آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ورلد کوین worldcoin چیست؟ | آینده ارز دیجیتال ورلد کوین worldcoin

ورلد کوین worldcoin چیست؟ | آینده ارز دیجیتال ورلد کوین worldcoin

هویت دیجیتالی به معنای مجموعه‌ ای از اطلاعات و مشخصات مرتبط با هر فرد یا سازمان در فضای دیجیتال است و به عنوان یکی از اجزای حیاتی حضور ما در جهان مدرن، در تمامی ابعاد زندگی ما تأثیر می ‌گذارد. از جمله اهمیت ‌های بزرگ هویت دیجیتالی می ‌توان به تضمین امنیت و حریم خصوصی اطلاعات شخصی و مالی، ایجاد امکان تراکنش ‌های آنلاین امن و توسعه فرصت ‌های تجاری و اقتصادی در دنیای دیجیتال اشاره کرد. به عنوان واسطه ‌ای بین افراد و سازمان ‌ها در دنیای مجازی، هویت دیجیتالی نقش اساسی در پایداری و امنیت ارتباطات و تراکنش‌ های مختلف ایفا می ‌کند. ادغام هویت دیجیتالی با تکنولوژی بلاکچین می تواند، دسترسی بسیاری از کاربران را به دنیایی از امنیت و شفافیت در حوزه امور مالی و سایر بخش ها فراهم کند.

اما امروز در این مقاله قصد داریم پروژه WorldCoin را که یک پروژه فعال در زمینه هویت دیجیتالی می باشد را بررسی کنیم تا از ساختار این پروژه و همچنین آینده پیش روی این ارز مطلع شویم.

ارز ورلدکوین wld چیست؟

ارز ورلدکوین wld چیست؟
ارز ورلدکوین wld چیست؟

ارز WLD توکن بومی پلتفرم WorldCoin می باشد که روی شبکه لایه دومی آپتیمیزم (که امنیت خود را از اتریوم می گیرد) بنا شده است. در ادامه برخی کاربردهای این ارز را معرفی می کنیم:

 • احراز هویت: از WLD برای ایجاد و مدیریت هویت دیجیتالی استفاده می ‌شود. این ارز به افراد اجازه می ‌دهد تا بدون افشای اطلاعات هویتی‌ خود، تایید هویت دیجیتالی شوند.
 • تراکنش‌ های مالی: WLD به عنوان واحد پرداخت در معاملات آنلاین و خرید‌های دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. افراد می ‌توانند از این توکن برای انجام تراکنش ‌های مالی ایمن و سریع استفاده کنند.
 • حقوق مالکیت دیجیتال: WLD می ‌تواند به عنوان ابزاری برای نمایش حقوق مالکیت دیجیتال، مثلاً برای اثبات مالکیت یک آثار هنری دیجیتال یا دارایی‌ های دیجیتالی، مورد استفاده قرار گیرد.
 • انتقال وجه بین ‌المللی: از WLD به عنوان یک ارز در انتقال وجه بین ‌المللی استفاده می ‌شود. این کاربرد به افراد و شرکت ‌ها اجازه می ‌دهد تا تراکنش ‌های مالی فرا مرزی را با کارایی بالا و هزینه کمتری انجام دهند.
 • میکرو پرداخت‌ ها: در معاملات روزمره و خرید‌های کوچک، WLD به عنوان ارزی مناسب برای میکرو پرداخت‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
 • حفظ حریم خصوصی: ارز WLD می تواند در تضمین حفظ حریم خصوصی کاربران نقش داشته باشد و اطلاعات کاربران و هویت آن ها فاش نشود.
 • جوایز و تشویقات: به کاربرانی که در این پلتفرم با اسکن قرنیه چشم احراز هویت می کنند، ارز WLD پاداش داده می شود.
 • تصمیمات حاکمیتی: کاربران می توانند با استفاده از ارز WLD در تصمیمات حاکمیتی مربوط به این پروژه شرکت کنند.

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم WorldCoin

تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم WorldCoin
تاریخچه و بنیان گذار پلتفرم WorldCoin

می توان گفت بیشتر شهرت پروژه WorldCoin با پروژه هوش مصنوعی ChatGPT و شرکت openai گره خورده است. در ۲۴ جولای ۲۰۲۳ خالق ChatGPT آقای Sam Altman پروژه Worldcoin را به طور رسمی معرفی کرد. این پروژه نیز مانند ChatGPT از هوش مصنوعی استفاده می کند و کاربران می توانند با استفاده از این پروژه هویت دیجیتالی مخصوص به خود را داشته باشند.

گزارش ها نشان می دهد Altman علاقه زیادی به پروژه های UBI محور دارد و قبل از این نیز در چندین پروژه با همین ساختار فعال بوده است.

UBI مخفف Universal Basic Income درآمد پایه یا حقوق اولیه عمومی است. این یک مفهوم در حوزه اقتصاد و سیاست است که به ایده پرداخت مبلغ ثابتی به همه افراد یک کشور یا منطقه بدون توجه به وضعیت اقتصادی یا شغلی آنها اشاره دارد. هدف اصلی از UBI، ایجاد شرایطی است که همه افراد حداقل درآمدی داشته باشند تا از کمبودهای اساسی معیشتی مثل غذا، مسکن و بهداشت جلوگیری شود. این مفهوم در برخی کشورها و حتی در موارد محدودی به عنوان یک آزمایش پایه در دستور کار قرار گرفته است.

خوب است بدانید پروژه Worldcoin توسط دو بنیاد The Worldcoin Foundation و Tools for Humanity پشتیبانی می شود. پس اجازه بدید کمی بیشتر با این دو نهاد آشنا شویم:

بنیاد Worldcoin یک سازمان غیرانتفاعی است که برای حمایت و رشد جامعه Worldcoin تا زمانی که به خودکفایی برسد راه اندازی شده است. سازمان های غیر انتفاعی به شرکت هایی می گویند که بدون چشم داشت اقتصادی از یک پروژه حمایت می کنند.

Tools for Humanity (TFH) یک شرکت چند ملیتی می باشد که در تلاش است یک اقتصاد کاملا عادلانه در جهان ایجاد کند. TFH  توسعه اولیه پروتکل Worldcoin را رهبری کرد و به ساخت ابزارها و کمک به پشتیبانی از پروتکل Worldcoin، علاوه بر اجرای برنامه World ادامه داد.


عملکرد پلتفرم WorldCoin

عملکرد پلتفرم WorldCoin
عملکرد پلتفرم WorldCoin

پروژه Worldcoin با یک ایده منحصر به فرد شروع به کار کرد، این پروژه تصمیم گرفت توزیع عادلانه یک توکن جدید برای هر فرد روی کره زمین را پیشنهاد دهد. این ایده که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم باعث شد کاربران بسیاری جذب این پروژه شوند و جامعه بزرگتری را نسبت به سایر پروژه ها درگیر کند.

به بیان ساده Worldcoin یک پروتکل منبع باز است که برای دسترسی همه افراد به اقتصاد جهانی ایجاد شده است. این پروژه غیرمتمرکز که توسط کاربرانش اداره می شود، بخش های مختلفی دارد که با هم آن ها را بررسی می کنیم:

 • ID جهانی:

World ID ، یک هویت دیجیتال حفظ حریم خصوصی که برای کمک به حل بسیاری از چالش های مهم و مبتنی بر هویت از جمله اثبات شخصیت منحصر به فرد یک فرد طراحی شده است. برای مثال تصور کنید که تمامی افراد در سراسر جهان با استفاده از این خدمات بتوانند گذرنامه دیجیتالی داشته باشند و خیلی ساده بدون محدودیت های پیشین برای ورود و خروج از مرزها اقدام کنند.

 • ارز دیجیتال WLD:

هر شخص می تواند مقدار مشخصی ارز WLD را به طور رایگان کسب کند و همین موضوع باعث شده این ارز تبدیل به یک ارز جهانی شود. همچنین کاربران می توانند با استفاده از این ارز در تصمیمات حاکمیتی این پروژه سهیم باشند. در نتیجه این پروژه تبدیل به یک پروژه جهانی و غیرمتمرکز می شود.

 • برنامه جهانی:

World App ، یک برنامه که امکان پرداخت، خرید و نقل و انتقالات فرامرزی را با استفاده از توکن WLD، دارایی های دیجیتال، استیبل کوین ها و ارزهای فیات را فراهم می کند.

اما اجازه بدید روش استفاده از این پلتفرم را به شما آموزش دهیم:

 • مرحله اول: ابتدا باید World App را دانلود و نصب کنید.

این برنامه به شما اجازه می دهد تا حساب Worldcoin خود را راه اندازی کنید و به کیف پول دیجیتال دسترسی داشته باشد. World App توسط Tools for Humanity، اجرایی شده است.

 • مرحله دوم: برای ID جهانی ثبت نام کنید.

استفاده ازWorld App  بدون ثبت نام برای World ID  امکان پذیر است. با این حال، برای دریافت رایگان WLD و سایر ارزهای دیجیتال، شما باید با مراجعه به پایگاه های Worldcoin و تأیید هویت منحصر به فرد خود در یک Orb، برای World ID ثبت نام کنید. فرآیند تایید هویت در حال حاظر به صورت حظوری است اما ممکن است در آینده به صورت مجازی نیز امکان پذیر باشد.

 • مرحله سوم: دریافت پاداش.

زمانی که شما تایید هویت شدید، می تواند از World ID خود در World App برای یادگیری در مورد ارزهای دیجیتال و دریافت ایردراپ رایگان استفاده کنید.

همان طور که متوجه شدید، این پلتفرم برای پذیرش جهانی به مقبولیت جهانی نیز نیاز دارد. برای همین پاداشی را برای کاربرانی که در این پلتفرم احراز هویت می کنند در نظر گرفته است. اما این احراز هویت در این پروتکل ( که در حال حاظر فقط به صورت حضوری است) به چه شکل انجام می شود؟

تمامی فرآیند تایید هویت با استفاده از دستگاه های orb انجام می شود. Orb یک دستگاه تصویربرداری بیومتریک است که به طور خصوصی و ایمن شخصیت منحصر به فرد شما را تأیید می کند. ابتدا اجازه دهید کمی با احراز هویت به سبک biometrics  آشنا شویم.

تا پیش از این نیز شما برای ایجاد حساب بانکی از اثر انگشت و یا برای باز کردن قفل گوشی خود از اسکن صورت و یا اسکن اثر انگشت و یا در برخی مراکز دیگر نیز از احراز هویت بیومتریک استفاده کرده اید.

اما چرا پروژه WorldCoin از بیومتریک عنبیه استفاده می کند؟

تیم فنی این پروژه عنوان کرده که اسکن قرنیه چشم یکی از دقیق ترین اسکن های موجود است که طی آزمایش های مختلفی بین سایر روش ها برگزیده شده است. از طرفی تیم فنی این پروژه به دنبال یک روش با دقت بالا برای جلوگیری از تقلب و با بازدهی بالا بود. این به این معنی است که می توان از آن برای تمایز دقیق بین میلیاردها انسان منحصر به فرد استفاده کرد. هرچه نشانگر بیومتریک (به عنوان مثال، عنبیه) اطلاعات بیشتری داشته باشد، سیستم منصفانه تر و جامع تر است. همچنین بیومتریک می تواند در ارائه هویت دیجیتال به ۴.۴ میلیارد نفر در سراسر جهان که یا هویت قانونی ندارند یا هویتی دارند که نمی توان به صورت دیجیتالی تأیید کرد، مفید باشد. این یک مانع بزرگ برای دسترسی به خدمات مالی است.

اجازه دهید روش کار Orb را باهم بررسی کنیم؟

اولین وظیفه Orb این است که تعیین کند آیا این شخص، یک فرد زنده واقعی است که تصمیم به تقلب هم ندارد. این کار را با انواع سنسورهای دوربین و مدل‌ های ماشین لرنینگ انجام می ‌دهد که ویژگی ‌های صورت و عنبیه را تجزیه و تحلیل می‌ کنند. هنگامی که این تعیین انجام شد، Orb مجموعه‌ ای از عکس‌ ها از عنبیه‌ های فرد می‌ گیرد و از چندین مدل ماشین لرنینگ و سایر تکنیک ‌های بینایی رایانه ‌ای برای ایجاد کد عنبیه استفاده می ‌کند.

“در نظر داشته باشید تمامی اطلاعات جمع آوری شده از دستگاه خارج نخواهد شد و تنها در صورتی که کاربر رضایت داشته باشد، از اطلاعات آن کاربر برای ارتقا و توسعه این پروتکل در آِینده استفاده خواهد شد.”

سپس این کد عنبیه با کلید خصوصی منحصر به ‌فرد Orb امضا می‌ شود و برای مقایسه با سایر کدهای عنبیه برای تأیید یکتا بودن ارسال می ‌شود. نکته مهم این است که Worldcoin از عنبیه شما برای تشخیص اینکه چه کسی هستید استفاده نمی کند، فقط برای تأیید اینکه شما منحصر به فرد هستید استفاده خواهد شد.

در تصویر زیر می توانید اجزای مختلف دستگاه Orb را ببینید:

1402 08 07 16 09 30 Opening the Orb A look inside Worldcoins biometric imaging device

یکی دیگر از نوآوری های این پروژه داشتن تنها یک آدرس برای هر شخص منحصر به فرد است، برای مثال شما می توانید هزاران کیف پول بیت کوین و یا اتریوم داشته باشید، در صورتی که شما تنها یک آدرس با استفاده از پروتکل WorldCoin می توانید داشته باشید. به این ترتیب بین افراد واقعی و ربات‌ های هوش مصنوعی تمایز قائل می شوند، تیم Worldcoin امیدوار است که این پلتفرم در نهایت به کاربران کمک کند تا از رونق اقتصادی ایجاد شده توسط هوش مصنوعی سود ببرند.

اگر بخواهیم یک جمع بندی از این بخش داشته باشیم می توان گفت، پروژه WorldCoin با انگیزه UBI و با به کار گیری هوش مصنوعی و بلاکچین در تلاش برای ایجاد یک پایگاه اقتصادی بین المللی است.


ویژگی های پلتفرم WorldCoin

ویژگی های پلتفرم WorldCoin
ویژگی های پلتفرم WorldCoin

در این بخش به برخی ویژگی های مثبت و منفی این پروژه می پردازیم که می تواند آینده این پروتکل را تحت تاثیر قرار دهد:

ویژگی های مثبت:

 • حفظ حریم خصوصی: این پروژه با استفاده از مفهوم گواه اثبات دانش صفر از اطلاعات کاربران حفاظت می کند.
 • جلوگیری از سرقت هویت: با استفاده از این پروتکل هر شخص تنها می تواند یک حساب داشته باشد و به این ترتیب از جعل هویت جلوگیری می شود.
 • اقتصاد یکپارچه جهانی: این پروژه قصد دارد یک اقتصاد یکپارچه و عادلانه را با دسترسی آزاد به دنیای مالی برای تمامی افراد در سراسر جهان ایجاد کند.
 • اداره غیرمتمرکز: در آینده تمامی تصمیمات این پلتفرم توسط جامعه فعال آن و به واسطه داشتن ارز WLD امکان پذیر خواهد بود.
 • هویت دیجیتال: با استفاده از هویت دیجیتال تمامی کاربران می توانند در دنیای مجازی تایید هویت شوند و به راحتی فعالیت کنند.
 • امنیت بالا: تیم فنی این پروژه بیان کرده که هیچ اطلاعات شخصی مانند شماره پاسپورت، شماره تماس و یا اطلاعات دیگر، از کاربران دریافت نمی شود و تنها اسکن قرنیه کافی خواهد بود.
 • تیم فنی: تیم بنیان گذار این پروژه از افرادی با سابقه و متخصص تشکیل شده اند که اعتبار پروژه را دوچندان می کند.

ویژگی های منفی:

 • خطر از دست رفتن اطلاعات: اگر این پروتکل هک شود، هکرها به اطلاعات گسترده ای دست پیدا می کنند.
 • مشکلات قانونی: برخی دولت های بزرگ با جمع آوری اطلاعات شهروندان توسط یک شرکت مخالف هستند.
 • عدم اعتماد: بسیاری گزارش ها مبنی بر سوء استفاده این شرکت از اطلاعات کاربران را نشان می دهد.
 • تبلیغات فریبنده: این شرکت متهم شده، برای جمع آوری اطلاعات کاربران و اسکن قرنیه با روش هایی مانند رشوه مالی و یا اهدا جوایزی مانند ایرپاد روی آورده است.
 • عدم شفافیت: تیم این پلتفرم عنوان کرده که عکس های قرنیه کاربران را بلافاصله بعد از رمزنگاری آن ها حذف می کند اما هیچ مدرکی برای این ادعا منتشر نکرده است.
 • مشکلات مربوط به توکن WLD: تیم فنی این پروتکل متهم شده که مقدار زیادی از ارز WLD را در اختیار دارند که می توانند با فروش آن سود خوبی را به جیب بزنند.
 • بازار سیاه هویت دیجیتال: در برخی مناطق گزارش شده که کاربران هویت دیجیتال خود را در ازای مبلغی خاص واگذار می کنند.
 • مسدود شدن حساب کاربری: اگر بنا به هر دلیلی حساب کاربری شما مسدود شود، شما نمی توانید یک جفت قرنیه بخرید و یک حساب جدید بسازید!! این در حالی است که در سایر شبکه ها مانند اتریوم شما می توانید تعداد زیادی حساب داشته باشید.

امنیت پلتفرم WorldCoin

امنیت پلتفرم WorldCoin
امنیت پلتفرم WorldCoin

دوستان امروزه یکی از مهم ترین بخش های زندگی “اطلاعات” می باشد. اطلاعات در رای گیری ریاست جمهوری تا فروش محصولات یک شرکت تاثیر گذار هستند. از همین رو بارها و بارها شرکت های بزرگ مانند Meta و Openai به دلیل فروش گسترده اطلاعات کاربران خود محاکمه شده اند.

اجازه دهید یک مثال بزنیم، اگر اطلاعات فرمی که بیماران برای پذیرش در بیمارستان پر می کنند به شرکت های بیمه فروخته شود، آن شرکت بیمه با توجه به اطلاعات به دست آمده می داند که در آن منطقه چه بیماری بیشتر از سایر بیماری ها وجود دارد و آن را تحت پوشش قرار می دهد و یا می تواند با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارد با بیماران ارتباط برقرار کند و به آن ها طرح درمانی خودشان که شامل بیمه این شرکت می شود را پیشنهاد بدهند.

توجه کردید که چقدر اطلاعات شما برای موسسات و شرکت های مختلف درمانی، تبلیغاتی و…. مفید و مهم است. حال در نظر بگیرید که پروتکل WorldCoin یک پایگاه بسیار بزرگ از اطلاعات کاربران می باشد، در نتیجه باید از امنیت بالایی برخوردار باشد که این اطلاعات فاش نشود.

امنیت این پروتکل را می توان از زوایای مختلفی بررسی کرد:

 • امنیت ذخیره اطلاعات:

این پلتفرم تمامی اطلاعات نهایی را روی شبکه اتریوم ذخیره می کند. در نتیجه امنیت اطلاعات ذخیره شده بر عهده شبکه اتریوم می باشد و همان طور که می دانید شبکه اتریوم نیز یکی از ایمن ترین شبکه ها است.

 • امنیت قراردادهای هوشمند:

دو شرکت Nethermind و Least Authority تمامی قراردادهای هوشمند این پروژه را بررسی و تایید کرده اند.

 • امنیت اطلاعات هویتی کاربران:

قبل از هر چیزی ابتدا عکس های اسکن قرنیه افراد کد گذاری می شود و سپس توسط یک اوراکل و با استفاده از قراردادهای هوشمند روی بلاکچین ذخیره و استفاده می شود. در نتیجه اپراتورهایی که اطلاعات را جمع آوری می کنند انسان ها هستند و این موضوع باعث نگرانی هایی شده است.

همین موضوع باعث تمرکز در اطلاعات می شود، تیم فنی این پروژه بیان کرده بعد از کد گذاری تمامی عکس ها و اطلاعات حذف خواهند شد اما بسیاری معتقداند که این شرکت اطلاعات را حذف نکرده و آن ها را به طور گسترده ای جمع آوری و دسته بندی می کنند.

به طور کلی مباحث امنیتی این پروژه منتقدان بسیاری دارد و تیم فنی این پروژه نیز تا به امروز نتوانسته دلایل قانع کننده ای را ارائه دهد. برای مثال در یکی از مصاحبه هایی که با یکی از متخصصین این پروژه برگزار شد، در جواب این پرسش که چه زمانی اطلاعات کاربران را حذف خواهید کرد؟ هیچ جواب قطعی بیان نشد!!

برخی منتقدان معتقد هستند که نقض حریم خصوصی اطلاعات کاربران توسط این پروتکل باعث شده که این پروژه در کشورهایی مانند ایالات متحده و چین نتواند فعالیت کند و یا چندی پیش دولت کنیا فعالیت این پروژه را به حالت تعلیق درآورد.

همچنین در یک گزارش که نمی توان صحت آن را تایید کرد عنوان شده، هکرها اطلاعات ورودی اپراتورهای Worldcoin را که وظیفه ثبت نام کاربران جدید را بر عهده داشتند، سرقت کردند که به هکرها اجازه مشاهده اطلاعات کاربران را داده است. به هر حال موارد امنیتی گوناگونی در این پروژه مبهم باقی مانده است.


بررسی وایت پیپر پروژه WorldCoin

بررسی وایت پیپر پروژه WorldCoin
بررسی وایت پیپر پروژه WorldCoin

اما اگر مایل باشید در این بخش با دیدگاه فنی و کمی تخصصی تر این پلتفرم را ارزیابی کنیم. دوستان این پروتکل از مفهوم POP که مخفف Proof of Personhood می باشد، استفاده می کند.

Proof of Personhood (PoP)  یک مفهوم مرتبط با تأیید هویت افراد در بلاکچین است. ایده اصلی PoP این است که هر فرد توسط شبکه بلاکچین به عنوان یک شخصیت یکتا و معتبر تأیید شود و بتواند در تراکنش‌ ها و فعالیت ‌های دیگر شرکت کند.  PoP به منظور مقابله با تقلب و سوءاستفاده از هویت افراد طراحی شده است.

PoP  می ‌تواند از اطلاعات فیزیکی یا داده‌ های زمینه ‌ای نظیر اثبات مالکیت یا شهرت استفاده کند. مثلاً افراد ممکن است اطلاعات بیومتریک (مانند اثر انگشت یا تصاویر چهره) را ارائه دهند تا هویت خود را تأیید کنند . PoP معمولاً تحت پشتیبانی تکنولوژی‌ های تایید هویت دیجیتالی مانند تکنولوژی بیومتریک، تکنولوژی‌ های امنیتی، تکنولوژی بلاکچین اجرا می ‌شود. استفاده از PoP می ‌تواند در حوزه‌ های مختلفی مانند ارزهای دیجیتال، رای‌ دهی الکترونیکی، تأیید هویت آنلاین و حتی مدیریت امنیت فیزیکی مفید باشد. این مفهوم توجه به تأیید هویت اصیل افراد و کاهش تقلب را افزایش می ‌دهد و به ایجاد شبکه ‌های امن برای ارتباطات افراد کمک می ‌کند.

در نتیجه پروتکل Worldcoin با استفاده از POP به دنبال ایجاد یک World ID برای هر شخص در سراسر جهان می باشد.

در نظر داشته باشید مفهوم POP از جزییات زیر برای اثبات هویت یک شخص استفاده می کند:

User: فردی که به دنبال اثبات ادعایی خاص در مورد خود است تا به منابع خاصی دسترسی پیدا کند یا به طور کلی واجد شرایط اعمال خاصی باشد. به بیان ساده یک شخص به دنبال اثبات هویت خود است.

Credential: مجموعه ای از داده ها که به عنوان اثبات، ویژگی های خاص کاربر که نشان می دهد کاربر یک انسان است، عمل می کند. این می تواند طیف وسیعی از موارد باشد، از داشتن یک شناسه دولتی معتبر گرفته تا تأیید انسانی بودن و منحصر به فرد بودن آن از طریق بیومتریک.

Issuer: یک نهاد قابل اعتماد که اطلاعات خاصی را در مورد کاربر تأیید می کند و به آنها یک اعتبار PoP می دهد، که کاربر را قادر می سازد ادعاهای خود را به دیگران ثابت کند.

Verifier: نهادی که اعتبار PoP کاربر را بررسی می کند و صحت آن را به عنوان بخشی از یک فرآیند تأیید، بررسی می کند تا به کاربر اجازه دسترسی به اقدامات خاص را بدهد.

شما می توانید ساختار این فرآیند را در تصویر زیر ببینید:

مکانیسم PoP
مکانیسم PoP

اما در ادامه قصد داریم اجزای مختلف مکانیسم PoP را باهم بررسی کنیم:

Deduplication:

از آن جا که در مکانیسم های POP هر شخص باید یک حساب داشته باشد، بسیار مهم است که نتوان از هویت افراد کپی برداری کرد و یا هویت کاربران با استفاده از ربات ها مورد سوء استفاده قرار گیرد.

Authentication:

احراز هویت در این مکانیسم بسیار اهمیت دارد زیرا باعث می شود از تقلب جلوگیری شود، همچنین احراز هویت باعث می شود استفاده کلاهبرداران از هویت و اطلاعات کاربران جلوگیری کند، حتی اگر کاربر مربوطه از آن مطلع نباشد یا تلاش کند با کلاهبردار همکاری کند.

Recovery:

اگر کاربر دسترسی به مدارک خود را از دست داده یا حساب وی به خطر افتاده است، مکانیسم های بازیابی موثر مورد نیاز است. با این حال، در تنظیماتی که کاربران مسئول مدیریت کلیدهای خود هستند، این یک چالش مهم است. از این رو چندین فرآیند بازیابی مانند Social Recovery، User-Managed Backup، Recover Keys، Re-Issuance طراحی شده است.

Revocation:

در صورتی که اپراتورها و یا کاربر باعث ایجاد تقلب و یا استفاده از یک هویت در چندین مکان مختلف را داشته باشند، باید امکان حذف مدارک تقلبی و یا اضافی برقرار باشد.

Expiry:

کارایی مکانیسم‌ های امنیتی با گذشت زمان کاهش می ‌یابد و مکانیسم ‌های جدیدی به طور مداوم در حال توسعه هستند. در نتیجه، بسیاری از سیستم ‌های هویتی تاریخ انقضای از پیش تعریف ‌شده ‌ای را برای اعتبارنامه‌ ها در محل صدور درج می‌ کنند، نمونه آن پاسپورت است. اگرچه انقضا برای عملکرد مکانیسم PoP لازم نیست، گنجاندن آن می تواند یکپارچگی PoP را افزایش دهد.

ساختار کلی پروژه WorldCoin
ساختار کلی پروژه WorldCoin

برای انتهای این بخش در نظر داریم ساختار کلی پروژه WorldCoin را بررسی کنیم:

برای دریافت شناسه جهانی، باید با دانلود World ID  شروع کنید. این اپلیکیشن شناسه جهانی شما را ذخیره می‌ کند و به شما این امکان را می ‌دهد که از آن در چندین پلتفرم و سرویس استفاده کنید. World ID  کاربر پسند است، به ویژه برای مبتدیان رمزارز طراحی شده و ویژگی های مالی ساده ای را ارائه می دهد که بر اساس امور مالی غیرمتمرکز است.

نکته مهم این است که این سیستم به توسعه دهندگان دیگر اجازه می دهد تا مشتریان خود را بدون درخواست مجوز ایجاد کنند، به این معنی که برنامه های مختلفی می توانند از World ID پشتیبانی کنند.

پس از تأیید از طریق  Orb، برای افراد یک شناسه جهانی صادر می ‌شود، که یک مدرک هویتی برای حفظ حریم خصوصی است. شناسه جهانی همچنین می‌ تواند برای احراز هویت انسانی با سایر سرویس‌ ها (به عنوان مثال، جلوگیری از دستکاری کاربر در صورت رای ‌گیری) استفاده شود. در آینده، اعتبارنامه های دیگری نیز در پروتکل Worldcoin صادر می شود.

برای سهولت استفاده از World ID و پروتکل Worldcoin، یک کیت توسعه نرم افزار منبع باز (SDK ) برای ساده کردن تعامل برای برنامه های Web3 و Web2 در دسترس است. کیت توسعه نرم افزار World ID  (SDK ) مجموعه ای از ابزارها، کتابخانه ها، API ها و اسنادی است که پروتکل را پشتیبانی می کند. توسعه دهندگان می توانند از SDK برای استفاده از World ID در برنامه های خود استفاده کنند. SDK ادغام های وب و موبایل را روی زنجیره سریع و ساده می کند. این شامل ابزارهایی مانند ویجت وب، پورتال توسعه دهنده، شبیه ساز توسعه، مثال ها و راهنماها می باشد.

برای درک بهتر ساختار این پروژه از تصویر زیر کمک بگیرید:

بررسی وایت پیپر پروژه WorldCoin
بررسی وایت پیپر پروژه WorldCoin

آینده پروژه WorldCoin

آینده پروژه WorldCoin
آینده پروژه WorldCoin

با توجه به اطلاعاتی که از این پروژه به دست آوردیم، قصد داریم آینده پیش روی این پروژه را تصویرسازی کنیم.

همان طور که اشاره شد این پروژه به دنبال تحول در هویت دیجیتالی افراد و همچنین ایجاد یک شبکه اقتصادی عادلانه است. هویت دیجیتالی یک بخش بسیار مهم در زندگی انسان ها می باشد که روز به روز اهمیت آن پر رنگ تر می شود. Worldcoin قصد دارد کاربران جهانی بیشتری را جذب کند. همچنین قصد دارد به سایر سازمان ها اجازه دهد تا از فناوری اسکن عنبیه خود برای تأیید هویت و جلوگیری از کلاهبرداری استفاده کنند.

اما پروژه WorldCoin برای رسیدن به اهداف خود موانعی بر سر راه دارد که با یکدیگر آن ها را بررسی می کنیم:

بسیاری از مردم به طور قابل درکی برای ارائه داده های بیومتریک خود به یک استارتاپ خصوصی با اهداف نامشخص مردد هستند. حتی خود آلتمن نیز به این موضوع واقف می باشد. از همین رو برای کسانی که این کار را می کنند پاداشی از جنس ارز WLD در نظر می گیرد. آقای آلتمن هدف از این پاداش را ایجاد یک سیستم UBI عنوان کرده اما بسیاری ازمنتقدان بیان کرده اند که این کار مانند دادن رشوه برای رسیدن به اهداف خودشان است. به همین دلیل این کار را از کشورهای فقیر آفریقایی شروع کرده است.

همچنین تحقیقات انجام شده توسط MIT Technology Review نگرانی هایی را در مورد روش Worldcoin برای جمع آوری داده های بیومتریک از کشورهای در حال توسعه مانند اندونزی، کنیا و کلمبیا در طول آزمایش این پروژه ایجاد کرد.

تحقیقات نشان داد که این شرکت از «روش‌ های بازاریابی فریبنده استفاده می ‌کند، داده‌ های شخصی بیشتری را نسبت به آنچه گفته می شود جمع ‌آوری می‌ کند، و موفق به کسب رضایت آگاهانه معنادار» از کاربران نشده است. به بیان ساده کاربران از این که چه اطلاعاتی را در اختیار این پروژه می گذارند بی اطلاع اند.

طبق گزارش  Gizmodo، مردم چین برای دسترسی به شبکه Worldcoin ، اسکن عنبیه را در بازار سیاه خریداری می کنند. همان طور که گفته شد پروژه Worldcoin مجوز فعالیت در چین را ندارد. همچنین در موردی دیگر مقاله ‌ای توسط نشریه BlockBeats منتشر شد که ادعا می ‌کند مردم در کامبوج و کنیا داده‌ های عنبیه خود را با قیمتی کمتر از ۳۰ دلار به سفته ‌بازان در بازار سیاه می ‌فروشند.

یکی دیگر از منتقدان این پروژه آقای بوترین خالق اتریوم است. ویتالیک بوترین در یک پست گفته که سیستم اثبات شخصیت Worldcoin دارای مشکلات بالقوه ای در دسترسی، حریم خصوصی، امنیت و تمرکز است.

بوترین نوشت: “مشکل ایجاد یک سیستم اثبات شخصیت مؤثر و قابل اعتماد، به ویژه توسط افرادی که از جامعه رمزنگاری آگاهی کافی را ندارند، بسیار چالش برانگیز به نظر می رسد.”

همچنین نگرانی‌ هایی از سوی قانون گذاران و حامیان حریم خصوصی درباره جمع‌ آوری اطلاعات توسط  Worldcoin وجود دارد، از جمله گرفتن رضایت از کاربران مبنی بر استفاده از اطلاعات شخصی آن ها.

بنابر مواردی که اشاره شد سرمایه گذاری روی این پروژه به شدت با ریسک همراه است. پس اگر قصد سرمایه گذاری روی آن را دارید سعی کنید بخش بسیار کوچکی از سبدسرمایه گذاری خود را به آن اختصاص دهید تا در صورت عدم موفقیت این پروژه متحمل ضرر بزرگی نشوید.

همچنین اپراتورهای این پروژه احتمالا برای ثبت نام به ایران نمی آیند اما اگر شما خارج از ایران زندگی می کنید به شما پیشنهاد می شود که با علم و آگاهی به این که اطلاعات هویتی شما ممکن است فاش شود برای ثبت نام در این پلتفرم تصمیم گیری کنید.

wld 7 wld 9 wld 8

تیم محتوا
تیم محتوا
محقق و علاقه مند به بلاکچین و ارزهای دیجیتال

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده