آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

صندوق کارا چیست

در حال حاضر، به خاطر وجود محدودیت‌ها و مشکلات اقتصادی بین‌المللی و داخلی، متغیرهای تورم ساز در بازارهای مالی، به‌شدت قدرت گرفته و ریسک سرمایه‌گذاری در بسیاری از زمینه‌ها را بالاتر برده‌اند. برای محافظت هرچه بیشتر سرمایه، در برابر خطر نابودی، باید به دنبال روش‌ها و ابزارهای مطمئن‌تری در سرمایه‌گذاری باشیم که در عین سوددهی، ریسک کمتری هم به دنبال داشته باشند؛ چراکه پس‌انداز، نه‌تنها سودی به همراه نخواهد داشت، بلکه قادر به حفظ ارزش اولیه سرمایه ما نیز نخواهد بود. استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، از روش‌های مطمئن و کم ریسک به شمار می‌آید. صندوق سرمایه‌گذاری کارا، نوعی صندوق سرمایه‌گذاری ثابت است که مزایا و ویژگی‌های خاص خودش را داشته و در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

صندوق درآمد ثابت نوع دوم چیست؟

با استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، افراد به‌صورت غیرمستقیم در بازارهای مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق‌های درآمد ثابت، برخلاف صندوق‌های سهامی، بیشتر دارایی‌های خود را در اوراق با درآمد ثابت، سرمایه‌گذاری کرده و به همین دلیل ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها نسبتاً پایین است. صندوق درآمد ثابت نوع دوم، نوعی از صندوق‌های درآمد ثابت است که باهدف کاهش هرچه بیشتر ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها ایجادشده است. حداقل ۹۰ درصد از دارایی‌های این صندوق‌، در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری شده و حداکثر۱۰ درصد باقی‌مانده آن در سهام، سرمایه‌گذاری می‌شود البته در الزامی به خرید سهام هم وجود ندارد.؛ درنتیجه، صندوق درآمد ثابت نوع دوم، کم ریسک‌ترین نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌حساب می‌آید. گاهی این صندوق‌ها به‌طور کامل در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کرده و هیچ سهامی در بازار بورس ندارند. صندوق‌های درآمد ثابت نوع دوم، گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذارانی است که به دنبال ریسک کم و بازدهی خوب هستند. این صندوق‌ها همچنین برای سرمایه‌گذاری بلندمدت، بسیار مناسب به نظر می‌رسند.

تفاوت صندوق درآمد ثابت نوع دوم با نوع عادی

صندوق‌های درآمد ثابت نوع دوم، از جهات زیر با صندوق‌های درآمد ثابت عادی متفاوت هستند:

 1. سود پرداختی: صندوق‌های درآمد ثابت عادی، معمولاً سود خود را به‌صورت ماهانه می‌پردازند؛ اما صندوق‌های درآمد ثابت نوع دوم، سود را به‌صورت تجمعی پرداخت می‌کنند. یعنی سود در هرماه، به اصل سرمایه اضافه‌شده و در سود ماه‌های بعدی تأثیر مستقیم می‌گذارد.
 2. مقدار سهام در بازار بورس: صندوق‌های درآمد ثابت نوع اول، الزام به سرمایه گذاری در سهام دارند هر چند در قانون جدید این الزام برداشته شده ولی سیاست گذار میتواند صندوق های درآمد ثابت نوع عادی را به خرید حداقل ۱۰ درصد سهام اجبار کند. صندوق‌های درآمد ثابت نوع دوم، برخلاف صندوق‌های درآمد ثابت عادی، الزامی به خرید سهام ندارند. در این صندوق‌ها، حداکثر ۱۰درصد از دارایی‌ها، به خرید سهام اختصاص می‌یابد. عدم حضور سهام در سبد صندوق‌های درآمد ثابت نوع دوم، ریسک این صندوق‌ها را کاهش می‌دهد؛ زیرا سهام، دارایی‌ پرریسک‌تری نسبت به اوراق با درآمد ثابت است. بااین‌حال، وزن کم سهام در سبد صندوق‌های درآمد ثابت نوع دوم، بازدهی این صندوق‌ها را در روزهای خوب بازار کاهش می‌دهد؛ زیرا در روزهای خوب بازار، ارزش سهام افزایش‌یافته و این افزایش ارزش، به بازدهی صندوق‌های درآمد ثابت عادی که سهام بیشتری در سبد آن‌ها وجود دارد، منتقل می‌شود.

روش بررسی و انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری

برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری، باید به موارد زیر توجه کنیم:

 • بازده صندوق: مهم‌ترین عامل در انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری، بازده آن است. بازده صندوق، میزان سودی است که در یک بازه زمانی مشخص، برای سرمایه‌گذار به دست می‌آید. برای مقایسه بازده صندوق‌های مختلف، می‌توانیم از شاخص‌هایی مانند NAV، عملکرد ماهانه و عملکرد سالانه استفاده کنیم.
 • میزان ریسک صندوق: صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ریسک‌های متفاوتی همراه هستند. صندوق‌های با ریسک بالاتر، گاهی بازدهی بیشتری به همراه دارند ولی صندوق‌های با ریسک کمتر سود تضمین‌شده‌تری ارائه می‌دهند. برای ارزیابی ریسک صندوق‌ها، می‌توانیم از شاخص‌هایی مانند نسبت بتا و ضریب آلفا استفاده کنیم.
 • کمک گرفتن از سایت‌های مرجع: سایت‌های مرجع زیادی در بازار سرمایه وجود دارند که اطلاعات مفیدی در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهند. این سایت‌ها، میزان سود، ریسک و سایر اطلاعات مربوط به صندوق‌ها را در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارند. یکی از بهترین سایت ها این حوزه، سایت فیپران میباشد.

2

صندوق کارا کاریزما

کارا یک صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت نوع دوم است که توسط سبد گردان کاریزما ارائه می‌شود. این صندوق از ۱۶ آبان ماه، سال ۱۴۰۰ فعالیت خود را آغاز و در فرا بورس عرضه شد. صندوق درآمد ثابت کارا، سود روزشمار دارد؛ یعنی سود صندوق کارا، روزانه به ارزش خالص دارایی‌های صندوق «NAV» اضافه‌شده و به‌صورت ماهانه پرداخت نمی‌شود. «NAV»، قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری در صندوق است. بازدهی سهام کارا را در جدول زیر مشاهده فرمایید:

  هفتگی ماهانه ۳ ماهه ۶ ماهه سالیانه از آغاز تا سیس
بازدهی %۰.۴۷ %۲.۰۱ %۶.۱۸ %۱۲.۶۷ %۲۶.۴ %۵۳.۵

 

ترکیب دارایی صندوق درآمد ثابت کارا نیز به‌صورت زیر است:

 1. حداقل ۹۰ درصد در اوراق با درآمد ثابت و بانک
 2. حداکثر ۱۰ درصد در سهام ( البته الزامی به خرید سهام ندارد)

سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت کارا ETF

همان‌طور که می‌دانید صندوق‌های درآمد ثابت، به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ صندوق‌هایی که تقسیم سود می‌کنند و صندوق‌هایی که قابل معامله هستند. به صندوق‌های قابل معامله، «ETF» گفته می‌شود. صندوق‌های درآمد ثابت نوع دوم ETF، در بورس معامله‌شده و برای خریدوفروش واحد‌های این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاران باید مراحل زیر را طی کنند:

 1. احراز هویت در سامانه سجام
 2. دریافت کد بورسی
 3. عضویت در کارگزاری

پس از انجام این مراحل، سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق کارگزاری خود، واحد‌های صندوق‌های درآمد ثابت نوع دوم ETF را خریدوفروش کنند. شرکت سبد گردان کاریزما، صندوقی با عنوان کارا را در گروه صندوق‌های درآمد ثابت نوع دوم عرضه کرده است. این صندوق، از نوع قابل معامله و ETF است که سود خود را به‌صورت ماهانه پرداخت نمی‌کند. سود صندوق کارا، به‌صورت تجمعی بر روی خالص ارزش دارایی‌ها (NAV) لحاظ می‌شود. سرمایه‌گذاری در صندوق سبد گردان کارا، مناسب کسانی است که علاقه‌مندند از محل سود کسب‌شده، سرمایه‌گذاری مجدد داشته باشند.

3

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری کارا

برای سرمایه‌گذاری در صندوق کارا کاریزما، ابتدا باید احراز هویت شده و کد بورسی داشته باشید. حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در صندوق کارا، از طرف سازمان بورس، ۵۰۰ هزار تومان تعیین‌شده و هزینه صدور و ابطال این صندوق، تنها یک درصد است. سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری کارا، به سه روش زیر امکان‌پذیر است:

 1. از طریق ‌سایت کاریزما: به سایت کاریزما به نشانی charisma.ir مراجعه کرده و در قسمت «سرمایه‌گذاری»، روی «صندوق‌های درآمد ثابت» کلیک کنید. بعد از انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری کارا، مبلغ را وارد کرده و سرمایه‌گذاری را انجام دهید.
 2. از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری‌ها: وارد سامانه معاملاتی کارگزاری خود شده و نماد صندوق کارا را جستجو کنید. بعد از تعیین مقدار سرمایه‌گذاری، خرید را انجام دهید.

 

 

واحد تبلیغات
واحد تبلیغات
واحد تبلیغات پایگاه خبری زوم ارز

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده