آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز استکس چیست؟ | آینده ارز استکس

ارز استکس STX چیست؟

ارز دیجیتال استکس STX چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا به بررسی رمز ارز STX بپردازیم. آیا قصد شناخت و سرمایه گذاری در بستر این رمز ارز را دارید؟ این ارز دیجیتال توکن ارائه شده پلتفرم استکس Stacks یا بلاک استک Blockstack می باشد. پلتفرم استکس که با نام بلاک استک Blockstack شناخته می شود ارائه دهنده مرورگر مبتنی بر بلاکچین است. در ادامه شما به طور کامل با این پلتفرم آشنا خواهید شد. اگر نمی دانید این رمز ارز را در چه کیف پول هایی می توانید ذخیره نمایید، و یا اینکه از کدام صرافی های این ارز دیجیتال را خریداری نمایید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. چرا که در این مقاله بهترین کیف پول های موجود برای ذخیره سازی این رمز ارز و صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال استکس STX را به شما معرفی خواهیم کرد.

همچنین شما می توانید در صفحه قیمت لحظه ای استکس STX در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت استکس | قیمت STX) را مشاهده نمایید.

شناخت پلتفرم استکس Stacks یا بلاک استک Blockstack

شناخت پلتفرم استکس Stacks یا بلاک استک Blockstack
شناخت پلتفرم استکس Stacks یا بلاک استک Blockstack

اگر بخواهیم در یک جمله به شناخت پلتفرم بلاک استک بپردازیم، می توان گفت بلاک استک Blockstack یک پروژه ارز رمزنگاری شده است که به دنبال ایجاد یک شبکه open source در بالای بیت کوین است. پلتفرم بلاک استک در نظر گرفته شده است تا به عنوان لایه کاربردی در اینترنت عمل کند، لایه ای که در حال حاضر توسط شرکت های بزرگ فناوری اشغال شده است.

این پلتفرم در واقع برای ارائه قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز DApp به بیت کوین طراحی شده است. به زبان ساده، هر آنچه در بلاکچین Blockstack اتفاق می افتد را می توان در بلاکچین بیت کوین تایید کرد و ساز و کار اجماع بلاک استک با بیت کوین گره خورده است.

علاوه بر این، تمام کاربران شبکه بلاک استک Blockstack هنگام تعامل با این DApp ها و قراردادهای هوشمند، بر داده های خود مالکیت و کنترل دارند. این موضوع باعث می شود که در مقایسه با اینترنت فعلی، سطح بالاتری از حریم خصوصی آنها فراهم شود.


ارز دیجیتال استکس STX چیست؟

ارز دیجیتال استکس STX چیست؟
ارز دیجیتال استکس STX چیست؟

همانطور که در ابتدای این مقاله بیان نمودیم، رمز ارز استکس STX توکن ارائه شده پلتفرم استکس Stacks یا بلاک استک Blockstack می باشد. رمز ارز استک STX قراردادها و برنامه های هوشمند را برای بیت کوین فعال می کند و به دارندگان این امکان را می دهد تا با استیکینگ، بیت کوین کسب کنند. استکس به عنوان سوخت برای اجرای قرارداد هوشمند، پردازش تراکنش ها و ثبت دارایی های دیجیتالی در بلاکچین استکس مورد استفاده قرار می گیرد.


نیم نگاهی به ارز دیجیتال STX

نام اختصاری STX
نوع ارز COIN
عرضه کل ۱.۳۵۲.۶۴۶.۶۰۰
مقداردرگردش ۱.۲۹۶.۲۴۶.۴۸۹
وب سایت رسمی stacks.co
بلاکچین  اکسپلور https://explorer.stacks.co/?chain=mainnet
وایت پیپر https://gaia.blockstack.org/hub/1AxyPunHHAHiEffXWESKfbvmBpGQv138Fp/stacks.pdf
پیج های ارتباط رسمی blog.stacks.co

forum.stacks.org

twitter.com

reddit.com

سورس کد https://github.com/blockstack

تاریخچه پلتفرم بلاک استک Blockstack

تاریخچه پلتفرم بلاک استک Blockstack
تاریخچه پلتفرم بلاک استک Blockstack

تاریخچه این پروژه از سال ۲۰۱۳ آغاز شد، سالی که Muneeb Ali و Ryan Shea بلاک استک را تاسیس کردند. در واقع هدف این شرکت حل مشکلات اساسی اپلیکیشن های وب و موبایل امروزی بود. در تابستان ۲۰۱۴، مونیب و ریان پیشنهاد خود را به YCombinator ارائه دادند .

در نتیجه اولین سرمایه گذاری ها و کار بر روی فناوری بلاکچین، در سال ۲۰۱۷ اولین نسخه بلاک استک راه اندازی شد که دارای یک مرورگر و یک سیستم ذخیره سازی توزیع شده بود.


بنیان گذاران پلتفرم ارز دیجیتال استکس STX

بنیان گذاران پلتفرم ارز دیجیتال استکس STX
بنیان گذاران پلتفرم ارز دیجیتال استکس STX

همانطور که در بحث قبلی مقاله بیان نمودیم، پلتفرم ارز دیجیتال استکس یعنی بلاک استک توسط دو نفر به نام های Muneeb Ali و Ryan Shea راه اندازی و تاسیس شد. Muneeb Ali پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، در سال ۲۰۱۳ شروع به بنیان گذاری استکس کرد.

ریان شی Ryan Shea دومین بنیان گذار این پلتفرم می باشد. قبل از پیاده سازی بلاک استک وی به عنوان مهندس نرم افزار فعالیت می کرد.


عملکرد پلتفرم بلاک استک Blockstack چگونه است؟

عملکرد پلتفرم بلاک استک Blockstack چگونه است؟
عملکرد پلتفرم بلاک استک Blockstack چگونه است؟

بلاک استک پروتکلی می باشد که علی رغم اینکه تمام عملکرد آن به بیت کوین بستگی دارد، اطلاعات را مستقیما در بیت کوین ذخیره نمی کند و باعث می شود بین تعامل بلاکچین و برنامه های موجود در بلاک استک، یک تفکیک مشخص وجود داشته باشد.

از طرف دیگر، بلاک استک به زیر ساخت عملیاتی خارج از بلاکچین بیت کوین بستگی دارد و این زیر ساخت ها همان قسمت هایی هستند که به بلاک استک اجازه می دهند DApp های خود را اجرا کند. با این حال، ساختار عملیاتی بلاک استک با ورود نسخه دوم آن به طور قابل توجهی تغییر خواهد کرد. در این قسمت از مقاله ما به ساده ترین روش ممکن عملکرد بلاک استک را توضیح خواهیم داد.

بلاک استک از زنجیره جانبی خود برای حسابداری داخلی برای تمام برنامه های خود استفاده می کند. این یک ویژگی می باشد که امروزه فعال است اما با ورود نسخه دوم و اضافه کردن قابلیت استقرار قراردادهای هوشمند و سایر توکن ها، این ویژگی بهبود می یابد.

در زنجیره جانبی استک، مجموعه ای از خدمات و پروتکل ها برای توسعه قابلیت قراردادهای هوشمند بلاک استک و DApp ها ساخته شده است. از جمله این خدمات می توان به سرویس ذخیره سازی توزیع شده آن ( Gaia )، سیستم احراز هویت غیرمتمرکز، سیستم DNS غیرمتمرکز، خدمات مالی و سایر سرویس هایی که در آینده ممکن است اضافه شوند، اشاره کنیم. امروزه سرویس هایی مانند Gaia و DNS، توزیع هویت دیجیتالی را انجام می دهند. این سیستم ها از قبل در نسخه ۱ پروتکل در حال اجرا هستند، اما با نسخه ۲ قابلیت های آنها بسیار بهبود می یابد.

سرانجام بلاک استک به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به راحتی DApp ایجاد کرده و آنها را در بلاک استک مستقر کنند و بدین ترتیب چرخه توسعه DApp ها در این پلتفرم بسته می شود.


اهداف پلتفرم ارز دیجیتال استکس STX

اهداف پلتفرم ارز دیجیتال استکس STX
اهداف پلتفرم ارز دیجیتال استکس STX

پلتفرم ارز دیجیتال استکس STX یعنی بلاک استک Blockstack اهدافی را برای طراحی DApp ها در نظر می گیرد که این اهداف شامل موارد زیر می باشد:

۱.سهولت در استفاده: پلتفرم بلاک استک در نظر دارد تا برنامه های غیرمتمرکز یا همان DApp ها به راحتی همانند دیگر برنامه های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار بگیرند.

۲.مقیاس پذیری: از دیگر اهداف این پلتفرم افزایش مقیاس پذیری است به صورتی که قصد دارد تا میلیون ها کاربر بتوانند از DApp های ساخته شده بر روی این پلتفرم استفاده کنند.

۳.کنترل کاربر: این هدف برای بنیان گذاران از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در واقع این هدف به این منظور در نظر گرفته شده است که  DApp هایی که در پلتفرم بلاک استک در حال اجرا می باشند باید به کنترل کاربران و شناسایی اطلاعات بپردازند.


 بررسی ویژگی های پلتفرم ارز دیجیتال استکس Blockstack

 بررسی ویژگی های پلتفرم ارز دیجیتال استکس Blockstack
بررسی ویژگی های پلتفرم ارز دیجیتال استکس Blockstack

پلتفرم رمز ارز استکس، بلاک استک از یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمندی به نام Clarity استفاده می نماید که به گونه ای طراحی شده است که ایمن بوده و ساخت آن آسان است. لازم به ذکر است که این زبان برنامه نویسی توسط بلاکچین رمز ارز الگورند نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع با توجه به مطالبی که گفته شد، برخوردار بودن از یک زبان برنامه نویسی ویژه می تواند از ویژگی های این پلتفرم به شمار می رود .


روند قیمت ارز دیجیتال استکس STX

در این قسمت از مقاله شما روند قیمت این رمز ارز را از نوامبر ۲۰۱۹ تا اکنون مشاهده می نمایید. در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله قیمت رمز ارز استکس برابر با ۲.۴۳ دلار و حجم معاملات این رمز ارز در ۲۴ ساعت برابر با ۱۶۷،۷۴۹،۳۱۷ دلار می باشد.

ارز دیجیتال استکس STX در سایت CoinMarketCap رتبه ۵۰ را به خود اختصاص داده است. همانطور که در نمودار می بینید این ارز دیجیتال در۵ آپریل ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود رسیده است.

روند قیمت ارز دیجیتال استکس STX
روند قیمت ارز دیجیتال استکس STX

خرید و فروش ارز دیجیتال استکس STX چگونه است؟

خرید و فروش ارز دیجیتال استکس STX چگونه است؟
خرید و فروش ارز دیجیتال استکس STX چگونه است؟

برای خرید و فروش ارز دیجیتال استکس STX می توانید از طریق صرافی ها اقدام نمایید. در واقع می توانید با ثبت نام در صرافی هایی که از این رمز ارز پشتیبانی می کنند، ارز دیجیتال استکس STX را خرید و فروش نمایید.

اگر پیش از این در صرافی که انتخاب می نمایید، تراکنش و یا معامله ای انجام نداده بودید می توانید با ثبت نام رمز ارز استکس STX را خریداری نمایید. در حال حاضر قادر به معامله رمز ارز استکس با جفت ارزهای USDT، BTC، BNB و ETH خواهید بود. در ادامه مطالب شما با صرافی های آنلاین خارجی پشتیبان کننده این رمز ارز آشنا خواهید شد.


صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال استکس STX

صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال استکس STX
صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال استکس STX

در این قسمت از مقاله تعدادی از صرافی های ارز دیجیتال که از رمز ارز استکس STX پشتیبانی می کنند به شما معرفی خواهیم کرد. شما می توانید با مراجعه به این صرافی ها رمز ارز STX را خریداری نموده و به سرمایه گذاری در بستر این رمز ارز بپردازید.

صرافی هایی که از این رمز ارز پشتیبانی می کنند شامل موارد زیر می باشند. این نکته را نیز در نظر بگیرید، برای اینکه با تمامی صرافی هایی که از این رمز ارز پشتیبانی می کنند آشنا شوید می توانید به سایت CoinMarketCap مراجعه نمایید.

۱.صرافی Binance

2.صرافی KuCoin

3.صرافی OKEx

4.صرافی OKCoin

5.صرافی CoinEx


در چه کیف پول هایی می توان رمز ارز استکس STX را ذخیره نمود؟

در چه کیف پول هایی می توان رمز ارز استکس STX را ذخیره نمود؟
کیف پول های رمز ارز استکس STX

برای ذخیره سازی رمز ارز STX می توانید از کیف پول Stacks استفاده نمایید. این کیف پول از جمله کیف پول های ارز دیجیتال می باشد که شما می توانید با استفاده از آن توکن های STX را مدیریت کنید. به طور کلی کیف پول های رمز ارزها امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را برای کاربران فراهم می کنند.

کیف پولی که نام بردیم یک کیف پول دستکتاپی می باشد که برای سیستم عامل های ویندوز و مک در دسترس است. کیف پول استکس Stacks به طور ویژه و منحصر به فردی کاربران را قادر می سازد تا توکن های STX را مدیریت کنند. کیف پول ها همانند حساب بانکی شما می باشند که با استفاده از یک آدرس شما می توانید رمز ارزهای خود را ذخیره نمایید.


آینده ارز دیجیتال استکس STX چگونه است؟

آینده ارز دیجیتال استکس STX چگونه است؟
آینده ارز دیجیتال استکس STX چگونه است؟

برای بررسی آینده این رمز ارز در ابتدا بیایید تا نگاهی به پلتفرم آن بیاندازیم. بلاک استک Blockstack تا کنون یکی از جالب ترین پروژه های رمزنگاری است. همچنین برخورداری از یک تیم قوی در پشت پروژه، حفظ حریم خصوصی و تمرکززدایی از موارد عالی به شمار می رود .

به عبارتی موارد مهمی که ذکر شد و همچنین اهدافی که این پلتفرم برای گسترش و پیشرفت دارد، می تواند یک آینده خوب را برای این رمز ارز رغم بزند.


بررسی وایت پیپر استکس Stacks

وایت پیپر استکس Stacks  از دیدگاه فنی

بلاکچین بیت کوین یکی از معدود شبکه هایی است که دارای اکوسیستم نیست، زیرا توانایی اجرای قراردادهای هوشمند را ندارد. اگر این توانایی به شبکه بیت کوین، بدون به خطر انداختن امنیت آن و ایجاد اختلال در توان پردازشی این شبکه اضافه شود، می توان گفت که شبکه بیت کوین به سه گانه بلاکچین ها یعنی مقیاس پذیری، امنیت و عدم تمرکز دست یافته است. ابتدا اجازه بدید قابلیت هایی که این پروژه به شبکه بیت کوین اضافه می کند را بررسی کنیم:

 • ثبت نهایی رو شبکه بیت کوین

اطلاعات تراکنش های شبکه Stacks برای نهایی سازی، روی شبکه بیت کوین ثبت نهایی می شود. این اطلاعات بعد از گذشته ۱۰۰ بلاک، دیگر قابل تغییر نخواهند بود و برای تغییر اطلاعات باید کل شبکه بیت کوین را هک کرد که تقریبا غیرقابل انجام می باشد.

 • Peg شدن با بیت کوین

این پروژه ارز sBTC را معرفی می کند، هر یک sBTC در شبکه Stacks معادل با یک BTC در شبکه بیت کوین است، به اصطلاح هر ارز sBTC با یک BTC پگ شده است. حال با استفاده از sBTC در شبکه Stacks، کارمزد تراکنش ها پرداخت می شود و انجام تراکنش ها تسهیل می شود البته بدون به خطر انداختن امنیت شبکه اصلی یعنی بیت کوین.

همچنین قراردادهای هوشمند لایه Stacks را قادر می‌ سازد تا از طریق تراکنش‌ های peg-out با شبکه بیت‌ کوین ارتباط برقرار کنند و مبادلات اتمی غیرقابل اعتماد (بدون نیاز به نهاد متمرکز) بین بیت کوین در لایه یک و دارایی ‌های لایه Stacks را تسهیل می‌ کند.

تراکنش های Peg-Out: تراکنش هایی هستند که به قراردادهای هوشمند در لایه Stacks اجازه می دهند دارایی ها را به شبکه بیت کوین بازگردانند. این کار با «سوزاندن» یا از بین بردن مقدار معادل یک دارایی متصل (مانند sBTC) و بازگرداندن همان مقدار بیت کوین (BTC) در لایه بیت کوین انجام شود. این فرآیند برای ادغام Stacks با شبکه بیت کوین بسیار مهم است و بیت کوین را قادر می سازد در قراردادهای هوشمند در Stacks استفاده شود.

سوآپ های اتمی: سوآپ های اتمی مبادلاتی هستند که در یک تراکنش انجام می شود و تضمین می کند که هر دو طرف یا دارایی های خود را دریافت می کنند یا اصلاً هیچ کدام را دریافت نمی کنند. Stacks تبادلات اتمی غیرقابل اعتماد بین بیت کوین (بلاک چین اصلی بیت کوین) و دارایی های لایه Stacks را تسهیل می کند. این بدان معنی است که کاربران می توانند دارایی ها را بین دو لایه بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث مبادله کنند.

تراکنش های Peg-Out و سوآپ های اتمی امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (dApps) در لایه Stacks را فراهم می کند که می توانند با بیت کوین تعامل داشته باشند. این موضوع فرصت ‌های جدیدی را برای برنامه‌ های مالی مانند محصولات مالی غیرمتمرکز (DeFi) باز می ‌کند که می ‌تواند امنیت بیت‌ کوین را افزایش دهد. همچنین استفاده از بیت کوین را به عنوان وثیقه یا روش پرداخت در این dApp ها امکان پذیر می کند و به طور بالقوه کاربرد و تقاضای بیت کوین را افزایش می دهد و از نقدینگی بزرگ این شبکه استفاده می کند.

 • پشتیبانی از زبان Clarity برای قراردادهای هوشمند

Stacks از زبان Clarity، که یک زبان امن و قابل تصمیم گیری برای قراردادهای هوشمند است، پشتیبانی می کند. این تضمین می کند که توسعه دهندگان می توانند دقیقاً درک کنند که یک قرارداد چه کاری را می تواند انجام دهد و چه کاری را نمی تواند انجام دهد و ایمنی و قابل پیش بینی بودن قراردادهای هوشمند را افزایش می دهد.

 • استعلام از وضعیت شبکه بیت کوین

شبکه Stacks می تواند بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث و یا نهاد متمرکز، تراکنش ها و اطلاعات شبکه بیت کوین را بخواند و تغییرات را نشان دهند و به این ترتیب اجازه می دهند قراردادهای هوشمند از لایه Stacks توسط تراکنش های بیت کوین اجرایی شوند. این کمک می کند تا حالت peg غیرمتمرکز در هماهنگی با بیت کوین های قفل شده در شبکه لایه یک بیت کوین حفظ شود.

 • پشتیبانی از subnet ها

Stacks از subnet ها پشتیبانی می کند، این لایه ‌ها می ‌توانند از زبان ‌های برنامه ‌نویسی مختلف و محیط‌ های اجرایی پشتیبانی کنند و طیف وسیع‌ تری از برنامه‌ ها را فعال کنند.

همان طور که در تصویر زیر می بینید، یک subnet از زبان برنامه نویسی Clarity و دیگری از زبان سالیدیتی استفاده می کند:

2024 04 13 10 47 27 Stacks A Bitcoin Layer for Smart Contracts

این مدل طراحی باعث می شود هر پروژه بنا به نیاز خود محیط اجرایی خود را تنظیم کند.

در ادامه قصد داریم نحوه عملکرد و ارتباط لایه stacks با بلاکچین بیت کوین را بررسی کنیم. ایجاد و پردازش تراکنش ها در لایه Stacks و همچنین ثبت نهایی در شبکه بیت کوین شامل چندین مرحله می شود. Stacks یک بلاکچین لایه ۲ است که قراردادهای هوشمند و برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (dApps) را به شبکه بیت کوین اضافه می کند و از امنیت، ثبات و اکوسیستم بیت کوین برای ثبت نهایی و نگهداری از اطلاعات تراکنش ها استفاده می کند. در ادامه یک راهنمای گام به گام برای درک نحوه عملکرد تراکنش ها در این اکوسیستم آورده شده است:

درک عملکرد Stacks و ادغام آن با بیت کوین:

 Stacks در بالای بلاکچین بیت کوین ایجاد شده است و از امنیت و تسویه تراکنش های بیت کوین استفاده می کند. این کارکرد، قرارداد هوشمند و حریم خصوصی بیت کوین را بدون تغییر در اختیار کاربران قرار می دهد.

Proof of Transfer (PoX):

 Stacks از مکانیزم اجماع منحصر به فردی به نام اثبات انتقال (PoX) استفاده می کند که به موازات بیت کوین اجرا می شود. PoX یک نسخه از مکانیزم Proof-of-Burn (PoB) است که در آن ماینرها به جای سوزاندن توکن‌ ها آن ها را به سایر کاربران منتقل می ‌کنند. این مکانیزم یک رسانه پخش قابل اعتماد برای هدرهای بلاک Stacks فراهم می کند و امنیت و یکپارچگی تراکنش ها را تضمین می کند.

ایجاد تراکنش ها:

تراکنش ها در لایه Stacks با استفاده از قراردادهای هوشمند ایجاد می شوند. توسعه دهندگان می توانند dApp هایی بسازند که در آن حریم خصوصی حفظ شود و تراکنش ها توسط بیت کوین ایمن شوند. تراکنش‌ های Stacks تجربه پرداخت بیت ‌کوین را بهبود می ‌بخشند.

پردازش تراکنش ها:

پس از ایجاد تراکنش، شبکه Stacks شروع به پردازش تراکنش می کند. تراکنش‌ های Stacks به‌ طور خودکار هش می ‌شوند و به ‌طور دائم در بلاکچین بیت‌ کوین در هر بلاک ذخیره می‌ شوند. این رویکرد تضمین می ‌کند که تمام داده‌ ها و تراکنش ‌های موجود در Stacks به ‌طور ایمن به بلاکچین بیت کوین متصل می ‌شوند و قطعیت و تغییر ناپذیری را فراهم می ‌کنند.

ثبت نهایی در شبکه بیت کوین:

مرحله نهایی فرآیند، ثبت تراکنش در شبکه بیت کوین است. این امر از طریق پیوند غیرمتمرکز بیت کوین به نام sBTC به دست می آید که در این باره در بخش های قبل صحبت کرده ایم. کاربران می توانند بیت کوین (sBTC) خود را به بیت کوین لایه اصلی متصل کنند و اطمینان حاصل کنند که تراکنش های Stacks به طور کامل در شبکه بیت کوین یکپارچه و شناسایی شده اند.

به طور خلاصه، ایجاد و پردازش تراکنش ها در لایه Stacks شامل اعمال نفوذ قراردادهای هوشمند و مکانیسم اجماع اثبات انتقال PoX است. این تراکنش ها به طور ایمن به بلاکچین بیت کوین متصل می شوند و قطعیت و تغییر ناپذیری را تضمین می کنند.

همان طور که می دانید شبکه بیت کوین محدودیت هایی برای سرعت پردازش تراکنش و همچنین کارمزد تراکنش ها دارد که با اجرای قراردادهای هوشمند و افزایش درخواست برای پردازش تراکنش های بیشتر، ممکن است نگران کننده باشد. اما شبکه Stacks چه راه حل هایی را برای این نگرانی ها ترتیب داده است؟

شبکه Stacks در یک آپدیت، زمان تولید بلاک در شبکه خود را هر ۵ ثانیه کرده است. به این ترتیب تراکنش های زیادی را می تواند پردازش کند، سپس تراکنش های پردازش شده را به صورت خلاصه وار از طریق مکانیسم گواه اثبات انتقال در قالب یک تراکنش روی شبکه بیت کوین ثبت نهایی می کند.

اهداف بلاکچین استکس Stacks

در این بخش سعی می کنیم مهم ترین اهداف بلاکچین Stacks را عنوان کنیم:

 • افزایش قابلیت های بیت کوین

هدف Stacks افزایش قابلیت های بلاکچین بیت کوین است، از جمله اجرای قراردادهای هوشمند و توسعه برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (dApps) می باشد.

 • مکانیسم اجماع اثبات انتقال PoX

 Stacks از مکانیزم اجماع PoX استفاده می کند که شامل استخراج کنندگان بیت کوین برای برنده شدن بلاک های Stacks می شود. این مکانیسم امنیت و یکپارچگی شبکه Stacks را تضمین می کند.

 • Clarity Smart Contracts

Stacks از زبان Clarity استفاده می کند، زبان برنامه نویسی که برای قراردادهای هوشمند در شبکه Stacks طراحی شده است که در نهایت باعث می شود قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند به شبکه بیت کوین اضافه شود.

 • امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

هدف Stacks آوردن برنامه های DeFi به اکوسیستم بیت کوین و همچنین ارائه تراکنش های سریع تر و کارآمدتر برای کاربران است.

 • توکن‌ های غیرقابل تعویض (NFT)

Stacks از ایجاد و تبادل NFT ها پشتیبانی می‌ کند و کاربران را قادر می ‌سازد تا از برنامه‌ های ساخته شده بر روی Stacks استفاده کنند.

 • افزایش سرعت تراکنش

 Stacks در حال راه اندازی هایپرچین است که می توانند تراکنش ها را با نرخ بالاتری پردازش کنند و به طور بالقوه به سرعت هایی معادل سرعت پردازش فعلی Avalanche می رسند.

 • Cross-Chain Bridge

توسعه دهندگان Stacks در حال کار بر روی ساختن پلی که Stacks را به اتریوم متصل می کند، برای استفاده بیشتر کاربران هستند.

 • پذیرش کاربر

 هدف Stacks دستیابی به سرعت تراکنش های سریع تر، پل متقابل زنجیره ای و افزایش پذیرش کاربر برای رقابت با بلاکچین های جایگزین لایه یک است.

 • ارتباط و همزیستی با بیت کوین

 Stacks با ارائه قابلیت های برنامه نویسی قراردادهای هوشمند که مکمل ویژگی های ذخیره ارزش بیت کوین است، به دنبال آن است که کاربران بیت کوین را در مورد ابزاری که در اختیار اکوسیستم بیت کوین قرار می دهد متقاعد کند.

این اهداف نشان دهنده تعهد Stacks به استفاده از اکوسیستم بیت کوین برای ارتقای قابلیت های آن، از جمله اجرای قراردادهای هوشمند، توسعه برنامه های کاربردی غیرمتمرکز، و ادغام DeFi و NFT است.

ویژگی های بلاکچین استکس Stacks

در این بخش قصد داریم مهم ترین و جذاب ترین ویژگی های شبکه Stacks که باعث جذابیت این پروژه می شود را بررسی کنیم:

 • Microblocks

 Stacks از میکروبلاک ها برای سرعت بخشیدن به پردازش تراکنش ها استفاده می کند که امکان انتقال حالت بین بلاک ها را فراهم می کند. این مکانیسم عملکرد و کارایی برنامه های غیرمتمرکز را در بلاکچین Stacks افزایش می دهد.

 • مکانیسم اجماع گواه اثبات انتقال(PoX)

Stacks از مکانیزم اجماع PoX منحصر به فرد استفاده می کند که با سیستم گواه اثبات کار بیت کوین هماهنگی دارد. این رویکرد Stacks را بسیار مقیاس پذیر و غیرمتمرکز می کند بدون این که تأثیرات مخربی ایجاد کند.

 • زبان قرارداد هوشمند Clarity

Stacks یک زبان قرارداد هوشمند Clarity را معرفی می کند که به طور خاص برای بلاکچین Stacks طراحی شده است. این رویکرد به کاربران اجازه می دهد تا شرایط خود را برای تراکنش ها تنظیم کنند و انعطاف پذیری و امنیت را ارائه دهند.

 • امنیت و حریم خصوصی

 Stacks بر امنیت و حریم خصوصی کاربران تمرکز دارد و از سطح بالای امنیت بیت کوین استفاده می کند. تراکنش ‌های Stacks روی بیت کوین تسویه و ثبت نهایی می‌ شوند و از استحکام و امنیت شبکه اطمینان حاصل می ‌کنند.

 • برنامه ‌های غیرمتمرکز و (NFT) ها

Stacks از توسعه dApps و NFT پشتیبانی می ‌کند و کاربران را قادر می ‌سازد تا برنامه ‌های ساخته شده روی Stacks را تجربه کنند. این قابلیت با ادغام Stacks با بیت کوین امکان پذیر شده است.

 • سیستم ذخیره سازی Gaia

Stacks راه حل های ذخیره سازی خوبی را از طریق سیستم ذخیره سازی Gaia ارائه می دهد که با ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری تجاری مانند Dropbox و Microsoft Azure کار می کند. این سیستم تضمین می کند که داده ها به طور ایمن ذخیره شده و در دسترس هستند.

 • مشارکت و رشد اکوسیستم

 Stacks با پروژه هایی مانند Chainlink، Algorand و Blockdaemon همکاری ایجاد کرده است و از توسعه پلتفرم خود پشتیبانی می کند و مسیرهای یکپارچه برای اجرای یک نود Stacks 2.0 را ارائه می دهد. این مشارکت ها به رشد و توسعه اکوسیستم Stacks کمک می کند.

 • تطابق مقرراتی

 Stacks به دلیل این که اولین بلاکچینی است که توسط کمیسیون بورس اوراق بهادار (SEC) تایید شده است شناخته می شود که نشان دهنده تعهد به انطباق با مقررات و پایبندی به استانداردهای مالی است.

این ویژگی‌ ها در مجموع تعهد Stacks به افزایش قابلیت ‌های بیت ‌کوین، پشتیبانی از توسعه برنامه‌ های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند، و تضمین تجربه بلاکچین ایمن، کارآمد و کاربرپسند را برجسته می‌ کنند.

معرفی و مقایسه رقبای استکس Stacks

بلاکچین Stacks رقیبانی دارد که هر کدام دارای ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد خود هستند. در اینجا، ما Stacks را با سه رقیب آن: Ethereum، Solana و Avalanche، بر اساس جنبه ‌های مختلف مانند مکانیسم اجماع، توسعه ‌دهندگان و حجم معاملات مقایسه می‌ کنیم.

 • مقایسه اتریوم با Stacks

مکانیسم اجماع: اتریوم از مکانیزم اجماع گواه اثبات کار (PoW) استفاده می کرد که در حال حاظر به اثبات سهام (PoS) تبدیل شده است. از سوی دیگر، Stacks از مکانیزم منحصر به فرد گواه اثبات انتقال (PoX) استفاده می کند که با PoW بیت کوین همپوشانی دارد.

توسعه دهندگان: اتریوم پایگاه توسعه دهندگان بسیار بزرگتری دارد، با حدود ۴۰۰۰ توسعه دهنده ماهانه و Stacks بیش از ۱۲۰ توسعه دهنده ماهانه دارد که نشان دهنده یک اکوسیستم کوچک تر نسبت به اتریوم است.

حجم معاملات: حجم معاملات اتریوم بسیار بیشتر از Stacks است و حجم معاملات اتریوم نشان می دهد که اتریوم حضور تثبیت شده تری در بازار دارد.

 • مقایسه سولانا با Stacks

مکانیسم اجماع: سولانا از مکانیزم اجماع گواه اثبات تاریخ (PoH) استفاده می کند که متمرکز می باشد، این درحالی است که Stacks غیرمتمرکز است و از PoX استفاده می کند.

توسعه دهندگان: Solana حدود ۹۰۰ توسعه دهنده ماهانه دارد که به طور قابل توجهی بیشتر از Stacks است. این نشان دهنده یک جامعه توسعه دهندگان بزرگ تر برای Solana است.

حجم معامله: Solana از نظر حجم معاملات بزرگ تر از Stacks می باشد، اما ماهیت متمرکز و قطع شبکه مکرر بر تمرکز توسعه دهنده آن تأثیر گذاشته است.

 • مقایسه Avalanche با Stacks

مکانیسم اجماع: Avalanche از مکانیزم اجماع گواه اثبات سهام (PoS) مشابه اتریوم استفاده می کند اما Stacks از PoX استفاده می کند. مکانیسم PoS Avalanche سرعت تراکنش ‌های سریع و کارمزدهای پایین را امکان ‌پذیر می ‌کند، که این هدف در Stacks از طریق مکانیسم PoX به دست می ‌آید.

توسعه دهندگان: Avalanche حدود ۲۸۰ توسعه دهنده ماهانه دارد که بالاتر از Stacks است. این نشان می ‌دهد که جامعه توسعه‌ دهنده قوی ‌تری برای Avalanche وجود دارد.

به طور خلاصه، در حالی که Stacks در رقابت با بلاکچین ‌های بزرگی مانند اتریوم، سولانا و آوالانچ با مشکلاتی رو به رو است اما ویژگی ‌ها و مزایای منحصربه‌ فردی را ارائه می‌ کند، به ویژه ادغام آن با بیت ‌کوین و استفاده از PoX. تمرکز Stacks بر افزایش قابلیت‌ های بیت‌ کوین و پایگاه توسعه ‌دهندگان رو به رشد آن، پتانسیل رشد و پذیرش در اکوسیستم بلاکچین را نشان می ‌دهد.


اینفوگرافیک ارز دیجیتال استکس STX

اینفوگرافیک ارز دیجیتال استکس STX
اینفوگرافیک ارز دیجیتال استکس STX

سخن پایانی ارز دیجیتال استکس STX

در این مقاله به بررسی ارز دیجیتال استکس STX پرداختیم. همانطور که گفتیم توکن STX توکن ارائه شده پلتفرم Stacks یا بلاک استک Blockstack می باشد. پلتفرم بلاک استک به عبارتی برای ارائه قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز به بیت کوین طراحی شده است. از جمله ویژگی هایی که پلتفرم بلاک استک دارد برخوردار بودن از یک زبان برنامه نویسی ویژه است. شما می توانید ارز دیجیتال STX را از یکی از صرافی های انلاین خارجی همچون بایننس، اوکی اکسچنج، کوکوین و … خریداری نمایید. همچنین می توانید این رمز ارز را در کیف پول Stacks ذخیره نمایید. این رمز ارز به علت اینکه از یک تیم پشتیبان قوی برخوردار است و پلنفرم آن توسعه خواهد یافت، می تواند آینده خوبی داشته باشد.

ممنون از اینکه تا پایان “ ارز استکس STX  ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
9 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سمیرا
2 سال قبل

سلام وقت بخیر. یک سوال دارم. دیشب برام ارز stx رو از کیف پول خودش انتقال دادن به صرافی کوینکس اما در حالت pending مونده، میتونید راهنماییم کنید چیکارکنم که منتقل بشه؟ یا اینکه راهی هست بتونیم لغوش کنیم؟

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  سمیرا
2 سال قبل

سلام حتما از اکسپلور مربوطه چک کنید که روی بلاکچین تایید شده یا خیر

در صورت تایید حتما به کوینکس تیکت بزنید

میلاد
2 سال قبل

خوب نوسان میده روش ترید کن

ساسان
2 سال قبل

سلام وقت بخیر
من در کریپتولند ارز STX داشتم کسی میتونه در خصوص آدرس شبکه این ارز به من کمک کنه که چی هست. برای پیگیری پولم میخواستم.

شهرام
3 سال قبل

آیا ارز stx خوب سود میده؟

تیم محتوا
پاسخ به  شهرام
3 سال قبل

ارز خوبی هست

میلاد
پاسخ به  شهرام
2 سال قبل

خوب نوسان میده روش ترید کن

رضا
3 سال قبل

استکس در چه کیف پولی نگهداری میشه؟

فاطمه
3 سال قبل

ممنون از مطالب خوب و آموزنده شما

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده