آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

صرافی Curve Finance | آموزش کامل کسب درآمد از پروژه Curve Finance

صرافی Curve Finance

صرافی Curve Finance ، آیا تا به حال نام صرافی کرو فایننس یا Curve Finance را شنیده اید؟ آیا تا به حال با این صرافی کار کرده اید؟ درباره صرافی کرو فایننس یا Curve Finance چه اطلاعاتی دارید؟

صرافی Curve Finance محلی است تا بتوانید استیبیل کوین ها را به توکن های بیت کوین تبدیل کنید. اگر بخواهیم به صورت و واضح بگوئیم، صرافی Curve Finance، یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز در حوزه دیفای یا Defi است. یکی از دلایلی که به این صرافی صرافی غیر متمرکز می گویند برای امکان تبدیل استیبیل کوین ها به بیت کوین است. صرافی Curve Finance یک توکن با نام ” CRV ” دارد که توکن اصلی این شبکه می باشد. در مقاله که در حال مطالعه آن هستید قصد داریم تا به صورت کامل به این موارد بپردازیم و این صرافی را از همه نظر بررسی و سپس آموزش دهیم. اگر قصد آشنایی با این صرافی را دارید، مطالعه این مقاله تا انتها را از دست ندهید. این مقاله یکی از کاملترین مقاله های موجود برای صرافی Curve Finance می باشد.

نگاهی به صرافی Curve Finance یا کرو فایننس

 همانطور که پیشتر گفتیم، کرو فایننس یک صرافی غیر متمرکز است. برای اینکه بهتر متوجه شوید تا کرو فایننس چیست ابتدا باید معنی صرافی غیر متمرکز را بدانید. اگر نمی دانید ادامه این مقاله را از دست ندهید.

در مقاله های پیشین ما به صورت کلی درباره صرافی های متمرکز و غیر متمرکز با شما عزیزان گفتگو کرده ایم اما در این مقاله قصد داریم تا برای بهتر فهمیدن صرافی Curve Finance به این موضوع اشاره کنیم. در صرافی های متمرکز، شما باید یک حساب ایجاد کنید و دارایی خود که قصد معامله با آن را دارید را وارد کیف پول صرافی کنید. اگر بخواهیم یک صرافی متمرکز برایتان مثال بزنیم، صرافی بایننس آشنا ترین نام در صرافی های متمرکز است. پس از اینکه دارایی تان را به صرافی منتقل می کنید دیگر کنترلی بر روی دارایتتان ندارید چراکه به حساب صرافی ریخته شده است. این موضوع برای برخی ها باعث اذیت و ازار می شود و آن را نمی پسندند. همین امر سبب شده است تا این نوع صرافی ها به صرافی متمرکز نام گذاری بشود.در صرافی های غیر متمرکز دقیقا بر عکس این موضوع صحت دارد. دیگر شما نیازی به اینکه دارایی تان را به کیف پول صرافی بریزید نیاز نیست و در این قسمت تنها باید دارایی تان در کیف پول خودتان باشد و فقط باید کیف پولتان را به صرافی متصل کنید. با انجام این کار شاید برایتان این سوال پیش بیاید که از طرف صرافی ممکن است کیف پولمان هک شود؟ خیر این موضوع صحبت ندارد چراکه صرافی به کلید خصوصی و باقی عبارات امنیتی دسترسی ندارد و نمی تواند کاری با کیف پول شما انجام دهد. صرافی های غیر متمرکز در واقع یک قرار داد هوشمند می باشند و اگر تا به حال شنیده باشید کنترل دارایی هایتان در این صرافی ها به دست هیچ سازمان و یا نهاد و یا فردی نمی باشد، دقیقا بر عکس صرافی های متمرکز چرا که در پشت صرافی های متمرکز یک فرد و یا سازمان و یا نهاد وجود دارد که تمامی موارد به دست آن ها کنترل می شود.

همانطور که گفتیم صرافی Curve Finance نیز یک صرافی غیرمتمرکز است و به همین منوال فعالیت می کند. در ادامه به صورت کامل با طریقه کار با این صرافی آشنا خواهید شد. در قسمت بعدی قصد داریم تا کمی درباره تاریخچه صرافی Curve Finance با شما عزیزان گفتگو کنیم تا کمی در این باره اطلاعاتتان بیشتر شود و سپس به ادامه توضیحات دیگر و همچنین آموزش بپردازیم.


 نگاهی به تاریخچه صرافی Curve Finance یا کرو فایننس

صرافی کرو فایننس یک مدیر اجرایی با نام مایکل ایگورو یا Michael Egorov دارد که در سال ۲۰۱۹ وایت پپیر آن منتشر کرد. مایکل به همراه تیم خود که همگی می کوشند تا بتوانند این صرافی را توسعه دهند، در دسامبر سال ۲۰۱۹ توانستند پروزه دیفای این پروژه را آغاز کنند. پس از گذشت یک ماه از این موضوع، صرافی غیر متمرکز Curve Finance راه اندازی شد و شروع به کار کرد. همانطور که گفتیم این پروژه یک توکن نیز با نام خود دارد که چندی پیش بود ( آگوست ۲۰۲۰ ) به بازار عرضه شد. این تاریخچه، خلاثه ای از تاریخچه این صرافی از زمان ایجاد تا به امروز بود. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی مسائل بیشتری بپردازیم.


توکن کرو فایننس ( CRV ) چیست؟

صرافی Curve Finance
توکن کروفایننس چیست

همانطور که گفتیم، این پروزه یک توکن اختصاصی نیز دارد که نام اختصاری آن CRV می باشد. هنگامی که افراد داراییشان را وارد پروزه کرو فایننس و همچنین استیک می کنند، توکن CRV نیز تولید می شود. مقدار توکنی که برای هر تامین کننده نقدینگی یا liquidity provider تولید می شود نسبت به مقدار دارایی آن فرد از استخر های کرو فایننس متفاوت است. تا وقتی که این توکن عرضه شود، افراد این توکن را نیز دریافت می کنند. در زمان نگارش این مقاله، قیمت حدودی این توکن برابر با ” ۰.۴۶۰۷۲  دلار ” می باشد همچنین حجم کل بازار این توکن نیز بر اساس سایت کوین مارکت کپ برابر با ” ۱.۳۶۴.۴۴۷.۶۱۱ توکن CRV ” است. شاید برایتان سوال باشد که مقدار کل توکنی که در حال گردش است نیز چه مقدار می باشد؟ مقدار کل توکن در حال گردش نیز برابر با ۱۱۱.۷۰۱.۹۷۸ می باشد.


استخر دارایی دیجیتال چیست؟

liquidity pool یکی از المان های اساسی در صرافی های غیرمتمرکز می باشد. liquidity pool به معنای استخر نقدینگی است. استخر نقدینگی یک قرار داد هوشمند می باشد. در صرافی بزرگ و معروف بایننس، تمام معامله گران، دارایی خود را به صرافی بایننس منتقل می کنند. در یک صرافی غیر متمرکز همانند Curve Finance یا کرو فایننس که چنین نهاد مرکزی وجود ندارد، نقدینگی به استخر نقدینگی منتقل خواهد شد. در اصل می توان گفت که استخر نقدینگی یک قرار داد هوشمند می باشد که کوین و یا توکن ها در آن ذخیره می شوند.

اگر فردی بخواهد اقدام به خرید اتریوم بکند، برای خرید ابتدا به استخر اتریوم در صرافی متصل می شود و مقدار اتریوم مورد نیاز خود را تهیه می کند. به انجام این عمل ” AMM ” یا ” Automated market maker می گویند. اگر تا به حال با صرافی یونی سواپ کار کرده باشید، کرو فایننس یا Curve Finance همانند یونی سواپ یا UniSwap یک صرافی غیر متمرکز Automated market maker  یا همان AMM می باشد.

سوالی که ممکن است در این بین برای برخی از افراد پیش بیاید این است که استخر های نقدینگی دارایی خود را از کجا تامین می کنند؟

کمی قبل تر آوردیم که هر صرافی غیر متمرکز، از چندین استخر نقدینگی تشکیل شده است. در تمام این استخر های نقدینگی، دارایی های دیجیتال ذخیره می گردد و افرادی که قصد خرید یک ارز دیجیتال را داشته باشند باید در بین استخر های نقدینگی موجود، رمز ارز مورد نظر خود را جسنجو کنند و سپس اقدام به خرید آن کنند. شاید مفهمیدن این موضوع برای برخی ها مشکل باشد، برای اینکه راحت تر این مووضع را بفهمید به مثال ذیل توجه کنید.

تصور کنید که قصد خرید تعدادی بیت کوین دارید. برای خرید تعداد واحد بیت کوین مدنظر، باید در میان استخر های موجود در کرو فایننس یا Curve Finance، وارد استخری شوید که در آن رمز ارز بیت کوین موجود است. حال با پرداخت مبلغ تعداد بیت کوین مورد نظر، می توانید بیت کوین های خود را خریداری و سپس به کیف پولتان اضافه کنید.

با مطالعه این قسمت، ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید مقدار بیت کوین خریداری شده ما، از کجا تامین می شود؟ همانطور که در قسمت قبلی با یکی از المان های اساسی صرافی های غیر متمرکز با نام liquidity pool ( استخر نقدینگی ) آشنا شدید، در این قسمت نیز برای فهم این موضوع با یکی دیگر از المان های اساسی صرافی های غیر متمرکز با نام liquidity provider ( تامین کنندگان نقدینگی ) آشنا خواهید شد.

پیش از هر چیزی، در ابتدا این استخر های نقدینگی هیچ سرمایه دیجیتال را در خود ذخیره ندارند و موجودی تمام آنها برابر با صفر می باشد. حال با توجه به این موضوع، در این بین یک صرافی غیر متمرکز اعلام می کند که فردی اگر دارایی دیجیتال خود را به قراردادهوشمند صرافی منتقل کند، سود شخصی به آن فرد تعلق می گیرد. اگر مثالی که کمی پیش تر برایتان زدیم را با دقت مطالعه کنید، متوجه این موضوع می شوید که فردی که در قسمت قبل اقدام به خرید بیت کوین کرده است، باید کارمزدی برای این معامله پرداخت کند. این کارمزد در بین تامین کنندگان نقدینگی یا liquidity providerتقسیم می شود. در انتها لازم است بدانید که تمامی فعالیت های گفته شده توسط قرار داد های هوشمند انجام می شود و هیچ نهاد و یا هیچ فرد دیگری آن را کنترل نمی کند.


طریقه کسب در آمد از کرو فایننس یا Curve Finance

 همانطور که می دانید و پیش تر آوردیم، کرو فایننس یک صرافی غیرمتمرکز است. در نتیجه به liquidity provider ها برای تامین نقدینگی استخر های خود احتیاج دارد. با این حساب می توان گفت که یکی از راه های کسب درآمد از کرو فایننس تبدیل شدن به یک تامین کننده نقدینگی یا liquidity provider می باشد. اگر در حال حاضر هولدر ( سرمایه گذار ) بیت کوین هستید و یا اینکه هم اکنون موجودی شما دارای استیبل کوین ها می باشد، می توانید سرمایه خود را وارد کرو فایننس کنید و به یک تامین کننده نقدینگی یا liquidity provider تبدیل شوید. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که اگر تامین کننده نقدینگی شویم، چگونه کسب در آمد خواهیم داشت؟

اگر شما تامین کننده نقدینگی یا liquidity provider شوید، به ازای حمایت های شما، به شما سود پرداخت می شود. این موضوع برایتان دو نفع دارد. اولین نفع این است که از این طریق سود کسب می کنید و نفع دوم نیز این است که از بالا رفتن قیمت بیت کوین و یا همان رشد قیمت بیت کوین خود سود خواهید کرد.


معرفی استخر های نقدینگی موجود در کرو فایننس یا Curve Finance

در این قسمت از مقاله، قصد داریم تا به معرفی استخر های موجود در پروتکل کرو فایننس بپردازیم. برای اینکه بتوانید با این استخر ها آشنا شوید ابتدا وارد سایت کرو فایننس به آدرس Curve.fi شوید. پس از بارگذاری سایت از شما درخواست می شود تا یکی از کیف پول های موجود را انتخاب کنید اما در این مرحله ما به کیف پول ها کاری نداریم و قصد متصل شدن به آن ها را نیز نداریم. بنابراین صفحه کیف پول ها را ببندید و همانند تصویر ذیل، بر روی گزینه سه خطی که در سمت چپ تصویر وجود دارد کلیک کنید تا لیست استخر ها برایتان به نمایش در بیاید. اگر قصد دارید تا با این استخر ها آشنا شوید، همانطور که گفتیم، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

صرافی Curve Finance
استخر نقدینگی کروفایننس

در این قسمت به صورت  مرتب و لیست وار با این استخر ها آشنا خواهید شد.

 1. استخر Compound

دو استیبیل کوین ” DAI ” و ” USDC ” موجود در این استخر هستند و همچنین این استخر دارای دو سرمایه دیجیتال است. در حال حاضر، کل نقدینگی این استخر، برابر با ۴۱.۶ میلیون دلار است. از این مقدار تقریبا ۱۸ درصد آن حاوی استیبیل کوین DAI و ۸۲ درصد آن نیز استیبیل کوین USDC می باشد. همانطور که می بینید، با توجه به این اعداد و ارقام موجود، مقدار DAI در این استخر، کمتر از USDC می باشد. به همین دلیل کرو فایننس برای ایجاد انگیزه در تامین کنندگان نقدینگی، در صورتی که ارز دیجیتال DAI به این استخر منتتقل کنند، ۰.۵۸ درصد بیشتر از مقدار دارایی منتقل شده را برای آنها در تامین کننده نقدینگی ها تولید می کند.

 1. استخر USDT

در استخر USDT کلا سه استیبیل کوین با نام های ” USDC ” و ” DAI ” و ” USDT ” وجود دارد. تقریاب طبق اطلاعات موجود، کل نقدینگی موجود در این استخر ها برابر با ۱۹ میلیون دلار می باشد. از این مقدار دلار، ۵.۴ درصد آن متعلق به DAI و ۴۷.۲۳ در صد آن متعلق به USDC و ۴۷.۳۳ درصد آن متعلق به USDT می باشد.

 1. استخر PAX

در استخر PAX به صوتر کلی ۴ استیبیل کوین UDFT و USDC و DAI و PAX وجود دارد. به صورت تقریبی می توان گفت که کل حجم نقدینگی این استخر برابر با ۳.۴ میلیون دلار می باشد.

 1. استخر Y

در استخر Y همانند استخر قبلی ۴ استیبیل کوین با نام های USDT  و USDC و DAI و TUSD وجود دارد. به صورت تقریبی نیز حجم کل نقدینگی استخر Y برابر با ۳۲۱ میلیون دلار می باشد.

 1. استخر BUSD

استخر BUSD از ۴ استیبیل کوین USDT و USDC و DAI و BUSD پشتیبانی می کند. حجم نقدینگی این استخر به صورت تقریبی برابر با ۲۸ میلیون دلار می باشد.

 1. استخر renBTC

استخر renBTC شامل استیبیل کوین های renBTC و wBTC می باشد. ارز های دیجیتال موجود در این استخر، توکن های بیت کوین موجود در شبکه اتریوم هستند. کل حجم نقدینگی این استخر نیز به صورت تقریبی برابر با ۲۸۸۸۱ بیت کوین می باشد.

 1. استخر sBTC

استخر sBTC از ۳ استیبیل کوین wBTC و renBTC و sBTC پشتیبانی می کند. همانند استخر قبلی، توکن های بیت کوین موجود در شبکه اتریوم هستند. به صورت تقریبی حجم نقدینگی در این استخر برابر با ۹۶۱۷ بیت کوین می باشد.

 1. استخر HBTC

استخر HBTC حاوی ۲ استیبیل کوین HBTC و WBTC می باشد. حجم نقدینگی در این استخر تقریبا چیزی حدود به ۳۳۳ بیت کوین می باشد.

 1. استخر ۳

استخر ۳ شامل ۳ استیبیل کوین با نام های USDC و DAI و USDT می باشد که حجم نقدینگی آن نیز به طور حدودی برابر با ۳۱۷ میلیون دلار می باشد.

 1. استخر GUSD

استخر GUSD نیز از ۴ استیبیل کوین USDC و DAI و GUSD و USDT پشتیبانی می کند که حجم نقدینگی آن نیز به طور حدودی برابر با ۳.۵ میلیون دلار می باشد.

 1. استخر HUSD

استخر HUSD از ۴ استیبیل کوین USDC و DAI و hUSD و USDT پشتیبانی می کند که در زمان نگارش این مقاله محدودا کل نقدینگی این استخر برابر با ۱ میلیون دلار است.

 1. استخر USDK

استخر USDK شامل ۴ استیبیل کوین USDC و DAI و USDK و USDT می باشد که حجم نقدینگی آن نیز تقریبا برابر با ۸۸۵ هزار دلار می باشد.

نکته:

این موضوع را به یاد داشته باشید که استخر های موجود در کرو فایننس روز به روز در حال افزایش می باشد. در ادامه به شما خواهیم گفت که در هنگام انتخاب این استخر ها باید چگونه عمل کنید و به چه نکاتی دقت کنید.


در هنگام انتخاب استخر ها کرو فایننس به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

زماین که قصد انتخاب یکی از استخر های کرو فایننس را دارید باید به این نکته توجه کنید که اگر در یک استخر ۴ ارز دیجیتال وجود دارد و شما نیز قصد تامین نقدینگی در آن استخر را دارید، بدون اینکه بخواهید در نظر بگیرید که چه نوع ارزی را در استخر واریز کرده اید، در سبد سرمایه گذاری شما نسبتی از سرمایه های موجود در استخر وجود دارد.

تامین کننده نقدینگی یا liquidity provider در کرو فایننس Curve Finance

برای اینکه بتوانید برای تامنی کننده نقدینگی یا liquidity provider در استخر های نقدینگی آن مشارکت داشته باشید باید ابتدا وارد سایت پروژه کرو فایننس شوید. متاسفانه کلاهبرداران نیز در این پروژه دست نکشیده اند و همواره به دنبال به دام انداختن کاربران می باشند، به همین دلیل قبل از اینکه بخواهید با سایت این پروژه اقدامی انجام دهید، به آدرس آن دقت ویژه ای کنید. پس از اینکه از این موضوع اطمینان حاصل کردید، یک استخر را انتخاب کنید.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که با توجه به چه چیزی باید اقدام به انتخاب استخر کنیم؟ باید بگوئیم که انتخاب استخر بستگی به سرمایه دیجیتال شما دارد و برای ارسال سرمایه های دیجیتال به این استخر ها، حداقل مقداری استیبیل کوین خریده باشید و در کیف پولتان ذخیره باشد. توجه داشته باشید که به جز موردی که پیشتر برایتان گفتیم، پروژه کرو فایننس برای اینکه در بین کاربران انگیزه ایجاد کند، برای واریز استیبیل کوینی که مقدار آن در استخر کم است، هیچ تفاوتی در استیبیل کوینی که واریز خواهید کرد نخواهد بود.

صرافی Curve Finance
آموزش کار با صرافی Curve Finance

پس از اینکه استخر مورد نظرتان را انتخاب کردید، حال برایتان یک صفحه همانند صفحه زیر نمایش داده می شود. در این قسمت از مقاله ما برای اینکه بهتر متوجه شوید برای مثال از استخر تامین نقدینگی ” PAX ” مثال خواهیم زد.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در این استخر ۴ استیبیل کوین وجود دارد. اینکه شما چه استیبیل کوینی قرار است واریز کنید مهم نیست چراکه در هر صورت، هر ۴ استیبیل کوین وجود دارد. برای اینکه بتوانید دارایی خود را وارد این استخر کنید، باید از بخش بالا مقدار سرمایه ای که قصد واریز آن را دارید را مشخص کنید. اگر دقت کنید، در انتها ۴ بخش وجود دارد که ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که این گزینه ها برای چه چیزی استفاده می شود؟

در اولین بخش به سراغ قسمت ” Gas Price ” می رویم. همانطور که می دانید GAS Price به معنای کارمزد است. اگر از ابتدای مقاله مطالعه کرده باشید، گفتیم که پروژه کرو فایننس بر روی شبکه اتریوم می باشد. به همین دلیل زمانی که بخواهید کاری انجام دهید، این کار به معنای انجام یک تراکنش برای شبکه تلقی می شود و شما نیز موظف هستید تا کارمزد تراکنش را بدهید. اگر دقت کنید، در جلوی Gas Price، ۴ ( Standard ، Fast ، Instant، Slow ) گزینه وجود دارد که هر کدام از آنها یک مقدار کارمزد را دارند و شما باید یکی از آن ها را انتخاب کنید. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که کدام یک از این گزینه ها برای کارمزد تراکنش بهتر است که آن را انتخاب کنیم؟ معمولا اکثر افراد از گزینه ” Standard ” استفاده می کنند. حال دیگر میل خودتان است که دوست دارید از کدام گزینه استفاده کنید.

همانطور که کمی پیشتر گفتیم، ۴ گزینه وجود دارد که باید بدانید این ۴ گزینه چه کاری انجام می دهد. در این قسمت قصد داریم تا نسبت به توضیحات این گزینه ها بپردازیم.

 1. Add all coins in a balanced proportion

اگر این گزینه را انتخاب کنید، به شما کاربر عزیز این امکان داده می شود که کلیه کوین های موجود در استخر کرو فایننس یا Curve Finance را به مقدار سهم آنها واریز کنید. این موضوع یک مشکل دارد که متاسفانه تنها مشکل آن است. برای اینکه بتوانید این گزینه را انتخاب کنید باید تمامی استیبیل کوین های موجود در استخر را داشته باشید. به عبارتی تمامی استیبیل کوین هایی که استخر از آنها پشتیبانی می کند باید در کیف پولتان وجود داشته باشد. به عنوان مثال همانطور که گفتیم در این مقاله ما از استخر PAX استفاده کرده ایم. به همین جهت برای اینکه بتوانیم از این گزینه استفاده کنیم باید در کیف پولمان تمامی استیبیل کوین های استخر PAX وجود داشته باشد. در غیر این صورت، این گزینه مورد تایید نخواهد بود.

 1. Use maximum amount of coins available

اگر قصد انتخاب این گزینه را داشته باشید، تمامی استبیل کوین های داخل کیف پولتان به پروژه کرو فایننس اضافه خواهد شد. برای اینکه بهتر این گزینه را درک کنید بگذارید تا برایتان یک مثال بزنیم. همانطور که گفتیم ما در این قسمت از استخر PAX استفاده کرده ایم. در استخر PAX از کوین های DAI و USDC و USDT و PAX پشتیبانی می شود. حال فرض کنید که هر کدام از این کوین ها در کیف پول شما دارای یک مقدار می باشد. در این صورت با انتخاب این گزینه، تمام کوین ها به کرو فایننس انتقال پیدا می کند.

 1. Infinite approval

وقتی قصد انتخاب این گزینه را داشته باشید و آن را نیز فعال کنید، در تراکنش های بعدی که در کرو فایننس انجام می دهید دیگر نیازی به تایید شما نخواهد بود و به صورت دائم به قرارداد هوشمند اجازه می دهید تا بدون تاییدیه مجدد که توسط شما انجام می شود، سرمایه شما وارد پروژه کرو فایننس شود. افراد بسیار کمی وجود دارند که اقدام به فعالسازی این گزینه می کنند. حال که کارکرد این گزینه را می دانید، در صورت صلاحدید می توانید این گزینه را انتخاب کنید.

 1. Deposit wrapped

این گزینه زمانی به کار شما می آید که بخواهید به صورت مستقیم توکن های PAX را وارد استخر کنید.

پس از اینکه یکی از این گزینه ها را انتخاب کردید، در انتها با دو گزینه دیگر با نام های ” Deposit و Deposit & stake in gauge ” رو به رو می شوید. حال شاید در این قسمت کارکرد این دو گزینه را ندارید و برای اینکه کدام را انتخاب کنید، مشکل داشته باشید. در قسمت بعدی درباره این دو گزینه با شما گفتگو خواهیم کرد که کارکرد هر کدام را به صورت کامل بیاموزید.

 1. Deposit

با انتخاب این گزینه، استیبیل کوین های شما به استخر واریز می شود و به ازای آن به شما liquidity provider توکن پروژه کرو فایننس تعلق می گیرد. این liquidity provider توکن سهم شما از استخر را نمایش می دهد.

 1. Deposit & stake in gauge

اگر قصد استیک نمودن توکن liquidity provider خود را در پروژه کرو فایننس دارید، باید گزینه این گزینه یا Deposit & stake in gauge را انتخاب کنید. در صورتی که liquidity provider توکن را در کرو فایننس استیک کنید، به ازای آن ارز دیجیتال CRV ( اگر در ابتدا یادتان باشید گفتیم که این رمز ارز، رمز ارز رسمی کرو فایننس است) دریافت خواهید کرد. لازم به ذکر است که برای انجام این کار باید یک تراکنش اضافی و پرداخت کارمزد آن تراکنش را انجام دهید.


طریقه استفاده از Swap در پروژه کرو فایننس یا Curve Finance

اکثر افراد، ارز دیجیتال بیت کوین و همچنین اتریوم را یک ارز دیجیتال با ارزش می دانند. حال به همین دلیل، بسیاری از افراد اقدام به خرید بیت کوین و اتریوم می کنند و از آن در کیف پول های خود برای مدت طولانی نگه داری می کنند. سرمایه گذاری بدین شکل زمانی سود آور است که قیمت بیت کوین و یا اتریوم افزایشی باشد و شما نیز سود کنید. این موضوع را به یاد داشته باشید که اگر قیمت بیت کوین و یا اتریوم هیچ افزایش نداشته باشد شما سود نخواهید کرد و این موضوع هیچ صرفه ای برای شما ندارد.

در این بخش آمده ایم تا به شما بگوئیم که پروژه کرو فایننس برای کاربران امکانی را فراهم کرده است تا هولدرهای ( سرمایه گذاران ) بیت کوین و یا اتریوم جز نگهداری و سود از افزایش قیمت، از راه های دیگر نیز کسب درآمد کنند. در این قسمت از مقاله، در کنار آموزش طریقه تبدیل بیت کوین به استیبیل کوین های بیت کوین در شبکه اتریوم و همچنین واریز آن به استخر های نقدینگی یا liquidity provider در پروژه کرو فایننس که از این توکن ها پشتیبانی می کند را به شما آموزش خواهیم داد.

طبق اشارتی که کمی پیشتر شد، استخر هایی که امکان واریز نمودن توکن های بیت کوین به شبکه اتریوم را می دهد که شامل استخر های: sBTC، hBTC، tBTC، renBTC می باشند. در بین تمام استیبیل کوین های ارز دیجیتال بیت کوین، ما در آموزش پیشرو از توکن sBTC استفاده می کنیم. این موضوع را بدانید که مراحل تامین نقدینگی یا liquidity provider در باقی توکن ها نیز همانند sBTC می باشد و تفاوت چندانی نیز ندارد. در ادامه همراه ما باشید.


آموزش کسب درآمد از استخر sBTC

اگر به دارایی های موجود در استخر sBTC نگاهی بی اندازید متوجه می شوید که شامل: renBTC و sBTC و wBTC می باشد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که بیت کوین را به renBTC تبدیل کنید. لازم به ذکر است که شما می توانید هر سه توکنی که پیشتر نام برده ایم را به این استخر اضافه کنید اما به دلیل اینکه در این آموزش قصد استفاده از renBTC را داریم، از این توکن نام برده ایم. به این موضوع حواستان باشد که قبل از شروع کار مقداری ارز دیجیتال اتریوم در کیف پولتان شارژ باشد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که دلیل این کار چیست؟ در هنگام انجام تراکنش از شما به عنوان کارمزد اتریوم کم خواهد شد و به همین دلیل موجودی کیف پول شما باید دارای مقداری اتریوم باشد.

حال همانطور که پیشتر گفتیم باید بیت کوین را به renBTC تبدیل کنید. برای انجام این کار باید از ” این ســــایت ” اقدام کنید. ( برای ورود به سایت کلیک کنید. )

توجه:

کارمزد انجام تراکنس در این سایت معادل ۰.۱ درصد می باشد.

صرافی Curve Finance
آموزش کیب درآمد از استخر Sbtc

به محض ورود به سایت، با صفحه ای همانند صفحه ذیل رو به رو می شوید که باید با کلیک بر روی ” Continue Metamask “ کیف پول متامسک و یا کیف پول دیگر خود را به این سایت متصل کنید.

صرافی Curve Finance
اموزش کسب درامد از استخر sbtc

پس از متصل شدن کیف پول با سایت، با صفحه ای همانند صفحه ذیل رو به رو می شوید. در این صفحه باید مقدار بیت کوینی که قصد تبدیل آن به renBTC دارید را وارد کنید. اگر به آخرین گزینه که ” You Will Receive ” نام دارد دقت کنید، متوجه مبلغ نهایی دریافتی renBTC می شوید. پس از تایید باید بر روی گزینه ” Confirm ” ضربه بزنید.

صرافی Curve Finance
آموزش کسب در آمد از استخر sbtc

بعد از اینکه ۶ تایید در شبکه انجام شد، بیت کوین شما به آدرسی که پیشتر مشخص شده بود ارسال می شود و در آن فریز و نگه داری نیز می شود. زمانی که با تصویری همانند تصویر ذیل رو به رو شدید، باید بر روی گزینه ” Submit To ethereum ” کلیک کنید تا این مرحله نیز تایید شود.

در نهایت، بعد از آنکه تراکنش خود را در کیف پول متامسک تایید کردید، مقدار renBTC شما در کیف پولتان نمایش داده می شود و با تصویر ذیل نیز رو به رو می شوید.صرافی Curve Finance


طریقه انتقال renBTC به پروژه کرو فایننس یا Curve Finance

برای اینکه بتوانید renBTC را به پروژه کرو فایننس انتقال دهید ابتدا باید به سایت این پروژه مراجعه کنید. در حال حاضر شما بیت کوین را بر روی شبکه اتریوم دارید و همچنین قسمت های سخت را گذرانده اید و تنها باقیست کمی دیگر پیش بروید. پس از مراجعه به سایت کرو فایننس مجدد به بخش استخر ها بروید و بر روی استخر مورد نظر کلیک کنید. همانطور که گفتیم ما در این بخش با استخر sBTC کار خواهیم کرد که انتخاب ما این استخر می باشد.

پس از انتخاب استخر، در فیلد renBTC مقداری که قصد انتقال آن به استخر را داریم مشخص می کنیم. پس از اینکه مقدار مورد نظر خود را انتخاب کردید باید بر روی گزینه ” Deposit & stake in gauge ” کلیک کنید. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید تا کل مقدار renBTC را انتقال دهید، همانطور که پیشتر گفتیم باید گزینه ” Use maximum amount of coin available ” را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه Deposit & stake in gauge کلیک کنید.

پس از اینکه بر روی گزینه ” Deposit & stake in gauge ” کلیک کردید، کیف پول متامسک شما فعال می شود و تراکنش را انجام می دهد. پس از چندی شما باید تراکنش را در کیف پول متامسک تایید کنید. در نهایت پس از تایید دیگر شما یک تامین کننده نقدینگی در استخر sBTC هستید. اگر به انتهای صفحه نگاه کنید می توانید مقدار سهم تان از کل استخر را مشاهده کنید.


چگونگی دریافت سود های کسب شده از پروژه کرو فایننس یا Curve Finance

پس از انجام عملیات های بالا، اگر با موفقیت روند این مراحل را گذرانده اید، دیگر بیت کوین شما در این استخر قرار می گیرد. هر فردی که در هر زمانی در پروژه کرو فایننس اقدام به ترید بر روی استخر انتخابی شما که در این مقاله استخر انتخابی ما sBTC بود انجام دهد، کارمزد های ترید آن فرد به شما تعلق می گیرد.

صرافی Curve Finance
آموزش کسب سودهای دریافت شده در صرافی Curve Finance

اگر طبق گفته های قبلی ما، بر روی گزینه، Deposit & stake in gauge کلیک کرده باشید، liquidity provider توکن هایی به شما تعلق می گیرد، استیک می شود. برای انجام این کار، ابتدا باید وارد سایت کرو فایننس Curve Finance شوید و در قسمت بالای سایت، بر روی گزینه ” Withdraw ” کلیک کنید. ( همانند تصویر ذیل )

در صفحه ای که برایتان بارگذاری می شود، گزینه ای با نام ” Withdraw ” وجود دارد که اگر بر روی این گزینه کلیک کنید سود شما برداشت خواهد شد. در نتیحه اگر قصد دریافت سود خود را دارید بر روی گزینه ” Withdraw ” کلیک کنید. ( همانند تصویر ذیل )صرافی Curve Finance

توجه:

طریقه انتقال دارایی و همچنین تامین نقدینگی یا liquidity provider در تمامی استخر ها به همین شکل می باشد. اگر شما انجام کار در این استخر را به خوبی فراگرفته باشید، در باقی استخر ها نیز می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. تنها تفاوت استخر ها دارایی آن ها و همچنین مقدار سود دریافتی از آن ها می باشد.

با پایان یافتن توضیحات پروژه کرو فایننس به سراغ نکاتی خواهیم رفت که دانستن آن ها برای شما ضروری است. اگر قصد کار با این پروژه را دارید، بهتر است به این نکات نیز دقت کنید.

نکته اول:

در زمانی که دارایی تان را به کرو فایننس منتقل می کنید، در اصل شما دارایی دیجیتال خود را در اختیار این پروژه قرار می دهید و تامین کننده نقدینگی یا liquidity provider خواهید بود. همانطور که می دانید، شما در ازای این کار سود دریافت می کنید و سود دریافتی شما نیز به صورت توکنی که به استخر پیشتر واریز کرده وبدید، به شما تعلق می گیرد. برای اینکه این موضوع را بهتر متوجه شوید، به مثال ذیل دقت کنید.

اگر در خاطرتان باشد، کمی قبل تر ما به استخر توکن renBTC واریز کردیم. حال با توجه به این موضوع، برای دریافت سود نیز این استخر به ما توکن renBTC پرداخت می کند. همانطور که گفتیم قبل از کار با این پروژه به این موضوع دقت کنید.

نکته دوم:

پس از اینکه renBTC را به استخر واریز کردید، دارایی شما در استخر به سه استیبیل کوین موجود در استخر تبدیل می شود و زین پس، از هر سه کوین در سبد سرمایه شما موجود خواهد شد.


جمع بندی صرافی Curve Finance

در این مقاله، همانطور که مطالعه کردید، به صورت کامل با پروژه کرو فایننس آشنا شدید. تا حدودی می توان گفت که این پروژه جزء یکی از پروژه های موفق دیفای Defi می باشد. همانطور که کمی پیش تر آوردیم، توکن CRV، توکن اختصاصی این پروژه می باشد و با استیکینگ این توکن در استخر ها تولید و همچنین عرضه می شود. در برخی از سایت ها درباره رقابت صرافی یونی سواپ UniSwap با این پروژه آمده است. متاسفانه باید بگوئیم که برای اینکه پروژه کرو فایننس بخواهد به صرافی غیر متمرکز یونی سواپ برسد راه بسیار طولانی را در پیش دارد. اما لازم به ذکر است که با تلاش های توسعه دهندگان این پروژه امید است تا به زودی شاهد محبوبیت این پروژه باشیم. در صورتی که پس از پایان مطالعه کامل این مقاله برایتان سوالی ایجاد شد، می توانید سوالت خود را در قسمت نظرات از ما بپرسید.

ممنون از اینکه تا پایان ” صرافی Curve Finance ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
14 نظرات خود را ثبت نمایید
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ثمین
3 سال قبل

ممنون- خداقوت

مهدا
3 سال قبل

crv برای این صرافی هست؟

تیم محتوا
پاسخ به  مهدا
3 سال قبل

بله

پویا
3 سال قبل

توکن داره؟

تیم محتوا
پاسخ به  پویا
3 سال قبل

بله crv

حمید
3 سال قبل

توکن صرافی curve finance کدام است.

تیم محتوا
پاسخ به  حمید
3 سال قبل

crv

بهزاد
3 سال قبل

خوبه

لیدا
3 سال قبل

ممنون

رامین
3 سال قبل

curve finance صرافی غیر متمرکز هست؟

فلورا
3 سال قبل

Curve Finance بهتره یا binance ؟

تیم محتوا
پاسخ به  فلورا
3 سال قبل

قطعا بایننس

مانی
3 سال قبل

صرافی curve finance معتبر است.

تیم محتوا
پاسخ به  مانی
3 سال قبل

بله

آخرین مقالات منتشر شده