری ساده و بصری برای کاربران فراهم کند که به آن ها اجازه می دهد تا مبادلات را به راحتی اجرا کنند.

 • حاکمیت غیرمتمرکز

از طریق توکن RUNE، THORChain به کاربران خود با حقوق حاکمیتی قدرت می دهد و آن ها را قادر می سازد بر جهت و توسعه شبکه تأثیر بگذارند.

 • بازارسازی کارآمد

با اجازه دادن به هر کسی برای تبدیل شدن به یک تامین کننده نقدینگی، THORChain دسترسی به فرصت های بازارسازی را دموکراتیزه می کند و به طور بالقوه منجر به بازارهای رقابتی و نقد شونده تر می شود.

 • مقیاس پذیر و قابلیت همکاری

THORChain با در نظر گرفتن مقیاس پذیری و قابلیت همکاری طراحی شده است تا پشتیبانی خود را از بلاکچین ها و دارایی های دیگر گسترش و کاربرد و جذابیت خود را بیشتر افزایش دهد.

 • نقدینگی همیشه فعال

CLP ها نقدینگی ثابتی را برای همه دارایی ها فراهم می کنند و تضمین می کنند که کاربران می توانند با قیمت های شفاف و منصفانه بدون اتکا به اشخاص ثالث متمرکز معامله کنند. این ویژگی برای حفظ عمق بازار و تسهیل اجرای سریع معاملات بسیار مهم است.

 • قیمت گذاری منصفانه

CLP ها با تنظیم مداوم قیمت دارایی ها بر اساس نسبت آن ها در مجموعه، اطمینان حاصل می کنند که قیمت ها منعکس کننده شرایط فعلی بازار هستند. این شفافیت به جلوگیری از دستکاری و ارتقای اعتماد در میان کاربران کمک می کند.

مدل کارمزد پویا

 THORChain یک مدل را معرفی می کند که به صورت پویا کارمزدها را بر اساس اندازه تراکنش ها و نقدینگی مجموعه تنظیم می کند. این مدل، معامله ‌گران را تشویق می‌ کند تا معاملات خود را به مقادیر کوچک ‌تر تقسیم کنند، که تأثیر نوسانات قیمت بر معاملات فردی را کاهش می ‌دهد و به طور بالقوه خطر زیان دائمی را برای تأمین‌ کنندگان نقدینگی کاهش می ‌دهد.

بررسی اهداف شبکه Thorchain

در این بخش قصد داریم مهم ترین اهدافی که شبکه THORChain به آن ها دست یافته را بررسی کنیم:

 • افزایش امنیت

افزایش امنیت شبکه از طریق اقدامات عملکردی و اقتصادی برای محافظت از وجوه کاربران و حفظ اعتماد آن ها.

 • بهبود نقدینگی

بهبود نقدینگی شبکه با افزایش ارزش کل قفل شده (TVL) و افزایش تجربه کاربری مناسب برای تامین کنندگان نقدینگی.

 • افزایش حجم شبکه

با بهبود تجربه کاربر مبادله و یکپارچه سازی کیف پول ها برای پذیرش گسترده تر، حجم شبکه را افزایش دهید.

 • تعامل بین بلاکچینی

ارتباط و تعامل یکپارچه بین شبکه های مختلف بلاکچین را فعال می کند و انتقال دارایی ها را در زنجیره ها تسهیل می کند.

 • الگوریتم های بازارسازی خودکار

این شبکه از الگوریتم های خودکارسازی بازار برای اطمینان از عملیات روان و نقدینگی کافی برای وام گیرندگان و وام دهندگان استفاده کنید.

این اهداف نشان دهنده تعهد Thorchain به ایجاد یک پروتکل نقدینگی زنجیره ای ایمن، کارآمد و کاربرپسند است که از مزایای فناوری بلاکچین برای توانمند سازی کاربران با کنترل و شفافیت بیشتر در تراکنش های مالی خود استفاده می کند.

معرفی رقبا و مقایسه آن ها با Thorchain

Thorchain با چندین پروژه که از ویژگی ‌های Cross-chain استفاده می ‌کنند رقابت می ‌کند، از جمله Jupiter، Synthetix Network و dYdX. این پروژه ها دارای تمرکزها و عملکردهای متمایزی هستند و ارزش‌ های پیشنهادی منحصر به فردی را در حوزه مالی غیرمتمرکز (DeFi) ارائه می ‌کنند. در ادامه هرکدام را معرفی و با Thorchain مقایسه می کنیم:

 • مقایسه Jupiter و Thorchain

معرفی: Jupiter قصد دارد یک شبکه غیرمتمرکز برای مدیریت دارایی های دیجیتال در چندین بلاکچین ایجاد کند. این ابزارها برای مدیریت دارایی، از جمله وام، استقراض، و دارایی های دیجیتال، با تاکید قوی بر قابلیت همکاری فراهم می کند.

مقایسه با Thorchain: برخلاف Thorchain که در درجه اول یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) برای مبادله دارایی ها در زنجیره ها است، Jupiter بر مدیریت دارایی تمرکز می کند. این بدان معناست که Jupiter گستره وسیع تری از خدمات DeFi را فراتر از تبادل، مانند وام و استقراض ارائه می دهد که می تواند برای کاربرانی که به دنبال مدیریت دارایی های دیجیتال خود در بلاکچین های مختلف هستند، جذاب باشد.

 • مقایسه Synthetix و Thorchain

معرفی: Synthetix ایجاد و تبادل دارایی های مصنوعی در بلاکچین اتریوم را امکان پذیر می کند. دارایی‌ های مصنوعی دارایی‌ های دنیای واقعی مانند سهام، کالاها و شاخص ‌ها را نشان می‌ دهند و به کاربران این امکان را می‌ دهند که این دارایی‌ ها را طوری معامله کنند که گویی توکن‌ هایی در بلاکچین هستند.

مقایسه با Thorchain: در حالی که Thorchain مبادلات زنجیره ای متقابل ارزها را تسهیل می کند، Synthetix به کاربران اجازه می دهد تا بازنمایی های مصنوعی دارایی های دنیای واقعی را معامله کنند. این تمایز به این معنی است که Synthetix به مخاطبان کمی متفاوت پاسخ می دهد – کسانی که علاقه مند به استفاده از فناوری بلاکچین برای سرمایه گذاری در ابزارهای مالی سنتی دیجیتال هستند. از طرف دیگر، Thorchain کسانی را هدف قرار می دهد که به دنبال جا به جایی و مبادله ارزهای دیجیتال در بلاکچین های مختلف هستند.

 • مقایسه dYdX و Thorchain

معرفی: dYdX یک صرافی مشتقات غیرمتمرکز است که بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است. این صرافی به کاربران اجازه می دهد تا قراردادهای آتی و همچنین کریپتوها را معامله کنند.

مقایسه با Thorchain: عملکرد اصلی dYdX فعال کردن معاملات مشتقه است که کاملاً با تمرکز Thorchain بر مبادله های زنجیره ای متفاوت است. با این حال، هر دو پلتفرم یک هدف مشترک دارند، یعنی گسترش امکاناتی که می ‌توان با ارزهای دیجیتال روی بلاکچین انجام داد. نقطه قوت Thorchain در توانایی آن در تسهیل جا به جایی و تبدیل دارایی ‌ها در بلاکچین‌ های مختلف است، در حالی که dYdX محصولات مالی پیچیده ‌ای را برای معامله ‌گرانی که به دنبال ترید روی ارزهای دیجیتال هستند، ارائه می ‌کند.

به طور خلاصه، در حالی که Thorchain در ارائه یک پروتکل غیرمتمرکز برای مبادلات زنجیره ای برتر است، رقبای آن مانند Jupiter، Synthetix Network و dYdX با پیشنهادات منحصر به فرد خود به بخش های مختلف بازار DeFi پاسخ می دهند. Jupiter مدیریت دارایی را گسترش می دهد، Synthetix دارایی های مصنوعی را برای تجارت معرفی می کند و dYdX در تجارت مشتقات تخصص دارد که هر کدام ویژگی متمایزی به شبکه و چشم انداز DeFi می دهند.


اینفوگرافیک ارز دیجیتال RUNE

اینفوگرافیک ارز دیجیتال RUNE
اینفوگرافیک ارز دیجیتال RUNE

کلام آخر توکن RUNE

در این مقاله سعی بر این داشتیم تا در ابتدا پلتفرم تورچین را بررسی نماییم . همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم ، تورچین یک صرافی غیر متمرکز است و امکان انجام مبادلات رمز ارزها را دارا می باشد . از جمله مزیت های این صرافی این است که امکان مبادلات بین بلاکچین های مختلف را فراهم می نماید . توکن ارائه شده این پلتفرم RUNE است .

شما می توانید RUNE را از صرافی های خارجی همانند بایننس ، FTX ، VCC خریداری نمایید . توکن RUNE را می توان در کیف پول های سخت افزاری لجر ، ترزور ، سیف پل و کیف پول نرم افزاری کوینومی ذخیره نمود . به علاوه بررسی کردیم این رمز ارز قابلیت استخراج ندارد .

ممنون از اینکه تا پایان ” ارز تورچین RUNE  ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
15 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
داود
1 سال قبل

سپاس از شما جهت محتوای خوبتون

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  داود
1 سال قبل

ممنون از همراهی خوب شما

عاطفه
1 سال قبل

لطف تحلیل رمز ارز تورچین را انجام دهید.

نیما
1 سال قبل

کدام صرافی غیر متمرکز برای ارز دیجیتال تورچین بهتر است؟

امیرمحمد
1 سال قبل

آیا ارز دیجیتال تورچین کلاهبرداری ااست؟

امیرحسام
1 سال قبل

آیا صرافی های ایرانی از ارز دیجیتال تورچین پشتیبانی می کنند؟

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  امیرحسام
1 سال قبل

سلام بسیاری از صرافی ها از ارز دیجیتال تور چین پشتیبانی می کنند

امین
1 سال قبل

تشکر از محتوای خوبی شما

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  امین
1 سال قبل

ممنون از همراهی خوب شما

میثم
1 سال قبل

کدام صرافی از ارز دیجیتال تورچین پشتیبانی می کند؟

جعفر
1 سال قبل

کدام کیف پول برای ارز تورچین معتبرتر است؟

نسترن
1 سال قبل

آینده قیمت ارز دیجیتال تورچین چند است؟

پروین
1 سال قبل

آیا ارز دیجیتال تورچین را بخرم ؟

مصطفی
2 سال قبل

ممنون از محتوای خوب شما

آخرین مقالات منتشر شده