آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

راه‌اندازی ZetaChain: هدفی برای یکپارچه‌سازی بیت‌کوین، اتریوم و زنجیره‌های دیگر در عرض چند روز بر روی شبکه اصلی ✔

راه‌اندازی ZetaChain: هدفی برای یکپارچه‌سازی بیت‌کوین، اتریوم و زنجیره‌های دیگر در عرض چند روز بر روی شبکه اصلی

به گزارش زوم ارز، شبکه اصلی ZetaChain در چند روز آینده قرار است راه‌اندازی شده و یکی از آخرین آزمایش‌های زنجیره‌ای در دنیای کریپتو باشد.

این شبکه قصد دارد با بلاکچین‌های مختلفی ادغام شود، از جمله بیتکوین، اتریوم و زنجیره‌های موجود در اکوسیستم کیهان. این ادغام قابلیت ساخت برنامه‌هایی را فراهم می‌کند که به طور بومی از ارزهای رمزنگاری شده در هر یک از این زنجیره‌ها استفاده می‌کنند و اصولاً آنها را با یکدیگر ترکیب می‌کنند.

انتقادات و خطراتی نیز وجود دارد. پروژه مشابهی به نام Thorchain بر اساس همان فناوری اصلی ساخته شده است، اما فقط به مبادلات بین این زنجیره‌ها محدود است. در سال ۲۰۲۱، شبکه Thorchain چندین بار دچار حملات هک شد که باعث نگرانی‌ها در مورد پروژه‌های چندزنجیره‌ای شده است و سؤالاتی را درباره جاه‌طلبی بیش از حد این رویکرد به وجود آورده است.

آنکور ناندوانی، یکی از اعضای تیم ZetaChain، می‌گوید: “ساخت یک سیستم زنجیره‌ای متقاطع و چندزنجیره‌ای نسبت به ساخت یک سیستم زنجیره‌ای، پیچیدگی بیشتری دارد، زیرا زنجیره‌های مختلف مدل‌های امنیتی متفاوتی دارند. باید به فاکتورهای بسیار بیشتری توجه شود.”

در حال رشد آهسته ZetaChain

ناندوانی تأکید کرد که به‌منظور پاسخ به این نگرانی‌ها، پروژه در حال برنامه‌ریزی برای گسترش آهسته خود است. او اعلام کرد که این پروژه محدودیتی را در قراردادهای هوشمند خود اعمال می‌کند که میزان ارزشی که می‌توان در آن قفل کرد را محدود می‌کند. این مقدار به عنوان TVL (کل ارزش قفل شده) شناخته می‌شود و طی زمان، این مقدار را تدریجاً افزایش خواهد داد. او اظهار کرد: “ما قصد داریم یک زنجیره بلوکی را در دنیای واقعی اجرا کنیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد، چگونه کارها عمل می‌کنند و سپس با آرامش و به تدریج TVL را افزایش خواهیم داد.”

ناندوانی تاکید کرد که با دنیای کریپتو آشنایی دارد. او اعلام کرد که قبلاً به عنوان مدیر محصول در Coinbase فعالیت داشته و در زمانی که به عنوان مشاور در Brave حضور داشت، پروژه Brave Attention Token را برگزار کرده است. این تجربیات همگی در طول دهه‌ای از فعالیت در زمینه رمزنگاری به دست آمده‌اند.

ناندوانی در ماه ژوئیه ۲۰۲۱، پروژه ZetaChain را آغاز کرد. او گفت که در طول ۱۸ تا ۲۰ ماه گذشته، این پروژه یک شبکه آزمایشی را برای آماده‌سازی برای راه‌اندازی شبکه اصلی فعال کرده است. در طول این مدت، یکی از چالش‌های اصلی این پروژه این بود که چگونه با زنجیره‌هایی که زمان‌های نهایی متفاوتی دارند، برخورد کند؛ به عبارت دیگر، مدت زمانی که برای تأیید کامل یک تراکنش لازم است.

ناندوانی توضیح داد که ZetaChain به طور مشابه با صرافی‌های رمزنگاری با تأییدات زمانی متفاوت برای واریز به شبکه، به این موضوع پرداخته است. به عبارت دیگر، برای تأیید یک تراکنش معتبر در بلاکچین‌هایی مانند اتریوم، نیاز به تأیید بلوک‌های بیشتری نسبت به بیتکوین وجود دارد.

آوردن بیت کوین به بلاک چین های دیگر

برای استفاده از شبکه ZetaChain، اعتباردهنده‌های آن باید کلاینت‌های سبک یا کلاینت‌های کامل را اجرا کنند تا تراکنش‌ها را از تمام زنجیره‌هایی که شبکه پشتیبانی می‌کند، تأیید کنند. این راه‌اندازی چالش برانگیزی است، اما اگر شبکه بتواند اکوسیستم‌های مختلف را با هم ترکیب کند، راه را برای موارد استفاده جالب‌تری مانند استیبل کوین‌هایی که توسط بیت‌کوین پشتیبانی می‌شوند، هموار می‌کند.

ناندوانی، یکی از توسعه دهندگان ZetaChain، معتقد است که موفقیت بیشتر از موارد استفاده از بیت‌کوین است، حتی در ذخیره‌سازی ارزش. او فکر می‌کند که توسعه دهندگان قفل نشده‌اند و می‌توانند به هر زنجیره‌ای که می‌خواهند بسازند و همچنان به هر زنجیره‌ای که می‌خواهند دسترسی داشته باشند، بدون نیاز به استقرار ده قرارداد هوشمند در ده زنجیره مختلف.

ناندوانی پیشنهاد می‌دهد موارد استفاده دیگری نیز وجود دارد، مانند استفاده از بیت‌کوین به عنوان وثیقه در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند GMX یا ایجاد استخرهایی توسط پروژه‌هایی مانند Curve که بیت‌کوین را با سایر دارایی‌ها ترکیب می‌کنند. در حال حاضر، ZetaChain برنامه‌های خود را برای ادغام با کیف پول OKX اعلام کرده تا امکان استفاده از بیت‌کوین در برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم کند. همچنین با صرافی غیرمتمرکز سوشی همکاری می‌کند تا بیت‌کوین را به پلتفرم خود جذب کند.

در آگوست ۲۰۲۳، ZetaChain 27 میلیون دلار از طریق Blockchain.com، Human Capital، VY Capital، Sky9 Capital، Jane Street Capital و دیگران جمع آوری کرد.


منبع: theblock.co

 

تیم خبری
تیم خبری
من متین هستم، کارشناس ارشد مالی. عاشق تکنولوژی و بازار های مالی هستم. حدود 2 سال است که در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین فعالیت دارم. عاشق ورزش و بازی های کامپیوتری هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده