nft

آینده NFT در ایران و جهان

زمانی که صحبت از سرمایه گذاری در NFT ها می شود، معمولاً برای اکثر افراد این سؤال پیش می آید که آینده NFT ها چگونه است؟ آیا ممکن است در آینده این صنعت نابود شود؟ پاسخ به این سؤال را نمی توان در یک کلمه و یا پاراگراف داد به همین دلیل ما نیز تصمیم گرفتیم تا مقاله آینده NFT ها را منتشر کنیم.

سال‌ها پیش، این ایده که یک فایل GIF یا یک فایل JPEG به عنوان یک مجموعه هنری در نظر گرفته شود غیرقابل تصور بود، اما امروزه آن‌ها به عنوان NFT شناخته می‌شوند. این موضوع بدین معناست که نسبت به سال‌های قبل، NFT ها تکامل پیدا کرده اند.

اگر پیگیر اخبار NFT ها باشید، احتمالاً شنیده اید که این بازار در ابتدای سال 2021 رشد بسیاری کرد. طبق گزارش وب سایت بلومبرگ Bloomberg حجم معاملات NFT در سال 2021 تقریبا بیش از 40 میلیارد دلار تخمین زده شده است. با توجه به این موضوع، می توان گفت که NFT ها در سال 2021 جهان را تحت تأثیر قرار دادند چراکه افراد و همچنین شرکت های مختلفی به سراغ سرمایه گذاری در این صنعت آمدند.

از این میزان فروش، حجم کل فروش NFT های هنری و همچنین کلکسیونی در سال 2021 تا کنون 23 درصد بوده است و همچنین NFT های نوع ورزشی و بازی نیز به ترتیب 1.5 و همچنین 0.15 درصد بوده است.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

فناوری توکن‌های غیرقابل تعویض یا non-fungible tokens، هنرمندان را قادر می‌سازد تا بدون اتکا به واسطه‌ها، نسخه‌های اصلی دیجیتالی خود را ارائه کنند و آن ها را بفروشند و درآمد برای خود داشته باشند.

با توجه به مطالب فوق، در ادامه قصد داریم تا همان‌طور که گفتیم به سراغ آینده NFT ها برویم و ببینیم که در آینده قرار است چه اتفاقی رخ دهد. آیا این صنعت نابود می شود و یا اینکه تمامی افراد می توانند در کنار رشد صنعت NFT رشد کنند؟ اگر سؤالاتی مشابه موارد گفته شده دارید، می توانید سؤال و یا نظر خود را در انتهای مقاله در بخش نظرات وارد کنید.

نیم نگاهی به NFT

نیم نگاهی به NFT
نیم نگاهی به NFT

قبل از هر چیزی بهتر است تا کمی NFT ها را توضیح دهیم. در صورتی که برای بار اول نام این صنعت را می شنوید ابتدا پیشنهاد می کنیم که به مقاله NFT چیست بروید تا بتوانید به صورت کامل با NFT آشنا شوید. در ادامه قصد داریم تا توضیحات مختصری را درباره این صنعت منتشر کنیم.

NFT ها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، توکن‌هایی هستند که روی یک بلاک چین ثبت می شوند. ان اف تی ها بسیار شبیه ارزهای دیجیتال هستند. با توجه به این موضوع، تنها تفاوت آن‌ها با ارزهای دیجیتال این است که هر کدام منحصر به فرد هستند. این بدان معنی است که می توان از آن‌ها برای اعطای (یکتا بودن) به سایر دارایی هایی که با آن‌ها مرتبط است استفاده کرد.

NFT ها اغلب بر روی بلاک چین اتریوم ثبت می شوند، اگرچه بلاک چین های دیگری مانند Polygon و زنجیره هوشمند Binance نیز قادر به ذخیره آن ها هستند، اما امروزه همان‌طور که گفتیم اگر ان اف تی ها بر روی بلاکچین اتریوم ذخیره می شوند.

ان اف تی ها را نمی توان همانند ارزهای دیجیتال با یک دیگر معامله کرد. این موضوع بدان معناست که شما برای معامله NFT ها حتماً باید از ارزهای دیجیتال استفاده کنید. مثلاً اگر قصد دارید تا یک ان اف تی خریداری کنید، نمی توانید برای خرید آن محصول، NFT دیگری را نیز پرداخت کنید چراکه باید در قبال خرید NFT فوق مبلغی که مشخص شده است را پرداخت نمایید. مثلاً ممکن است یک ان اف تی قیمتی معادل 1 واحد اتر داشته باشد؛ بنابراین شما برای خرید آن محصول باید یک اتریوم پرداخت کنید.

در آخر لازم است اشاره کنیم که NFT ها کاربرد های بسیاری دارند و تنها برای کسب درآمد از طریق خرید و فروش به کار نمی آیند. از NFT ها می توان در سابقه پزشکی، تأیید هویت، کتابخانه ها، ردیابی محصولات و… استفاده کنید. در صورتی که قبل از آشنایی با آینده NFT قصد دارید تا با کاربرد های آن آشنا شوید، به شما پیشنهاد می کنیم که به مقاله اختصاصی کاربرد های NFT مراجعه کنید. در مقاله فوق به 13 کاربرد مهم NFT اشاره کرده ایم. در صورتی که درباره کاربرد NFT در شغل و یا حیطه فعالیت شما سؤالی ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات مطلب فوق از ما بپرسید.


نگاهی به آینده NFT در بخش های مختلف

نگاهی به آینده NFT در بخش های مختلف
نگاهی به آینده NFT در بخش های مختلف

تا به این بخش متوجه شدید که NFT چیست؟ حال در ادامه قصد داریم تا به سراغ آینده NFT ها در کاربرد های مختلف مثل هنر، مالکیت دیجیتالی، قرارداد هوشمند و… برویم. با توجه به پیشرفت های دنیا به سمت یک اقتصاد دیجیتالی، NFT ها در موارد مختلف نقش مهم تری ایفا می کنند. در ادامه در نظر داریم تا 5 موردی که NFT ها در آینده در آن ها نقش خواهند داشت را بیان کنیم. همراه ما باشید.

 1. آینده NFT در مالکیت دیجیتال و فیزیکی

در حال حاضر، NFT ها به روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال، برعکس تعریف هایی که تا به امروز ممکن است شنیده باشید، NFT ها تنها نشان دهنده دارایی های دیجیتال نیستند بلکه می توانند کالاهای فیزیکی را نیز نشان دهند. دقیقاً این موضوع مشابه یک سند خانه است چراکه می توان یک سند خانه را به راحتی تبدیل به NFT کرد.

نکته مهمی که درباره ان اف تی ها وجود دارد این است که آن ها در بلاکچین به عنوان دارایی های دیجیتال ذخیره می شوند. با توجه به این موضوع، شما می توانید به راحتی ببینید که یک خانه چه زمانی ساخته است و یا اینکه در زمان ساخت مالک آن خانه چه کسی بوده است و یا هر بار چقدر فروخته شده است! همان‌طور که مشخص است، در یک سند اطلاعاتی همچون موارد فوق نیست اما در NFT ها می توان چنین اطلاعاتی را پیاده سازی کرد و به نوعی آن خانه را از ابتدا تا لحظه ای که وجود دارد دنبال کنید.

این مثال، آینده NFT ها را در مالکیت دیجیتالی و همچنین فیزیکی به خوبی به تصویر می کشد. در آینده می توان از NFT ها بسیار برای اثبات مالکیت دارایی های فیزیکی استفاده کرد و اگر این اتفاق رخ دهد قطعاً این موضوع ادامه خواهد داشت! در حال حاضر همان‌طور که مطلع هستید ان اف تی ها تنها مالکیت دارایی های دیجیتال را نشان می دهند.

 1. آینده NFT در هنر و اقلام کلکسیونی

NFT فرصت بزرگی را برای هنرمندان ایجاد کرده است. چراکه به واسطه ان اف تی ها هنرمندان بدون وابستگی به نیروهای شرکتی یا واسطه‌ها، کنترل بیشتری بر کار تولید شده خود دارند. برای مثال اگر یک نقاش بخواهد نقاشی خود را بفروشد، بدون هیچ واسطه و یا نیروی کاری می توانید تنها با استفاده از یک پلتفرم غیرمتمرکز، هنر خود را به NFT تبدیل کند و سپس با مشتری ارتباط بگیرید و آن را بفروشد.

همچنین جز این موضوع، ان اف تی ها در آینده می توانند از سرقت ادبی و کپی برداری ها جلوگیری کنند. این موضوع یک مزیت بزرگ برای هنرمندان و دیگر انواع سازندگان هنر است.

فرقی نمی کند که شما در چه رشته هنری فعالیت می کنید، مهم این است که آثار NFT خود را تولید کنید و وارد این صنعت شوید. با انجام این کار می توانید از مزایای این صنعت بهره مند شوید و آینده شغلی خود را در بخش مجازی تضمین کنید. البته در صورتی که قصد ورود به NFT ها را دارید، باید حسابی تحقیق کنید و مشاوره بگیرید چراکه اگر بدون دانش وارد این صنعت شوید چه در حال و چه در آینده ممکن است با شکست رو به رو شوید.

برای اینکه بیشتر با آینده NFT ها در این حوزه آشنا شوید، در ادامه قصد داریم تا به سراغ گزارش سایت های مختلفی برویم. به گزارش سایت رسمی Statista در سال 2020 تعداد تراکنش های NFT در بازار سنتی هنر تقریبا 31.4 میلیون بوده است. البته لازم به ذکر است که بر اساس گزارش Art Basel ارزش کل آن به 50 میلیارد دلار نیز می رسد. اگر کمی به گذشته بروید و تاریخ را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که اعداد فوق به دلیل همه گیری ویروس کووید 19 (کرونا) نسبت به سال 2019، تقریبا 22 درصد کاهش یافته است.

با توجه به بررسی های سایت کوین تلگراف Cointelegraph و نان فانجبل NonFungible تراکنس های ان اف تی که بر روی بلاکچین اتریوم لانچ شده اند که شامل آثار هنری و همچنین کلسونی می شود، از ژانویه تا اوت سال 2021 شامل تقریبا 800 هزار مورد بوده است. طبق گزارش های موجود، تقریبا ارزش کل آن ها به 2.93 میلیارد دلار می رسد.

NFTmarket 1با توجه به توضیحات فوق، ارزش بازار NFT آثار هنری و کلسیونی 23.6 درصد می باشد. البته این موضوع درحالی اتفاق می افتد که تراکنش های این حوزه تنها سهم 2.5 درصدی را دارند. این موضوع عنوان کننده این است که ان اف تی های هنری و کلکسونی بیشتر از امثال NFT های سنتی قیمت گذاری می شوند و می توان به راحتی قیمت آن ها را بالا مشخص کرد. با توجه به این موضوع، می توان آینده محصولات هنری و کلسکیونی را مناسب دید.

 1. آینده NFT در بلیت رویداد های

اگر مقاله کاربرد های NFT را در سایت زوم ارز مطالعه کرده باشید، درباره بلیت های NFT صحبت کرده ایم. ان اف تی ها در حال حاضر، به عنوان بلیت برای دسترسی به برخی از رویداد ها حضوری استفاده می شوند. برای مثال، یکی از این رویداد ها، رویداد VeeCon می باشد. این رویداد یک کنفرانس چند روزه است که فقط دارندگان بلیت VeeCon که به صورت NFT می باشند، می توانند به این رویداد دسترسی داشته باشند.

در آینده، بسیار محتمل است که همه رویدادها از فناوری NFT به جای یک بلیت فیزیکی استفاده کنند. در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، توزیع بلیت ها سریعتر و همچنین ارزان تر می شوند چراکه از استفاده موارد مختلفی مثل کاغذ و یا … فاکتور گرفته می شوند و یا اینکه در اصل استفاده کاغذ در بلیت ها به صفر می رسد. ضمناً، انجام این کار باعث می شود تا کاربران بلیت های ان اف تی خود را بتوانند در بازار های ثانویه با قیمت های مشخصی بفروشند.

 1. آینده NFT در جهان مجازی

شما مشتاق به آشنایی با NFT ها هستید، احتمالاً متاورس را نیز می شناسید. در صورتی که با متاورس هیچ آشنایتی ندارید، پس از مطالعه این بخش، ادامه مقاله را نیز با دقت مطالعه کنید چراکه دراین‌باره صحبت خواهیم کرد.

 با ظهور متاورس، دنیا های مجازی متعددی به وجود آمد و به همراه آن، یک اقتصاد کاملاً مجازی! همه ما می دانیم که این موضوع ممکن است کمی دور از ذهن باشد اما اگر با خودمان صادق باشیم، در حال حاضر در یک دنیای نیمه دیجیتال زندگی می کنیم.

طبق آمار های منتشر شده، هر فرد به طور متوسط تقریباً بین 5 الی 7 ساعت به صورت آنلاین روز خود را سپری می کند؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که به زودی حداقل بخشی از زندگی خود را در دنیای مجازی سپری خواهیم کرد.

در متاورس، دارایی های دیجیتالی وجود دارد که هر کدام از آن ها دارای ارزش هایی هستند. با توجه به این موضوع، شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که چگونه در این دنیایی مجازی می توان مالکیت کالا ها را مشخص کرد؟ این موضوع، همانند با NFT ها امکان پذیر است. اکثر کالا هایی که در دنیای متاورس وجود دارند، NFT هستند و به همین دلیل، مالکیت تمام کالاها مشخص است.

همان‌طور که گفتیم، شما می توانید به راحتی با ان اف تی ها مالکیت هر دارایی را مشخص کنید. این موضوع در حالی اتفاق می افتد که قبلاً تنها می توانستیم مالکیت دارایی های دیجیتال را از نظر فنی اثبات کنیم.

 1. آینده NFT در تجارت دیجیتال

در حال حاضر، شرکت هایی مانند آمازون و علی بابا بازار خرده فروشی تجارت الکترونیک را کنترل می کنند و در حال گسترش به سایر حوزه ها نیز هستند. البته در ایران نیز چنین شرکت هایی نیز وجود دارد که احتمالاً با آن ها آشنا هستید. NTF ها می توانند به حذف چنین واسطه های تجارت الکترونیکی منجر شوند. با توجه به این موضوع، تراکنش‌ها به صورت همتا به همتا خواهد بود و مشتریان می‌توانند مستقیماً معامله کنند.

راه پیش رو برای تحقق این موضوع کاملاً روشن و مشخص است. چراکه در حال حاضر تکنولوژی در حال حرکت به سوی ایجاد یک سیستم تجارت دیجیتال شفاف و قابل دسترس است. ارزهای دیجیتال و NFT ها که توسط بلاکچین پشتیبانی می شوند مطمئناً برای این موضوع مناسب هستند. در آینده این ها تاثیرات زیادی می توانند در تجارت دیجیتال داشته باشند.

 1. آینده NFT های مبنی به ورزش

NFT های ورزشی نیز یک بخش جداگانه در حوزه NFT ها می باشد که خوشبختانه سرعت رشد زیادی در بین محصولات NFT دارد. اگر بخواهیم به سراغ اعداد و ارقام برویم و ان اف تی های ورزشی را بیشتر بررسی کنیم باید بگوییم که ارزش بازار جهانی ورزش در سال 2020 تقریبا برابر با 458 میلیارد دلار بوده است. البته ویروس کوید 19 نیز در بازار ان اف تی های ورزشی نیز اثر گذاشته است چراکه مقدار فوق نسبت به سال 2019 کاهش 20 درصدی داشته است.

صنعت ورزش در بازار NFT ها با ورزش های الکترونیکی و فناوری وافعیت مجازی و فروش آنلاین بلیت به سرعت در سال 2020 دیجیتالی شد. ارزش ان اف تی های ورزشی در سال 2021 به 83 میلیون دلار رسید. که این مقدار تنها 0.18 درصد از ارزش کل بازار ورزش می باشد.

با توجه به استقبال کاربران، طبق پیشبینی های موجود، می توان گفت که تا سال 2025 ارزش بازار ورزش می تواند به 600 میلیارد برسد و اگر NFT های ورزشی تنها 1 درصد از آن را در اختیار بگیرند، در آینده ارزش آینده NFT های ورزشی می تواند به 6 میلیارد دلار برسد.

همانطور که در بخش های مختلف این مطلب عنوان شده است، موارد فوق صرفا یک پیشبینی می باشد و هیچ ارزشی برای معامله و یا سرمایه گذاری ندارند. در صورتی که قصد سرمایه گذاری در بازار NFT ها را دارید، ابتدا به خوبی تحقیق و بررسی های مورد نیاز را انجام دهید.

 1. اقتصاد خالقان محتوا هنر

در حال حاضر، پلتفرم هایی مختلفی وجود دارند که کاربران سطح اینترنت در آن ها اقدام به تولید محتوا می کنند و یا اینکه بهتر است بگوییم که پلتفرم های فوق تا حد زیادی مبتنی بر محتوای کاربران هستند. این نوع پلتفرم ها عبارت اند از، گوگل، ویکی پدیا، یوتیوب و حتی شبکه های اجتماعی مختلف!

با وجود این موضوع، متاسفانه بخش کمی از سود و یا درآمد های موجود به تولیدکندگان محتواهای فوق می رسد. حال NFT ها اینجا تقریبا نقش تعیین کننده ای دارند و خوشبختانه در حال حاضر روند تاثیرگذاری آن ها نیز شروع شده است.

در این بین، توکن های قابل تعویض اجتماعی در سال 2020 به میدان آمدند که بیشتر به واسطه تولید کنندگان محتوا به عنوان وسیله ای برای افزایش سرمایه و یا پاداش دهی به اعضای جامعه و مدیریت حاکمیت جامعه استفاده می شود. البته لازم به ذکر است که بسیاری از این خالقان محتوا برای خود یک توکن ایجاد کردند و جامعه کاربری خود را با برگزاری ICO راه اندازی کردند. پس از رخ دادن موضوعات فوق، پلتفرم هایی مثل Collab.Land به ایجاد کنندگان توکن ها این امکان را دادند که در جامعه دارنگان توکن های خود هماهنگی ایجاد کنند. در نهایت، ان اف تی ها به صاحبان هنر این امکان را می دهد تا با فروش و همچنین انتشار مستقیم و بدون واسه محتوای خود در بازار های آزاد درآمد داشته باشند.


بررسی بازار NFT ها تا سال 2027

بررسی بازار NFT ها تا سال 2027
بررسی بازار NFT ها تا سال 2027

 در این بخش از مقاله همان‌طور که مطلع هستید قصد داریم تا چشم انداز 5 ساله NFT ها را بررسی کنیم و ببینیم که در آینده قرار است چه اتفاقاتی رخ دهد. اگر کمی جستجو کنید، در مقالات مختلف تحلیل و پیش‌بینی های مختلفی درباره NFT ها وجود دارد. به طور خوش‌بینانه، تحلیلگران عنوان می کنند که ممکن است در 5 سال آینده حجم فروش ان اف تی ها به حداقل 60 میلیارد دلار برسد.

همان‌طور که مطلع هستید، آثار های ان اف تی بسیاری وجود دارند که معروف ترین آن ها مربوط به هنر و همچنین صنعت گیمینگ می باشد. از بین موارد فوق همانطور که پیشتر اشاره کردیم، 23.6 درصد از حجم فروش ان اف تی ها مربوط به صنعت هنر و یا ان اف تی های هنری و همچنین کلکسیونی می باشد. با توجه به افزایش حجم معاملات NFT ها پیش‌بینی می شود که این روند افزایشی در ان اف تی های هنری همچنان ادامه داشته باشد.

جز ان اف تی های هنری، همان‌طور که عنوان کردیم، ان اف تی های صنعت گیمینگ نیز در این بازار بخشی را به خود اختصاص داده اند. با توجه گسترش فناوری متاورس و همچنین بازی های بلاکچینی هم‌زمان با NFT ها، پیش‌بینی می شود که این بخش از بازار ان اف تی ها نیز روند رو به رشد خود را ادامه دهند.

در نهایت، با بررسی موارد مختلف، تحلیلگران عنوان کرده اند که تا 5 سال آینده روند NFT ها با توجه به اتفاق هایی که رخ داده است و اتفاق های مثبتی که قرار دست در آینده در بازار NFT ها رخ دهد، مثبت خواهد بود و NFT ها پتانسیل رشد بسیار بالایی را خواهند داشت.

اگر نظر تحلیلگران فوق را فاکتور بگیرید و سری به نمودار و همچنین آمار ها بزنید، باز هم مشاهده می کنید که NFT ها در بازه بلند مدت یک روند صعودی در پیش دارند. با توجه به این موضوع، در تمام بررسی ها، روند صعودی بازار NFT در بلند مدت پیش‌بینی می شود. البته همانند بازار کریپتو باید اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی را نیز در نظر داشته باشیم چراکه ممکن است آن ها باعث شوند تا بازار ان اف تی ها روند برعکسی را طی کنند.

یکی از موارد مهمی که برای آینده NFT ها باید به آن اشاره کنیم، ظهور صندوق های سرمایه گذاری است. شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که این موضوع چه ارتباطی با آینده NFT ها دارد؟ معمولاً صندوق های سرمایه گذاری، پس از اعطای وام به درخواست کنندگان، برای ضمانت از آن ها NFT دریافت می کنند. با توجه به این موضوع، این احتمال وجود دارد که NFT ها در بازه زمانی بلند مدت همچنان به رشد خود ادامه دهد.


نگاهی به آینده NFT های صنعت گیمینگ

نگاهی به آینده NFT های صنعت گیمینگ
نگاهی به آینده NFT های صنعت گیمینگ

همان‌طور که کمی پیش‌تر مطالعه کردید، امروزه در کنار NFT های هنری، ان اف تی های گیمینگ نیز جای به خصوصی در بازار NFT ها دارند. با توجه به گزارش های سایت Newzoo درآمد کل ناشی از صنعت گیمینگ در سال 2020 برابر با 159 میلیارد دلار و در سال 2021 تقریباً 200 میلیارد دلار بوده است. با توجه به این موضوع، پیش‌بینی می شود که این مقدار تا پایان سال جاری، 15 درصد افزایش پیدا کند.

همچنین در آینده نیز پیش‌بینی می شود که از NFT ها بیشتر برای مالکیت کاراکتر و همچنین محصولات یک بازی استفاده شود. با توجه به این موضوع، می توان به رشد صنعت NFT در بلند مدت امیدوار بود و روند آن را مثبت دید. تقریبا می توان گفت که با توجه به صعودی بودن ارزش کل بازار گیمینگ در سال 2021 و همچنین 2022 پیشبینی می شود که ارزش کل این بازار تا سال 2025 به 258 میلیارد دلار برسد. در صورتی که NFT های بازی تنها 5 درصد از تراکنش های بازی های رایگان را شامل شوند، ارزش آن ها در سال 2025 می تواند به 11 میلیارد دلار برسد!

البته لازم به ذکر است که این موضوع زمانی تحقق پیدا می کند که بازی ها در قالب فناوری متاورس عرضه شود. در این صورت، هر بازی قطعاً از NFT های مختلفی پشتیبانی می کند و در نهایت این موضوع باعث می شود تا مواردی که کمی پیش‌تر گفتیم صحت پیدا کند.

بر اساس براورد های کوین تلگراف Cointelegraph و همچنین دپ رادار DappRadar تووکن های غیرمثلی در بازی ها در سال 2021 به میزان 1.93 میلیراد دلار ارزش داشته اند. با توجه به این موضوع، همانطور که کمی پیشتر گفتیم، درآمد کل ناشی از صنعت گیمینگ نیز در این سال 200 میلیارد دلار بوده است که تنها 1.93 میلیارد دلار آن به بخش    NFT ها اختصاص داشته است.

اگر بخواهیم نگاهی به ان اف تی های صنعت گیمینگ در حال حاضر نیز بیندازیم، همان‌طور که احتمالاً اطلاع دارید، با توجه به گسترش بازی های متاورسی، استفاده از ان اف تی ها در بازار ها بسیار رشد کرده است. برای مثال، در حال حاضر خرید و فروش زمین های متاورسی که به نوعی ان اف تی به حساب می آیند، بیشتر از هر چیزی در دنیا ترند شده است. تقریباً اکثر بازی های متاورسی به دنبال این هستند که شرایط فوق را محیا کنند تا کاربران بتوانند اقدام به خرید و فروش زمین های متاورسی کنند.

در آخر لازم است اشاره کنیم که با وجود کسب درآمد از طریق صنعت گیمینگ در ان اف تی ها، می توان بیشتر به آینده NFT ها امیدوار بود. در حال حاضر، پلتفرم های بسیاری این امکان را به کاربران خود ارائه می دهند. در صورتی که شما نیز علاقه مند به درآمد از صنعت بازی در NFT ها هستید، پیشنهاد می کنیم که به مقاله بهترین بازی های NFT در سایت زوم ارز مراجعه کنید. در مقاله فوق، به صورت کامل و جامع بازی های ان اف تی برتر را به شما معرفی کرده ایم. شما می توانید پس از بررسی و تحقیق های لازم، بازی مورد علاقه خود را انتخاب نمایید و از آن کسب درآمد کنید.

اگر برای بار اول این موضوع را می شنوید، شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که چگونه می توان از طریق بازی کردن اقدام به کسب درآمد کرد؟

در بازی های بلاکچینی، شما به ازای بازی کردن، پاداش دریافت می کنید. طریقه درآمد زایی از هر بازی متفاوت است و به همین دلیل در این بخش نمی توان این موضوع را کامل عنوان کرد. در بازی های بلاکچینی، شما می توانید آیتم ها، دارایی و همچنین اشیاء مجازی را به عنوان یک ان اف تی تحت مالکیت خود داشته باشید و از هر کدام به صورت منحصر به فرد درآمد کسب نمایید.

در کل کسب درآمد از بازی در تقاطع بازی های وب 3 (Web3) و همچنین دیفای (Defi) می باشد که آن ها شامل تکنولوژی های محتلفی ازجمله NFT ها ییلد فارم و همچنین دائو DAO می باشد.


بررسی آینده NFT در متاورس

بررسی آینده NFT در متاورس
بررسی آینده NFT در متاورس

کمی پیش‌تر، درباره متاورس صحبت شد. شاید شما که در حال مطالعه این مقاله هستید، به اندازه کافی با متاورس آشنا نباشید. به همین دلیل، در این بخش تصمیم بر این داریم تا قبل از بررسی آینده NFT در متاورس کمی درباره این تکنولوژی صحبت کنیم و سپس به سراغ اصل مطلب برویم.

در یک کلام، متاورس یک دنیای دیجیتالی می باشد که شما می توانید به عنوان انسان، 90 درصد فعالیت هایی که در دنیای واقعی انجام دهید را در دنیای مجازی با کمک واقعیت افزوده و یا واقعیت مجازی انجام دهید. برای مثال در متاورس شما می توانید لباس بپوشید، مسافرت بروید، گشت و گذار انجام دهید، خرید کنید، عروسی بروید و یا حتی عروسی کنید.

تمامی مواردی که گفته شد، در متاورس با کمک NFT ها انجام می شود. در نتیجه، دنیای متاورس وابسته به دنیای NFT می باشد. برای مثال زمانی که شما در دنیای متاورس اقدام به خرید لباس می کنید، لباس شما به عنوان یک NFT به شما تعلق می گیرد و مالکیت آن لباس برای همیشه برای شما ثبت می شود تا زمانی که بخواهید آن را مجدد بفروشید. تا به این قسمت با متاورس و همچنین ارتباط متاورس و ان اف تی آشنا شدید. حال در ادامه بهتر است به سراغ بررسی آینده ان اف تی در دنیای متاورس برویم.

ابتدا بهتر است به سراغ آینده متاورس برویم و کمی آن را بررسی کنیم. طبق بررسی ها، متاورس در 10 الی 20 سال دیگر می تواند به موفقیت های بسیاری برسد. در صورتی که این موضوع رخ دهد، ارزش توکن های NFT متعلق به متاورس نیز افزایش پیدا می کند و با توجه به این موضوع شاهد رشد صنعت NFT ها در آینده خواهیم بود.

در حال حاضر، پلتفرم های بسیاری به سراغ متاورس و NFT ها امده اند. با توجه به روند رو به رشد پلتفرم های فوق، می توان همچنان به آینده متاورس و NFT ها در این صنعت امیدوار بود.

در حال حاضر با سرمایه گذاری های که بر روی متاورس انجام می شود، در آینده ای نزدیک شاهد این خواهیم بود که شرکت های بزرگ هر کدام در متاورس برای خود یک جهان مجازی تشکیل داده اند و با توجه به ارتباط ان اف تی ها و متاورس و همچنین به واسطه این موضوع، NFT ها نیز تکامل پیدا می کنند.

برای مثال، در حال حاضر کمپانی بزرگ سامسونگ، در حال حاضر تنها فروشگاه خود را در متاورس راه اندازی کرده است و طبق خبر های منتشر شده این کمپانی بزرگ قصد دارد در آینده آن را گسترش دهد و یک دنیای مجازی به تنهایی برای خود در متاورس ایجاد کند. با توجه به این موضوع، می توان به آینده NFT ها نیز امیدوار بود چراکه در جهانی که سامسونگ تشکیل می دهد، قطعاً ان اف تی ها حضور پررنگی خواهند داشت.

در کل باید بگوییم که باتوجه به ورود شرکت های بزرگ به متاورس مثل آدیداس، نایک و همچنین سامسونگ، امیدها به آینده متاورس هر روز بیشتر و بیشتر می شود. در نتیجه با توجه به موارد فوق نمی توان چشم انداز منفی نسبت به موارد فوق داشت.


بررسی آینده NFT در ایران

بررسی آینده NFT در ایران
بررسی آینده NFT در ایران

تا به این بخش از مقاله، با آینده NFT در بخش های مختلف آشنا شدید. در ادامه قصد داریم تا به سراغ آینده NFT در ایران برویم. تقریباً اینکه آینده NFT در ایران چه می شود، سؤال اکثر افرادی است که به تازگی قصد ورود به بازار NFT ها را دارند.

اگر بخواهیم پاسخ به این سؤال را در یک کلمه بدهیم، باید بگوییم که آینده NFT تنها مختص به یک کشور و یا یک شهر نیست چراکه بازار کریپتو و یا NFT و یا متاورس جهانی می باشد. در نتیجه، اگر قصد سرمایه گذاری و یا ورود به بازار NFT و یا بازار های نام برده شده را دارید، تنها نباید به آینده آن در یک کشور و دقت کنید.

درباره آینده NFT در ایران باید بگوییم که در حال حاضر، افراد بسیار زیادی در ایران هستند که علاقه مند به سرمایه گذاری در NFT ها می باشند. تقریباً می توان گفت که عده ای نیز این کار را انجام داده اند و NFT های مختلفی را خریداری کرده اند. متاسفانه درباره این موضوع، جامعه آماری دقیقی در ایران وجود ندارد و به همین علت نمی توان در این بخش از اعداد و ارقامی نام برد.

اما طبق علایق و همچنین گزارش‌های به دست آمده، اکثر ان اف تی هایی که در ایران به فروش می رود، از میان زمین های دیجیتالی و همچنین ان اف تی های کلکسیونی هستند. جز موارد فوق، ان اف تی های گیمینگ نیز جای خود را دارند چراکه افراد علاقه مند به بازی های بلاکچینی در ایران تعداد کمی ندارند.

در صورتی که شما نیز به دنبال سرمایه گذاری و یا خرید NFT هستید، ابتدا پیشنهاد می کنیم که دراین باره بسیار تحقیق کنید و سپس خطرات سرمایه گذاری در این بازار را در نظر بگیرید. در نهایت پس از بررسی موارد فوق، می توانید انتخاب خود را انجام دهید.

در صورتی که قصد دارید تا درباره NFT ها اطلاعات بیشتری کسب کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که به بخش مقالات NFT سایت زوم ارز مراجعه کنید. در بخش فوق، شما می توانید اطلاعات بسیاری درباره NFT ها کسب کنید. در صورتی که برایتان سؤالی نیز ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات مقاله مربوطه از تیم زوم ارز بپرسید.


سؤالات متداول

اگر مقاله فوق را با دقت مطالعه کرده باشید، ممکن است برایتان سؤالات مختلفی ایجاد شده باشد. در این بخش از مقاله قصد داریم تا به سؤالات مهم بپردازیم و به آن ها پاسخ دهیم. در صورتی که سؤال شما جزء سؤالات ذیل نبود، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات مطرح کنید.

 1. آیا رمز ارز هایی که به NFT ارتباط دارند آینده خوبی دارند؟

پاسخ به این سؤال را نمی توان در یک داد، اما درکل باید بگوییم که این موضوع تماماً بستگی به نوع پروژه دارد. برای مثال، در صورتی که پروژه رمز ارز فوق رشد کند و همچنین پیشرفت های چشمگیری داشته باشد، می توان گفت که توکن آن پروژه نیز می تواند تا حدودی رشد کند و یا اینکه توکن آن پروژه نیز مستعد رشد است. در آخر باید عنوان کنیم که اگر به دنبال آینده هر توکنی هستید، بهتر است به سراغ پروژه مورد نظر بروید و پروژه فوق را به خوبی بررسی کنید.

 1. چگونه می توانیم وارد صنعت NFT ها شویم؟

برای ورود به صنعت NFT راه های بسیاری وجود دارد. شما می توانید از طریق بازی های بلاکچینی وارد ان اف تی ها شوید و یا اینکه از طریق خرید املاک و مستغلات! مهم این است که چه روشی مناسب سرمایه، ریسک و… شما می باشد. در کل باید عنوان کنیم اینکه چگونه وارد صنعت NFT شوید بستگی به موارد مختلفی دارد. در صورتی که قصد ورود به بازار NFT ها را دارید و نیازمند مشاوره هستید، می توانید در بخش نظرات این موضوع را مطرح کنید.

 1. آیا امکان اینکه NFT روزی بی ارزش شوند وجود دارد؟

اینکه بازار NFT ها روزی بی ارزش شود غیر ممکن نیست اما قرار هم نیست به همین زودی ها و یا اینکه اصلاً اتفاق بی افتد. درکل پاسخی در این رابطه نمی توان داد؛ اما اگر منظور از این سؤال بی ارزشی یک محصول NFT باشد چراکه نه؟ هر محصول ان اف تی می تواند به دلایل مختلف بی ارزش شود. این موضوع بستگی به تیم توسعه دهنده آن ان اف تی دارد. یکی از دلایلی که همیشه تاکید می کنیم که در هنگام انتخاب ان اف تی بررسی های مختلفی درباره پروژه انجام دهید دقیقاً همین موضوع است. چراکه با انجام این کار شما می توانید به راحتی NFT های معتبر را پیدا کنید تا نگران این موضوع نباشید.

 1. آیا قیمت NFT ها نیز کاهش پیدا می کنند؟

قیمت NFT ها معمولاً زمانی کاهش پیدا می کند که قیمت رمز ارزی که آن NFT با آن خرید و فروش می شود سقوط کند و یا اینکه به دلایل مختلف برای کالکشن NFT مورد نظرتان مشکلاتی رخ دهد. برای اینکه این موضوع را بهتر متوجه شوید، به سراغ بررسی NFT های بازی های بلاکچینی می رویم. برای مثال بازی بمب کریپتو دارای یک توکن اختصاصی می باشد. قیمت این توکن قبل از ریزش های بازار تقریباً بالا بود اما پس از ریزش قیمت این توکن سقوط شدیدی کرد. با توجه به این موضوع، قیمت NFT های این بازی نیز بسیار افت کرد چراکه تمامی NFT های بازی بمب کریپتو با توکن اختصاصی این پلتفرم خرید و فروش می شود. در نتیجه در این مواقع می توانیم بگوییم که قیمت NFT ها می تواند کاهش پیدا کند.

 1. آیا NFT ها ارزش سرمایه گذاری دارند؟

بله. ان اف تی ها نیز همانند رمز ارز ها و یا… ارزش سرمایه گذاری دارند و شما می توانید بر روی آن ها نسبت به ریسک و با مدیریت سرمایه، سرمایه گذاری کنید. برای مثال، شما می توانید در NFT های گیمینگ مثل خرید زمین، در NFT های هنری مثل خرید یک اثر هنری معروف، در NFT های کلکسیونی مثل خرید یک ان اف تی مشهور سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری در NFT ها نیازمند کمی تخصص است؛ بنابراین، اگر تخصص کافی ندارید، بهتر است از یک مشاور برای انجام این کار کمک بگیرید.

 1. چه فردی قیمت NFT ها را تعیین می کند؟

در صورتی که یک NFT توسط یک فرد ساخته شود یا اینکه یک مالک داشته باشد، توسط مالک قیمت گذاری می شود؛ اما اگر ان اف تی فوق توسط یک تیم ساخته شده باشد و در یک مجموعه کالکشن قرار گرفته باشد، توسط یک تیم قیمت گذاری می شود.

قیمت گذاری یک NFT به موارد مختلفی بستگی دارد. اگر قصد دارید تا با این موضوع بیشتر آشنا شوید، به شما پیشنهاد می کنیم که به مقاله آموزش فروش NFT در سایت زوم ارز مراجعه کنید. در مقاله فوق به صورت کامل نحوه قیمت گذاری NFT ها را توضیح داده ایم.

 1. آیا داشتن NFT غیرقانونی است؟

خیر. در حال حاضر خرید و فروش، ذخیره و یا… ان اف تی ها غیرقانونی نیست. در تمامی کشور ها، کاربران اقدام به خرید و فروش NFT های مختلف می کنند. حتی این موضوع نیز در حال حاضر در این ایران غیرقانونی نیست. در اصل باید بگوییم که همانند بازار کریپتو، برای این موضوع نیز هیچ قانونی تعریف نشده است.

 1. اگر پس از سرمایه گذاری در آینده مشکلاتی برای صنعت NFT رخ داد چه باید کنیم؟

سرمایه گذاری در هر بازار مالی ریسک های خاص خودش را دارد. این موضوع دقیقاً ریسک سرمایه گذاری در بازار NFT ها می باشد. به همین خاطر است که می گوییم قبل از سرمایه گذاری در بازار حسابی تحقیق کنید و با مشاور های حرفه ای مشورت کنید تا بتوانید به صورت کامل با ریسک های سرمایه گذاری در بازار NFT ها آشنا شوید.

 1. آینده NFT در سال 2023 چگونه دیده می شود؟

با توجه به روند رو به رشد NFT ها، سال 2023 را می توان یک سال پر رونق برای صنعت ان اف تی پیش‌بینی کرد. در حال حاضر، با توجه به ریزش های بازار کریپتو، قیمت بیشتر محصولات ان اف تی کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل، در حال حاضر افراد مختلفی در حال خرید NFT برای سرمایه گذاری هستند. این موضوع نیز می تواند تأثیر بسیاری در آینده ان اف تی در سال 2023 دارد.


سخن پایانی درباره آینده NFT

همان‌طور که مطالعه کردید، می توان گفت که NFT ها آینده نسبتاً روشنی دارند اما باز هم نباید تنها به این موضوع اکتفا کنید و برای ورود و همچنین سرمایه گذاری در NFT ها بسیار دقت کنید تا به اشتباه سرمایه گذاری نکنید و سرمایه تان را از دست ندهید.

برای سرمایه گذاری در NFT ها بهتر است قبل از هر چیزی تحقیق کنید و مشاوره بگیرید تا همان‌طور که گفتیم به اشتباه سرمایه گذاری انجام ندهید. در صورتی که دراین‌باره سؤالی برایتان به وجود آمده است، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

 

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “آینده nft در ایران و جهان” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید:

از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

بایننس به کاهش نیروی کار روی آورده است

بایننس به کاهش نیروی کار روی آورده است

نرخ توکن سوزی شیبا ۱۰۰ درصد افت کرد

نرخ توکن سوزی شیبا ۱۰۰ درصد افت کرد

جامعه‌ی دوج کوین: پایان پپه فرا رسیده است

جامعه‌ی دوج کوین: پایان پپه فرا رسیده است

شرکت Nansen از کاهش نیروی کار خبر داد

شرکت بلاکچینی Nansen از کاهش نیروی کار خبر داد

افزایش دو میلیونی تعداد تراکنش‌های Shibarium

افزایش دو میلیونی تعداد تراکنش‌های Shibarium

Tangem کیف پول‌های سرد SHIB اهدا می‌کند

Tangem کیف پول‌های سرد SHIB اهدا می‌کند

نوشته های مشابه

9 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا