آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آیا EVM موازی راه حلی برای مقیاس پذیری اتریوم است؟

آیا EVM موازی راه حلی برای مقیاس پذیری اتریوم است؟

آیا EVM موازی راه حلی برای مقیاس پذیری اتریوم است؟

به گزارش زوم ارز، موضوع مقیاس اتریوم اخیراً به عنوان یک مساله مهم در صنعت کریپتوارز شناخته شده است. بلاک چین اتریوم به خاطر هزینه های گاز بالا که باعث شده است، به عنوان یک قرارداد هوشمند پیشرو شناخته شده است، این موضوع نشان می دهد که در طول دوره‌های فعالیت بالا، قدرت اجرای عملیاتی محدودی دارد.

یکی از علل اصلی کاستی از مقیاس‌پذیری محدود، وجود ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که معماری زمان اجرای آن به صورت توالی تعاملی می‌باشد. EVM به گونه‌ای طراحی شده است که به عنوان یک ماشین مجازی کامل تورینگ عمل کند و قابلیت اجرای ایمن قرارداد‌های هوشمند را در شبکه بلاک‌چین اتریوم فراهم می‌کند.

با این حال، این محیط در زمان اجرا کارآمد و قابل اعتماد است، تراکنش‌ها به صورت پیاپی پردازش می‌شوند. این به این معنی است که اجرای قرارداد‌های هوشمند در بلوکچین اتریوم به ترتیب انجام می‌شود و در نتیجه، در صورتی که فعالیت‌های با حجم زیاد انجام شود، زمان بیشتری صرف می‌شود.

در طولانی مدت، کاربران اتریوم با باید صبر بیشتر و هزینه‌های گاز بیشتری را پذیرفته واستقبال کنند. چرا که CryptoKitties برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ شبکه اتریوم را مسدود کرد و به‌تازگی، در دوره‌های شور و جذاب DeFi و NFT در سال ۲۰۲۱ نیز اتفاق افتاد.

طلوع جدیدی برای اکوسیستم DApp

در گذشته چندین سال، تعدادی از پروژه‌ها و ابتکارها برای پیشبرد اهداف مقیاس‌پذیری اتریوم آغاز به کار کرده‌اند، از جمله استقرار زنجیره‌های جایگزین لایه ۱ مانند سولانا و فناوری‌های لایه ۲ مانند آربیترام و اپتیمیسم.

هر چند راه حل‌های قابل مقیاس‌پذیری نقش مهمی در افزایش کارآیی تراکنش‌ها ایفا کرده‌اند، اما یک رویکرد جدیدتر برای مقیاس‌پذیری که اخیرا به دستاوردهای جامعه DeFi افزوده شده است، شامل زنجیره‌های موازی EVM نظیر Sui، Meter و Nomad می‌شود. این زنجیره‌ها با معرفی اکوسیستم‌های ساختمانی DApp که قادرند چندین تراکنش قرارداد هوشمند را به طور همزمان پردازش کنند، منجر به یک تحول عمده در این حوزه می‌شود.

بیایید به آن به چشم یک آینده نگر قرار دهیم؛ با توجه به مدل استاندارد EVM، در صورتی که آلیس و باب تراکنش‌هایی برای ارسال مقدار X از یک توکن بومی اتریوم به آدرس‌های مختلف ارسال کنند، EVM به ترتیب متوالی تراکنش‌ها را پردازش می‌کند، بر اساس زمان آغاز فرآیند هر تراکنش. این به معنای آن است که یکی از آلیس یا باب باید منتظر بماند تا دستور قرارداد هوشمند خود اجرا شود، حتی اگر تراکنش‌ها از هم مستقل باشند.

شاید دنبال کردن این اخبار برای شما مفید باشد:

با این حال، در یک مدل EVM موازی، دو تراکنش به صورت همزمان ارسال می‌شوند که منجر به کاهش دوره انتظار و هزینه گاز می‌شود. این تشبیهن شبیه به یک CPU چند هسته‌ای است که در آن هر هسته قادر به پردازش یا اجرای دستورات مستقل به صورت همزمان است و باعث افزایش قابل ملاحظه‌ای در قدرت پردازش رایانه‌های امروزی شده است.

برای موازی‌سازی محیط اجرای تورینگ کامل، دو روش اصلی وجود دارد: موازی‌سازی بر پایه اپتیمیسم و مدل دسترسی به حالت.

مدل موازی خوش بینانه: مدل EVM موازی خوش بینانه در ابتدا فرض می‌کند که همه تراکنش‌ها به طور مستقل اجرا می‌شوند، همانطور که از نام آن پیداست. هنگامی که یک تراکنش اجرا می‌شود، این مدل این فرض را تأیید می‌کند و هر گونه تراکنش وابسته را که امکان دارد به طور مستقل اجرا شده باشد، تصحیح می‌کند. یک نکته مهم درباره این مدل این است که احتمال وقوع تضادهای زیادی پس از اجرای تراکنش را افزایش می‌دهد، به خصوص هنگام پردازش تراکنش‌های وابسته.

روش دسترسی به حالت به شکل جدیدی عمل می‌کند که متفاوت از روش قبلی است. در این روش، تراکنش‌های وابسته و مستقل به صورت فعال و منظم مرتب می‌شوند. این روش به قراردادهای هوشمند امکان می‌دهد تراکنش‌های وابسته به صورت متوالی انجام شود در حالی که تراکنش‌های مستقل در پشت سر هم پردازش می‌شوند. این روش از یک جنبه مثبت به هیچ تغییر معنایی در اطلاعات قبلی نیاز ندارد، اما از نظر منفی، نیازمند منابع و زمان بیشتری برای ترتیب دادن به تراکنش‌ها توسط توسعه‌دهندگان است.

بلاک چین های قرارداد هوشمند EVM موازی

اگر چه راه حل جدیدی برای مقیاس‌پذیری در اتریوم وجود دارد، برخی از بلاک‌چین‌های سازگار با DApp در حال حاضر در این زمینه پیشرو هستند. این بخش به طور خلاصه سه زنجیره‌ی اصلی EVM موازی را که از این رویکرد برای حل محدودیت‌های مقیاس‌پذیری اتریوم استفاده می‌کنند، برجسته می‌کند.

Sui

با یک ارزش کل قفل شده (TVL) بالغ بر ۷۵۱ میلیون دلار، اکوسیستم بلاکچین Sui به عنوان یک زنجیره EVM موازی طراحی شده است که از رویکرد دولتی برای دسترسی به آن استفاده می کند. این بایگانی دارای یک مدل داده محور نیز است که برای افزایش وضوح در فرایند ترتیب تراکنش‌های مستقل و وابسته استفاده می شود. در حال حاضر، بیش از ۲۵ DApp بر روی این اکوسیستم بلاکچین Sui پیاده سازی شده‌اند که اکثر آنها Dexes و پلتفرم‌های بازده می‌باشند.

متر

این یکی از زنجیره‌های سازگار با EVM است که پیش از این توانایی ارسال تراکنش‌های موازی را در شبکه اصلی خود را فراهم کرده است. یکی از جوانب مهمی که در مورد رویکرد Meter به مقیاس‌پذیری اتریوم برجسته است، پایگاه داده بهینه‌سازی شده به طور رمزنگاری شده برای آینده پروژه است که باعث افزایش تا سه برابری عملکرد ورودی/خروجی می‌شود و همچنین ردپای دیسک را به یک سوم از pebbleDB که در حال حاضر در اتریوم استفاده می‌شود، کاهش می‌دهد. ویژگی‌های منحصر به فرد دیگر این رویکرد شامل مقاومت در برابر اجرا/MEV، اعتبارسنجی چند دارایی و افزایش امنیت و سرزندگی به وسیله ترکیبی از اجماع PoW و PoS هستند.

موناد

برخلاف شبکه بلاکچین Sui، موناد از رویکرد موازی دوستانه استفاده می‌کند و ادعا می‌کند که به بیش از ۱۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه پشتیبانی می‌دهد. بنیان‌گذار و مدیرعامل این پروژه، کیون هان، در اوایل امسال با بلاک‌ورک‌ها صحبت کرد و بر اهمیت استفاده از رشته‌های جداگانه برای اجرای همزمان تراکنش‌ها توسط ماشین‌های مجازی مانند EVM تأکید کرد، همه اینها در حالی که یک رابط کاربری/تجربه کاربری ساده برای کاربران دیفای بومی حفظ می‌کند.

این عبارت می‌تواند به صورت زیر بازنویسی شود:
“موناد اصولاً می‌تواند فرمت‌های تراکنش‌هایی را انتخاب کند که کاملاً شبیه به اتریوم هستند و سپس، بدون هیچ تغییری از دیدگاه کاربر، موازی‌سازی را اجرا کند.” عرض کرد: احتراما.

در چهار سال اخیر، اکوسیستم DApp به طور چشمگیری رشد کرده و اگرچه برخی از علاقه‌مندان به DeFi ممکن است به جهت هزینه‌های کمتر، به اکوسیستم‌های DApp دیگر مهاجرت کنند، اما اتریوم به عنوان برجسته‌ترین بلاک‌چین قرارداد هوشمند همچنان پیشتاز است. طبق گزارش DeFi Llama، بیش از ۵۰٪ از کل ارزش قفل‌شده (TVL) در اتریوم قرار دارد. اما باید توجه داشت که تا زمان حل مشکلات مقیاس‌پذیری، پذیرش گسترده‌تر DApps غیرممکن به نظر می‌رسد.

به همین دلیل، منطقی است که رویکردهای توسعه‌یافته که بهبود عملکرد اصلی اتریوم را فراهم می‌کنند یا همزمان چالش‌های متعدد را حل می‌کنند مورد توجه قرار گیرد، از جمله تطابق با EVM و اجرای پردازش تراکنش موازی.

منبع: thenewscrypto.com


بیشتر بخوانید:

تیم خبری
تیم خبری
من ابوالفضل هستم. عاشق ترید ارز های دیجیتال. البته ترید از طریق اخبار. من با دنبال کردن اخبار رمز ارز ها، با پروژه های خوب و مناسب آشنا می شوم و در زمان مناسب توکن آن پروژه را خریداری می کنم.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده