لایت فارکس

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر DeFi در Cardano

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر DeFi در Cardano

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر دیفای در کاردانو

به گزارش زوم ارز، اکوسیستم Cardano ($ADA) به عنوان اکوسیستم DeFi آن – که در ژانویه ۲۰۲۲ با راه اندازی شبکه اصلی MuesliSwap فعال شد- پیشرفت های قابل توجهی در بازار مالی غیرمتمرکز (DeFi) داشته است. از ۵۰.۹ میلیون دلار در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ به بیش از ۱۵۰ میلیون دلار رسیده است که رشد سالانه تا به امروز بیش از ۲۰۰ درصد است.

برترین پروژه‌های DeFi در Cardano

در اینجا برخی از بهترین عملکردهای اکوسیستم DeFi Cardano را بر اساس TVL، فعالیت کاربر و عوامل کلیدی دیگر بررسی خواهیم کرد.

MinSwap: بزرگترین DEX در Cardano

MinSwap یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که به کاربران امکان می دهد طیف گسترده ای از ارزهای رمزنگاری شده را مبادله کنند و نقدینگی را در مزارع چند استخری با مکانیزم تولید خودکار بازده ارائه دهند که بهترین بازدهی را در شبکه به ارائه دهندگان نقدینگی (LP) ارائه می دهد.

ارائه‌دهندگان نقدینگی وجوهی را به آنچه که به عنوان استخر نقدینگی شناخته می‌شود، واریز می‌کنند. این استخرها وجوه یک جفت معاملاتی خاص را ترکیب می‌کنند و به عنوان نقدینگی برای تسویه معاملات استفاده می‌شوند، با صرافی‌های بازارساز خودکار (AMM) که به جای دفترچه‌های سفارش سنتی، بر این استخرها تکیه می‌کنند.

هر کسی می‌تواند نقدینگی را در یک استخر نقدینگی در شبکه کاردانو و چندین بلاک چین دیگر فراهم کند. این استخرها اکنون در صرافی های غیرمتمرکز که شامل Curve، PancakeSwap و Uniswap هستند، استاندارد هستند.

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر DeFi در Cardano

MinSwap بیش از ۲۵۰۰ استخر را ارائه می دهد که به چهار نوع تقسیم می شوند – استیبل کوین، محصول ثابت، چند دارایی، و استخرهای پویا – که هر کدام پتانسیل APY (بازده درصدی سالانه) را برای LP ها و یک استراتژی کشاورزی بازده خودکار نشان می دهد که درصدی از آنها را جابجا می کند. LP ها نقدینگی را در استخرهای با بهترین عملکرد ارائه می کنند. این تقسیم بندی استخرها به LP ها اجازه می دهد تا ریسک ها را بسته به مجموعه ای که انتخاب می کنند، بسنجند.

MinSwap در ماه مه ۲۰۲۳ به دنبال افزایش TVL در اکوسیستم کاردانو خبرساز شد. این بزرگترین برنامه در بلاک چین است، با ۲۶.۸٪ تسلط و ۴۸ میلیون دلار TVL در زمان نگارش. همچنین می‌توانیم به لطف داشبورد و رابط کاربری مناسب برای مبتدیان، محبوبیت آن را افزایش دهیم که استفاده از آن را برای کاربران عادی آسان می‌کند.

نیلی: دارایی مصنوعی

نیلی پروتکلی است که توسط جامعه اداره می شود که به کاربران امکان می دهد نسخه های مصنوعی از دارایی های دنیای واقعی را در بلاک چین کاردانو با استفاده از ADA یا استیبل کوین ها ایجاد کنند. ایجاد دارایی های مصنوعی به لطف پلتفرم قرارداد هوشمند Plutus امکان پذیر است، که به توسعه دهندگان اجازه می دهد برنامه هایی را بنویسند، آزمایش کنند و اجرا کنند که با شبکه Cardano در تعامل هستند.

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر DeFi در Cardano

توکن‌های مصنوعی بدون اینکه مستقیماً مالکیت دارایی‌های واقعی را در اختیار کاربران قرار دهند، و در Indigo iAssets نامیده می‌شوند، این دارایی‌ها قیمت دارایی واقعی خود را دنبال می‌کنند – که می‌تواند سهام، اوراق قرضه، کالاها، ETFها، و غیره، از آنجایی که دسترسی به دارایی‌های دنیای واقعی برای یک کاربر معمولی به دلایل بالقوه‌ای که شامل محدودیت‌های جغرافیایی می‌شود، اغلب دشوار است، دارایی‌های مصنوعی به کاربران اجازه می‌دهند تا به صورت جزئی در معرض دارایی‌های دنیای واقعی قرار بگیرند و مرزهای مالی را حذف کنند.

Liqwid (LQ)

Liqwid Finance یک پروتکل وام دهی DeFi است که توسط Vacuumlabs ممیزی شده است. این یک پروتکل نرخ بهره منبع باز و غیر نگهبانی است که وام دهی DeFi را برای همه در بلاک چین کاردانو آسان تر و قابل دسترس می کند.

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر DeFi در Cardano

این پروتکل در حال حاضر سومین پروتکل DeFi با بالاترین رتبه از نظر TVL است که بیش از ۱۹ میلیون دلار جمع آوری می کند. این پروتکل بیشتر به دلیل سادگی، رابط کاربری کاربرپسند، استخرهای بازدهی بالا و سیستم مدیریت DAO دارای ساختار مناسب، محبوبیت پیدا کرده است.

کاربران می‌توانند با شرط‌بندی دارایی‌های مبتنی بر کاردانو خود سود کسب کنند، می‌توانند دارایی‌هایی را از وام دهندگان در پروتکل با وثیقه‌گذاری موقعیت‌های خود وام بگیرند، یا با قرار دادن توکن‌های خود برای رأی دادن به پیشنهادات شبکه یا ارائه برخی از آنها، در جامعه شرکت کنند. از خودشان.

۱. Djed Stablecoin

Djed یک پروتکل استیبل کوین با پشتوانه رمزنگاری چند زنجیره ای است. این سیستم از یک سیستم الگوریتمی چند ارزی برای اطمینان از تثبیت قیمت استفاده می‌کند، که در آن کاربران بسته به شرایط بازار، SHEN – سکه ذخیره پروتکل – را می‌خرند و می‌فروشند تا برابری USD DJED را حفظ کنند و در عین حال سهمی از کارمزد تراکنش‌ها را در استخر ذخیره دریافت کنند. Djed همچنین توسط ADA پشتیبانی می شود.

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر DeFi در Cardano

Djed از کاربران می‌خواهد که موقعیت‌های خود را بیش از حد وثیقه کنند تا وام بگیرند. این به منظور جلوگیری از فروپاشی Terra مانند و اطمینان از ثبات سیستم است. با این حال، کاربران باید بین ۴۰۰٪ تا ۸۰۰٪ وثیقه را قبل از اعطای وام به آنها پست کنند.

WingRiders:

WingRiders یک بازارساز خودکار کاملاً غیرمتمرکز (AMM) است که چندین سرویس DeFi را ارائه می‌کند، از جمله مبادله توکن، سهامداری، و کشاورزی بازده. این توسط DAO کنترل می‌شود، که توسط توکن اصلی پروتکل، WRT، که یک توکن کاهش‌دهنده تورم با عرضه ثابت است و هم به‌عنوان توکن ابزاری و هم به‌عنوان توکن حاکمیتی کار می‌کند.

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر DeFi در Cardano

WingRider به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های Cardano و ERC-20 را مبادله کنند، و این امر باعث می‌شود تا کاربران بتوانند به طور مستقیم روی پروتکل، توکن‌ها را بین چندین شبکه مبادله کنند. همچنین اولین DEX در Cardano است که از WalletConnect و Lace کیف پول پشتیبانی می کند.

VyFinance

VyFinance یک پروتکل تعاملی است که برای آسان‌تر کردن و دسترسی به خدمات DeFi برای همه بدون در نظر گرفتن سطح تجربه آنها در DeFi طراحی شده است. این اولین DEX در Cardano است که از یک شبکه عصبی هوش مصنوعی برای پردازش انواع خدمات در VyFinance استفاده می کند.

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر DeFi در Cardano

مثل اکثر پروتکل‌ها، VyFinance توکن بومی خود را دارد، VYFI، که کاربران برای دریافت جوایزی در قالب رمزنگاری و به دست آوردن حق رای برای رای دادن به پیشنهادات حاکمیتی و شبکه — یا ارسال خود، در آن شریک می‌شوند.

از دیگر ویژگی‌های VyFinance می‌توان به قرعه‌کشی اشاره کرد که در آن کاربران برای بازی فقط باید کیف پول خود را متصل کنند. صندوق‌هایی که در آن کاربران می‌توانند در چندین پروژه در Cardano، یک فروشگاه کالا، و یک بخش وبلاگ که جامعه را با تغییرات و ارتقاء پروتکل به‌روزرسانی می‌کند، توکن‌ها را به اشتراک بگذارند.

MuesliSwap

MuesliSwap یک صرافی غیرمتمرکز در بلاک چین کاردانو است که کاربران را قادر می سازد تا توکن های بومی کاردانو را معامله کنند. این اولین DEX بومی در Cardano است که ویژگی‌های معاملاتی متمرکز مانند صرافی را با UX مناسب طراحی شده برای معاملات پیشرفته و سریع ارائه می‌کند.

این پروتکل از یک سیستم ترکیبی استفاده می‌کند که از ویژگی‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کند و به جای استفاده از AMM مانند سایر DEX‌ها، از یک کتاب سفارش زنجیره‌ای متصل به استخرهای نقدینگی خود استفاده می‌کند و به معامله‌گران رمزارز ویژگی‌هایی مانند محدودیت، توقف و سفارش‌های بازار را ارائه می‌دهد. با کارمزد کم و تطبیق سریع سفارش.

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر DeFi در Cardano

SundaeSwap

SundaeSwap یک پروتکل DEX و تامین نقدینگی خودکار است که به کاربران امکان داد و ستد ارزهای رمزنگاری شده، به‌ویژه توکن‌های کاردانو، را در بلاک چین کاردانو می‌دهد.

SundaeSwap یک DEX بومی و مقیاس‌پذیر است که با استفاده از الگوریتم Automated Market Maker (AMM) همراه با Constant Product Liquidity Pools اجرا می‌شود که به به حداقل رساندن لغزش قیمت در استخرهای نقدینگی پایین‌تر کمک می‌کند.

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر DeFi در Cardano

این پروتکل با مجموعه ای از قراردادهای هوشمند غیرقابل تغییر، بدون مجوز و غیرمتمرکز ساخته شده بر روی Cardano با استفاده از Plutus، زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند در بلاک چین کاردانو، تعریف شده است.

۱. LenFi (Aada)

Aada یک پروتکل وام دهی غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین کاردانو ساخته شده است. این یک پلتفرم وام دهی و استقراضی غیرقانونی، قابل تعامل و همتا به همتا است که به کاربران امکان می دهد دارایی های خود را قرض دهند و سود کسب کنند یا دارایی های رمزنگاری شده را قرض بگیرند و از آنها به عنوان ابزار مالی استفاده کنند. Aada Finance بر پایه قراردادهای هوشمند قدرتمند و ایمن Cardano ساخته شده است.

این پلتفرم از مدل eUTxO شبکه با استفاده از وام‌دهی همتا به همتا و وام‌گیری اولیه استفاده می‌کند. وام دادن و وام گرفتن در Aada به روش همتا به همتا کار می کند و با وام گیرنده ای شروع می شود که درخواست وام ایجاد می کند. این امر وثیقه وام گیرنده را در یک قرارداد هوشمند قفل می کند، که می تواند توسط وام گیرنده لغو و بازخرید شود یا با وام توسط وام دهنده ارائه شود. اگر مورد دوم رخ دهد، وام دهنده مبلغ وام را به کیف پول وام گیرنده می فرستد.

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر DeFi در Cardano

Aada Finance از اوراق قرضه NFT برای قفل کردن وام‌ها و سپرده‌ها استفاده می‌کند که توسط هر کسی که NFT اساسی را ارائه می‌کند و شرایط وام را برآورده می‌کند قابل بازخرید است. این پلتفرم در ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۲ در شبکه اصلی Cardano راه اندازی شد و آن را به اولین پروتکل وام دهی و استقراضی تبدیل کرد که در شبکه اصلی Cardano راه اندازی شد.

Optim Finance

Optim Finance یک تجمیع کننده بازده برای بلاک چین کاردانو است. با ارائه ابزارهای سرمایه گذاری غیرفعال نوآورانه که بازدهی در دارایی های دیجیتال را بهینه می کند، فرآیند به حداکثر رساندن بازده DeFi را ساده می کند.

Cardano’s DeFi Boom: نگاهی به پروژه های برتر DeFi در Cardano

مجموعه محصولات مدیریت دارایی خودکار شامل مجموعه‌های متعدد مبتنی بر استراتژی مالی و مدیریت قرارداد هوشمند است که به کاربران امکان می‌دهد پتانسیل بازدهی خود را از پروتکل‌های Cardano DeFi در لیست سفید بهینه کنند. Optim Finance همچنین ابزارهایی را برای ایجاد تعهدات بدهی وثیقه (CDOs) و مشتقات جدید در Cardano فراهم می کند.


منبع: cryptoglobe.com

تیم خبری
تیم خبری
من مریم هستم. مترجمی زبان انگلیسی خواندم. حدود 1 سال است به صورت تخصصی اخبار ارز های دیجیتال را ترجمه می کنم. دنبال کردن اخبار در حوزه رمز ارز های برام بسیار جذاب و هیجان انگیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده