آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

رمز ارز چیست؟

رمز ارز چیست؟

در حال حاضر حدود ۸۰۰۰ رمز ارز وجود دارد که تریدر های مختلف در حال خرید و فروش این رمز ارزها می باشد. که یکی از بارزترین ارزها بیت کوین می باشد و مابقی رمز ارزها را اصطلاحاً آلت کوین می گویند. اگر بخواهیم درباره خود رمز ارزها صحبت کنیم می توانیم بگوییم رمز ارزی پول دیجیتالی است و همچنین این پول دیجیتال غیر متمرکز است. قابل ذکر است که این رمز ارزها اصلاً وجود خارجی ندارد یعنی معادل فیزیکی ندارند اما ارزش آنها مانند پول های رایج در دنیا است و می توانید توسط این رمز ارزها خرید و فروش نمایید و این معاملات نیز محدودیت زمانی و مکانی ندارد.

رمز ارزها به طور ساده یک پول مجازی است که توسط هیچ ارگانی پشتیبانی نمی شود. رمز ارزها در سال ۲۰۰۹ شروع به کار کرد .اولین معامله رمز ارز در سال ۲۰۱۰ این بود که به ازای ۱۲ هزار عدد بیت کوین دو عدد پیتزا خریداری شد.


رمز ارز چیست؟

رمز ارز نوعی پول دیجیتال است یا می توان گفت رمز ارزها نوعی از پرداخت هستند که می توانند به صورت انلاین با کالاها و خدمات مبادله شوند .

بسیاری از شرکت ها رمز ارزهای خاص خود را صادر کرده اند که اغلب به آنها توکن می گویند و این معاملات را می توان به طور خاص برای کالا یا خدماتی که شرکت ارائه می دهد ، انجام داد . رمز ارزها با استفاده از فناوری بلاکچین کار می کنند . بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز است که معاملات را مدیریت و ثبت می کند .رمز ارزها مانند بیت کوین به دلیل غیر متمرکز بودن محبوب هستند . به عبارت دیگر ، بانک ها و دولت ها دسترسی به رمز ارزها را کنترل نمی کنند .کاربران می توانند رمز ارزها را از طریق خرید به دست آورند و یا اگر رمز ارزی قابلیت استخراج داشت ، آن رمز ارز را استخراج نمایند . پس از خریداری رمز ارزها شما می توانید آن رمز ارز را در کیف پول پشتیبان کننده آن ذخیره نمایید .

در حال حاضر دنیای رمز ارزها بسیار گسترده است و کاربران زیادی از نقاط مختلف جهان می توانند آن را به دست آورند .


مثالی درباره جابجایی پول و بیت کوین

اگر بخواهیم بزنیم در رابطه با جابجایی پول ، اگر بخواهیم از ایران به استرالیا پول را جابجا کنیم .باید پول مسیرهای زیر را طی کند.
۱- بانک مبدا شما
۲- بانک مرکزی ایران
۳- بانک مرکزی استرالیا
۴- بانک مقصد

یعنی چهار مرحله باید طی شود تا پول شما جابجا شود اما با استفاده از بیت کوین می توانید در کمتر از چند دقیقه پول را از یک کشور به کشور دیگر منتقل نمایید و هزینه‌های انتقال پول نیز به شدت کاهش می‌یابد.

قابل ذکر است در جابجایی رمز ارزهای ردیابی تقریبا صفر است.


۳ ویژگی از رمز ارز ها

۱-رمز ارزها حتماً دیجیتالی هستند و اصلا هیچ سکه یا اسکناسی وجود خارجی ندارد.
۲-چون رمز ارزها غیر متمرکز است، پس نیاز به اعتماد سازی هیچ ارگانی نیست.
۳-در هر کشور جهت مبادلات از ارز فیات استفاده می‌کنند. اما با استفاده از رمز ارزها می‌توانید مبادلات بین تمام کشورها را در کمتر از چند دقیقه انجام دهید.


انواع رمزهای ارز های دیجیتال

رمز ارزها دو دسته هستند.
۱-بیت کوین : اگر بخواهیم در رابطه با بیت کوین صحبت کنیم می‌توان گفت اولین رمز ارزی است که دیدگاه افراد را نسبت به پول تغییر داد .
۲- آلت کوین : اگر بخواهیم در رابطه با آلت کوین ها صحبت کنیم به تمامی رمز ارزها ای بعد از بیت کوین ایجاد شده آلت کوین گفته می‌شود. که این ها می توانند دارای بلاکچین اختصاصی و یا بر روی بلاک چین بیت کوین یا اتریوم قرار گیرند.
اتریوم و ریپل دارای بلاکچین اختصاصی خود می باشد.
کوین هایی که در شبکه بلاک چین بیت کوین ایجاد شده‌اند به آنها فورکی از بیت کوین گویند .مثلا بیت کوین کش را می‌توان فورکی از بیت کوین نامید.
تعدادی از کوین ها هم برروی بستر بلاکچین اتریوم ایجاد شده‌اند .که اصطلاحاً به اینها توکن گفته می‌شود .


۷ تا از معروف‌ترین رمز ارز ها

۱- بیت کوین که دارای بالاترین حجم معاملات می‌باشد.
۲- اتریوم که دارای بلاکچین مختص به خود است
۳- ریپل نیز دارای بلاکچین مختص به خود می باشد
۴- بیت کوین کش که بر روی بیشتر بلاکچین بیت کوین است.
۵- لایت کوین که دارای هدفی است که تراکنش ها را سریعتر از بیت کوین انجام دهد.
۶- bnb ارز دیجیتالی است که مربوط به صرافی بزرگ و معروف بایننس است.
۷- تتر که یک ارز ثابت است و تقریباً معادل قیمتی آن مانند دلار است


استخراج رمز ارز ها

استخراج رمز ارز ها
استخراج رمز ارز ها

ماینر ها توسط توان پردازشی دستگاه‌های خود می‌توانند به صورت مستقیم و یا از طریق استخرهای استخراج به سرورهای اصلی متصل شوند و استخراج ارز را انجام دهند. توسط یک دستگاه می توان چندین ارز را که آن دستگاه پشتیبانی می کند استخراج کند. همچنین استخرها می‌توانند چندین ارز را برای استخراج پشتیبانی نمایند.
جهت آشنایی از استخرها می توانید به مقاله استخرهای استخراج چیست مراجعه کنید و می توانید مقاله ماینینگ را جهت آشنایی با ماین بخوانید.


کیف پول رمز ارز

کیف پول رمز ارزها
کیف پول رمز ارزها

همانگونه که در مقاله کیف پول گفته شد انواع کیف پول وجود دارد .۱) کیف پول های نرم افزاری ۲) کیف پول های سخت افزاری .قابل ذکر است که تمام کیف پول ها دارای یک آدرس می باشند که از طریق آن آدرس که می‌توانند مبلغ ارز را جابجا نمود. برای تهیه کیف پول باید ابتدا جویای این شد که آن کیف پول آن ارز مورد نظر را پشتیبانی می کند یا خیر در صورت پشتیبانی کردن آن ارز می توانید آن کیف پول را تهیه کنید و از طریق آن ارز مورد نظر خود را نگهداری نمایید.


صرافی رمز ارز ها

صرافی های رمز ارزها
صرافی های رمز ارزها

صرافی همان exchange است. شما می توانید از طریق صرافی‌ های آنلاین رمز ارز یا ارز دیجیتال خود را خرید و فروش کنید .جهت آشنایی با صرافی های آنلاین می توانید مقاله صرافی آنلاین را بخوانید.بزرگترین صرافی در دنیا که بیشترین حجم خرید و فروش را دارد صرافی بایننس است.قابل ذکر است شما می توانید از طریق صرافی‌ها رمز ارز های خود را به یکدیگر تبدیل نمایید.

ممنون از اینکه تا پایان “رمز ارز چیست؟” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

عاطفه قاضی حصاری
عاطفه قاضی حصاری
دکتری معماری کامپیوتر | مولف کتاب آموزش و پرورش | مدرس دانشگاه | محقق و پژوهشگر در زمینه های ارزهای دیجیتال و بلاک چین
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها