آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

بررسی opBNB: اولین لایه ۲ زنجیره بایننس

opbnb

معرفی opBNB

معرفی opBNB
معرفی opBNB

شبکه opBNB اولین پروژه لایه دومی برای بهبود عملکرد شبکه اسمارت چین است. این شبکه با استفاده از مفهوم Optimism OP Stack که یک فناوری پرکاربرد در پروژه های لایه دوم می باشد شروع به فعالیت کرد. Optimism OP Stack به کاربران این امکان را می ‌دهد که تراکنش ‌ها و قراردادهای هوشمند را با کارمزد کمتر و سرعت بیشتری انجام دهند. این به معنای افزایش توانایی زنجیره‌ های اصلی بدون کاهش امنیت است.

خوب است بدانید تکنولوژی Optimism OP Stack شامل چندین عنصر مهم است، از جمله:

Rollup Chains : این زنجیره ها تراکنش‌ ها و داده‌ ها را از زنجیره اصلی جدا می‌ کنند و تراکنش‌ ها را به شکل دسته بندی شده ذخیره و پردازش می‌ کنند. به بیان ساده تمامی تراکنش ها خارج از زنجیره ی اصلی پردازش شده و خلاصه ای از نتیجه تمامی تراکنش ها روی شبکه اصلی ثبت می شود. این رفتار باعث می شود ترافیک در شبکه کمتر و در نتیجه مقیاس پذیری افزایش یابد.

Sequencers: Sequencers وظیفه جمع ‌آوری تراکنش‌ ها و محاسبه تغییرات وضعیت را دارند. به بیان ساده تراکنش‌ های ورودی را به ترتیب جمع ‌آوری می ‌کنند و محاسبات تراکنش ‌ها را اعمال می ‌کنند، این محاسبات به ایجاد وضعیت جدید در شبکه کمک می ‌کنند. Sequencers به عنوان یک مرحله اولیه در فرآیند انتقال تراکنش‌ ها به لایه ۲ در تکنولوژی ‌های مانند Rollups عمل می‌ کنند.

Provers: Provers مسئول تولید اطلاعات رمزنگاری شده هستند که نشان می ‌دهند تراکنش ‌ها صحیح و معتبر هستند. برای این کار، آن‌ ها از روش‌ های رمزنگاری مختلفی استفاده می ‌کنند که معمولاً مبتنی بر تکنیک ‌های رمزنگاری مانند zk-SNARKs می باشد. این اطلاعات به عنوان اثبات ‌های رمزنگاری ارائه می‌ شوند و مشخص می‌ کنند که تراکنش ‌ها با رعایت قوانین و اصول بلاکچین صورت گرفته ‌اند.

Verifiers :Verifiers وظیفه بررسی و تأیید نهایی اطلاعات رمزنگاری شده که توسط Provers ایجاد شده را بر عهده دارند. به بیان ساده Verifiers تأیید می ‌کنند که تراکنش‌ ها و تغییرات وضعیت در شبکه بلاکچین به درستی انجام می ‌شوند.

مزایای اصلی Optimism OP Stack شامل افزایش سرعت تراکنش‌ ها، کاهش کارمزد‌ها و بهبود کارایی و تجربه کاربری برای کاربران زنجیره‌ های بلاکچین است.

شما می توانید تمامی اجزایی که توضیح داده شده و نحوه ساز و کار آن ها را در تصویر زیر ببینید:

معرفی opBNB
معرفی opBNB

opBNB چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی بلاکچین و استقبال بی نظیر کاربران یکی از مهم ترین مشکلات بلاکچین ها، یعنی مقیاس پذیری بیش از پیش نمایان شد. بسیاری از پروژه ها به فکر حل مشکل مقیاس پذیری از راه های گوناگون بودند که یکی از این راه ها پروژه های لایه دومی بود. خوب است بدانید پروژه های لایه دومی علاوه بر مقیاس پذیری هدف های دیگری را نیز دنبال می کنند که در ادامه برخی ویژگی های مثبت که پروژه های لایه دوم به شبکه های اصلی اضافه می کنند را باهم بررسی می کنیم:

 • مقیاس‌ پذیری: یکی از اصلی ‌ترین چالش‌ های بلاکچین ‌ها، به خصوص بیت‌ کوین و اتریوم، مسئله مقیاس‌ پذیری است. این بلاکچین‌ ها با تعداد زیادی تراکنش و قدرت محدود پردازشی روبرو هستند. پروژه‌ های لایه دوم تلاش می ‌کنند این مسئله را حل کنند و تراکنش‌ های بیشتر و سریع ‌تر را در شبکه پردازش کنند.
 • هزینه و زمان تراکنش ‌ها: در برخی شبکه‌ ها، تراکنش‌ ها هزینه بالا و زمان طولانی برای تأیید دارند. پروژه‌ های لایه دوم تلاش می ‌کنند این مشکل را حل کرده و تراکنش ‌ها را سریع‌ تر و با کارمزد کمتر انجام دهند.
 • امکانات جدید: پروژه‌ های لایه دوم امکانات جدیدی را ارائه می‌ دهند. به عنوان مثال، قراردادهای هوشمند (smart contracts) و امکانات دیگری که در بلاکچین اصلی وجود ندارند را به شبکه اضافه می کنند.
 • امنیت بالا: پروژه ‌های لایه دوم به تقویت امنیت بلاکچین کمک می ‌کنند. از جمله راه ‌حل‌ها می ‌توان به رمزنگاری و نظارت بیشتر اشاره کرد.
 • تبادل اطلاعات بین بلاکچین‌ ها: بلاکچین ‌های مختلف اغلب مستقل از یکدیگر هستند. پروژه‌ های لایه دوم می ‌توانند امکان تبادل اطلاعات و ارزها بین این شبکه‌ ها را فراهم کنند.

حال که با نوع فعالیت پروژه های لایه دومی آشنا شدیم اجازه بدهید پروژه لایه دومی opBNB که اولین پروژه لایه دومی شبکه اسمارت چین می باشد را باهم بررسی کنیم.

“دوستان توجه داشته باشید، بنابر ادعای بنیان گذاران شبکه اسمارت چین: پروژه لایه دومی opBNB و سایر پروژه های لایه دومی شبکه اسمارت چین که در آینده راه اندازی خواهند شد، هیچ توکن مخصوص به خود را نخواهند داشت و تمامی شبکه ها فقط از ارز BNB استفاده خواهند کرد. در نتیجه فریب پروژه های کلاهبرداری را نخورید!!”


آیا با وجود مقیاس پذیری فعلی اسمارت چین به پروژه “لایه دو” نیاز است؟

آیا با وجود مقیاس پذیری فعلی اسمارت چین به پروژه "لایه دو" نیاز است؟
آیا با وجود مقیاس پذیری فعلی اسمارت چین به پروژه “لایه دو” نیاز است؟

شبکه های لایه اول محلی برای ذخیره و ثبت اطلاعات می باشند اما این شبکه ها در مواقعی با تقاضای شدیدی مواجه می شوند که منجر به کارمزدهای بالای تراکنش، تراکنش ‌های کند و تجربه کاربری نامناسب می شود.  برای غلبه بر این چالش ‌ها، شبکه ‌های لایه ۱ باید قابلیت افزایش مقیاس ‌پذیری خود را بهبود بخشند؛ به این معنا که بتوانند تعداد بیشتری تراکنش را در هر ثانیه پردازش کنند بدون از دست دادن امنیت. به عنوان مثال، در سال ۲۰۲۱، BSC یک بازی web3 را در زنجیره هوشمند BNB (BSC) داشت که بیش از ۸ میلیون تراکنش در روز ایجاد کرد که می توانید نمودار حجم تراکنش ها را در تصویر زیر مشاهده کنید:

آیا با وجود مقیاس پذیری فعلی اسمارت چین به پروژه "لایه دو" نیاز است؟
آیا با وجود مقیاس پذیری فعلی اسمارت چین به پروژه “لایه دو” نیاز است؟

شبکه BSC نمی تواند به طور کارآمد حجم ترافیک تراکنش های گسترده از یک برنامه غیرمتمرکز با این مقیاس بزرگ را در زنجیره اصلی خود مدیریت کند در نتیجه به یک شبکه لایه دومی برای بالا بردن کارایی در سراسر شبکه با هزینه پایین و حفظ امنیت نیاز است.

 

پروژه لایه دومی opBNB چه مزیت هایی نسبت به شبکه اصلی خواهد داشت؟

پروژه لایه دومی opBNB چه مزیت هایی نسبت به شبکه اصلی خواهد داشت؟
پروژه لایه دومی opBNB چه مزیت هایی نسبت به شبکه اصلی خواهد داشت؟

اولین موردی که کاربران تجربه خواهند کرد، سرعت بالا و هزینه پایین در کارمزد تراکنش ها می باشد. opBNB قادر خواهد بود ۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه را مدیریت کند، این در حالی است که شبکه اسمارت چین حدود ۴۰ تا ۱۶۰ تراکنش را پردازش می کند. (البته باید در نظر بگیرید که تعداد تراکنش های پردازش شده به عوامل مختلفی در شبکه بستگی دارد که ممکن است بالا و پایین شود).

همچنین کاربران برای ثبت تراکنش در شبکه opBNB باید $۰.۰۰۵ پرداخت کنند و این در صورتی است که کارمزد تراکنش در شبکه اسمارت چین بنا به ترافیک شبکه بین $۰.۰۱ تا ۰.۰۵$ می باشد.

در نظر داشته باشید زمان تولید بلاک در اسمارت چین ۳ ثانیه است اما در شبکه opBNB یک ثانیه می باشد و همین موضوع باعث سرعت بالا در پردازش تراکنش ها می باشد.

مقایسه شبکه opBNB با پروژه های لایه اولی و دومی

مقایسه شبکه opBNB با پروژه های لایه اولی و دومی
مقایسه شبکه opBNB با پروژه های لایه اولی و دومی

در این بخش در نظر داریم شبکه opBNB را با شبکه های دیگر مقایسه کنیم. اما ابتدا پروژه های لایه اول:

همان طور که در تصویر زیر می بینید، شبکه opBNB سرعت تولید بلاک بالاتری دارد که باعث می شود کارمزد پایین تر و سرعت بالاتری در پردازش تراکنش ها داشته باشد.

مقایسه شبکه opBNB با پروژه های لایه اولی و دومی
مقایسه شبکه opBNB با پروژه های لایه اولی و دومی

همچنین شبکه opBNB در مقایسه با دو پروژه آپتیمیسم و آربیتروم سرعت بالاتری و همچنین کارمزد به مراتب کمتری دارد که می توانید جزییات آن را در تصویر زیر ببینید:

مقایسه شبکه opBNB با پروژه های لایه اولی و دومی
مقایسه شبکه opBNB با پروژه های لایه اولی و دومی

اما برای انتهای این بخش اجازه دهید پروژه opBNB را با سه پروژه متمرکز Visa و Mastercard و همچنین American Express مقایسه کنیم. فرض کنید ما قصد داریم ۱۰$ به یکی از بستگان خود انتقال بدهیم، در ادامه کارمزد انتقال ۱۰$ در شبکه های مختلف را بررسی می کنیم:

 • Visa: $0.179.
 • Mastercard: 0.189$.
 • American Express: 0.2$.

این در حالی است که کارمزد انتقال ۱۰$ در شبکه opBNB $0.005 است.


پاسخ به برخی پرسش های مهم

پاسخ به برخی پرسش های مهم
پاسخ به برخی پرسش های مهم
 • آیا تامین امنیت اطلاعات در لایه دوم به عهده شبکه اسمارت چین است و یا opBNB؟!

شبکه لایه دومی opBNB امنیت خود را از شبکه اصلی یعنی اسمارت چین می‌ گیرد. opBNB وظیفه پردازش تراکنش‌ ها و انجام محاسبات را دارد و از اطلاعات ارائه شده توسط لایه اصلی (BNB Smart Chain) استفاده می‌ کند. به این ترتیب، امنیت تراکنش‌ ها به عهده شبکه اصلی است و داده‌ ها به صورت مستقیم به لایه اصلی منتقل می‌ شوند.همچنین Provers و Verifiers  وظیفه اطمینان از صحت تراکنش‌ ها را دارند. این سیستم تضمین می‌ کند که opBNB با اعتماد به شبکه اصلی و امنیتی که از آن استفاده می ‌کند، عملکردی بهینه داشته باشد.

 • ارتباط بین لایه اول و دوم چگونه ایجاد می شود؟

با استفاده از یک بریج که بنیان گذاران این پروژه آن را ایجاد کرده اند شما می توانید دارایی های خودتان را از لایه اول به لایه دوم و همچنین برعکس انتقال بدهید.

 • دسترسی به داده در شبکه opBNB چگونه خواهد بود؟

همان طور که گفته شد این شبکه لایه دومی داده ها را از شبکه اصلی می گیرد. opBNB با جدا کردن لایه دسترسی به داده ها ( Data Availability) از لایه اجرا، دسترسی به داده ها را سریع تر کرده و امکان انتخاب گزینه های مختلف را از  DA و همچنین امکان سوئیچینگ یکپارچه بین طرح های مختلف DA بر اساس نیازهای امنیتی و عملکردی را فراهم می کند.

 • طراحی شبکه opBNB چگونه است؟

OP Stack یک طراحی اجرایی ماژولار و قابل تعویض را در شبکه opBNB ایجاد کرده است. ماژولار بودن یک شبکه به معنای داشتن ساختاری است که به شکل قطعات کوچک ‌تر تقسیم ‌پذیر است. این سیستم به توسعه ‌دهندگان اجازه می ‌دهد تا از قطعات مختلفی که به صورت جداگانه توسعه داده شده‌ اند برای ساخت یک بلاکچین سفارشی استفاده کنند. در واقع این روش امکان تعویض و ارتقاء اجزای مختلف بلاکچین را فراهم می‌ کند.

این مدل از معماری برای بلاکچین ‌ها انعطاف بیشتری فراهم می ‌کند. توسعه‌ دهندگان می ‌توانند قسمت ‌های مختلفی از بلاکچین را به صورت مستقل توسعه دهند و سپس آنها را به یکدیگر متصل کنند. این به سادگی امکان ارتقاء، تعویض و تغییر ویژگی ‌ها را فراهم می ‌کند.

 • آیا opBNB می تواند با سایر پروژه های لایه دومی در ارتباط باشد؟

شبکه opBNB به گونه ای طراحی شده است که می تواند با دیگر پلتفرم های لایه ۲ مانند Optimism که از EVM و Solidity پشتیبانی می کنند، تعامل داشته باشد.

 • آیا opBNB از تمامی استانداردهای شبکه BNB پیروی می کند؟

این پروژه لایه دومی از تمامی استانداردهای موجود در شبکه اسمارت چین مانند BEP-20 پیروی می کند و کاملا با شبکه اسمارت چین سازگار است. این موضوع باعث می شود راه حل های ایمن، مقیاس پذیر و مقرون به صرفه به کاربران پیشنهاد داده شود.

ویژگی های شبکه opBNB

ویژگی های شبکه opBNB
ویژگی های شبکه opBNB

در این بخش برخی ویژگی های مهم این پروژه را عنوان می کنیم:

 • افزایش مقیاس ‌پذیری:  opBNB توانایی پشتیبانی از ۴۰۰۰ تراکنش‌ در ثانیه را دارد.
 • کارمزد مناسب: opBNB از کارمزد پایین و منطقی برای انجام تراکنش‌ ها بهره می ‌برد.
 • امنیت: opBNB از چندین فاکتور مهم مانند Provers و Verifiers برای امنیت در شبکه لایه دوم و همچنین از امنیت شبکه اسمارت چین برای حفظ اطلاعات استفاده می کند.
 • بهبود تجربه کاربری: تراکنش‌ های سریع تر و کارمزد کمتر ، تجربه کاربری بهتری ایجاد می ‌کند.
 • سازگاری: این پروژه کاملا با شبکه اسمارت چین و استانداردهای آن سازگار است.
 • معاملات فوری: امکان انجام معاملات سریع با اطلاعات در زمان واقعی را فراهم می‌ کند.
 • معاملات دیپ لرنینگ: امکان ایجاد معاملات پیچیده و هوش مصنوعی را به کاربران می ‌دهد.
 • بهبود عملکرد شبکه: این پروژه به کاهش وابستگی به لایه اصلی و بهبود کارایی در شبکه لایه دوم می‌ پردازد.

محصولات

opBNB Bridge

کاربران می‌توانند دارایی‌ها را از شبکه آزمایشی زنجیره BNB به opBNB و بالعکس از طریق پل opBNB، پلی بر روی اکوسیستم opBNB، انتقال دهند. با این وجود، اکوسیستم علاوه بر پل opBNB (که از شبکه آزمایشی زنجیره ای BNB و شبکه ترکیبی پشتیبانی می کند) zkBridge of Polyhedra Network را نیز دارد.

بررسی opBNB: اولین لایه 2 زنجیره BNB
بررسی opBNB: اولین لایه ۲ زنجیره BNB

opBNBScan

کاربران می‌توانند داده‌های زنجیره‌ای را در شبکه opBNB با استفاده از مرورگر opBNBScan، که شامل شماره بلوک، تاریخچه تراکنش و هش Txn است، بازرسی کنند. در زمان نگارش این مقاله، ۴۵۰۰۰۰ آدرس کیف پول جداگانه در ۱۵۰۰۰۰ تراکنش روزانه استفاده می شد.

بررسی opBNB: اولین لایه 2 زنجیره BNB
بررسی opBNB: اولین لایه ۲ زنجیره BNB

نقشه راه

نقشه راه opBNB زیر است:

Q2، ۲۰۲۳

 • راه اندازی شبکه آزمایشی.
 • با dApps یکپارچه می شود.
 • کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی.

Q3، ۲۰۲۳

 • راه اندازی شبکه اصلی.
 • افزایش dApps و پذیرش کاربر.
 • به سایر بلاک چین ها گسترش دهید.

Q4 2023 و معاملات آتی

 • به توسعه و بهبود ادامه دهید.
 • گسترش به بازارهای جدید.
 • پذیرش عمومی کاربر.

کارکنان opBNB به ارائه راه‌حل‌های سطح ۲ سطح بالا اختصاص دارند که می‌توانند نیازهای dApps و کاربران را برآورده کنند. این تعهد در نقشه راه منعکس شده است، که همچنین اهداف تیم را برای آینده opBNB مشخص می کند.

بررسی opBNB: اولین لایه 2 زنجیره BNB
بررسی opBNB: اولین لایه ۲ زنجیره BNB

نقشه راه opBNB شامل نقاط عطف خاص زیر است:

 • راه‌اندازی شبکه آزمایشی: انتظار می‌رود شبکه آزمایشی opBNB در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ فعال شود. این امر به آزمایش‌کنندگان و کاربران امکان می‌دهد تا پلتفرم opBNB را ارزیابی کرده و بازخوردشان را به تیم ارائه دهند.
  ادغام با dApp‌های معروف: در BNB Smart Chain، تیم opBNB برای ادغام با dApps معروف کار می کند. در نتیجه، استفاده از این dApp ها برای کاربران ساده تر خواهد بود و به هزینه های ارزان تر opBNB و زمان تراکنش سریع تر دسترسی خواهند داشت.
 • ابتکارات بازاریابی و توسعه: برای افزایش آگاهی از پروژه و جذب کاربران جدید، تیم opBNB قصد دارد تعدادی ابتکار بازاریابی و توسعه را آغاز کند.
 • راه‌اندازی شبکه اصلی opBNB: انتظار می‌رود شبکه اصلی opBNB در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳ فعال شود. این به عنوان اولین رسمی پلتفرم opBNB عمل می‌کند و آن را برای مخاطبان بزرگ‌تری باز می‌کند.
 • افزایش dApp و پذیرش کاربر: تیم opBNB نسبت به توانایی پلتفرم برای جذب dApps و کاربران بیشتر خوشبین است. مقیاس پذیری و اثربخشی اکوسیستم زنجیره هوشمند BNB از این امر سود خواهد برد.
 • سایر گسترش بلاک چین: تیم opBNB برنامه هایی برای در دسترس قرار دادن پلتفرم در بلاک چین های بیشتری دارد. به همین دلیل کاربران می توانند از مزایای opBNB در شبکه های مختلف استفاده کنند.
 • استراتژی opBNB چالش برانگیز و در عین حال قابل انجام است. این تیم مطمئن است که می توانند opBNB را به موفقیت برسانند زیرا آنها سابقه خوبی در دستیابی به اهداف خود دارند.

تیم

از آنجایی که opBNB محصول Binance است، تیم پروژه از کارکنان Binance تشکیل شده است. این پلتفرم به طور مداوم توسط تیم opBNB در حال توسعه است و ویژگی های جدیدی در حال اضافه شدن است. این نشان دهنده تعهد و اعتماد آنها به آینده پروژه است.

سلب مسئولیت: اطلاعات این وب سایت به عنوان تفسیر کلی بازار ارائه شده است و به منزله مشاوره سرمایه گذاری نیست. ما شما را تشویق می‌کنیم قبل از سرمایه‌گذاری تحقیق کنید.


منبع: news.coincu.com

تیم خبری
تیم خبری
من محمد هستم. و حدود 3 سال است که در حوزه اخبار ارز های دیجیتال فعالیت دارم، بنده مترجمی خوندم. و ترجیح میدم تایم زیادی از روز را به مطالعه مقالات و اخبار ارز های دیجیتال بپردازم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده