آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ارز Icp چیست؟ | آینده ارز Icp

ارز Icp چیست؟

ارز دیجیتال ICP چیست؟، اکنون که در حال خواندن این مقاله هستید حتما نام این ارز دیجیتال را شنیده اید و به دنبال اطلاعاتی در ارتباط با این ارز دیجیتال می باشید. آیا با نحوه خرید و فروش این ارز دیجیتال آشنا هستید؟ در این مقاله قصد داریم تا در راستای شناخت ارز دیجیتال ICP مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم. پلتفرم ارائه دهنده این رمزارز Internet Computr یا اینترنت کامپیوتر می باشد که یکی از پلتفرم های open source است که توسط بنیاد DFINITY ساخته شده است و ساخت این پلتفرم به منظور مقابله با برخی از چالش های مهم امروز مانند ضعف امنیت سیستم، خدمات اینترنت و سوء استفاده از داده های شخصی کاربر صورت گرفته است. هدف این پلتفرم ایجاد یک اینترنت مدرن با قابلیت میزبانی قراردادهای هوشمند و برنامه های DeFi تا سیستم های سازمانی است. این سیستم به لحاظ نظری قادر است از تمام داده های نرم افزاری در قراردادهای هوشمند میزبانی کند. در ادامه مطالب در ارتباط با پلتفرم این ارز دیجیتال و توکن ان یعنی ICP توضیحات کامل خواهیم داد.

شما می توانید مقالات تحلیل ارز دیجیتال ICP و کیف پول های ارز دیجیتال icp را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در صفحه قیمت لحظه ای ICP در پایگاه خبری زوم ارز، (قیمت ICP) را مشاهده نمایید.

ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP چیست؟

ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP چیست؟
ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP چیست؟

رمز ارز ICP همانطور که گفته شد توکن ارائه شده پلتفرم Internet Computer است. اینترنت کامپیوتر اولین بلاکچین است که با سرعت وب با ظرفیت نامحدود اجرا می شود. این پلتفرم همچنین سومین نوآوری بزرگ در بلاکچین در کنار بیت کوین و اتریم را نشان می دهد. اینترنت کامپیوتر در واقع یک کامپیوتر بلاکچین است که در یک مقیاس هوشمندانه محاسبه و داده ها را اجرا می کند، داده ها را به طور موثر پردازش و ذخیره می کند و چارچوب های نرم افزاری قدرتمندی را به توسعه دهندگان ارائه می دهد. با امکان پذیر ساختن این موارد، اینترنت کامپیوتر یک راه حل جدید را برای ساخت خدمات اینترنتی توکن، سیستم عامل های صنعت، سیستم های مالی غیرمتمرکز و حتی سیستم ها و وب سایت های سازمانی ارائه می دهد.

همانطور که گفته شد ICP توکن بومی این پلتفرم که در این پلتفرم سه نقش اساسی دارد که در ادامه به این سه نقش اساسی اشاره خواهیم کرد.

۱.تسهیل حاکمیت شبکه: با توکن های ICP می توان در ارتباط با رای دادن در حاکمیت شبکه مشارکت کرد و از این طریق می توانند پاداش کسب کنند.

۲.تولید چرخه برای محاسبه: ICP ذخیره ارزش منبع را فراهم می کند که می تواند به چرخه تبدیل شود.

۳.پاداش دادن به مشارکت کنندگان: از این توکن برای پاداش دادن به افرادی که در شبکه نقش مهمی دارند و کسانی که در حکومت شبکه مشارکت دارند، استفاده می شود.

به طور کلی،  طبق وبلاگ رسمی این رمزارز، ارز دیجیتال ICP نوید انقلابی در صنعت رمزنگاری را ارائه می دهد. طبق وبلاگ رسمی آنها، توکن ICP اولین بلاکچین است که می تواند میزبان وب سایت ها، سیستم ها، خدمات اینترنتی و کل سیستم های مالی باشد که کاملا از طریق قراردادهای هوشمند بدون هیچ سیستم خصوصی ساخته شده اند. برای مثال اگر بخواهید با استفاده از بلاکچین ICP وب سایتی ایجاد کنید، برای میزبانی وب سایت خود مجبور به پرداخت سرویس میزبانی نیستید، این کار در خود بلاکچین انجام می شود.

در ادامه به بررسی تاریخچه و بنیانگذاران این رمزارز خواهیم پرداخت.


بررسی تاریخچه و بنیانگذاران ارز دیجیتال ICP

بررسی تاریخچه و بنیاگذاران ارز دیجیتال ICP
بررسی تاریخچه و بنیاگذاران ارز دیجیتال ICP

این پروژه در اکتبر ۲۰۱۶ توسط دومینیک ویلیامز تاسیس شد و مورد توجه جامعه رمزنگاری قرار گرفت. Dominic Williams بنیانگذار و رئییس دانشمند DFINITY است. او یک نظریه پرداز رمزنگاری است و مسئول اختراع، اجماع شکاف احتمالی و سایر تکنیک های جدید رمزنگاری و عضو اولیه انجمن های فنی بیت کوین و اتریوم است. پیش از این، او رئیس و مدیر ارشد فناوری آزمایشگاه های String بود.

وی همچنین چندین استارتاپ مانند Airdocs، System7 و Smartdrivez را تاسیس کرد.


عملکرد  پلتفرم ارز دیجیتال ICP چگونه است؟

عملکرد  پلتفرم ارز دیجیتال ICP چگونه است؟
عملکرد  پلتفرم ارز دیجیتال ICP چگونه است؟

همانطور که گفتیم اینترنت کامپیوتر Internet Computer پلتفرم ارائه دهنده ارز دیجیتال ICP است که در این قسمت از مقاله می خواهیم به بررسی عملکرد ان بپردازیم.

اینترنت کامپیوتر یک پروتکل غیرمتمرکز جدید است که ترکیبی از قدرت محاسبه جمعی تعداد زیادی از نودهای رایانه ای است و یک پلتفرم رایانه ای واحد ایجاد می کند که قادر به پشتیبانی از برنامه های کاربردی در هر مقیاس است.

با استفاده از اینترنت کامپیوتر، قراردادهای هوشمند به واحدهایی با امنیت بالا تفکیک می شوند که این واحدها، واحدهای محاسباتی هستند که به عنوان برنامه کاربردی یا عملکردهای جداگانه عمل می کنند. کاربران نهایی می توانند از طریق یک قسمت ورودی با این واحدها ارتباط برقرار کنند و تجربه کاربری آنها شبیه اینترنت امروزی خواهد بود.

برخلاف اینترنت سنتی، اینترنت رایانه به جای تکیه بر زیرساخت های متمرکز، مستقیما میزبان و سرویس دهنده برنامه ها و داده ها است. در لایه اصلی آن، شبکه ای از مراکز داده می تواند نودهایی را اجرا کند که پروتکل ICP را اجرا می کنند. سپس این نودها را می توان به زیر شبکه هایی مرتب کرد که برای میزبانی از نرم افزارها استفاده می شود و کاربران می توانند به عنوان بخشی از وب خود با آنها ارتباط برقرار کنند.


پلتفرم ارز دیجیتال ICP از چه ویژگی هایی برخوردار می باشد؟

پلتفرم ارز دیجیتال ICP از چه ویژگی هایی برخوردار می باشد؟
پلتفرم ارز دیجیتال ICP از چه ویژگی هایی برخوردار می باشد؟

پلتفرم ارز دیجیتال ICP ویژگی هایی را به ارمغان می آورد که شامل موارد زیر است:

۱.امنیت: پلتفرم ارز دیجیتال ICP یعنی اینترنت کامپیوتر با مکانیزم اجماع چهار لایه مبتنی بر اثبات سهام PoS تغذیه می شود. که این شامل یک لایه هویت، یک لایه بلاکچین و یک لایه اسناد رسمی است. در کنار هم، این لایه ها امنیت و مقاومت قابل اثبات را در برابر حمله فراهم می کنند در حالی که عدم تمرکز را حفظ می کنند و اطمینان حاصل می کنند که شبکه می تواند از میلیون ها شرکت کننده پشتیبانی کند.

۲.برخوردار بودن از تیم بنیانگذاری قوی: پروژه اینترنت کامپیوتر توسط یکی از گسترده ترین تیم ها در فضای رمزنگاری در حال کار است یا به نقل از DFINITY، این پروژه توسط برجسته ترین تیم صنعت مهندسان کامپیوتر ساخته شده است.


بررسی نقشه راه ارز دیجیتال ICP

بررسی نقشه راه ارز دیجیتال ICP
بررسی نقشه راه ارز دیجیتال ICP

در این قسمت از مقاله یک نقشه راه ۲۰ ساله برای این پروژه اخیرا توسط بنیاد DFINITY فاش شدف که در ادامه خلاصه ای از اهداف آن آورده شده است.

۱.ظرف مدت ۵ سال مدارس در مورد اینترنت کامپیوتر و Motoko زبان برنامه نویسی آن اموزش می دهند. برخی از سرویس های اینترنتی موفقیت چشمگیری را کسب خواهند کرد و درک گسترده ای از ICP وجود خواهد داشت.

۲.ظرف ۱۰ سال اینترنت کامپیوتر در راهی برای پیشی گرفتن از اکوسیستم اینترنتی است. بودجه همچنان از شرکت های اینرنتی قدیمی به ICP هدایت می شود و DeFi هم تراز با فناوری سنتی مالی خواهند بود.

۳.در مدت ۲۰ سال، ICP بزرگتر از اینترنت امروز است. بیشتر زیرساخت های مهم جامعه در ان میزبانی خواهد شد و افراد در سراسر جهان از آزادیهای شخصی به طور گسترده بهره مند خواهند شد.


تفاوت اینترنت کامپیوتر ICP و اتریوم ETH

بررسی نقشه راه ارز دیجیتال ICP
بررسی نقشه راه ارز دیجیتال ICP

برخلاف اتریوم، که بستری را برای برنامه های غیرمتمرکز فراهم می کند که عمدتا مربوط به جابجایی و استفاده از دارایی های دیجیتال است، اینترنت کامپیوتر وظیفه دارد با اختصاص هویت های خاص به داده ها، اینترنت سنتی را با استفاده از انتقال حاکمیت ICP به کاربران نهایی جایگزین کند.

از طرف دیگر، اتریوم از قراردادهای هوشمند برای اجرای خودکار توافق ها  و اقدامات استفاده می کند. اما اینترنت کامپیوتر از واحدهایی استفاده می نماید که بسیار شبیه به قراردادهای هوشمند هستند، اما ساخته شده اند تا فوق العاده مقیاس پذیر باشند.

فراتر از همه ی اینها، دو پلتفرم از نظر سرعت و کارایی تفاوت قابل ملاحظه ای دارند. در حالی که اتریوم در حال حاضر از کارمزدهای بالا و زمان بالای تایید تراکنش رنج می برد، توان عملیاتی اینترنت کامپیوتر به لطف نواوری های آن بالا می باشد.

این نکته را در نظر بگیرید که مقایسه اینترنت کامپیوتر با نسخه اولیه اتریوم صورت گرفته است و در Ethereum 2.0 این تفاوت ها می تواند به میزان قابل توجهی تغییر کند.


بررسی روند قیمت ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP

در زمان نگارش این مقاله قیمت ارز دیجیتال ICP برابر با ۳۶۷.۳۱ دلار آمریکا است و حجم معاملات این رمزارز در ۲۴ ساعت برابر با ۱.۵۰۰،۲۷۸،۶۶۶ دلار است. در ۲۴ ساعت گذشته رمز ارز ICP 22.57% کاهش قیمت داشته است و در حال حاضر در سایت CoinMarketCap رتبه ۸ را به خود اختصاص داده است.

در ادامه مطالب شما نمودار قیمتی این ارز دیجیتال را مشاهده می نمایید. همانطور که در نمودار مشاهده می شود این رمزارز در ۱۰ مِی ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود یا ATH رسیده است.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP
بررسی روند قیمت ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP

کیف پول ارز دیجیتال ICP

کیف پول ارز دیجیتال ICP
کیف پول ارز دیجیتال ICP

همانطور که در مقالات مربوط به ارزهای دیجیتال گفته شده است، برای ذخیره سازی سازی رمزارزها می توان از کیف پول هایی که در این بستر فعالیت می کنند، استفاده کرد. در حال حاضر برای ذخیره سازی ارز دیجیتال ICP تعداد محدودی کیف پول وجود دارد و کاربران می توانند از آن استفاده نمایند.

دو تا از کیف پول هایی که کاربران می توانند برای ذخیره سازی رمزارز ICP از آن استفاده نمایند:

 1. کیف پول کوین لیست Coinlist
 2. کیف safepal  

خرید ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP چگونه است؟

خرید ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP چگونه است؟
خرید ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP چگونه است؟

برای خرید ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP نیاز است کاربران ایرانی در ابتدا یکی از استیبل کوین ها همانند تتر را خریداری نموده و سپس در صرافی های انلاین خارجی که امکان مبادله این رمزارز را دارند، استیبل کوین خود را به ارز ICP تبدیل کنند. شما می توانید برای خرید و فروش ارز دیجیتال ICP از یکی از صرافی هایی که در ادامه مطالب به شما معرفی می نماییم، استفاده نمایید.

از جمله صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال ICP می توان به Binance، Huobi Global، Coinbase Pro و OKEx اشاره کرد. همچنین می توانید با مراجعه به سایت CoinMarketCap لیست کاملی از صرافی های پشتیبان کننده این رمزارز را مشاهده نمایید.


فروش ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP چگونه است؟

فروش ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP چگونه است؟
فروش ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP چگونه است؟

برای فروش ارز دیجیتال ICP همانند خرید آن می توانید از صرافی های آنلاین خارجی استفاده نمایید. به علاوه نیاز است تا در یکی از صرافی های پشتیبان کننده ثبت نام و احراز هویت کنید. بهترین گزینه برای فروش ارز دیجیتال ICP می تواند صرافی Binance باشد که شما می توانید با استفاده از لینکی که در اختیار شما قرار می دهیم با نحوه ثبت نام و خرید و فروش در این صرافی به طور کامل آشنا شوید.


آیا ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP استخراج می شود؟

آیا ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP استخراج می شود؟
آیا ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP استخراج می شود؟

همانطور که در مباحث قبلی این مقاله گفته شد، پلتفرم اینترنت کامپیوتر که پلتفرم ارائه دهنده ارز دیجیتال ICP است در ساختار خود از الگوریتم اثبات سهام یا PoS استفاده می نماید و مبتنی بر این الگوریتم می باشد. ارز دیجیتل ICP همانند دیگر رمزارزهایی که مبتنی بر الگوریتم PoS هستند، قابلیت استخراج ندارد.

در حال حاضر استخراج رمزارزها با استفاده از دستگاه های با توان پردازش بالا امکان پذیر است و برای رمزارزهایی امکان پذیر است که از الگوریتم اثبات کار یا PoW در ساختار خود استفاده می نمایند و مبتنی بر این الگوریتم هستند.


آینده ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP چگونه است؟

آینده ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP چگونه است؟
آینده ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP چگونه است؟

دومینیک ویلیامز، بنیانگذار و دانشمند ارشد بنیاد Dfinity، اینترنت کامپیوتر را به عنوان سومین نواوری بزرگ در بلاکچین پس از بیت کوین و اتریوم توصیف کرده است. طبق گفته بنیاد، پلتفرم قرارداد هوشمند ان با سرعت اینترنت اجرا می شود و می تواند تمام برنامه ها را از وب باز و بلاکچین اجرا کند.

این پروژه یک هدف منحصر به فرد دارد، و آن گسترش بی وقفه توانایی های بلاکچین عمومی و اکوسیستم غیرمتمرکز با استفاده از علوم کامپیوتر پیشرفته و رمزنگاری و ساخت بلاکچین انتخابی است که می توانیم تمام سیستم ها و خدمات خود را بر اساس آن دوباره تصور کنیم. به طور کلی می توان گفت با توجه به اهدافی که این پروزه دارد و در نقشه راه آن آمده است می توان گفت این ارز دیجیتال در آینده شاهد پیشرفت چشم گیری خواهد بود.


بررسی وایت پیپر icp

وایت پیپر icp از دیدگاه فنی

همان طور که در طول مقاله متوجه شدید، شبکه icp یک ساختار چهار لایه دارد که در این بخش قصد داریم این لایه ها را به طور جداگانه بررسی کنیم. اما قبل از پرداختن به ساختار پروتکل icp لازم است که با چند مفهوم مهم که در شبکه icp به کار گرفته شده آشنا شویم:

قراردادهای هوشمند Canister:

قراردادهای هوشمند Canister در پروتکل (ICP) واحدهای محاسباتی هستند که کد و حالت را با هم ترکیب می‌ کنند و امکان اجرای قراردادهای هوشمند را به صورت غیرمتمرکز و مقیاس ‌پذیر فراهم می ‌کنند. ترکیب کد و حالت از این نظر منحصر به فرد هستند که هم منطق (به شکل کد WebAssembly (Wasm)) و هم داده ها (وضعیت) را که منطق بر روی آن ها عمل می کند، دارند. این بسته ‌بندی Canister ها را قادر می ‌سازد که مستقل باشند و قادر به اجرای کد خود و مدیریت مستقل حالت خود باشند.

به بیان ساده Canister ها نسل جدیدی از قراردادهای هوشمند هستند که در این پروتکل استفاده می شود.

Subnet:

یک زیرشبکه در ICP مجموعه ای از Replicas هایی است که نمونه جداگانه ای از مکانیسم اجماع را برای ایجاد بلاکچین خود اجرا می کند. این رویکرد اجازه می دهد تا Canister ها (قراردادهای هوشمند) را روی مجموعه ای از Subnet اجرا کنید. Subnet ها به گونه ‌ای طراحی شده‌ اند که به ‌طور نامحدود تکثیر شوند و بر محدودیت ‌های بلاکچین‌ های سنتی که توسط قدرت محاسباتی یک ماشین نود محدود شده ‌اند، غلبه کنند. به این ترتیب ICP از Subnet ها برای فعال کردن اجرای موازی چندین شبکه کوچک مستقل استفاده می‌ کند و از سد پردازش تنها با یک زنجیره عبور می ‌کند. Subnet ها می ‌توانند با Subnet های دیگر ارتباط برقرار کنند و توسط Subnet ریشه کنترل می ‌شوند.

به بیان ساده Subnet ها زنجیره های کوچک سفارشی سازی شده توسط توسعه دهندگان، مطابق نیاز آن ها است.

Replicas (کپی ها):

Replicas در پروتکل (ICP) اجزای نرم ‌افزاری هستند که حالت و محاسبات را در تمام نود‌های یک Subnet تکرار می ‌کنند. آن ها بخشی از معماری اصلی ICP هستند و تضمین می کنند که حالت و محاسبات در تمام نودهای یک Subnet سازگار هستند. این تکرار برای امنیت، قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری سیستم بسیار مهم است، زیرا امکان عملکرد غیرمتمرکز ICP را بدون تکیه بر یک نهاد متمرکز فراهم می کند.

به بیان ساده وظیفه Replicas، آن است که یک نسخه از اطلاعات پروتکل را به تمامی نودها ارسال کند که شبکه به روز بماند.

Chain-key cryptography (رمزنگاری کلید زنجیره ای):

این مفهوم نقش مهمی در ICP ایفا می کند و قابلیت هایی مانند امضاهای آستانه، فناوری تکامل زنجیره ای و پیام رسانی بین Subnet ای ایمن را امکان پذیر می کند. این امکان، عملکرد غیرمتمرکز ICP را با مقیاس ‌پذیری بی‌ سابقه ‌ای فراهم می ‌کند و تضمین می ‌کند که شبکه می‌ تواند به طور مستقل اضافه‌ کردن نودها، بازیابی ‌ها و ارتقاء پروتکل را مدیریت کند. علاوه بر این، منبعی از اعداد شبه تصادفی غیرقابل پیش‌بینی برای Canister ها فراهم می ‌کند و اجرای امن الگوریتم ‌هایی را که نیاز به تصادفی بودن دارند، ممکن می‌ سازد.

امضاهای آستانه:

امضاهای آستانه نوعی امضای دیجیتال هستند که در آن کلید امضای مخفی به چند قسمت (یا اشتراک) تقسیم می شود و بین نودهای مختلف توزیع می شود. هر نود سهمی از کلید مخفی را در اختیار دارد و تعداد معینی از این سهام (آستانه) باید با امضای پیامی موافقت کنند تا امضا معتبر باشد. این رویکرد نیاز به ذخیره کل کلید مخفی در یک مکان را حذف می کند و خطر امنیتی را کاهش می دهد. ICP یک پروتکل آستانه جدید ECDSA (الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی) را به عنوان بخشی از مجموعه امضاهای کلید زنجیره ای خود پیاده سازی می کند. در این پروتکل، کلید خصوصی ECDSA فقط به عنوان سهام مخفی که توسط نودها نگهداری می شود وجود دارد. امضاها با استفاده از این اشتراک های مخفی بدون اینکه کلید خصوصی هرگز بازسازی شود، محاسبه می شود. این امر امضاهای کلید زنجیره ای ECDSA را بسیار قدرتمندتر می کند، زیرا شامل پروتکل هایی برای تولید کلید ایمن، توزیع شده و اشتراک گذاری مجدد کلید دوره ای است.

اما در ادامه لایه های مختلف این پروژه را بررسی خواهیم کرد:

 • لایه همتا به همتا Peer-to-Peer

این لایه وظیفه انتقال پیام های پروتکلی بین replica ها در یک Subnet را بر عهده دارد. این رویکرد تضمین می‌ کند که پیام‌ ها، از جمله پیام‌ هایی که برای اجماع و پیام‌ های ورودی از سمت کاربران، برای همه replica ها صادقانه در Subnet ها پخش می ‌شوند. اهداف طراحی برای این لایه شامل کار با منابع موجود، اولویت ‌بندی انواع مختلف پیام‌ ها، تمرکز بر کارایی نسبت با تأخیر کم و اطمینان از انعطاف ‌پذیری در برابر حملات DOS/SPAM است .

 • لایه اجماع

نقش لایه اجماع این است که ورودی ها را مرتب کند تا همه replica ها در یک Subnet را به ترتیب پردازش کنند. ICP از یک پروتکل اجماع جدید مبتنی بر بلاکچین استفاده می ‌کند که ویژگی‌ های ایمنی و پویا بودن را تضمین می ‌کند. این پروتکل به گونه ای طراحی شده است که ساده و قوی باشد و بتواند تا یک سوم replica های معیوب (تحمل خطای بیزانسی) را مدیریت کند. این شامل درختی از بلاک ها است که از یک بلاک مادر شروع می ‌شود و هر بلاک حاوی یک بار ورودی و یک هش از بلاک مادر است. به بیان ساده هر بلاک، اطلاعات بلاک قبل از خود تا بلاک مادر را در خود دارد. پروتکل اجماع به صورت دوره ای عمل می کند، که هر بار یک رهبر، بلاک ها را بر اساس یک فرآیند شبه تصادفی پیشنهاد می کند. این پروتکل تضمین می‌ کند که اجماع در فرآیند پردازش replica ها به درستی رفتار می کند.

 • لایه مسیریابی پیام

این لایه وظیفه تحویل اطلاعات را از لایه اجماع به لایه اجرا را بر عهده دارد. این لایه بین پیام ‌های ورودی از کاربران و پیام‌ هایی از Canister در Subnet ها تمایز قائل می ‌شود. این لایه صف های ورودی و خروجی را برای هر Canister مدیریت می کند و اطمینان می دهد که پیام ها به شیوه ای قطعی پردازش می شوند. همچنین گواهی را صادر می کند، پیام های Subnet و پاسخ به پیام های ورودی را با استفاده از وضعیت گواهی شده در هر دور تأیید می کند. علاوه بر این، از تراکنش های خاصی پشتیبانی می ‌کند، که مستقیماً توسط یک نسخه replica بدون گذر از اجماع، پردازش می ‌شوند و تأخیر برای پاسخ ‌ها را کاهش می ‌دهد.

 • لایه اجرا

لایه اجرا، ورودی ها را یکی یکی پردازش می کند و وضعیت Canister مربوطه را بر اساس ورودی و وضعیت فعلی به روز می کند. این لایه تضمین می ‌کند که وضعیت Canister ها ب ه‌صورت کاملاً قطعی به ‌روزرسانی می ‌شود و ثبات را در همه نسخه ‌ها حفظ می ‌کند.

اما در ادامه اجازه بدید یک مثال از پردازش یک تراکنش در این چهارلایه را بررسی کنیم:

لایه Peer-to-Peer: تراکنش با ارسال پیامی توسط کاربر به Canister شروع می شود. این پیام یک درخواست است که باید برای همه نودهای Subnet ارسال شود. لایه Peer-to-Peer (P2P) مسئول انتقال ایمن و مطمئن این پیام به تمام نود های Subnet است. ICP برای این کار از یک مکانیسم شایعه استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که پیام در نهایت به تمام نود های صحیح در Subnet تحویل داده می شود، حتی در صورت وجود خطای بیزانسی بالا. این لایه انواع مختلف پیام ها را اولویت بندی می کند و انعطاف پذیری در برابر حملات DOS/SPAM را تضمین می کند.

 

لایه اجماع: هنگامی که پیام توسط همه نود ها دریافت شد، لایه اجماع وارد بازی می شود. این لایه مسئول سفارش دادن پیام‌ ها و اطمینان از توافق همه نودها در مورد ترتیب پردازش آن ها است. پروتکل اجماع در ICP به گونه ای طراحی شده است که تأخیر کم، توان عملیاتی بالا و قوی داشته باشد و از نظر رمزنگاری تضمین شده باشد. این بدان معناست که هنگامی که یک پیام در یک بلاک گنجانده می شود، نهایی در نظر گرفته می شود و قابل برگشت نیست. لایه اجماع تضمین می‌ کند که همه نودها پیام‌ ها را به ترتیب یکسان پردازش می ‌کنند و ثبات را در سراسر شبکه حفظ می ‌کنند.

 

لایه مسیریابی پیام: پس از این که لایه اجماع پیام ها را مرتب کرد، لایه مسیریابی پیام این پیام ها را دریافت کرده و آن ها را در صف های ورودی Canister های هدف خود قرار می دهد. این فرآیند القاء نامیده می شود. لایه مسیریابی پیام نیز دور اجرا را کنترل می ‌کند، که منجر به قرار دادن پیام‌ های Canister جدید در صف‌ های خروجی Canister ‌های اجرا شده می‌ شود. سپس این پیام‌ ها را به گیرندگانشان هدایت می ‌کند، که می ‌توانند Canister های دیگر یا حتی Canister هایی در Subnet های مختلف باشند. این لایه برای ارتباطات ایمن و شفاف در سراسر مرزهای Subnet بسیار مهم است و مقیاس پذیری ICP را امکان پذیر می کند.

 

لایه اجرا: در نهایت لایه اجرا وظیفه اجرای کد Canister روی پیام های دریافتی از لایه مسیریابی پیام را بر عهده دارد. این لایه تضمین می کند که کد Canister به شیوه ای کاملاً قطعی در هر نود Subnet اجرا می شود. لایه اجرا از یک مولد شبه تصادفی توزیع شده (PRG) برای تولید بیت های شبه تصادفی استفاده می کند که دارای یک امضای آستانه است که به عنوان نوار تصادفی شناخته می شود. این تضمین می ‌کند که وضعیت Canister ها به شیوه‌ ای ثابت و ایمن در تمام نودها به ‌روزرسانی می‌ شود.

 

به طور خلاصه، یک تراکنش در ICP یک سری مراحل از ارسال تا اجرا را طی می ‌کند و این فرآیند تضمین می ‌کند که به روشی ایمن، کارآمد و قطعی در تمام نود های Subnet پردازش می ‌شود. هر لایه، از پخش اولیه پیام تا اجرای نهایی آن، نقش مهمی را در فرآیند ایفا می کند و از مقیاس پذیری، امنیت و تمرکززدایی ICP اطمینان می یابد.

اهداف شبکه ICP

شبکه (ICP) که توسط DFINITY توسعه یافته است، با هدف دستیابی به طیف گسترده ای از اهداف برای ایجاد تحول در اینترنت و توسعه وب است. در این بخش مهمترین اهدافی که توسط شبکه ICP دنبال می شود بیان شده است:

 

 • تمرکززدایی و اتصال جهانی

هدف شبکه ICP غیرمتمرکز کردن اینترنت با استفاده از ICP.hubs است که سازمان ‌های مستقلی هستند که توسعه ‌دهندگانی را که روی ICP کار می‌ کنند جمع ‌آوری، درگیر کرده و به هم متصل می ‌کنند. انتظار می رود تعداد این هاب ها تا سال ۲۰۲۴ دو برابر شود و بر اتصال و تعامل جهانی تأکید شود.

 

 • جذب توسعه دهندگان Web2

این شبکه با ارائه پلتفرم های غیرمتمرکز جمع آوری کمک های مالی و استفاده از فناوری برای رفع نیازهای آن ها به دنبال جذب توسعه دهندگان وب ۲ می باشد.

 

 • ساخت یک اکوسیستم پایدار

ICP.hub ها توسط flywheels ها تامین مالی نمی شوند، بلکه نیروهای پایداری هستند که به طور جهانی فکر می کنند و در عین حال از ارتباطات و دانش خودشان استفاده می کنند. هدف این رویکرد ایجاد یک اکوسیستم پایدار از کارآفرینان، توسعه دهندگان و سرمایه گذاران است.

 

 • توانمندسازی تصمیم گیری local

شبکه ICP بر توانمند سازی و تصمیم گیری local تاکید می کند و اطمینان حاصل می کند که تصمیمات و خدمات واقعاً تولید مشترک می شوند و همه شرکا و جامعه گسترده تر را درگیر می کند.

 

 • ارتقاء مسئولیت ‌پذیری

هدف شبکه گنجاندن مسئولیت ‌پذیری در اکوسیستم خود است و اطمینان حاصل می‌ کند که همه شرکای یکدیگر را به طور مساوی برای پیشبرد استراتژی‌ های جمعی خود مسئول می ‌دانند.

 

 • ایجاد فرهنگ قابل اعتماد و شفاف

ICP به دنبال ترویج یک فرهنگ قابل اعتماد و شفاف است که برای ایجاد مشارکت های برابر و ایجاد یک محیط سازنده برای توسعه ضروری است.

 

 • فعال کردن مشارکت گسترده

هدف این شبکه امکان مشارکت بیشتر بخش های مختلف از جمله بخش داوطلبانه، اجتماعی و شرکت اجتماعی (VCSE)، مردم، دانشگاه ها، مشاغل محلی و خدمات اورژانسی است که تولید مشترک زیربنای ICP است.

 

 • تضمین حکمرانی مناسب

شبکه ICP بر داشتن حاکمیت مناسب برای ICP خود تمرکز می کند و اطمینان می دهد که سیستم به خوبی مدیریت می شود و به طور کارآمد عمل می کند.

 

 • تمرکز بر چشم انداز بلند مدت

هدف شبکه تمرکز بر چشم انداز بلند مدت، نگاهی فراتر از اولویت های فوری و برای دستیابی به نتایج بهبود سلامت جمعیت، کاهش نابرابری های سلامت، و تمرکز بیشتر بر پیشگیری و رفاه با استفاده از خدمات اینترنتی غیرمتمرکز است.

 

 • حمایت از مشارکت های مراقبت یکپارچه

در حالی که به طور مستقیم با اهداف شبکه ICP مرتبط نیست، مفهوم مشارکت های مراقبت یکپارچه (ICPs) در مراقبت های بهداشتی، همان طور که در منابع مورد بحث قرار گرفت، بر اهمیت توسعه، انتشار و بررسی یکپارچه تاکید می کند.

 

این اهداف نشان دهنده تعهد شبکه ICP به تمرکززدایی، اتصال جهانی، پایداری، توانمندسازی، پاسخگویی، شفافیت، مشارکت، حاکمیت، چشم انداز بلند مدت و حمایت از مشارکت های مراقبت یکپارچه با هدف ایجاد تحول در اینترنت و چشم انداز توسعه وب است.

ویژگی های شبکه ICP

در این بخش مهم ترین ویژگی های شبکه ICP را عنوان خواهیم کرد:

 • اینترنت غیرمتمرکز

ICP فقط یک ارز دیجیتال نیست بلکه یک کاتالیزور برای تغییر در معماری اینترنت است و این امکان را به مراکز داده مستقل در سرتاسر جهان می ‌دهد تا با هم متحد شوند و جایگزینی غیرمتمرکز برای ارائه ‌دهندگان خدمات اینترنتی ابری فعلی باشند که نوید یک تجربه آنلاین امن ‌تر و خصوصی ‌تر را برای کاربران می‌ دهد.

 

 • افزایش پذیرش

ICP به نیرویی تبدیل شده است که می توان با آن در حوزه ارزهای دیجیتال بر موج افزایش پذیرش به عنوان یک شبکه قوی سوار شد. ارزش یک شبکه به طور مستقیم با کاربران آن متناسب است که ICP را به یک فرصت سرمایه‌ گذاری قانع‌ کننده تبدیل می ‌کند.

 

 • پشتیبانی از مشاغل

ICP به دلیل توانایی خود در حمایت از مشاغل در جهت یابی در چشم انداز پیچیده خطرات و فرصت های مرتبط با آب و هوا برجسته است. ICP ابزارها را برای ارزیابی و رسیدگی به چالش های مرتبط با آب و هوا در اختیار شرکت ها قرار می دهد و آن ها را به عنوان رهبران گذار به اقتصاد دوست دار محیط زیست قرار می دهد.

 

 • تمرکز روی شرکت ها

تمرکز استراتژیک ICP بر بخش سازمانی، آن را در حوزه کریپتو متمایز می کند. با ارائه راه‌ حل ‌های IT کارآمد تر و مطمئن ‌تر متناسب با نیازهای کسب ‌و کارها، ICP خود را به‌ عنوان یک فاکتور تاثیر گذار در دنیای شرکت ‌ها قرار می ‌دهد.

 

 • تامین مالی برای توسعه

نیروی محرکه توسعهICP  شرکت Dfinity است، تیم رویایی که این پروتکل انقلابی را ایجاد کرد. Dfinity با داشتن سرمایه قابل توجه، تکامل و بهبود مستمر شبکه ICP را تضمین می کند و نشان دهنده تعهد به رشد بلند مدت است.

 

 • برنامه های کاربردی و ویژگی های نوآورانه

هکاتون های اخیر که توسط بنیاد DFINITY میزبانی شده اند، برنامه های نوآورانه ای را به نمایش گذاشته اند که ویژگی های برتر ICP مانند ckBTC و خروجی های HTTPS را اجرا می کنند. این ویژگی ها کاربرد عملی و پتانسیل ICP را در توسعه برنامه های کاربردی غیرمتمرکز نشان می دهد.

 

 • ICP Canister Bridge

این سرویس که توسط ICP  و Nostr پشتیبانی می شود، مبادله سریع BTC را بین شبکه لایتنینگ و شبکه روت استوک امکان پذیر می کند. از قراردادهای هوشمند ICP و ویژگی‌ هایی مانند خروجی HTTPS همراه با Nostr و یک API Express.js برای ساده‌ سازی فرآیند و اطمینان از تراکنش‌ های یکپارچه استفاده می‌ کند.

 

 • Nostric

تیم Nostric برای بهبود Nostr، پروتکل رسانه های اجتماعی خود، با استفاده از ICP برای حذف خطرات یا مشکلاتی که کاربران Nostr در هنگام استفاده از کلاینت های Nostr متمرکز و سرورهای رله با آن مواجه می شوند، اقدام کردند. Nostric ckBTC و vetKeys را ادغام می کند، که برای ذخیره ایمن کلیدهای خصوصی رمزگذاری شده در پشتیبان برنامه برای امنیت و تجربه کاربری بهتر استفاده می شود.

 

 • ICP Explorer

این ابزار به کاربران اجازه می دهد تا بلاکچین ICP را کاوش کنند و بینش هایی را در مورد عملیات شبکه و فعالیت های پروژه های مختلف در اکوسیستم ارائه دهند.

 

 • پشتیبانی از EVM در ICP

این ویژگی به قراردادهای هوشمند ماشین مجازی اتریوم (EVM) اجازه می دهد تا در شبکه ICP اجرا شوند، شکاف بین اتریوم و ICP را پر می کند و توسعه دهندگان را قادر می سازد تا از ابزارها و ویژگی های موجود اتریوم استفاده کنند و در عین حال از مزایای آن بهره مند شوند.

 

این ویژگی‌ ها پتانسیل ICP برای انقلاب در اینترنت، حمایت از کسب ‌و کارها، ارائه راه‌ حل ‌های شرکت محور و ارائه یک پلتفرم قوی برای توسعه برنامه ‌های کاربردی غیرمتمرکز را برجسته می‌ کند.

رقبای شبکه ICP

در این بخش ICP را با اتریوم از نظر عوامل مختلف مقایسه خواهیم کرد:

 

 • سرعت

ICP می تواند تا ۱۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند که عملکرد بهتری از ۱۴ تراکنش اتریوم در ثانیه دارد. این مقیاس پذیری برای مدیریت حجم بالای تراکنش ها به طور کارآمد بسیار مهم است

 

 • ادغام

ICP با هدف ارتقای قابلیت های شبکه های موجود مانند بیت کوین و اتریوم و ادغام با آن ها، امکان تراکنش های مستقیم بدون نیاز به مدیریت کلیدهای خصوصی برای شبکه های خارج از ICP را فراهم می کند در صورتی که اتریوم در مقایسه با ICP برای ادغام با سایر شبکه های بزرگ مانند بیت کوین محدود است.

 

 • هزینه های ذخیره سازی

ICP هزینه بسیار پایین تری برای ذخیره سازی داده ها، ۵ دلار به ازای هر گیگابایت در سال، در مقایسه با هزینه های فوق العاده بالای اتریوم، که می تواند تا ۴۰ میلیون دلار برای ذخیره یک گیگابایت داده برسد، ارائه می دهد.

 

 • هزینه های فی

ICP چرخه ها را به عنوان یک مدل هزینه برای تراکنش ها معرفی می کند که بسیار ارزان تر و گاهی اوقات حتی رایگان هستند و بهبود قابل توجهی را نسبت به کارمزدهای فی اتریوم ارائه می دهند. هزینه های فی در اتریوم بسته به ازدحام شبکه می تواند بسیار متفاوت باشد و تراکنش ها را برای بسیاری از کاربران گران می کند.


نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال ICP

 

نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال ICP
نیم نگاهی به اینفوگرافیک ارز دیجیتال ICP

کلام آخر ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP

در این مقاله به بررسی ارز دیجیتال ICP پرداختیم. همانطور که گفته شد این ارز دیجیتال توکن ارائه شده پلتفرم اینترنت کامپیوتر Internet Computer است و توسط بنیاد Dfinity ساخته شده است. پلتفرم اینترنت کامپیوتر یک پلتفرم open source می باشد و هدف ان ایجاد اینترنت مدرن با قابلیت میزبانی قراردادهای هوشمند و برنامه های DeFi است. شما می توانید برای خرید و فروش ارز دیجیتال ICP از صرافی های بایننس، کوین بیس پرو، اوکی اکسچنج و … استفاده نمایید. امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید شناخت کافی در ارتباط با ارز دیجیتال ICP پیدا کنید.

ممنون از اینکه تا پایان “ارز Icp” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

تیم محتوا
تیم محتوا
جمالی هستم و دارای 3 سال تجربه در بازار رمز ارزها می باشم. دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران جنوب و در زمینه تدریس زبان و مترجمی بسیار فعالیت نموده ام. علاقه مند به حوزه موسیقی می باشم و در تلاشم تا در ارتباط با ارزهای دیجیتال دانش خود را گسترش دهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
22 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا
2 سال قبل

مطالب بسیار عالی و چامع بود مرسی

بهروز
2 سال قبل

صرافی های ایرانی از این ارز پشتیبانی می کنند؟

سمیه
2 سال قبل

این ارز توی کیف پول تراست ولت نیست ئ من هر چقدر سایت Etherscan جستجو میکنم نمیتونم این ارز رو پیدا کنم ممنون میشم اگر اطلاعات این ارز رو دارید راهنماییم کنید

حدیث
2 سال قبل

وابستگی icp به قیمت btc چقدر است و آیا یه روزی میتونه بصورت منتقل راه خودش را ادامه بدهد

پارسا
2 سال قبل

آیا با کیف پول تراست جهت نگهداری و استیک icp سودی بهش تعلق می گیرد

مینا
2 سال قبل

من این ارز را خریداری کردم و خیلی جهش ایمان دارم و با توجه به مقاله کامل شما قصد دارم بعداز چند سال برم سراغش

فرشاد
2 سال قبل

در صورت امکان تحلیل ماهانه icp را در سایت خود قرار دهید؟

کاشی
2 سال قبل

کاملترین محتوا و رساترین آموزش کاربردی در مورد ارز icp را سایت شما ارائه داده است بسیار ممنون از شما که خیلیی زحمت می کشید.

کامیاب
2 سال قبل

آیا ارز icp به قیمت تعیین شده بنیان گذاران خود خواهد رسید؟

مهدی
2 سال قبل

آینده ICP چطور میشود.

سامان
2 سال قبل

در صورت امکان تحلیل هفتگی icp را در ساییتان بگذارید.

رامین
2 سال قبل

کدام صرافی های ایرانی این ارز را پشتبانی میکنند؟

لیدا
2 سال قبل

آیا هولد کردن icp با قیمت های جدید الان قابل توجیه است؟

امید
2 سال قبل

کیف پول هایی که از این ارز پشتیبانی میکنند کدامند؟

majid
2 سال قبل

با سلام
استیک ارز icp به چه صورت هست ؟

رسول
2 سال قبل

سلام
میخاستم این ارز رو هولد کنم
لطفا راهنمائی کنید مناسب هولد هست یا نه ؟؟؟
و کیف پول دسکتاپ مخصوصش چی هست
ممنون

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  رسول
2 سال قبل

سلام ، دوست عزیز این ارز برای هلد بسیار مناسب است و دارای فاندا بسیار خوبی است .
کیف پول های این ارز را در متن بالا معرفی کردیم

پیام
2 سال قبل

کیف پولی که پشتیبانی میکند از این ارز چیست؟

افشین
3 سال قبل

مطلب عالی جامع و کامل .

محسن عباسپور
مدیر
پاسخ به  افشین
3 سال قبل

مرسی از همراهی شما دوست عزیز