آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

دست برتر بیت کوین در برابر CBDC ها،چرا؟!⚡

دست برتر بیت کوین در برابر CBDC ها،چرا؟!⚡

دست برتر بیت کوین در برابر CBDC ها،چرا؟!⚡

به گزارش زوم ارز، زمانی که FTX در نوامبر ۲۰۲۲ وارد مشکلات شد و باعث ولگردی چند میلیارد دلاری شد، باعث کاهش ۲۲ درصدی در قیمت بیت کوین در یک روز شد. به پایان ماه، بانک مرکزی اروپا (ECB) با یک حرکت غیرمعمول، به عنوان یک گام احتیاطی در جهت تثبیت قیمت بیت کوین، اظهار داشت که این ممکن است «آخرین نفس بیت کوین باشد، پیش از اینکه این دارایی رمزنگاری شده در یک مسیر بی‌ارتباط حرکت کند».

لازم به ذکر است که این نظر بانک مرکزی اروپا از منظر رقابتی ارائه شده است. نویسنده مشترک مقاله، اولریش بیندسیل بوده و به عنوان یک اقتصاددان در بانک مرکزی اروپا فعالیت دارد. مقاله او با عنوان «ارز دیجیتال بانک مرکزی – پیامدها و کنترل سیستم مالی» در ماه مه ۲۰۱۹ نوشته شده و به وضوح به سمت آینده‌ای که سیستم پولی در حال حرکت به سوی آن است، اشاره دارد.

به عبارت دیگر، مسیر بیت کوین و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) به سوی درگیری و رقابت پیش می‌روند – یک توکن نظارتی در مقابل پول مستقل. نهادهای مالی جهانی از جمله صندوق بین‌المللی پول و بانک بین‌المللی پرداخت‌ها، همچنین بانک مرکزی اروپا، قبلاً بیان کرده‌اند که ناشناس بودن یک چالش است که باید حل شود، بنابراین یک توکن CBDC نمی‌تواند ویژگی‌های پول نقد را در شکل دیجیتال حفظ کند.

با توجه به خصوصیات قابل برنامه‌ریزی توکن‌های CBDC، این “استفاده غیرقانونی” را می‌توان به گسترش بی‌پایان رساند. به عنوان مثال، بانک NatWest با برنامه‌ریزی کربن و ردیاب ردپای کربن، تغییرات آب و هوا را با یکدیگر یکپارچه کرده است.

با ادغام بیشتر CBDCها، این ویژگی‌ها ممکن است از یک انتخاب مستقل به یک سیستم اعتبار اجتماعی به سبک چینی تبدیل شوند. ادغام شناسه شهروند در یک حساب CBDC، مراحلی را برای ایجاد یک چشم‌انداز اجتماعی جدید باقی می‌گذارد.

به عنوان مثال، چین می‌تواند با استفاده از زیرساخت‌های نظارتی بر کووید-۱۹ خود، دسترسی شهروندان به سفرهای عمومی را محدود کند، در حالی که آنها تلاش می‌کنند پول نقد خود را از بانک‌های تجاری خارج کنند.

حتی بدون CBDCها، چنین سناریویی در کانادا در جریان اعتراضات کامیون‌داران به قفل‌ها و دستورات واکسن اجرا شد. نمی‌توان پیش‌بینی کرد که آیا این دهه یک نقطه عطف خواهد بود، یک دهه که در آن ماهیت پول به کلی بررسی خواهد شد.

در این چشم‌انداز پولی که به سرعت در حال تحول است، نقش بیت کوین چه خواهد بود؟

چارچوب غیرمتمرکز و باز بیت کوین

بیت کوین به عنوان یک ابتکار زیبا در حوزه مهندسی نرم‌افزار ظاهر شد. کار قبل از آن موجب نگرانی بود: چگونه می‌توان به صورت قابل اطمینان، حسابداری عمومی برای ثروت ایجاد کرد بدون هیچ گونه حکومت یا نهاد مرکزی؟

ساختار شبکه بیت کوین این امکان را از طریق دی‌مترالیزه‌سازی بدون مجوز به اجرا می‌گذارد. هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد، می‌تواند به عنوان یک حسابرس عمل کند؛ یک گره شبکه که بلوک‌های داده حاوی همه تراکنش‌ها را تأیید می‌کند. این گره‌های کامل تمام تاریخچه دفتر کل را دارند و یک بلوک را با دیگری مقایسه می‌کنند.

همزمان با این امکان، حسابرسان (ماینرهای بیت کوین) برای اثبات کار خود تشویق به دریافت پاداش‌های بیت کوین می‌شوند. ویژگی مهم‌تر از همه این است که بیت کوین بر پایه‌های فیزیکی است. رایانه‌های ماینرها برای افزودن بلوک‌های تراکنش جدید، باید از توان محاسباتی خود برای حل پازل‌های رمزنگاری پیچیده استفاده کنند.

و این توان محاسباتی به انرژی نیاز دارد. بیت کوین با ۴۶۲ میلیون تراهش در ثانیه (TH/s)، بزرگترین شبکه محاسباتی جهان است.

چرا بیت کوین در برابر CBDC ها دست برتر را دارد؟

برای قرار گرفتن چنین شبکه‌ای در معرض خطراتی مانند جعل تراکنش‌های بلوکی یا هزینه‌های مضاعف، مهاجمان باید هش‌های منحصر به فرد مربوط به تراکنش‌های بیت کوین در تمام بلوک‌های قبلی را دوباره محاسبه کنند.

با هر گونه تعبیری، حمله به بلاکچین بیت کوین به دلیل پایه‌گذاری آن بر اساس اثبات کار فیزیکی عملیاتی تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد، حتی برای نهادهای دولتی بزرگ.

با این حال، مصرف انرژی بالای بیت کوین آن را به یک هدف تکراری تبدیل کرده است. در صورتی که بیت کوین یک کشور بود، در رده ۳۴ از نظر مصرف انرژی قرار می‌گرفت. این ایا اسراف است؟ اینکه بیت کوین از منابع تجدیدپذیر استفاده می‌کند یا از شبکه‌های برق موجود بهره می‌برد، آیا این هزینه برای ایمن‌سازی دفتر کل عمومی قابل قبول است؟

به نظر می‌آید که بازار این وضعیت را به خوبی درک می‌کند.

اگر چنین نبود، زمانی که حمله سبز به بیت کوین راه انداخت و کمپین “پاکسازی بیت کوین” را آغاز کردیم، ممکن بود نوعی از بیت کوین باشد که دارای یک کد منبع باز باشد. این یک رویکرد عجیب بود.

با هزینه کمپین‌های رسانه‌ای، حمله سبز می‌توانست هزینه هارد فورک بیت کوین را به عنوان یک بیت کوین اثبات اشتراک تأمین کند و آن را به عنوان یک شبکه با مصرف انرژی پایین و پاک تجسس کند. حقیقت این است که این اتفاق نیفتاده و این نشان‌دهنده‌ی یک مزیت غیرقابل حل برای اولین حرکت بیت کوین است.

مزیت و گسترش بازار بیت کوین برای اولین بار

ویژگی فیزیکی بحث‌برانگیز بیت کوین به عنوان یک شبکه پرانرژی، اساسی برای گسترش بازار آن محسوب می‌شود. این واقعیت که بیت کوین از انرژی به عنوان یک منبع کمیاب بهره‌مند است، به ارزش آن اشاره می‌کند. هر چه این شبکه برای محاسبه هش‌ها انرژی بیشتری صرف کند، حمله به آن دشوارتر می‌شود، که این به خوبی با مزیت حرکت اول توافق می‌کند.

بیت کوین، به عنوان اولین ارز دیجیتال، مترادف با پول دیجیتال شده است و از مزایای اثر شبکه بهره می‌برد. این نام تجاری ارگانیک، استخر نقدینگی بیت کوین را در نوامبر ۲۰۲۱ به ۱.۲ تریلیون دلار افزایش داد.

افزایش بی‌سابقه عرضه پول توسط رزرو فدرال، تا حد زیادی عامل افزایش نقدینگی بیت کوین است، اما نشان می‌دهد که تقاضا برای سیاست‌های پولی قابل پیش‌بینی وجود دارد. السالوادور به عنوان اولین کشوری که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفت، گامی در جلوگیری از محدودیت‌های بانکی و بازگشت پول به بخش خصوصی برداشت.

به عنوان مثال، خاویر مایلی، نامزد ریاست‌جمهوری آرژانتین، با کسب ۳۰ درصد آراء، به وزیر اقتصاد فعلی سرجیو ماسا که سیاست‌های پولی موجب افزایش ۱۳۸.۳۰ درصد نرخ تورم در سپتامبر شده بود، اولویت داد.

مایلی ادعا کرد: “بیت کوین نماد بازگشت پول به خصوصی است، چرا که پول یک اختراع خصوصی است و بیت کوین دارای یک الگوریتم است که یکبار مصرف می‌شود.”

همچنین، نصب CBDC (ارز دیجیتال بانک مرکزی) در نیجریه، دومین کشور بزرگ پس از چین، با مشکلات و ناهنجارهای اجتماعی مواجه شده است. همچنین، گزارش ۳۰۰ صفحه‌ای CBDC بانک مرکزی نیجریه اشاره دارد که ارز دیجیتال ملی “eNaira” ممکن است ثبات مالی را تضعیف کرده و بانک‌های تجاری را از دس‌رس خارج کرده و محدودیت‌هایی را برای جلوگیری از فرار سرمایه اعمال کند. این اقدام باعث از بین رفتن واسطه‌گری بانکی و ایجاد نگرانی‌ها در مجلس اعیان بریتانیا شده است.

همچنین، در این شرایط، تقاضای بیت کوین می‌تواند گسترش یابد. با این حال، محرک اصلی بیت کوین، قابلیت پیش‌بینی پولی بدون وابستگی به سیستم بانک مرکزی است.

سیاست پولی بیت کوین کاربران را در اولویت قرار می دهد

اگرچه بیت کوین به عنوان پول نقد الکترونیک همتا به همتا پس از بحران مالی بانکی سال ۲۰۰۸ ظاهر شد، اما پیشینه آن در مبارزه با بانکداری مرکزی و سیاست‌های ذخیره کم تر در بلوک پیدایش بیت کوین ریشه‌دوانده است.

بانک‌های مرکزی به طول تاریخ تجربه کاهش شدید ارزش پول را داشته‌اند، زیرا آنها به طور خودجوش منابع پول را بر اساس نیازهای دولت تغییر می‌دهند. بر اساس گزارش اداره آمار کار، قدرت خرید دلار تا ۹۳.۷ درصد کاهش یافته است. این به این معناست که ۱۰۰ دلار در سال ۱۹۲۰، شش سال پس از ایجاد فدرال رزرو، امروز حدود ۱۵۹۴.۷۶ دلار ارزش دارد.

این افت پیوسته ارزش پول فشار زیادی بر ثروت شخصی افراد وارد می‌کند و آنها را به دنبال استراتژی‌های سرمایه‌گذاری تهاجمی مانند فروش کوتاه‌مدت می‌کشاند تا در برابر این فرسایش موذیانه ثروت مقاومت کنند.

بدون یک وضعیت ارز ذخیره جهانی شوک‌گیر برای دلار، تعجب برانگیز است که این تحقیر چگونه خواهد بود.

با توجه به ارزش محدود بودن به ۲۱ میلیون بیت کوین و اعمال این قطعیت توسط شبکه محاسباتی گسترده‌ای که آن را پشتیبانی می‌کند، بیت کوین به عنوان یک پوشش برای کاهش ارزش ارز ظاهر شده است. برعکس، ترازنامه فدرال رزرو از زمان شروع بیت کوین در ژانویه ۲۰۰۹ تاکنون، با افزایش ۲۹۰ درصدی، از ۲ تریلیون دلار به نزدیک به ۸ تریلیون دلار رسیده است.

چرا بیت کوین در برابر CBDC ها دست برتر را دارد؟

همزمان با این مسائل، ایالات متحده آمریکا با توجه به اقدام فدرال رزرو، بدهی ملی را به نسبت به تولید ناخالص داخلی دوبرابر کرد و به نزدیک به ۱۲۰٪ ارتقا داد. در ۱۹ اکتبر، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در باشگاه اقتصادی نیویورک، اعتراف کرد که خطرات اخلاقی در سیستم بانک مرکزی مسیر خطرناکی را پدید آورده‌اند.

“ما در یک مسیر ناپایدار هستیم و باید زودتر از این مسیر خارج شویم.”

با این حال، تصویر کشف مسیر بدون بهره‌های منحرف در چارچوب فعلی بسیار دشوار است. چگونه هر سیاست‌مداری می‌تواند عهد “رفع مشکلات” را بدون افزایش چاپ پول و بدهی اضافی به عهده بگیرد؟ این بدهی در نهایت ممکن است به بحران بدهی دولتی منجر شود.

با وجود همه اینها، اجرای ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) منجر به همان سیاست‌های پولی می‌شود، اما با کنترل دقیق‌تر وجوه و عادات مصرفی مردم. برخلاف دارایی‌های دیگر، بیت کوین بدون ساختار حاکمیتی آن را داراست که ممکن است خطرات اخلاقی را کاهش دهد. برای اولین بار در تاریخ پول، بیت کوین حسابداری ثروت قابل تأیید عمومی را به ارمغان می‌آورد.

نتیجه گیری

در سه سال گذشته، جهان شاهد فرسایش سریع قدرت خرید بوده است. با دولت‌ها که پول را ex nihilo از بانک‌های مرکزی ایجاد می‌کنند، هزینه آن باید به یک شکل یا دیگر پرداخت شود. تورم تنها هزینه موقت در مسیر بحران بدهی دولتی است.

با افزایش ناپایداری خدمات بدهی، احتمالاً بانک‌های مرکزی به افزایش بدهی روی می‌آورند. آنها می‌توانند با افزایش سریع عرضه پول و پیش‌روی در مسیر رشد بدهی، ارزش بدهی را به طور واقعی کاهش دهند.

در این پنجره تاریخی، بیت کوین به عنوان یک جایگزین واسطه‌ای، خارج از خطرات اخلاقی و محدود به رمزنگاری، انرژی و ریاضیات، وارد بازی می‌شود.


منبع: cryptoslate.com

تیم خبری
تیم خبری
من زهرا هستم. کارشناسی کامپیوتر خوندم. من حدود 4 سال است که با مارکت ارز های دیجیتال آشنا شدم. و ترجیح دادم به دنبال کردن اخبار کریپتو. همچنین عاشق نقاشی و هنر هستم

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده