آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

سقوط اولین بازار کریپتو در سال ۲۰۲۴ و پیش‌بینی‌های آینده

سقوط اولین بازار کریپتو در سال ۲۰۲۴ و پیش‌بینی‌های آینده

به گزارش زوم ارز، سقوط بازار کریپتو در تاریخ ۳ ژانویه، باعث ریزش تقریباً ۶۰۰ میلیارد دلاری در سراسر جهان شد.

این حرکت اساساً به دلیل تحقیقات Matrixport بود که احتمال رد ETF را نشان می‌داد.

در عرض چند ساعت، حدود ۱ میلیارد دلار سود آزاد ناگهانی از بین رفت.

اکوسیستم ارزهای دیجیتال با فشار فروش شدید مواجه شد که منجر به لغو مواقع خرید به ارزش ۵۲۰ میلیون دلار و نزدیک به ۳۰ میلیون دلار فروش کوتاه شد. یکی از دلایل اصلی این افت در بازار کریپتو در ۳ ژانویه، بلاگ Matrixport بود که احتمال تأخیر در تأیید ETF توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) را برجسته کرد.

حالا بیایید به بررسی اولین سقوط بزرگ بازار کریپتو در سال ۲۰۲۴ بپردازیم.

چرا رمزارز سقوط کرد؟

در تاریخ ۳ ژانویه، هفته اول معاملاتی سال ۲۰۲۴، شرکت Matrixport که یک شرکت محبوب دارایی‌های دیجیتال است، یک وبلاگ با عنوان “چرا SEC تمام ETF‌های بیت‌کوین را رد می‌کند” منتشر کرد. نویسنده این پست، Markus Thielen، رئیس تحقیقات Matrixport است و در این نوشته اش بیان می‌کند که ETF‌های ثبت‌شده نیازمند یک الزام مهم نیستند و این می‌تواند باعث تأخیر در تأیید ETF‌های بیت‌کوین تا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۴ شود.

این تحقیق همچنین اظهار می‌کند: “رهبری کنونی کمیسیونرهای دارای رأی گیری پنج نفره که برای تأیید ETF‌ها توسط SEC حیاتی هستند، در اختیار دموکرات‌ها قرار دارد. جنسلر، رئیس SEC، به رمزنگاری در ایالات متحده استقبال نمی‌کند و حتی ممکن است انتظار داشته باشیم که او به تأیید ETF‌های بیت‌کوین اسپات رأی ندهد، که این امر بسیار غیرمنتظره است.

تحقیق Matrixport همچنین افزود که یک سقوط می‌تواند ۵.۱ میلیارد دلار از ثروت‌های طولانی مدت به دلیل اخبار تأیید ETF را از بین ببرد. این حرکت، در تئوری، می‌تواند منجر به کاهش ۲۰ درصدی قیمت بیت‌کوین شود و به محدوده‌ای بین ۳۶,۰۰۰ تا ۳۸,۰۰۰ دلار برسد.

نمودار 1 دقیقه‌ای BTC/USD
نمودار ۱ دقیقه‌ای BTC/USD

خرابی کریپتو و عواقب بعدی آن

قیمت بیت‌کوین از ۴۵,۳۰۸ دلار به ۴۱,۴۵۴ دلار سقوط کرد. براساس اطلاعات ارائه شده توسط Coinglass، این کاهش ۸.۵۱ درصدی باعث شد تا نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار از موقعیت‌هایی که باید تسویه شوند، از بین برود. علاوه بر این، کل سود باز، که شامل مجموع تمامی موقعیت‌های باز می‌شود، از ۱۸.۶۶ میلیارد دلار به ۱۷.۷۲ میلیارد دلار کاهش یافت.

انحلال Coinglass، بهره باز
انحلال Coinglass، بهره باز

 

علاوه بر این، به دلیل سقوط بازار کریپتو در تاریخ ۳ ژانویه، نسبت اهرم تخمینی نیز تجربه کاهش شدیدی کرد. نسبت اهرم تخمینی، که نسبت سود باز صرافی به ذخایر سکه‌های آن را نشان می‌دهد، از سطح بالای ۰.۲۳ به ۰.۱۷ کاهش یافت. این کاهش نشانگر کاهش تقریبی ۵۰ درصدی در اهرم استفاده شده است.

این تراز در نسبت اهرم تخمینی معمولاً به نمایانگر کاهش ریسک و شکل‌گیری پایین‌تر بالقوه است.

آیا بازار کریپتو بیشتر سقوط خواهد کرد؟

نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی ۳۶۵ روزه (MVRV) در حال حاضر ۳۳.۱۵ درصد است، که نشان می‌دهد ۳۳.۱۵ درصد از سرمایه‌گذارانی که در سال گذشته بیت‌کوین را خریداری کرده‌اند، در سود هستند. در صورتی که این سرمایه‌گذاران تصمیم به فروش و ثبت سود خود بگیرند، ممکن است یک سقوط دیگر را تسریع کنند.

بنابراین، نسبت MVRV 365 روزه نشان می‌دهد که این سقوط می‌تواند آغازی برای اتفاقات بیشتر باشد، به ویژه اگر پیش‌بینی Matrixport درباره رد شدن ETF‌های بیت‌کوین توسط SEC واقعیت پیدا کند. اگر ETF‌ها تا سه ماهه دوم ۲۰۲۴ رد شوند، ممکن است بیت‌کوین بتواند چرخه کوچکی را تکرار کند و باعث شتاب‌دهی یک اصلاح شدید به شود.

اگرچه هدف‌های Matrixport برای رد ETF بین ۳۶,۰۰۰ تا ۳۸,۰۰۰ دلار است، اما یک سناریوی وحشتناک نیز ممکن است رخ دهد که بیت‌کوین به سطح روانی ۳۰,۰۰۰ دلار برسد و احتمالاً با برخورداری از کمینه‌ترین سطح در حدود ۲۴,۸۰۰ دلار، نیز کمینه‌ترین سطح را نشان دهد.

نمودار BTC/USDT 1 هفته ای
نمودار BTC/USDT 1 هفته ای


منبع: fxstreet.com

تیم خبری
تیم خبری
من متین هستم، کارشناس ارشد مالی. عاشق تکنولوژی و بازار های مالی هستم. حدود 2 سال است که در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین فعالیت دارم. عاشق ورزش و بازی های کامپیوتری هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده