ریپورتاژ آگهی

دلایل اهمیت آپدیت برلین اتریوم چیست؟

دلایل اهمیت آپدیت برلین اتریوم چیست؟

در مارس 2021، بنیاد اتریوم یک اطلاعیه رسمی در مورد راه اندازی هارد فورک بعدی خود با نام برلین اعلام کرد. این ارتقا به دنبال به‌روزرسانی‌های استانبول و یخچال مویر است که به ترتیب در دسامبر 2019 و ژانویه 2020 به کار گرفته شدند. این هارد فورک که برای اواسط آوریل 2021 با برنامه‌ریزی شده بود با موفقیت به انجام رسید. این ارتقاء بخشی از مجموعه به‌روزرسانی‌های در حال انجام غیرسازگار برای شبکه اتریوم است که به‌عنوان «به‌روزرسانی‌های واسطه» عمل می‌کنند تا در نهایت به شکل نهایی آن، اتریوم 2.0 ارتقا یابند همچنین به عنوان Eth2 یا با نام رمز: Serenity شناخته می‌شود.

در این مقاله، بدون وارد شدن به جزئیات، در مورد چیستی هارد فورک برلین، بهبودها و تنظیماتی که به ارمغان آورده است و همچنین معنای آن برای دارندگان، توسعه‌دهندگان و استخراج‌کنندگان در شبکه اتریوم بحث خواهیم کرد. بنابراین لازم است برای خرید اتریوم و سرمایه‌گذاری روی آن به این به‌روزرسانی‌ها آگاه باشیم.

هارد فورک چیست؟

هارد فورک (hardfork) در واقع انجام تغییرات اساسی روی یک شبکه بلاک چین است که در نهایت به ایجاد یک رمز ارز جدید با ویژگی‌ها و عملکرد بهتر منجر می‌شود.

در واقع با شکستن بلاک چین و تقسیم آن‌ به دو بلاک جدا از هم، یک رمزارز جدید با حل مشکلات قبلی ارائه می‌شود. برای این کار، پیشنهاداتی به همراه دستورالعمل‌های اجرایی به شبکه اصلی ارائه می‌شود.

هدف از اجرای هارد فورک

هدف از اجرای یک هارد فورک، بهبود کارایی و بروزرسانی شبکه اتریوم است. این کار ممکن است با هدف بالا بردن مقاومت شبکه و یا کاهش کارمزد تراکنش‌ها باشد. به دلیل اینکه شبکه‌های بلاک چین، متن باز هستند و امکان اعمال تغییرات روی کدهای شبکه برای همه کاربران فراهم است، برخی از آن‌ها می‌توانند، طرح‌های پیشنهادی خود را با هدف بهبود شبکه ارائه دهند.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

هارد فورک اتریوم برلین چیست؟

همانطور که در بالا گفتیم، هارد فورک برلین اتریوم مهمترین به‌روزرسانی شبکه اتریوم در سال 2021 بود. این ارتقاء شامل بهینه‌سازی‌های مختلف برای قراردادهای هوشمند، اقدامات حفاظتی اضافی در برابر حملات انکار سرویس (DDOS) است و همچنین تنظیماتی را در هزینه گس اتریوم به همراه داشت.

هارد فورک اتریوم برلین چه زمانی اتفاق افتاد؟

به‌روزرسانی برلین در ابتدا برای اواسط سال 2020 برنامه‌ریزی شده بود، اما به دلیل نگرانی‌های مختلف در مورد شبکه، به تعویق افتاد. به‌روزرسانی هارد فورک برلین در سراسر مارس 2021 در چندین شبکه آزمایشی مستقر شده است اولین مورد Ropsten در تاریخ دهم مارس، پس از آن Goerli در 18 ام و Rinkeby در 24 ام این ماه اتفاق افتاده بود.

هارد فورک برلین چه می‌کند؟

بنیاد اتریوم اعلام کرد که هارد فورک برلین شاهد استقرار چهار پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) خواهد بود: EIP 2565 ،EIP 2929 ،EIP 2718 و EIP 2930.

در این EIP ها به روز رسانی‌های مختلفی وجود دارد؛ از جمله تنظيمات قیمت گس، بهبود قراردادهای هوشمند و سایر به‌روزرسانی‌های فنی برای بهبود عملکرد کلی شبکه اتریوم.

چهار EIP از هارد فورک برلین

در ادامه مقاله به بیان خلاصه‌ای از چهار پیشنهاد مختلف بهبود اتریوم که توسط هارد فورک برلین اجرا شد پرداخته شده است.

  • EIP-2565 ModExp Gas Cost: برای کاهش هزینه‌های گس عملیات‌های مختلف در شبکه اتریوم تنظیم شده است.
  • EIP-2929: هزینه گس برای کدهای دسترسی حالت افزایش می‌یابد. هنگامی که برای اولین بار در تراکنش استفاده می‌شود، تنظیماتی را برای افزایش هزینه گس برای SLOAD ،CALL ،BALANCE ،EXT و SELFDESTRUCT به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، این EIP ظاهراً برای کاهش بزرگترین بردارهای حمله DoS باقی مانده در اتریوم در نظر گرفته شده است.
  • EIP-2718: این پیشنهاد یک نوع تراکنش جدید را معرفی می‌کند که پاکت نامه‌ای است برای تسهیل و پشتیبانی آسان‌تر از انواع مختلف تراکنش.
  • EIP-2930: لیست‌های دسترسی اختیاری؛ هدف از این پیشنهاد ترمیم تغییراتی است که در قراردادهای موجود رخ می‌دهد. علاوه بر این، این EIP همچنین قرار است مقداری از افزایش هزینه گس اتریوم را که همزمان با راه اندازی EIP-2929 است که در بالا ذکر کردیم، کاهش دهد.

اینها فقط توضیحات مختصری است از آنچه که هر یک از EIP ها برای چه طراحی شده‌اند و به سختی سطح و عمقی را که در آن مستقر شده‌اند نشان می‌دهد.

 

چهار EIP از هارد فورک برلین
چهار EIP از هارد فورک برلین

سوالات متداول در مورد هارد فورک برلین

با توجه به اینکه هارد فورک برلین تغییرات و بهبودهای مورد نیاز را در شبکه اتریوم معرفی کرد؛ بنابراین، برای دسته‌های مختلف تاثیرهای متفاوتی به همراه داشته که بطور کلی به بررسی تاثیر این هارد فورک بر دسته دارندگان اتریوم و همینطور گره‌های اتریوم می‌پردازیم.

کاربران اتریوم یا دارندگان اتریوم

به گفته بنیاد اتریوم، برای کاربران و دارندگان اتریوم، نیازی به اقدام نیست؛ مگر اینکه به طور خاص توسط ارائه‌دهنده کیف پول رمزنگاری یا پلتفرم مبادلاتی که استفاده می‌کنید از شما خواسته شود.

اپراتورهای گره و ماینرها

اپراتورهای گره و ماینرهای اتریوم باید آخرین نسخه کلاینت اتریوم شما را دانلود کنند. کسانی که به‌روزرسانی نمی‌کنند، پس از انجام ارتقای برلین، مشتریانشان با بلاک چین پیش فورک همگام‌سازی می‌شوند و نمی‌توانند شبکه جدید اتریوم را ارسال کنند یا روی آن کار کنند.

تایمر شمارش معکوس هارد فورک برلین

هارد فورک برلین قرار است در شبکه اصلی اتریوم با بلوک #12,244,000 فعال شود. یک تایمر شمارش معکوس در Etherscan موجود است که این شمارش معکوس را انجام می‌داد. گره‌ها و کلاینت‌هایی که به‌روزرسانی نشده باشند، رها می‌شوند و روی بلاک چین قدیمی قرار می‌گیرند.

جمع بندی

به طور خلاصه، هارد فورک اتریوم برلین یکی از به‌روزرسانی‌های واسطه‌ای در نقشه راه شبکه اتریوم قبل از ارتقای نهایی به اتریوم 2.0 یا سرنیتی است. به روزرسانی بعدی پس از برلین، به روز رسانی با نام رمز لندن است. قیمت اتریوم بعد از اعلام این ارتقا، رشد چشمگیری داشت. بنابراین برای خرید اتریوم ETH و کنترل قیمت اتریوم، شناخت کامل از انواع بروزرسانی‌ها و اخبار مربوطه ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا