آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

رمزنگاری همه موقعیتی چیه و چگونه بلاکچین رو تغییر می‌دهد؟

رمزنگاری همه موقعیتی چیه و چگونه بلاکچین رو تغییر می‌دهد؟

به گزارش زوم ارز، در دنیای دیجیتال امروز، نیاز به رمزگشایی اطلاعات برای فعالیت‌های محاسباتی، خود امنیت این اطلاعات رو تهدید می‌کنه.

این یک چالش مهم در زمینه هایی با حریم شخصی حساس مثل وب۳ هست، جایی که برنامه‌ها و امور مالی، بر اساس حفظ محرمانگی و یکپارچگی در پردازش داده‌ها، برای حفظ اعتماد مورد نیاز هستند. امنیت در زنجیره.

رمزنگاری همه موقعیتی (FHE)، راه‌حل موثریه که با فعال کردن پردازش اطلاعات رمزنگاری‌شده بدون نیاز به رمزگشایی پیش از اون، حریم شخصی رو حفظ می‌کنه. این پیشرفت نه تنها امنیت و حفظ حریم شخصی اطلاعات رو تقویت می‌کنه، بلکه قابلیت تجزیه و تحلیل اطلاعات امن و ارائه خدمات غیرمتمرکز رو هم افزایش می‌ده.

گای ایتزاکی، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران Fhenix، استدلال می‌کنه که در حوزه بلاک‌چین، FHE به توسعه دهندگان و کاربران امکان می‌ده تا دارایی‌های خود رو به صورت خصوصی در نگه دارند و کنترل کنند. و این رو در زنجیره حفظ کنند.

Itzahki توضیح میده: «این به معنای اینه که توسعه دهندگان قادر هستند که برای خودشون ‘نقطه‌ی کلیدی کاربردی’ ایجاد کنند» و «در فروشگاه‌ها و رأی‌گیری‌های حقیقی و حراج‌ها، به صورت محرمانه دست به کار شن».

هرچند شباهت‌هایی بین تکنولوژی FHE و زیرساخت‌های صفر (zk) وجود داره، اما تفاوت اصلی اینهایه که فناوری FHE، قادر به انجام محاسبات روی داده‌های رمزنگاری‌شده هست، بدون نیاز به آشکار کردن موقعیت داده‌ها برای به دست آووردن نتیجه نهائی.

لیام مک‌دونالد، رئیس بخش رشد در شرکت نواخت حریم شخصی فوق‌العاده بلاک‌چین Fairblock، توضیح میده که برای تکمیل فناوری zk، یک پروفر حاوی اطلاعات مورد نیاز رو به کد امنی به نام تعهد چند جمله‌ای تبدیل می‌کنه.

مک‌دونالد به Blockworks گفت: “برای انجام این کار، داده‌ها به هش‌های چندجمله‌ای تبدیل می‌شوند و در معادله چندجمله‌ای از هش‌ها جمع می‌شوند که نشان‌دهنده داده‌های کدگذاری‌شده است. سپس این معادله به یک تأیید کننده ارسال می شود، که تعیین می کند آیا تابع درست است یا خیر. اگر عملکرد ثابت شود، یک اثبات تولید می‌شود که صحت اطلاعات داخل را تأیید می‌کند.”

پیمان مومنی، یکی از بنیانگذاران Fairblock، اشاره کرد که در حالی که اثبات‌های zk به کاربران اجازه می‌دهند تا صحت داده‌های خود را تأیید کنند، این اثبات‌ها در پشتیبانی از محاسبات روی داده‌های رمزگذاری شده کوتاهی می‌کنند، به خصوص زمانی که شامل ادغام اطلاعات خصوصی از چندین کاربر باشد.

مومنی گفت: “Zk برای مقیاس‌پذیری با درجاتی از امنیت و برنامه‌های حریم خصوصی محدود مانند انتقال‌های محافظت‌شده، که در آن FHE اجازه می‌دهد تا سطوح بالاتری از امنیت داده‌ها همراه با موارد استفاده که توسط ویژگی‌های رمزگذاری آن پشتیبانی می‌شوند، مرتبط‌تر باشد.”

FHE در عمل
Kaal Dhairya، یکی از توسعه دهندگان Shiba Inu، گفت: وقتی FHE با مزایای بلاک چین ترکیب می‌شود، حریم خصوصی بهبود یافته ای را ارائه می دهد، که یک جزء اصلی است که در اکوسیستم بلاک چین موجود وجود ندارد.

“علاوه بر رمزگذاری واقعی داده‌ها، موارد استفاده مختلفی از جمله زنجیره تأمین/زنجیره غذایی به بلاک چین، رأی‌گیری خصوصی برای DAO، بازارهای پیش‌بینی کارآمد، بازی‌های کازینوی زنجیره‌ای، پنهان را باز می‌کند. اقلام موجود در بازی‌های زنجیره‌ای و بسیاری موارد دیگر، گفت: “ضایریا.”

مومنی خاطرنشان می‌کند که در بیشتر موارد استفاده از رمزنگاری، لازم است ورودی‌های خصوصی از چندین کاربر ترکیب شوند، روی آنها محاسبه شود و نتایج رمزگشایی شود، به این معنی که یک “حالت خصوصی مشترک” وجود خواهد داشت. او گفت: “به عنوان مثال در مزایده‌های حاکمیت خصوصی یا بودجه مهر، همه کاربران رای یا پیشنهادات خود”.متن را به صورت جدید بازنویسی می‌کنم:
“داده‌ها را رمزگذاری کرده و سپس محاسبات زنجیره‌ای را بر روی این داده‌های رمزگذاری‌شده اجرا می‌کنیم. در نهایت، نتیجه واقعی باید رمزگشایی شود.” اینجا باید توجه داشت که ما تنها وضعیت به روز را رمزگشایی می‌کنیم و پیشنهادات یا رای های فردی را نه.

برای اطمینان از عدم انحصاری بودن دسترسی کاربران، یک سیستم از چند تایید کننده برای اشتراک کلید رمزگشایی و رمزگشایی اطلاعات در زمان مناسب استفاده می‌کند.

فناوری‌های FHE در ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز برای مدیریت کلیدهای رمزگشایی مواجه با مشکلات فنی است. با این حال، Fairblock در حال توسعه راه حلی با استفاده از یک شبکه غیرمتمرکز برای تولید کلید و قصد دارد فناوری FHE را برای توسعه دهندگان و پلتفرم‌های مختلف به صورت قابل دسترس و کاربردی‌تر کند.

هنوز FHE تنها راه حل برای حفظ حریم خصوصی در بلاک‌چین نیست و راه حل‌های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است برای توسعه دهندگان مناسب باشند. برای مثال، راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد که مبادلات متفاوت را پشتیبانی می‌کنند و ما سعی می‌کنیم تا توسعه دهندگان را بدون نیاز به دوره رمزنگاری قادر به استفاده از آن‌ها کنیم.

Fairblock خود را شبیه به Axelar، Eigenlayer یا Celestia می‌داند و این شرکت توجه خاصی به امنیت مشترک، قابلیت دسترسی داده، و کاهش هزینه‌های سربار پهنای باند و نگهداری داده‌ها دارد.پیام‌های زنجیره‌ای امن، داده‌های قابل دسترس و حذف هزینه‌های سربار مربوط به پهنای باند، نصب و نگهداری شبکه اهداف اصلی این شرکت هستند.”

این شرکت اخیراً شبکه آزمایشی عمومی‌اش را معرفی کرده است.یک پلتفرم راه‌اندازی شده است که برای توسعه‌دهندگان شبکه‌های لایه ۲ اختصاص دارد و امکان تنظیم نحوه ادغام رمزگذاری و رمزگشایی در برنامه‌ها را برای آن‌ها فراهم می‌کند. این پلتفرم به کاربران این امکان را می‌دهد که از رمزگذاری مبتنی بر هویت (IBE) و رمزگذاری شاهد (WE) به همراه رمزگذاری کاملاً هممورفیک که هنوز در حال توسعه است، استفاده کنند.

تیم خبری
تیم خبری
من ابوالفضل هستم. عاشق ترید ارز های دیجیتال. البته ترید از طریق اخبار. من با دنبال کردن اخبار رمز ارز ها، با پروژه های خوب و مناسب آشنا می شوم و در زمان مناسب توکن آن پروژه را خریداری می کنم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده