آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

هشدار موسس Cardano نسبت به ارزیابی کریپتوهای میراثی

هشدار موسس Cardano نسبت به ارزیابی کریپتوهای میراثی

به گزارش زوم ارز،

چارلز هاسکینسون، خالق Cardano و یکی از بنیانگذاران شرکت IOHK، در یک ویدیوی اخیر در YouTube هشداری را صادر کرد. پیام او بسیار واضح بود: مؤسسات مالی سنتی در حال نفوذ به حوزه ارزهای دیجیتال هستند و به طور بالقوه اصول بنیادی این حوزه را تضعیف می‌کنند.

در زندگی نامه‌ای که در تاریخ ۱۲ فوریه پخش شد، هاسکینسون به نگرانی‌هایی اشاره کرد که درباره جذب کامل علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال وجود دارد. او به ویژه بر تسلط استیبل کوین‌ها با پشتوانه دارایی‌هایی مانند USDT و USDC تأکید کرد و با یک نقطه عطف مواجه است.

علاوه بر این، بنیانگذار Cardano از جشن ETFهای بیتکوین و نفوذ احتمالی وال استریت به این حوزه انتقاد کرد.

استیبل کوین های پشتوانه دارایی و خطرات ذاتی آنها

هاسکینسون درباره نقش حائز اهمیت استیبل کوین‌ها در ارتباط با به اشتراک گذاشتن داده‌ها صحبت کرده است. او بیان کرده است که استیبل کوین‌ها سهم بسیار مهمی در حجم تراکنش‌های زنجیره‌ای دارند و تا ۷۰ درصد از این حجم را تشکیل می‌دهند، که این موضوع باعث می‌شود که ارزهای رمزپایه مانند اتریوم و بیت‌کوین در حیطه توجه قرار بگیرند.

– چارلز هاسکینسون، بنیانگذار کاردانو
– چارلز هاسکینسون، بنیانگذار کاردانو

علاوه بر این، هاسکینسون به طبیعت متمرکز استیبل کوین‌های دارای پشتوانه اشاره کرد که نیازمند رعایت مقررات مربوط به صدور آنها است.

به گفته هاسکینسون، پیامدهای استفاده از استیبل کوین‌های دارای پشتوانه بسیار ژرف و تأثیرگذار است. آنها تأثیر قابل توجهی بر اقتصادهای غیرمتمرکز (DeFi) دارند و می‌توانند در صورتی که چنین فورک‌های بلاکچینی رخ دهد، نتایج را تعیین کنند. به طور خلاصه، یک استیبل کوین با پشتوانه دارایی نمی‌تواند در چندین زنجیره فورک شده بدون کاهش ارزش پشتوانه آن وجود داشته باشد.

“فرض کنید با یک هارد فورک، بیت‌کوین به دو قسمت تقسیم شود و “بیت‌کوین A” و “بیت‌کوین B” وجود داشته باشند (…) نمی‌توانید در موقعیتی باشید که صادرکننده استیبل کوین بگوید “من به استیبل کوین خود اجازه می‌دهم که در هر دو طرف حضور داشته باشد و ما فقط اجازه می‌دهیم آنها سوار شوند”، زیرا دو برابر شدن عرضه به این معنی است که آنها فقط ۰.۵ دلار را پشتیبانی می‌کنند. آنها باید یکی را انتخاب کنند، آیا A را یا B را. آنها نمی‌توانند هر دو را بر اساس طراحی انتخاب کنند.”

 

بنیانگذار Cardano استفاده از استیبل کوین های الگوریتمی را پیشنهاد می کند

چارلز هاسکینسون در مقایسه با استیبل کوین‌های الگوریتمی، این استیبل کوین‌ها را با اخلاق غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال سازگار توصیف کرده است. به نظر می‌رسد که الگوریتم‌های زنجیره‌ای از این استیبل کوین‌ها کنترل می‌کنند، نه یک نهاد مرکزی که بتواند نتایج را به نفع خود تغییر دهد.

با این حال، کالین لمهیو، خالق نانو (XNO)، نگرانی‌هایی درباره جنبه‌های فنی و اصول اقتصادی استیبل کوین‌های الگوریتمی بیان کرده است. به نظر او، داشتن یک الگوریتم پایدار برای استیبل کوین غیرممکن است یا در بهترین حالت، “منصفانه نیست، زیرا خزانه داری اطلاعات نامتقارن در مورد قیمت را دارد.”

“سکه پایدار الگوریتمی” یک ماشین بی‌پایان اقتصادی است. بله، این هدف آرزونی است، اما به طور واضح غیرممکن است.

قابلیت ماندگاری آنها می‌تواند با شروع از یک وضعیت مطلق و سپس تضعیف الزامات (تغییر هدف)، به همان شکلی که معمولاً مدافعان انجام می‌دهند، مورد بررسی قرار گیرد.

لازم به ذکر است که در سال ۲۰۲۲، فروپاشی Terra (LUNA) به دلیل مشکلات مربوط به استیبل کوین‌های الگوریتمی آن، به خصوص UST، رخ داد.

بنیانگذار کاردانو از جامعه کریپتو می خواهد که بر اصول اساسی ارزهای دیجیتال تمرکز کنند

علیرغم این بینش ها، هاسکینسون از تمرکز جامعه بر سود به جای اصول اساسی ارز دیجیتال ابراز ناامیدی کرد. او کاربران Reddit را که از موضع او انتقاد کرده بودند، انتقاد کرد و به نگرانی آنها در مورد “افزایش تعداد” و نادیده گرفتن خطرات وجودی گسترده تر اشاره کرد.

بعلاوه، بنیانگذار Cardano در مورد افزایش نفوذ بازیگران مالی Legacy در دنیای رمزارز هشدار داد. او خاطرنشان کرد که ETF های بزرگ و صرافی های متمرکز اکنون قدرت قابل توجهی در جهت ارزهای دیجیتال دارند. این بازیگران می‌توانند به‌طور مؤثر صنعت را از طریق تصمیم‌گیری‌های خود در مورد فهرست‌بندی، نقدینگی و پشتیبانی از زنجیره‌های خاص کنترل کنند.

چارلز هاسکینسون حرف‌هایش را کوتاه نکرد: او برای یک انقلاب کریپتو که تسلیم تعدادی از شرکت‌های قدیمی باشد ثبت نام نکرد. او از جامعه خواست تا به خاطر بسپارند که چرا بلاک چین و ارزهای رمزپایه پدیدار شدند – تا جایگزینی برابر، شفاف و مقاوم در برابر سانسور برای تامین مالی سنتی ارائه دهند.

در پایان، بنیانگذار Cardano از شرکت کنندگان در صنعت خواست تا در مورد ارزش ها و تصمیمات خود فکر کنند. او هشدار داد که بدون حفظ نظارت دقیق بر تمرکززدایی و یکپارچگی ارزهای رمزنگاری شده، می‌توانند از سیستم‌های مالی سنتی که قصد جایگزینی آن‌ها را دارند، متمایز نشوند.


منبع: finbold.com

تیم خبری
تیم خبری
من زهرا هستم. کارشناسی کامپیوتر خوندم. من حدود 4 سال است که با مارکت ارز های دیجیتال آشنا شدم. و ترجیح دادم به دنبال کردن اخبار کریپتو. همچنین عاشق نقاشی و هنر هستم
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده