آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

DAO ها آینده Web3 هستند😍

DAO ها آینده Web3 هستند

DAO ها آینده Web3 هستند

به گزارش زوم ارز،در چند سال اخیر، DAO ها در فضای Web3 به طور چشمگیری محبوبیت کسب کرده‌اند و بسیاری از بزرگترین و پرموفق‌ترین پروژه ها به عنوان DAO فعالیت می‌کنند. اولین پروژه‌ای که در این زمینه برجسته بود، Maker بود. اما Uniswap، Decentraland، Aave، Ape Coin و بسیاری از نیروهای مؤثر فضای Web3 تصمیم گرفتند مالکیت و حاکمیت خود را به صورت غیرمتمرکز اجرا کنند.

تا اخیراً، وجود و آگاهی از DAO ها به طور عمده به فضای Web3 محدود بود. اما با شروع گرم شدن بازار برای آنچه که بسیاری آن را به عنوان چرخه بزرگ بعدی می‌بینند، DAO ها در حال جلب توجه و استفاده در دنیای واقعی هستند.

DeSci – آینده بودجه تحقیقاتی؟

قدرتمندترین زمینه‌های استفاده از DAO

یکی از زمینه‌های برجسته برای استفاده از DAO، تأمین مالی در تحقیقات علمی است. اخیراً، در مجله علمی معتبر Nature به این نکته اشاره شده است که تحقیقات علمی اکنون با حضور سه پروژه DAO بزرگ همراه است. VitaDAO، به عنوان یک پروژه فعال و پویا، تمرکز خود را بر روی طول عمر متمرکز می‌کند. ValleyDAO، با تمرکز بر زیست‌شناسی مصنوعی و تغییرات آب و هوا، در تأمین مالی تحقیقات در این حوزه نقش مهمی ایفا می‌کند. همچنین، AthenaDAO به بررسی حوزه سلامت زنان می‌پردازد و سعی در تأمین مالی برای تحقیقات مهم و تأثیرگذار در این زمینه دارد.

از طرفی، قبل از مقاله Nature، استفاده از فناوری بلاک‌چین و DAO در حمایت از تحقیقات یا “DeSci” کمتر توجه می‌شد. اما ساشا شیلینا، محقق و هنرمند دکترا، در اوایل سال ۲۰۲۳، مجموعه‌ای از قطعات را منتشر کرد که در آن امکانات بیشتری برای استفاده از بلاک‌چین و DAO در همکاری‌های علمی برجسته شد. این امکانات شامل تسهیل بررسی‌های همتایان و دموکراتیک کردن مالکیت معنوی می‌باش

ابزارها و مدل‌های موجود برای خدمت به جامعه علمی، اغلب توسط نهادهای تجاری بزرگ توسعه داده می‌شوند یا توسط آنها تأمین مالی می‌شوند. اما بلاک‌چین و سازمان‌های خودمختار مبتنی بر بلاک‌چین (DAO)، این پتانسیل را دارند که وضعیت فعلی را تغییر داده و به دانشمندان در تحقیقات خود استقلال بیشتری بخشیده و امکانات جدیدی را به آن‌ها ارائه کنند.

ایجاد تفاوت در دنیای واقعی

استفاده از DAO برای جمع‌آوری کمک‌های مالی: نمونه‌ها و کاربردها

روش استفاده از سازمان‌های خودمختار مبتنی بر بلاک‌چین (DAO) برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای سازمان‌های خیریه و کمپین‌ها ابتدا در سال ۲۰۲۲ مطرح شد. UkraineDAO، که بعد از تهاجم روسیه در فوریه همان سال تأسیس شد، توجه خاصی به خود جلب کرد.

اما اکنون، این رویه تقریباً در هر نوع بحرانی به عنوان یک روش معمول مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مردم بتوانند به سرعت و به صورت هدفمند به کمک مالی بپردازند. برای مثال، یک خیریه DAO صندوقی را در فوریه ۲۰۲۳ برای کمک به زلزله در ترکیه و سوریه راه‌اندازی کرد و TemDAO به‌طور ویژه برای حفاظت و حمایت از پروژه‌های میراث جهانی طراحی شده است.

تحقیق و کمک‌های مالی دو حوزه‌ای هستند که در آن‌ها علاقه قابل توجهی به استفاده از DAO وجود دارد. اما علاوه بر آن، شاهد نمونه‌های زیادی از سازمان‌های غیرمتمرکز هستیم که برای استفاده خلاقانه از این فناوری در زمینه‌های دیگر نیز استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، CityDAO در حال توسعه یک مفهوم واقعی در دنیای واقعی برای مالکیت و مدیریت غیرمتمرکز مناطقی از املاک در وایومینگ است. آن‌ها ادعا می‌کنند که اولین DAO هستند که زمین را به عنوان یک شرکت محدود قانونی ثبت شده خریداری کرده‌اند و شهروندان دارندگان نمادها هستند که در مورد مسائل مربوط به زمین رأی می‌دهند.

یک نمونه دیگر، تیم ورزشی SailGP است که توسط Oracle و با استفاده از DAO به وجود آمده است. این ابتکار به سرمایه‌گذاران ثروتمند امکان می‌دهد تا سهمی از یک تیم قایقرانی را داشته باشند. همچنین، در زمینه سرگرمی، Creative Vision یک DAO است که هدف آن افزایش بودجه برای فیلم‌های ترسناک است و در عین حال دارایی‌های دیجیتالی را به طرفداران ارائه می‌دهد که که با پیشنهادات روی صفحه نمایش گره خورده است.

مالکیت یک DAO فرصتی را برای طرفداران شور و شوق فراهم می‌کند تا به صورت خلاقانه‌تر در این فضا مشارکت کنند، راه‌های جدیدی برای توسعه آن در فضای وب ۳ کشف کنند و منابع درآمد جدیدی برای تلاش خود ایجاد کنند.

DAO ها به دلیل رنسانس هستند

استفاده از سازمان‌های خودمختار بر پایه بلاکچین (DAO) به عنوان راهکاری برای جمع‌آوری سرمایه در سطوح مختلف در آینده جالب و مهم به نظر می‌رسد. برخی از تحلیلگران معتقدند که این حوزه در حال تغییر سختی به سمت استفاده از مفاهیم مالی سنتی و پذیرش سازمانی است. همچنین، یکی از سوالات مطرح شده این است که آیا بخش راه‌اندازی وب ۳ که در گذشته پر رونق بوده است، قادر به بقاء خواهد بود یا خیر. اما مالکیت DAO می‌تواند به عنوان یک راه حل بالقوه باشد که دسترسی به سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز، استعداد و خلاقیت را فراهم کند و به جریان نقدینگی کمک کند.

با استفاده از DAO به عنوان راهی برای جمع‌آوری سرمایه غیرمتمرکز و بهره‌گیری از استعداد و خلاقیت، امکانات جدیدی برای کسب و کارها و پروژه‌ها فراهم می‌شود. با سازمان‌دهی به صورت خودمختار بر پایه بلاکچین، افراد می‌توانند به طور مستقیم در امور مالی مرتبط با یک پروژه مشارکت کنند و در تصمیم‌گیری‌های مهم دخیل شوند.

استفاده از DAO در اینجا به دلیل عملکرد غیرمتمرکز آن، به بخش‌های مختلف جامعه کمک می‌کند تا دسترسی به سرمایه و منابع مالی را بهبود بخشند. این به افرادی که به دلیل محدودیت‌های مالی قادر به سرمایه‌گذاری و کارآفرینی نبوده‌اند، کمک می‌کند.

درباره آینده وب ۳، این بخش همچنان در حال توسعه است و نمی‌توان به طور قطعی پیش‌بینی کرد که آیا بخش راه‌اندازی وب ۳ قادر به بقاء خواهد بود یا خیر. با این حال، استفاده از DAO به عنوان ابزاری برای جمع‌آوری سرمایه و استفاده از استعداد‌ها و خلاقیت‌ها، به ایجاد فرصت‌های جدید در زمینه مالی و جریان نقدینگی کمک می‌کند.

از طرف دیگر، شرکت‌ها و شرکت‌هایی که بلاک چین را به هر مفهوم مشترکی مانند از طریق کنسرسیوم‌ها اتخاذ می‌کنند، می‌توانند از DAO به عنوان ابزاری برای تسهیل حکمرانی، خودکار کردن تخصیص وجوه مشترک و افزایش سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

هر بخش از حوزه بلاک چین یک لحظه رنسانس دارد، همانطور که با ظهور DeFi در سال ۲۰۲۰ و شور و شوق NFT ها در سال بعد دیدیم.

من پیش‌بینی می‌کنم که ظرف یک یا دو سال، DAOها به عنوان موفقیت اصلی بعدی در نتیجه نوآوری بلاک چین ظاهر شوند.


هاتو شیخ یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد اجرایی DAO Maker، بزرگترین پلتفرم تامین مالی زنجیره ای با بیش از ۱.۵ میلیون کاربر است. قراردادهای این پلتفرم بیش از ۶۰۰ میلیون دلار با بازده تجمعی حدود ۱۰ برابر توزیع شده است. Hatu دارای پیشینه قوی در بازاریابی و استراتژی است و نقش مهمی در موفقیت پروژه ها و توکن های مختلف مبتنی بر بلاک چین، ایجاد استراتژی های بازاریابی موثر و ایجاد هم افزایی قدرتمند در صنعت داشته است.
منبع: blockworks.co
تیم خبری
تیم خبری
من زهرا هستم. کارشناسی کامپیوتر خوندم. من حدود 4 سال است که با مارکت ارز های دیجیتال آشنا شدم. و ترجیح دادم به دنبال کردن اخبار کریپتو. همچنین عاشق نقاشی و هنر هستم

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده