آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

تحلیلگر: کلاهبرداران با طرح پامپ و دامپ، مبلغ ۲۴۱ میلیون دلار را جمع‌آوری کردند!

تحلیلگر: کلاهبرداران با طرح پامپ و دامپ، مبلغ ۲۴۱ میلیون دلار را جمع‌آوری کردند!

تحلیلگر: کلاهبرداران با طرح پامپ و دامپ، مبلغ ۲۴۱ میلیون دلار را جمع‌آوری کردند!

به گزارش زوم ارز، یک گزارش تازه از پلتفرم تحلیلی Chainalysis نشان می‌دهد که بیش از نیمی از توکن‌های ERC20 که در سال ۲۰۲۳ در اتریوم معرفی شدند، به طور قابل توجهی شبیه یک طرح پمپ و تخلیه هستند.

با توجه به این گزارش، کیانگ جو، بنیانگذار و مدیر عامل CryptoQuant، تأکید می‌کند که کلاهبرداران با استفاده از طرح پمپ و تخلیه، مبلغ ۲۴۱ میلیون دلار را با ۹۰۴۰۸ توکن جمع آوری کرده‌اند.

طرح پمپ و تخلیه در شبکه اتریوم در سال ۲۰۲۳، با استفاده از ۹۰۴۰۸ توکن، منجر به به دست آوردن مبلغ ۲۴۱ میلیون دلار شده است.

در کل، طرح پمپ و تخلیه یک نوع سوء استفاده است که در آن یک شخص بدخواه با قوت، از افزایش قیمت کریپتوهایی که در آن سرمایه‌گذاری داشته‌اند، حمایت می‌کند و سپس توکن‌ها را با قیمتی غیرقابل تحمل “تخلیه” می‌کند.

با توجه به گزارش SEC، طرح پمپ و تخلیه یک شکل دستکاری است. آنها بیان کرده‌اند:

“در طرح پمپ و تخلیه، کلاهبرداران معمولاً اطلاعات نادرست یا گمراه‌کننده را منتشر می‌کنند تا یک فروشندگی غیرمعقول ایجاد کنند که قیمت سهام را “پمپ” کند و سپس با فروش سهام خود در اوج قیمت، سهام را “تخلیه” می‌کنند. قیمت تورمی به محض اینکه کلاهبرداران سهام خود را رها کرده و از تبلیغات پمپ خودداری می‌کنند، معمولاً کاهش می‌یابد و سرمایه‌گذاران سود خود را از دست می‌دهند.”

تحلیلگران با استفاده از یک ابزار برای تجزیه و تحلیل تقلب در بازار، توکن‌هایی که حداقل پنج بار در صرافی‌های غیرمتمرکز معامله شده‌اند را تأیید کرده‌اند، که نشان می‌دهد توکن‌ها مورد جذب قرار گرفته‌اند.

علاوه بر این، نهنگ بیش از ۷۰ درصد از نقدینگی توکن را حذف کرده و در استخر نقدینگی DEX تنها کمتر از ۳۰۰ ددلار باقی مانده است، که نشان می‌دهد بازار به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

گزارش Chainalysis همچنین نشان می‌دهد که بیش از ۳۷۰۰۰۰ توکن در اتریوم راه‌اندازی شده‌اند و تقریباً ۱۶۸۶۰۰ توکن از آن‌ها برای تجارت در صرافی‌های غیرمتمرکز  در دسترس بوده‌اند.

با بررسی دقیق توکن‌ها، Chainalysis متوجه شده است که ۵۴ درصد از توکن‌های موجود در DEX معیارهای یک طرح پمپ و تخلیه را برآورده می‌کنند.


منبع: coinedition.com

تیم خبری
تیم خبری
من محمد هستم. و حدود 3 سال است که در حوزه اخبار ارز های دیجیتال فعالیت دارم، بنده مترجمی خوندم. و ترجیح میدم تایم زیادی از روز را به مطالعه مقالات و اخبار ارز های دیجیتال بپردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده