آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

زیرساخت‌های Zero-Knowledge: تضمین تریلیون‌ها پول سازمانی در سال ۲۰۲۴

زیرساخت‌های Zero-Knowledge: تضمین تریلیون‌ها پول سازمانی در سال ۲۰۲۴

به گزارش زوم ارز، در این مصاحبه، من با کالین باتلر، رئیس جهانی سرمایه‌گذاری در Polygon Labs، در مورد آینده بلاکچین و ارزهای دیجیتال به بحث پرداختم. باتلر دیدگاه خاص و آگاهانه‌ای را درباره جنبه‌های کلیدی که آینده بلاکچین و ارزهای دیجیتال را تحت تأثیر قرار می‌دهند، ارائه می‌دهد. ما در این مصاحبه تأثیر ابزارهای مالی سنتی مانند ETF بر بازار ارزهای دیجیتال، تغییرات مهمی که در سال ۲۰۲۳ در سازمان‌دهی DeFi صورت گرفته است، نقش توکن‌سازی در پذیرش سازمانی، و موقعیت استراتژیک Polygon در این چشم‌انداز به سرعت تغییرکرده را بررسی می‌کنیم. جواب‌های باتلر به ما نگاهی جامع به وضعیت فعلی و چشم‌انداز آینده فناوری بلاکچین در حوزه سازمانی را می‌دهد و چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌رو را مورد توجه قرار می‌دهد.

باتلر سال ۲۰۲۴ را به عنوان سالی بحرانی برای پذیرش سازمانی توکن‌سازی مشخص می‌کند. او تأکید می‌کند که بلوغ زیرساخت‌های زیربنایی، که توانایی حمایت از ارزش‌های مالی بزرگ را دارند، بسیار مهم است. بهبود امنیت، به ویژه با استفاده از فناوری Zero-Knowledge، که برای مؤسسات مالی سنتی بسیار حیاتی است تا با بلاکچین و ارزهای دیجیتال تعامل کنند، یکی از تمرکزهای اصلی است. انتظار می‌رود ادغام ETF و محصولات مشابه به طور قابل توجهی اعتماد و قانونمندی در بازار ارزهای دیجیتال افزایش یابد. باتلر پیش‌بینی می‌کند که با مشارکت عمیق‌تر مؤسسات مالی سنتی، پایگاه سرمایه‌گذاری گسترده‌تر، استحکام بازار و کاهش نوسانات ناشی از آن رشد خواهد کرد.

وی به چالش‌ها و آینده توکن‌سازی می‌پردازد. او به ضرورت بهبود زیرساخت‌ها و تأمین توسط نهادها برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد اشاره می‌کند. اومعتقد است که رشد سریع در حوزه‌هایی مانند دارایی‌های نمادین و محصولات ساختاریافته، که دارایی‌های فیزیکی مانند املاک و مستغلات و هنر را شامل می‌شوند، به دلیل چالش‌های ذاتی کندتر خواهد بود.

همانطور که از مصاحبه مشخص است، باتلر به طور منحصربه‌فردی درک سازمانی از DeFi را بیان می‌کند و نظر خود را در این خصوص ابراز می‌کند.

مصاحبه با کالین باتلر، رئیس جهانی سرمایه نهادی Polygon Labs

شما اشاره کردید که موسسات بزرگ اکنون دارایی های دنیای واقعی را توکن می کنند و پیامدهای دارایی های زنجیره ای در قالب ETF ها نهادینه می شوند. آیا می توانید توضیح دهید که چگونه این روند ممکن است در سال ۲۰۲۴ تکامل یابد؟

کالین باتلر

من باور دارم که سال ۲۰۲۴ نقطه‌ای بسیار مهم در پذیرش واگذاری توکن است. زیرساخت‌های موردنیاز برای این اتفاق در حال حاضر به گونه‌ای قرار دارند که میلیاردها یا حتی تریلیون‌ها دلار ارزشی که موسسات مالی سنتی در اختیار دارند، را به طور امن پشتیبانی کنند.

تا به امروز، مسائل امنیتی مانعی بزرگ بوده‌اند. با نگاهی به اکوسیستم‌های رمزنگاری گسترده‌تر و DeFi، تأثیر نقص‌های امنیتی و خسارات مالی قابل توجهی که نتیجه آن‌ها می‌شود، قابل مشاهده است. با این حال، با اجرای فناوری Zero-Knowledge، سطحی از امنیت برقرار است که حتی طرفداران TradFi هم می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند.

پیش‌بینی می‌کنید ETFها و محصولات مشابه چه تأثیری بر بازار ارزهای دیجیتال و اعتماد سرمایه‌گذاران داشته باشند؟

کالین باتلر

با توسعه‌ی عمیق‌تر مشارکت رمزنگاری در TradFi، انتظار می‌رود شاهد افزایش چشمگیری در اعتماد و مشروعیت ارزهای دیجیتال به عنوان یک کلاس دارایی باشیم. محصولات کریپتو برای گستره‌ی وسیع‌تری از سرمایه‌گذاران، از جمله کسانی که قبلاً مشکوک بودند، جذاب خواهند بود. این افزایش اعتماد و جریان سرمایه‌گذاری پایدارتر، بهبود پایداری بازار و کاهش ویژگی نوسانات در بازارهای ارزهای دیجیتال را به همراه خواهد داشت.

شما پیش‌بینی کردید که سال ۲۰۲۳ یک سال مهم برای امور مالی غیرمتمرکز سازمانی (DeFi) خواهد بود. چه تحولاتی در سال جاری دیده اید که این پیش بینی را تقویت یا به چالش می کشد؟

کالین باتلر

در سال ۲۰۲۳، پیشرفت‌های چشمگیری رخ داد. ما شاهد راه‌اندازی پلتفرم وام‌گیری نهادی Clearpool بودیم که به وام‌دهندگان اجازه می‌دادند شرایط وام استیبل‌کوین خود را تعیین کنند. توکن‌های سپرده JPMorgan نشان از علاقه روزافزون موسسات مالی سنتی به راه‌حل‌های بلاکچین است، با این حال، تحت چارچوب‌های تنظیم شده.

یکپارچگی بین سیستم‌های مالی قدیمی و بلاکچین یک چالش پیچیده است. بدون شک، پیشرفت‌ها و علاقه‌مندی‌های فراوانی وجود دارد، اما موانعی همچنان باقی مانده‌اند، به خصوص در زمینه مقررات که به طور عمده شناخته شده است. استقبال بلک‌راک از بیتکوین و نگرانی‌های محتاطانه در مورد DeFi نشان از تمایل سازمانی برای شفافیت در مواجهه با پیچیدگی‌های نظارتی است.

فکر می‌کنید پیشرفت انجام شده در سال ۲۰۲۳ چگونه چشم‌انداز DeFi سازمانی را در سال ۲۰۲۴ شکل خواهد داد؟

کالین باتلر

با پیشرفت‌های چشمگیر در شبکه‌های لایه دو و فناوری Zero-Knowledge (ZK)، شاهد به‌روزرسانی موفق شبکه اتریوم به یک زیرساخت کارآمدتر و هزینه‌مند کاهش یافته‌ایم. این بهبودها می‌توانند پروتکل‌های DeFi را برای سازمان‌ها قابل دسترس و جذاب‌تر کنند.

در سال ۲۰۲۴، اعتقاد دارم که با گسترش ابزارهای مالی پیچیده‌تر مانند مشتقات، شاهد تغییر در نمایه کاربری DeFi از فردی به نهادی خواهیم بود. علاوه بر این، ورود نهادهای بزرگ مانند بلک‌راک به DeFi، راه را برای تعیین استانداردها و چارچوب‌های جدیدی در این حوزه می‌بینیم که DeFi را به یک پیروزی واضح برای امور مالی سنتی به طور گسترده‌تر تبدیل می‌کند.

با توجه به اعتقاد شما به توکن سازی به عنوان یک پدیده در حال تغییر جهان، به نظر شما محرک های کلیدی برای پذیرش گسترده آن توسط موسسات چیست؟

کالین باتلر

به نظر می‌رسد که موسسات سازنده این محصولات باید به جلو حرکت کرده و آن‌ها را به فروش برسانند. می‌توانید تمام مزایا را در نظر بگیرید: تجارت ۲۴ ساعته، دسترسی به وسایل نقلیه و دارایی‌هایی که پیش از این در دسترس نبودند و غیره. اما باید بگویم که این کار سخت است.

تا به حال، یک زیرساخت برای دسترسی عمومی به این فناوری وجود نداشته است، بنابراین تقاضا کم بوده است. در حالی که مزایای توکن‌سازی بسیار قابل توجهی دارد، اما برای پذیرش گسترده، عرضه و زیرساخت باید مهیا شود. این یک چالش است که به عنوان یک صنعت با آن روبرو هستیم. ما در همه زمینه‌ها کوچک هستیم: زیرساخت، عرضه و تقاضا. برای رشد زیرساخت‌های خود، نیازمندیم تا موسسات به پیشرفت ادامه دهند و با گذر زمان، تقاضا همراه با عرضه رشد خواهد کرد.

به‌خصوص از نظر کلاس‌های دارایی جدید یا موارد استفاده نوآورانه، توکن‌سازی را در سال آینده چگونه می‌بینید؟

کالین باتلر

در سال ۲۰۲۴، من شاهد رشد سریع توکن‌سازی در برخی حوزه‌ها هستم، اما در برخی دیگر این رشد به طور آهسته‌تری رخ می‌دهد. وجوهی که توکن‌سازی شده‌اند، در طی سه تا شش ماه آینده به رشد خود ادامه خواهند داد. در مرحله بعد، توکن‌سازی محصولات ساختاریافته مانند ارزها به صورت منظم‌تری انجام خواهد شد و اعتبار خصوصی هم به زودی در پی آن خواهد آمد. این موارد استفاده از توکن‌سازی به لحاظ منطقی ترین است و به دلیل دیجیتال بودن آنها، انتقال در زنجیره باید نسبتاً سریع و موثر باشد.

احتمالاً در آینده، اوراق قرضه و سهام نیز توکن‌سازی خواهند شد. اما آخرین موردی که به آن توکن داده می‌شود، دارایی‌های فیزیکی مانند طلا، املاک و مستغلات، هنر، شراب و غیره است. این دارایی‌های فیزیکی ارزشمند، به دلیل غیردیجیتال بودنشان، انتقال زمان‌بری خواهند داشت. همچنین، چالش‌های زیادی در نمادسازی دارایی‌های فیزیکی وجود دارد و ممکن است برخی از این چالش‌ها هرگز به کامل حل شدن نرسند.

به‌عنوان رئیس جهانی سرمایه نهادی در Polygon Labs، این پلتفرم را چگونه با پذیرش سازمانی فناوری بلاکچین مطابقت می‌دهد و بر آن تأثیر می‌گذارد؟

کالین باتلر

اگر به عنوان یک سرمایه‌گذار نهادی فعالیت می‌کنید، دو اصلیت برای شما اهمیت دارد: نقدینگی بالا و امنیت. شبکه‌های Polygon این دو را به شما ارائه می‌دهند.

با استفاده از شبکه‌های Polygon، سرمایه‌گذاران می‌توانند به تمام اکوسیستم اتریوم دسترسی پیدا کنند و از نقدینگی بالا بهره‌مند شوند. همچنین، توسعه و پذیرش فناوری Zero-Knowledge (ZK) در شبکه Polygon، امنیت تراکنش‌ها را بهبود می‌بخشد.

با توجه به این دو عامل، باور دارم که سرمایه‌گذاران نهادی در اکثر موارد، هنگام جستجوی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در فناوری بلاکچین، به دنبال پروتکل‌های Polygon خواهند بود.

آیا می‌توانید بینش یا مطالعه موردی را در مورد اینکه Polygon برای مؤسسات در پذیرش بلاک چین مفید بوده است به اشتراک بگذارید؟

کالین باتلر

در سال جاری، یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ جهان، همیلتون لین، به سرمایه‌گذاران فردی اجازه داد تا از طریق توکن‌سازی در شبکه Polygon PoS به صندوق اصلی خود که دارای ۲.۱ میلیارد دلار است، دسترسی پیدا کنند. این اقدام منجر به کاهش سرمایه‌گذاری حداقلی مورد نیاز از ۵ میلیون دلار به تنها ۲۰،۰۰۰ دلار شد. همکاری موفق بین Hamilton Lane و Securitize به حدی بود که در ادامه، آنها یک صندوق جدید با سرمایه‌گذاری حداقل ۱۰،۰۰۰ دلار را راه‌اندازی کردند.

این مورد مطالعاتی تنها یک نمونه نیست؛ یکی از بزرگترین گروه‌های مالی در کره جنوبی، Mirae Asset Securities، نیز به شبکه Polygon برای اعتماد به فناوری‌های Web3 روی آورده است.

علاوه بر این، ABN AMRO به عنوان اولین بانک هلندی، از شبکه Polygon برای ثبت اوراق قرضه سبز در بلاکچین استفاده کرد. همچنین، JPMorgan از شبکه Polygon PoS به عنوان بخشی از پروژه CBDC سنگاپور بهره برد.

توجه به این نکته مهم است که پروتکل‌های Polygon با ارائه زیرساخت‌هایی که قادر به مدیریت جریان میلیاردها دلار هستند، نقش بسزایی در تسریع پذیرش فناوری بلاکچین در سازمان‌ها ایفا می‌کنند.

با توجه به نقش شما در آموزش جامعه سرمایه گذاری نهادی در مورد بلاک چین، حوزه های کلیدی تمرکز یا تصورات غلط رایجی که به آن می پردازید چیست؟

کالین باتلر

کالین باتلر، رئیس جهانی سرمایه‌گذاری در Polygon Labs، متقابلاً با تصور رایج اشتباه می‌گوید که بلاک چین و ارزهای دیجیتال، به ویژه بیت کوین، با یکدیگر هم‌ارزی می‌شوند. او تأکید می‌کند که بلاک چین یک فناوری بسیار بیشتر از ارزهای دیجیتال است و قابلیت‌هایی مانند توکن‌سازی، قراردادهای هوشمند و برنامه‌های گسترده‌تر را فراهم می‌کند.

باتلر بیان می‌کند که شفافیتی که بلاک چین‌های عمومی ارائه می‌دهند، یک ویژگی قابل توجه است و اغلب از توانایی آنها در ارائه دید دقیقتری از تراکنش‌ها و تجزیه و تحلیل ریسک در هر پلتفرم استفاده می‌شود. علاوه بر این، عقیده رایج درباره وقوع فعالیت‌های غیرقانونی در این حوزه، با تحلیل جریان تراکنش‌ها به صرافی‌های اصلی، تکذیب شده است.

باتلر این تصور رایج دیگر را که بلاک چین‌ها به دلیل سرعت کمتر تراکنش و مشکلات مقیاس‌پذیری محدود می‌شوند، رد می‌کند. او به راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری مانند شبکه‌های Polygon برای اتریوم اشاره می‌کند که پیشرفت‌های مهمی در ایجاد فناوری بلاک چین برای استفاده گسترده‌تر در سازمان‌ها به ارمغان آورده‌اند.

چگونه به چالش ایجاد تعادل بین عمق فنی و قابلیت دسترسی در این تلاش‌های آموزشی برخورد می‌کنید؟

به نظر من، مهم است که تمام مطالب را به روشی ساده و قابل درک توضیح دهیم. اگرچه بلاکچین به دلیل وجود چندین نوآوری فناوری برجسته، به خصوص رمزنگاری پیشرفته، پدیدار شده است، اما بهتر است آن را با مثال‌های متداول مقایسه کنیم و به عنوان یک تکامل در سیستم‌های مالی معمولی به جای یک تغییر جذری معرفی کنیم.

به عنوان مثال، قراردادهای هوشمند را می‌توان شبیه به بندهای قراردادی خودکار در امور مالی سنتی تصور کرد. این قراردادها همانند یک سرویس امانت در بانکداری سنتی عمل می‌کنند، اما با اتوماسیون و قوانین قبلی تعریف شده. در واقع، بلاکچین یک دفتر کل دیجیتال است که می‌توان آن را با دفاتر حسابداری در بانکداری سنتی مقایسه کرد، اما پیشرفته‌تر و شفاف‌تر است. این دفتر کل تمام تراکنش‌ها را به صورت امن ثبت می‌کند، مشابه روش ثبت تراکنش‌های مالی در بانک‌ها، اما با سرعت بیشتر و شفافیت بیشتر. جنبه مهم آموزش درباره بلاکچین نشان دادن چگونگی افزایش و بهبود فرآیندهای کنونی است. بلاکچین نمی‌خواهد که مفهوم عجیب و غریبی باشد، بلکه تلاش می‌کند برخی از محدودیت‌های موجود در سیستم مالی سنتی را حل کند.


منبع: cryptoslate.com

تیم خبری
تیم خبری
من محمد هستم. و حدود 3 سال است که در حوزه اخبار ارز های دیجیتال فعالیت دارم، بنده مترجمی خوندم. و ترجیح میدم تایم زیادی از روز را به مطالعه مقالات و اخبار ارز های دیجیتال بپردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده