آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

الکس تاپسکات: “ما به Web3 نیاز داریم”

الکس تاپسکات: “ما به Web3 نیاز داریم”

الکس تاپسکات: “ما به Web3 نیاز داریم”

به گزارش زوم ارز، Cryptonomist با الکس تاپسکات، نویسنده کتاب آینده “Web3: ترسیم مرزهای اقتصادی و فرهنگی بعدی اینترنت” که در ۱۹ سپتامبر منتشر خواهد شد، مصاحبه کرد.

خلاصه

کتاب درباره چیست؟ آیا می‌توانید پیش‌نمایش آن را به ما بدهید زیرا یک هفته دیگر منتشر می‌شود؟

وب و به همراه آن اینترنت وارد عصر جدیدی می‌شوند که به نام Web3 شناخته می‌شود.

وب دهه ۱۹۹۰ دسترسی به اطلاعات و سایر محتواها را دموکراتیک کرد. بعدها، نرم افزارهای جدید و تلفن های هوشمند، وب را برای ما به ارمغان آوردند که در آن همه می توانیم محتوای خود را ایجاد کنیم و با هم همکاری کنیم.

در حالی که این «Web2» انقلابی در رسانه‌ها، خرده‌فروشی‌ها و سایر صنایع ایجاد کرد، داده‌ها و ارزشی که همه تولید می‌کنند توسط شرکت‌های غول‌پیکر و واسطه‌ها از جمله گونه جدیدی از کسب‌وکار به نام شرکت‌های دیجیتالی مانند فیس‌بوک، گوگل و اپل جذب می‌شوند.

آنها تبدیل به دروازه بان شدند، موانعی وضع کردند، عوارض تحمیل کردند، و از هر کاری که ما انجام می دهیم ثروت استخراج کردند، به نوبه خود نوآوری، رفاه و آزادی اقتصادی را خفه کردند. در نتیجه، وعده وب محقق نشده است – تا کنون.

ورود به Web3—یک وب غیرمتمرکز که در آن افراد مالک هویت خود هستند و می‌توانند به‌طور امن دارایی‌هایی مانند پول، اوراق بهادار، مالکیت معنوی و هنر را به صورت همتا به همتا معامله کنند.

Web3 این پتانسیل را دارد که صنایع فرهنگی را دوباره تجسم کند، پول و بازارها را متحول کند، حریم خصوصی را به کاربران آنلاین بازگرداند، حقوق مالکیت دیجیتال را تقویت کند، انواع جدیدی از دارایی‌ها و سازمان‌ها را ایجاد کند و از مشارکت جهانی بیشتر در اقتصاد دیجیتال ما حمایت کند. اگر گسترش فناوری واقعاً جهان را صاف‌تر کند، Web3 می‌تواند یک غلتک بخار باشد. اگر درست انجام دهیم.

مانند همه فناوری‌های انقلابی، Web3 با وعده‌های بسیار زیاد و خطرات بالقوه برای تجارت و جامعه ما همراه است. در واقع، این عصر دیجیتال جدید را می‌توان به‌عنوان «عصر وب ۳» به یاد آورد – اجازه دهید توضیح بدهم: همانطور که اصطلاح اینترنت از تعریف اولیه‌ی کار اینترنتی خود برای توصیف عصری که شامل بسیاری از فناوری‌ها، مدل‌های تجاری و رفتارهای اجتماعی است، گسترش یافته است. اصطلاح Web3 نیز برای توصیف دورانی متشکل از گروه‌هایی از فناوری‌ها از جمله هوش مصنوعی، واقعیت توسعه‌یافته و اینترنت اشیا با مدل‌ها و رفتارهای جدید تکامل می‌یابد. اینها دوره بعدی اینترنت را مشخص خواهند کرد.

آینده Web3 را چگونه می بینید؟ چه مشکلی در Web2 رخ داد؟

چگونه Web2 کوتاه آمد؟ اول، در غیاب یک لایه مالکیت و تراکنش بومی اینترنتی، تبلیغات به مدل درآمد اولیه تبدیل شد.

دوم، Web2 واسطه‌های مالی را غنی کرد: آنها برای مرتبط ماندن نیازی به نوآوری نداشتند زیرا Web2 نقش خود را به عنوان واسطه تغییر نداد. همانطور که نشان دادیم، اکثر نوآوری های فین تک ثابت کردند که کاغذ دیواری دیجیتالی در ساختمان قدیمی مالی هستند.

سوم، زمانی که وب عمدتاً به موبایل تبدیل شد، دو شرکت – اپل و گوگل – دروازه اصلی اینترنت را از طریق اکوسیستم‌های اندروید و اپل کنترل کردند و شروع به دریافت اجاره‌های گزاف انحصاری (یا دوپولی) برای توسعه‌دهندگان در پلتفرم‌هایشان کردند. فروشگاه های اپلیکیشن موبایل به گلوگاه هایی برای توسعه جدید تبدیل شده اند. آنها نه تنها دروازه بان هستند، بلکه برای تقریباً تمام فعالیت های اقتصادی خود در برنامه ها رانت می گیرند.

چهارم، کاربران هیچ کنترلی بر پلتفرم ندارند و در برخی موارد، نحوه اجرای آنها را نمی بینند. پلتفرم‌ها نیز می‌توانند بدون ورودی جامعه تغییر کنند: برخی از کسب‌وکارهای Web2 که به عنوان شبکه‌های پایان باز شروع به کار کردند، به دنبال کسب درآمد بیشتر از تبلیغات به پلتفرم‌هایی با پایان بسته تبدیل شدند.

پنجم، Web2 به یک مدل برنده تبدیل شد که انحصارهایی را ایجاد کرد و رقابت را سرکوب کرد. راه‌اندازی یک شبکه رقیب در اقتصاد Web2 بسیار پرهزینه و مخاطره‌آمیز شد – یک کار سیزیفی که قرار بود برای ابدیت مبارزه کند.

غول‌های وب ۲ دارای دسته‌های دوگانه سهام هستند که به مدیران قدرت می‌بخشد و مسئولیت‌پذیری سهامداران و هیئت مدیره را کاهش می‌دهد و این پویایی را تشدید می‌کند. تصمیم گیری خواه ناخواه ایلان ماسک در توییتر، کاربران، تبلیغ کنندگان و ارزش شرکت ها را از خود دور کرده است.

ششم، کاربران اینترنت به موتورهای توصیه گر وابسته بودند که اگرچه اغلب برای کمک به افراد برای یافتن آنچه به دنبال آن بودند مفید بودند، آنها را به داخل اتاقک های پژواک خود تقویت کننده نیز سوق داد. الگوریتم های Web3 دریافتند که افراط گرایی و اطلاعات نادرست باعث افزایش تعامل می شود. چندپارگی گفتمان عمومی و افزایش افراط گرایی در سیاست ما را می توان تا حدی به این پدیده نسبت داد.

هفتم، این پلتفرم‌های بزرگ به نقطه‌ای برای اینترنت و هدفی برای فشار دولت برای ردیابی شهروندان تبدیل شدند. در چین، دولت غول‌های Web2 خود را انتخاب کرد و آنها را به توسعه سیستم نظارت دولتی تبدیل کرد و سپس به سرعت به سمت نوآوری Web3 رفت.

نظر شما در مورد این هیپ هوش مصنوعی چیست؟ آیا حباب جدیدی است؟

برای کسانی که از فناوری‌های جدید پیروی نمی‌کنند، گاهی اوقات نوآوری‌ها می‌توانند مانند داستان‌های موفقیت یک شبه به نظر برسند. اغلب، آنها دهه ها در حال ساخت هستند. هوش مصنوعی یک مثال کامل است. در سال ۱۹۶۵، محققان قول دادند که هوش مصنوعی در ۲۰ سال آینده تمام وظایف انسانی را انجام خواهد داد. اولین زمستان هوش مصنوعی در دهه ۱۹۷۰ پس از ده سال سرمایه گذاری در هوش مصنوعی که نتایج ارزشمندی را به همراه داشت، آغاز شد. تحقیق و توسعه برای دهه‌ها از طریق تابستان‌های آرام هوش مصنوعی و عصرهای یخبندان هوش مصنوعی که دهه‌ها به طول انجامید، ادامه یافت.

به عبارت دیگر، این یک حباب نیست، اما یک داستان موفقیت یک شبه است که دهه ها در حال ساخت است.

نظر شما در مورد بازار NFT چیست، آیا دوباره رشد خواهد کرد؟

بله. نقل قول مورد علاقه من در مورد NFT در کتاب از Yat Siu از برندهای Animoca آمده است.

او می‌گوید: «اگر بیت‌کوین یک ذخیره‌کننده ارزش است، NFT‌ها ذخیره‌ای از فرهنگ هستند» که عمیقاً صنایع خلاق را تغییر می‌دهد. من آن را دوست دارم. مطمئناً، پروژه های منفرد NFT به عنوان سرمایه گذاری مالی شکست خورده اند. اما NFT ها وعده های زیادی دارند! آنها نحوه تامین مالی سرمایه گذاری های خلاقانه را ساده می کنند.

آنها دروازه بان های صنعت را حذف می کنند و صداهای کم ارائه شده را تقویت می کنند. در چند سال کوتاه، بیش از سیصد پروژه مختلف NFT حداقل یک میلیون دلار حق امتیاز برای سازندگان ایجاد کرده است، که می توانند به کسب درآمد فوری و بدون اصطکاک در هنگام فروش مجدد آثارشان ادامه دهند. تایلند دارای تعداد بیشتری از دارندگان NFT نسبت به مجموع ایالات متحده، کانادا و آلمان است.

در اتریوم، بزرگترین شبکه Web3، سازندگان بیش از ۱.۸ میلیارد دلار حق امتیاز به دست آورده اند!

تنظیم وب۳ را چگونه می بینید؟

ما به آن نیاز داریم! یا به طور خاص، ما به یک چارچوب سیاست جامع برای Web3 نیاز داریم. زمانی سیلیکون ولی به دلیل ترکیب منحصر به فرد استعداد، پول، فناوری، فرهنگ و تحقیق و توسعه دولتی که منجر به ایجاد گونه‌های متنوعی از کارآفرینان فناوری شد، گالاپاگوس فناوری نامیده می‌شد که شرکت‌های اینترنتی بزرگ امروزی را تأسیس کردند.

وب جهانی توسط دانشمند کامپیوتر انگلیسی سر تیم برنرز لی در سرن یا سازمان اروپایی تحقیقات هسته ای در سوئیس اختراع شد، اما در آمریکا تجاری شد. این بار متفاوت است! Web3 در زمانی در حال ظهور است که ابزارهای فناوری و سرمایه انسانی بیش از هر زمان دیگری توزیع شده است.

اگر Web1 و Web2 دسترسی به اطلاعات را دموکراتیک کرده و ملاقات و همکاری آنلاین را آسان‌تر می‌کنند، Web3 ما را با ابزار قدرتمندتری برای کسب درآمد، مالکیت دارایی‌ها، و ایجاد ثروت در زمین بازی در سطح جهانی، تمرکززدایی از قدرت و نفوذ مجهز می‌کند. در این فرآیند اگر گسترش فناوری واقعاً جهان را “ملاتر” کند، وب ۳ یک غلتک بخار خواهد بود.

این بدان معناست که «سیلیکون ولی» آینده اصلاً مکانی نخواهد بود! در همه جا و در اطراف ما خواهد بود. این بدان معناست که کشورهایی که پتانسیل را می بینند و شرایطی را ایجاد می کنند (که شامل مقررات می شود! اما قوانین معقول) برای موفقیت صنعت و سود بردن آنها.


منبع: en.cryptonomist.ch

تیم خبری
تیم خبری
من زهرا هستم. کارشناسی کامپیوتر خوندم. من حدود 4 سال است که با مارکت ارز های دیجیتال آشنا شدم. و ترجیح دادم به دنبال کردن اخبار کریپتو. همچنین عاشق نقاشی و هنر هستم

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده