آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

اوردینالز Ordinals چیست؟ | آیا اوردینال ها نابود می شوند؟!

ordi

اوردینالز Ordinals چیست؟ هرزگاهی رشد چند صد درصدی یک ارز باعث می شود نگاه ها به موج جدیدی از سرمایه گذاری ها جلب شود. این بار ارز ordi با ۹۰۰% رشد توانست سرمایه گذاران خود را شگفت زده کند، اما ارز ordi می تواند به این روند رو به رشد خود ادامه دهد و آیا ساختار این ارز و شبکه بیت کوین توانایی حجم سنگین تراکنش ها را دارد؟

در این مقاله باهم ساختار ارز ordi را جست و جو می کنیم و از آینده پیش روی این ارز و همچنین دلایل استقبال زیاد کاربران از این ارز را بررسی می کنیم.

“همچنین شما می توانید مقاله مربوط به استاندارد brc20 را مطالعه کنید تا با یک دیدگاه بهتر این مقاله را شروع کنیم.”

بررسی ویدیویی ارز ordi

ارز ordi چیست؟

ارز ordi چیست؟
ارز ordi چیست؟

در این بخش قصد داریم ارز ordi را به طور کامل معرفی کنیم. قبل از معرفی این ارز باید بدانید که تمامی ارزهای دیجیتال چه آن هایی که ایده ای جذاب دارند و چه آن هایی که اسکم هستند، بنابر استقبال کاربران رشد خواهند کرد. برای مثال استقبال کاربران از شیبا که یک میم کوین بدون هدف است بیشتر از صرافی یونی سواپ که اولین صرافی غیرمتمرکز است، می باشد و همین موضوع باعث شده شیبا توی رتبه بندی ارزهای دیجیتال جایگاه بهتری داشته باشد. اما آیا رشد شیبا نشان دهنده کیفیت و هدفمند بودن این ارز است؟ و یا آیا شیبا در یک بازه زمانی چندساله می تواند جایگاه خود را حفظ کند؟ جواب قطعا خیر است، ارزهایی که اصالت نداشته باشند شاید برای مدت کوتاهی با پشتیبانی افراد معروفی و به موازی با آن استقبال کاربران رشد کنند اما به دلیل ماهیت آن ها نمی توانند به رشد ادامه دهند.

این موضوع از این جهت بیان شد که بدانید کاربرد و ارزش ذاتی یک پروژه و یا یک ارز بسیار اهمیت دارد، از همین رو در ادامه ما نیز به کاربرد ارز ordi می پردازیم:

این ارز با استاندارد brc20 ایجاد شده که مانند بیت کوین ۲۱ میلیون از این ارز وجود دارد. همچنین کاربرانی که علاقه مند به توکن های شبکه بیت کوین هستند می توانند از این ارز خریداری و روی آن سرمایه گذاری کنند. جز این مورد هیچ کاربرد دیگری نمی توان برای این ارز متصور شد. پس اگر قصد سرمایه گذاری روی این ارز را دارید باید بدانید که ممکن است چرخه عرضه و تقاضای این ارز در بلند مدت دچار نوسان شدیدی شود و همین موضوع مستقیما روی قیمت ارز ordi تاثیر گذار خواهد بود.

تاریخچه و بنیان گذاران Ordinals

تاریخچه و بنیان گذاران Ordinals
تاریخچه و بنیان گذاران Ordinals

همان طور که گفته شد ارز ordi با استاندارد brc20 ایجاد شده است. پس ابتدا باید بدانیم استاندارد brc20 چگونه ایجاد شده است؟

در ماه مارچ ۲۰۲۳ یک حساب توییتری وایت پیپری در مورد استاندارد brc20 منتشر کرد که در آن توضیح داده که می توان روی شبکه بیت کوین توکن و یا nft خلق کرد.

در همین ماه آقای Casey Rodarmor که کارمند سابق گوگل و همچنین یکی از قدیمی ترین توسعه دهندگان شبکه بیت کوین بود، ایده اوردینال ها را اجرایی کرد و رسما اولین توکن روی شبکه بیت کوین به وجود آمد.

البته باید بدانیم که خالق ارز ordi را در شبکه با نام و هویت واقعی نمی توان تشخیص داد و تنها نام کیف پول خالق ارز ordi مشخص است که به نظر می رسد برای آقای Casey باشد.

آدرس کیف پول خالق ارز ordi را می توانید ببینید.

خوب است بدانید در حال حاظر ۳۰ هزار توکن روی شبکه بیت کوین با استفاده از استاندارد brc20 نوشته شده است!!

در نتیجه ارز ordi یک شرکت با دفتر فیزیکی و یا یک تیم متمرکز و یا غیرمتمرکز نیست که بتواند با سایر پرژه ها قرارداد همکاری خاصی امضاء کند و یا جذب سرمایه کند.

بررسی ساختار Ordinals

بررسی ساختار Ordinals
بررسی ساختار Ordinals

بعد از اجرایی شدن آپدیت های سگویت و تپروت یک قابلیتی برای نوشتن توضیحاتی روی شبکه بیت کوین ایجاد شد. فرض کنید یک جعبه ای دارید که روی آن یک توضیحاتی در مورد محتوای درون آن جعبه نوشته شده است. شما برای ایجاد یک ارز با استاندارد brc20 می بایست روی چند ساتوشی با استفاده از کد دستوری json یک توضیح از توکن و یا nft خودتان حک کنید. به بیان ساده هر توکن با چند ساتوشی گره میخورد و با انتقال آن ساتوشی ها توکن ها نیز جا به جا می شوند و این گونه ارزش اضافی روی هر ساتوشی خلق می شود.

اما اصطلاح Ordinals ها از چه زمانی به وجود آمد؟

اصطلاح اوردینال ها از همان ابتدای شروع تشکیل بلاک ها توسط ساتوشی ایجاد شد و اوردینال یک طرح شماره گذاری سیستماتیک برای ساتوشی ها می باشد ، که امکان ردیابی و انتقال واحدهای فردی را فراهم می کند. به بیان ساده اوردینال ها یک شماره گذاری به ترتیب استخراج بلاک ها و ایجاد ساتوشی ها می باشد که با استفاده از این شماره سریال ها شما می توانید دریابید که هر ساتوشی در چه زمانی استخراج شده و چه سابقه ای دارد.

خوب است بدانید توکن ordi و سایر توکن های شبکه بیت کوین تنها در شبکه بیت کوین قابل انتقال است و در بلاکچین های دیگر قابل استفاده نیستند و از طرفی این توکن ها در شبکه بیت کوین نیز هیچ کاربردی ندارند و تنها برای انتقال دارایی استفاده می شود اما یک پرسش مهم، چرا برای انتقال دارایی از خود بیت کوین استفاده نکنیم؟ دوستان شما برای انتقال دارایی چه از بیت کوین چه از توکن های روی شبکه بیت کوین استفاده کنید بازهم پردازش تراکنش هایتان با توجه به ترافیک شبکه بیت کوین انجام خواهد شد و اگر شبکه در حالت معمولی باشد یک ساعت طول می کشد که یک تراکنش ثبت نهایی شود. البته باید بدانید که کارمزد تراکنش در شبکه بیت کوین نیز از ارز BTC پرداخت خواهد شد. پس ما برای انتقال دارایی ها، به توکن های شبکه بیت کوین وابسته نیستیم.

اما جمع بندی این بخش و ارائه سایر مستندات را در بخش ” آینده پیش روی Ordinals” ها ارائه می دهیم.

ویژگی های Ordinals

ویژگی های Ordinals
ویژگی های Ordinals

در این بخش برخی ویژگی های مثبت و منفی ارز ORDI را باهم بررسی می کنیم:

مزایا

  • ورود نقدینگی: با ایجاد موج جدیدی از توکن های brc20 به خصوص ordi و همچنین حمایت بایننس و سایر صرافی ها برای لیست کردن این ارزها باعث شد سرمایه گذاران زیادی روی این توکن ها سرمایه گذاری کنند.
  • کسب سود: به لطف توکن های brc20 و ordi درخواست های تراکنش افزایش پیدا کرده و ماینرها سود بیشتری می کنند و از طرفی کاربرانی که زودتر از همه روی این ارز سرمایه گذاری کردند سودهای نجومی شامل حالشان شد.
  • امنیت بالا: تمامی توکن ها و nft هایی که روی شبکه بیت کوین فعالیت می کنند که یکی از آن ها ordi می باشد، از امنیت شبکه بیت کوین که یکی از ایمن ترین بلاکچین ها می باشد، استفاده می کنند.
  • عدم تمرکز: از آن جایی که توکن های شبکه بیت کوین مستقیما به این شبکه وابسته هستند در نتیجه از عدم تمرکز این شبکه نیز استفاده می کنند و این یکی از مهم ترین فاکتورها در دنیای بلاکچین ها می باشد.

معایب

  • افزایش کارمزد تراکنش ها: با استقبال بی نظیر کاربران برای ایجاد و یا انتقال توکن ها روی شبکه بیت کوین، کارمزد تراکنش ها به شدت افزایش داشته که این موضوع گرچه به نفع ماینرها بوده اما باعث نارضایتی کاربران می شود.
  • کاهش سرعت پردازش تراکنش ها: بلاکچین بیت کوین تنها توانایی پردازش ۷ تراکنش در ثانیه را دارد و هجوم کاربران برای ثبت تراکنش باعث ایجاد ترافیک سنگینی در شبکه می شود که خروجی آن کاهش شدید سرعت تراکنش ها است که بازهم باعث نارضایتی کاربران می شود.
  • افزایش سایز بلاک ها: افزایش اندازه بلاک ها به دلیل اتصال داده ها تأثیر منفی بر توانایی پردازش سیستم، کاهش سرعت انتقال داده ها دارد.

آینده پیش روی Ordinals

آینده پیش روی Ordinals
آینده پیش روی Ordinals

دوستان تا پیش از این به طور کامل با ارز ordi و سایر توکن های که با استاندارد brc20 ایجاد شده اند آشنا شدیم اما در این بخش در مورد آینده این مدل توکن ها و انتقاداتی که از این توکن ها می شود بحث می کنیم.

مهم ترین پرسشی که ایجاد می شود این است که این توکن ها چه ارزش و یا چه هدفی را دنبال می کنند؟ برای مثال صرافی یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز با هدف ارائه سرویس های مالی مختلف به صورت غیرمتمرکز به کاربران است ولی ارز ordi چه هدفی دارد؟ چه مشکلی را قرار است حل کند؟ چه ویژگی جذابی را قرار است به شبکه بیت کوین اضافه کند؟

جدا از این پرسش های مطرح شده، باید بدانید که بلاکچین ها با زیرساخت های متفاوتی به یکدیگر در حال اتصال هستند و از آن جایی که استاندارد brc20 و ارزهایی که با این استاندارد ایجاد می شوند در بلاکچین های دیگر قابل استفاده نیستند عملا با کاهش تقاضا و به مرور با خطر نابودی همراه هستند.

همچنین باید بدانید که ارز ordi و سایر توکن های شبکه بیت کوین به طور مستقیم بر عملکرد شبکه بیت کوین تاثیر گذارند و باعث تضعیف این شبکه می شوند. کارمزد بالا و کاهش سرعت تراکنش ها تقریبا شبکه بیت کوین را بی استفاده کرده و این موضوع باعث نارضایتی کاربران و همچنین نگرانی هایی بین جامعه توسعه دهندگان بیت کوین شده است.

یکی از توسعه دهندگان بیت کوین آقای Luke-Jr در یک پست توییتری اعلام کرد که توکن های brc20 اسپم هستند که در آپدیت های بعدی این باگ رفع خواهد شد و عملا توکن های brc20 غیر فعال می شوند. همچنین ایشان در جواب کامنت یکی از کاربران که پرسیده بود هدف از ایجاد این استانداردها چیست وقتی که باعث می شود کارمزد رو شبکه بیت کوین بیشتر از بانک ها شود؟ گفت: هدف آن ها نابود کردن شبکه بیت کوین است.

2024 01 08 15 38 11 Window

دوستان آقای Luke-Jr از سال ۲۰۱۱ جذب تیم توسعه هسته بیت کوین شده است و یکی از قدیمی ترین توسعه دهندگان بیت کوین است که در اجرای آپدیت سگویت هم بسیار تاثیر گذار و فعال بود. ایشان در سال ۲۰۱۴ نرم افزار BFG Miner را ایجاد کرد که به یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین تبدیل شده است. آقای Luke همچنین استخر Eligius را که یکی از اولین استخرهای استخراج بیت کوین می باشد را تأسیس کرد. امروزه کمتر از ۱ درصد هش ریت شبکه بیت کوین در این استخر پردازش می شود.

دوستان سوابق آقای Luke از این نظر بررسی شد که ایشان با این تجربه کاری و سابقه طولانی که بسیار هم تاثیر گذار بوده قطعا به حفظ سلامت شبکه بیت کوین می اندیشد و نظریه حذف brc20 ها قطعا در آینده می تواند اجرایی شود.

دوستان تمامی مواردی که گفته شد به علاوه بر این که توکن های شبکه بیت کوین در یک ترند خبری هستند باعث می شود که این مدل ارزها ریسک بسیار بالایی در سرمایه گذاری دارد.

پیشنهاد تیم زوم ارز در ابتدا سرمایه گذاری نکردن روی این ارز است اما اگر همچنان خواهان سرمایه گذاری روی این مدل توکن ها هستید سرمایه گذاری به صورت حداقلی روی این توکن ها توصیه می شود.

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

معرفی صرافی های برتر خارجی

آخرین مقالات منتشر شده