آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

این چرخه بیت کوین (BTC) متفاوت است: در اینجا ۵ دلیل وجود دارد

این چرخه بیت کوین (BTC) متفاوت است: در اینجا ۵ دلیل وجود دارد

این چرخه بیت کوین (BTC) متفاوت است: در اینجا ۵ دلیل وجود دارد

به گزارش زوم ارز، ماهیت چرخه ای بیت کوین (BTC) موضوع بحث و تحلیل بسیاری است. به نظر می رسد چرخه ۴ ساله دیکته شده توسط رویداد نصف شدن بیت کوین، روایت غالب در بخش ارزهای دیجیتال باشد.

به خصوص از آنجایی که اقدامات تاریخی قیمت و احساسات سرمایه گذاران از الگوی پیروی می کنند: ۲ سال افزایش، ۱ سال کاهش و ۱ سال انباشت. 

اما، علیرغم درک اهمیت تاریخچه قافیه و اهمیت اساسی نصف کردن پی در پی، برخی از تحلیلگران در تلاش هستند تا تفاوت ها را برجسته کنند.

آخرین محاسبات مربوط به آنچه که چرخه فعلی بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده را متفاوت از موارد قبلی می کند در X توسط @caprioleio ارائه شد. در مقاله زیر، ویژگی‌های خاص این چرخه و رویدادهایی را که قبلاً هرگز رخ نداده‌اند، بیان می‌کنیم:

 1. نرخ هش بالاترین حد تاریخ (ATH) را در طول بازار نزولی می شکند
 2. عرضه در دست دارندگان بلندمدت (LTH) به بالاترین حد خود یعنی ۷۶.۲٪ می رسد
 3. دولت ها در بسیاری از کشورها در حال استخراج بیت کوین هستند
 4. شبکه لایتنینگ به بیش از ۱۵۰ میلیون دلار می رسد
 5. پذیرش بیت کوین به سطوح بی سابقه ای می رسد و شرکت های بیشتری پرداخت های ارز دیجیتال را می پذیرند

 

نرخ هش بیت کوین به طور مداوم ATH در طول بازار نزولی شکسته می شود

اولین پدیده ای که @caprioleio به آن اشاره می کند، نرخ هش بیت کوین است. این نشانگر شبکه بنیادی تعداد هش های استخراج شده توسط ماینرهای شبکه را تخمین می زند. هرچه مقداری که نشان‌دهنده آن بیشتر باشد، اساساً شبکه قوی‌تر و ایمن‌تر است و قدرت محاسباتی بیشتری در استخراج BTC درگیر می‌شود.

طبق نموداری که تحلیلگر در پست دیگری در X منتشر کرد، نرخ هش بیت کوین “در حال حاضر دیوانه کننده است.” فقط مقادیر فعلی را در زمانی که بیت کوین در سطح ۳۰۰۰۰ دلار درگیر است، با خوانش نرخ هش از بالاترین سطح تاریخ ۶۹۰۰۰ دلار در نوامبر ۲۰۲۱ مقایسه کنید.

امروزه، شبکه بیت کوین تقریباً ۳ برابر هش ریتی است که در زمان رسیدن به ATH داشت.

نرخ هش بیت کوین 3 برابر بیشتر از زمان ATH است / منبع: X
نرخ هش بیت کوین ۳ برابر بیشتر از زمان ATH است / منبع: X

تحلیلگر تأکید می کند که معمولاً در طول یک بازار نزولی، نرخ هش به آرامی کاهش یا افزایش می یابد. در حال حاضر، رشد قدرت شبکه بیت کوین به صورت تصاعدی است. او نتیجه می گیرد:

“این یک تغییر گام در صنعتی شدن معدن است. شرکت‌های انرژی و دولت‌ها اینجا هستند.”

تامین در دست LTH به ATH رسید

دومین عاملی که این چرخه بیت کوین برای آن منحصر به فرد است، ایمان و رفتار صاحبان بلندمدت (LTH) است. در یک پست جداگانه، @caprioleio اشاره می کند که این شاخص مهم زنجیره ای در اواسط سال ۲۰۱۵ از بالاترین رکورد تاریخی خود عبور کرد.

در طول بازار نزولی ۲ دوره قبل، عرضه در دست LTH به حدود ۷۵% رسید.

این رکورد شکسته شده است، به طوری که مالکان طولانی مدت ۷۶.۲ درصد از عرضه بیت کوین در گردش را در اختیار دارند. این نشان‌دهنده اعتماد بی‌سابقه‌ای به پتانسیل بیت‌کوین برای افزایش بیشتر و چشم‌انداز بلندمدت بیشتر فعالان بازار است. این تحلیلگر اضافه می کند:

«عرضه مایعات کمتر به این معنی است که همان افراد سکه‌های کمتری پیشنهاد می‌دهند. شما حساب کنید.”

رکورد عرضه BTC در دست LTH / منبع: X
رکورد عرضه BTC در دست LTH / منبع: X

دولت های بسیاری از کشورها در حال استخراج بیت کوین هستند

بحث دیگر مربوط به استخراج بیت کوین توسط مؤسسات دولتی در بسیاری از کشورها است. در واقع، این انقلاب در چرخه های قبلی بازار وجود نداشت، زمانی که بار استخراج بر دوش مؤسسات خصوصی یا استخراج کنندگان فردی بود.

ورود نهادهای دولتی به بازار استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال نه تنها پول بالقوه درگیر را چند برابر می کند. همچنین به مشروعیت بخشیدن به استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک تجارت بادوام و قانونی کمک می کند که دولت ها می توانند استراتژی بلندمدت اقتصادی و مالی خود را بر اساس آن استوار کنند.

در اینجا نمونه‌هایی از برخی از کشورهایی که دولت‌ها در استخراج بیت‌کوین درگیر هستند آورده شده است:

 • السالوادور: پس از پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی در السالوادور، دولت قصد خود را برای شروع عملیات استخراج بیت کوین از جمله استفاده از انرژی آتشفشانی اعلام کرده است.
 • ایران: دولت ایران استخراج ارزهای دیجیتال را مجاز کرده است و ممکن است به طرق مختلف از جمله حمایت از شرکت های استخراج در این فعالیت مشارکت داشته باشد.
 • ونزوئلا: دولت ونزوئلا آشکارا در استخراج ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده است، به ویژه در مورد ارز دیجیتال Petro که توسط دولت ونزوئلا ایجاد و پشتیبانی می شود.
 • روسیه: گزارش‌هایی مبنی بر مشارکت نهادهای دولتی روسیه در استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد.
 • قزاقستان: دولت قزاقستان طرفدار توسعه فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال است که شامل استخراج می شود.
 • بوتان: پادشاهی کوچک بوتان دارای مقدار زیادی بیت کوین و استخراج آن است. طبق گزارش‌های اخیر، این کشور ممکن است ۱% از کل قدرت محاسباتی شبکه را به خود اختصاص دهد.

شبکه لایتنینگ به بیش از ۱۵۰ میلیون دلار می رسد

رشد شبکه لایتنینگ (LN)، یا لایه ۲ شبکه بیت کوین، در سال های اخیر خیره کننده بوده است. BeInCrypto گزارش می دهد که تراکنش های LN در دو سال گذشته بیش از ۱۲۰۰٪ افزایش یافته است.

به‌علاوه، این پیشرفت علی‌رغم یک بازار نزولی و افت شدید ۷۷ درصدی قیمت بیت‌کوین، از ATH تا انتهای کلان چرخه فعلی، رخ داد.

در همان زمان، @caprioleio اشاره می کند که ارزش دارایی های قفل شده در LN امروز به ۱۵۰ میلیون دلار می رسد. اینها قله هایی هستند که قبلاً مشاهده نشده بود.

علاوه بر این، با نگاهی به داده های زنجیره ای و ظرفیت LN، می بینیم که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ به اوج خود رسیده است. پس از یک اصلاح کوچک، امروز به سطح رکورد بازگشته است.

علاوه بر این، نمودار به وضوح نشان می دهد که کاهش قیمت بیت کوین با افزایش ظرفیت LN در سراسر بازار نزولی سال ۲۰۲۲ همبستگی معکوس داشت (فلش های قرمز و سبز).

افت قیمت BTC در مقابل افزایش ظرفیت LN / منبع: Glassnode
افت قیمت BTC در مقابل افزایش ظرفیت LN / منبع: Glassnode

پذیرش بیت کوین به ارتفاعات بی سابقه ای رسید

در نهایت، آخرین دلیلی که تحلیلگر برای تفاوت این چرخه بیت کوین با سایرین ذکر کرده است، پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال است. @caprioleio نمونه‌ای از همبرگر در مک‌دونالد را می‌آورد که می‌توان آن را با بیت‌کوین خریداری کرد، اما موارد بسیار بیشتری از این دست وجود دارد.

در طول بازار صعودی چرخه قبلی، نمونه عالی تسلای ایلان ماسک است که شروع به پذیرش BTC به عنوان پرداخت برای خودروهای خود کرد.

اما، با گذشت زمان – و به بهانه مراقبت از محیط زیست – این شرکت این گزینه را پس گرفت. با وجود این، این یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان مسیری را برای سایر شرکت‌هایی که امروزه به طور گسترده‌تری به روی ارزهای مجازی باز می‌شوند، ایجاد کرده است.

در اینجا چند نمونه از صنایع و شرکت‌هایی که امروزه پرداخت‌ها را به BTC می‌پذیرند آورده شده است:

 • خرده‌فروشی آنلاین: برخی از فروشگاه‌های آنلاین و پلت‌فرم‌های خرید پرداخت به بیت‌کوین را می‌پذیرند. مثال‌ها عبارتند از Overstock، Shopify (از طریق درگاه پرداخت)، و فروشگاه‌های آنلاین مختلف متخصص در سخت‌افزار، لوازم الکترونیکی و لباس.
 • بازی و سرگرمی: صنعت بازی و پلتفرم های سرگرمی گزینه های پرداخت بیت کوین را ارائه می دهند. به عنوان مثال می توان به مایکروسافت (از طریق سرویس Xbox خود)، Steam و سایت های مختلف بازی آنلاین اشاره کرد.
 • مسافرت و رزرو: برخی از شرکت‌های صنعت سفر برای بلیط هواپیما، رزرو هتل و سایر خدمات مرتبط با سفر به بیت کوین پرداخت می‌کنند.
 • خدمات میزبانی و فناوری: ارائه دهندگان میزبانی، ارائه دهندگان VPN و شرکت های خدمات سخت افزاری امکان پرداخت به بیت کوین را دارند.
 • رستوران‌ها و مکان‌های غذاخوری: اگرچه رایج نیستند، اما برخی از رستوران‌ها و بارها پرداخت را به بیت‌کوین می‌پذیرند.
 • خدمات مالی: برخی از شرکت‌ها در بخش مالی، مانند برخی از صرافی‌های ارز، امکان خرید یا فروش بیت‌کوین را ارائه می‌دهند.
 • آموزش آنلاین: پلتفرم‌هایی که دوره‌های آنلاین ارائه می‌دهند ممکن است امکان پرداخت به بیت کوین را برای دسترسی به مطالب آموزشی فراهم کنند.


منبع: beincrypto.com

تیم خبری
تیم خبری
من محمد هستم. و حدود 3 سال است که در حوزه اخبار ارز های دیجیتال فعالیت دارم، بنده مترجمی خوندم. و ترجیح میدم تایم زیادی از روز را به مطالعه مقالات و اخبار ارز های دیجیتال بپردازم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده