آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

چرا نبرد ENS بر سر Eth.Link مهم است؟

چرا نبرد ENS بر سر Eth.Link مهم است؟

به گزارش زوم ارز، ENS Labs، که در پشت بخش حیاتی زیرساخت پیوند کیف پول سرویس نام اتریوم قرار دارد، سرانجام با رقیب احتمالی خود Manifold Finance بر سر دسترسی به نام دامنه مهم eth.link توافق کرد.

به‌عنوان بخشی از توافق، ENS ظاهراً با یک بند عدم تحقیر با منیفولد موافقت کرده است، و آنچه را که می‌تواند علناً در مورد نبرد حقوقی ۱۸ ماهه بر سر محدود کند، محدود می‌کند. نام دامنه، که به عنوان یک دروازه مهم بین Web3 و Web2 عمل می کرد. اما فقط به این دلیل که ENS نمی تواند نظر بدهد، به این معنی نیست که من نمی توانم.

منیفولد یک شرکت بلاک چین میان‌افزار است که اکثر مردم فقط به دلیل دعوی حقوقی که اکنون تقریباً حل شده است در مورد ENS شنیده‌اند. در حالی که این پروژه مطمئناً پس از پرداخت ۸۵۲۰۰۰ دلار در حراجی Dynadot در سال ۲۰۲۲، ادعای قانونی برای eth.link داشت، اقدام بهتر این بود که پس از کشف شرایطی که تحت آن برای فروش گذاشته شده بود، به سادگی از کنترل دامنه صرف نظر کنید.

منیفولد در سال ۲۰۲۲ در توییتر/X نوشت: «http://eth.link به تازگی توسط ما اسنایپ شد.» مشخص نیست که آیا این شرکت واقعاً سرویس eth.link را در اختیار گرفته است یا قصد انجام چه کاری را داشته است. با آن، زیرا ENS، پس از اینکه متوجه شد دسترسی به این دروازه حیاتی را از دست داده است، با موفقیت دستور مقدماتی را از یک قاضی دادگاه منطقه فدرال در فینیکس، آریزونا برای توقف انتقال و بازگرداندن دامنه دریافت کرد.

نیک جانسون، مدیر عامل ENS Labs در پیشنهاد اخیر DAO در رابطه با حل و فصل، نوشت:

این خود یک دوره دعوی قضایی را باز کرد که “به آرامی در دادگاه ها پیش می رفت.” دادخواهی آهسته و تقریباً غیرضروری – با توجه به اینکه منیفولد هرگز واقعاً ادعای اخلاقی برای این خدمات نداشت.

ENS Labs از سال ۲۰۱۷ eth.link را به عنوان یک دربه تازگی، ENS Labs و Manifold Finance توافق کرده‌اند که در مورد دسترسی به نام دامنه مهم eth.link همکاری کنند. این توافق شامل بند عدم تحقیری است که ENS را مجاب می‌کند در مورد دعوای حقوقی بین دو شرکت سکوت کند. نام دامنه eth.link برای ENS بسیار مهم بوده و به عنوان دروازه‌ای بین Web3 و Web2 عمل می‌کرده است.

Manifold Finance یک شرکت بلاکچین است که قبلاً به دلیل دعوی حقوقی با ENS شناخته شده است، اما این توافق نشان می‌دهد که آنها تصمیم گرفته‌اند از ادامه دعوا منصرف شوند و به جای آن روی همکاری تمرکز کنند. این توافق به این معنی است که Manifold Finance دسترسی به نام دامنه eth.link را به دست خواهد آورد.

شرکت ENS در شکایت خود در برابر GoDaddy ادعا می‌کند که با اقدامات خود، GoDaddy آن‌ها را از امرار معاش محروم کرده است. این اقدام برای فروش یک دامنه ارزشمند در شبکه ارز دیجیتال، به طور ناخواسته آن را در معرض خطر قرار می‌دهد و به تعدادی از افراد مخرب دسترسی می‌دهد. همچنین، ENS مدعی است که بر اساس شرایط سرویس GoDaddy، آن‌ها باید به آن اجازه دهد تا دامنه را مجدداً ثبت کند ولی GoDaddy نتوانست به درخواست‌های متعدد آن‌ها پاسخ دهد.

شرکت ENS اظهار می‌کند که مسئولیت کامل بر عهده GoDaddy نیست که دامنه را در حراج قرار داده است و به اعتبار آن، ENS پیشنهاد داد دامنه را بازگرداند. این حرکت در میانهٔ راه میان اسکوات کردن یک دامنه و استخراج اجاره قرار می‌گیرد. همچنین، این واضح نیست که ENS مجبور شد شکایت خود را به دادگاه ببرد واقعیتاً تمرکز شکایت بر روی اقدامات GoDaddy بود. هیچ منیفولد و هیچ ENS به درخواست نظر پاسخ ندادند.

این وضعیت به طور کلی غیرورزشی به نظر می‌رسد. به نظر می‌رسد GoDaddy در چندین نقطه ENS را مورد تمسخر قرار داده است و یک بار در توییتر اظهار کرد که ENS به معنای واقعی کلمه از او در قضیه رقابت ناعادلانه شکایت کرده است و او آن‌قدر در آن خوب است که ناعادلانه به نظر می‌رسد. منیفولد همچنین درخواستی برای رد شکایت و لغو دستور اولیه برای بازگرداندن eth.link به ENS ارائه کرد، که اقدامی جسورانه برای حفظ مالکیت دامنه است.

در مصاحبه اخیر خود با CoinDesk، جانسون خاطرنشان کرد که Web3 نمی‌تواند به تنهایی از وب گسترده‌تر پشتیبانی کند. به همین دلیل است که ENS با GoDaddy همکاری می‌کند، در حالی که هنوز از نظر فنی در دادگاه با این شرکت درگیر است. این ادعا به حد کافی درست است و به همین دلیل نام eth.link اهمیت دارد، چرا که داشتن پلی بین بلاکچین و وب سنتی بسیار ارزشمند است.

با این حال، این موضوع مربوط به مالکیت دارایی‌های نامشهود تنها باری نیست که ENS اقدامات قانونی را در جهت حفاظت از خود انجام می‌دهد. اگر منصف باشیم، هر پروژه‌ای که به مانند ENS بخواهد نام‌های قابل خواندن برای انسان‌ها از آدرس‌های الفبایی زنجیره بلوکی ایجاد کند، باید خود را محافظت کند. اما به عنوان یک اصل، دو شرکت ثبت شده که در دادگاه‌ها مشکلات خود را حل می‌کنند، به هیچ وجه به تمرکز توجه نمی‌کنند.

با وجود این، یک نکته نقره‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد DAO در حالت کار قرار دارد. این تسویه حساب توسط جامعه ENS با رأی‌گیری صورت گرفت، با ۸۸٪ قدرت رأی در مورد تسویه حساب و ۸۴٪ تایید بازپرداخت هزینه‌های قانونی ENS Labs. با این حال، به طرز عجیبی، این رأی عمومی نیز به استراتژی دادخواهی ENS آسیب می‌زند.

تنها ۱۱٪ از قدرت رأی DAO خواستار ادامه دادخواهی بودند. همانطور که اندرو آلمان، کارشناس DNS در Domain Name Wire نوشت، منیفولد در موقعیتی قوی برای دستیابی به شرایط مطلوب خود خواهد بود، زیرا هنوز توافق نهایی با DAO صورت نگرفته است و DAO علناً در برابر ادامه دادخواهی مخالفت کرده است.

در دنیای بهتر، این دادخواست به ثابت کردن ارزش و نیاز به غیرمتمرکز کردن هویت‌های دیجیتال کمک می‌کند. با این حال، به نظر می‌رسد در نهایت نهادهای متمرکز به کلی از بین خواهند رفت.


منبع: coindesk.com

 

تیم خبری
تیم خبری
من متین هستم، کارشناس ارشد مالی. عاشق تکنولوژی و بازار های مالی هستم. حدود 2 سال است که در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین فعالیت دارم. عاشق ورزش و بازی های کامپیوتری هستم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده