آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

گذر زمان و بیت‌کوین: ETFها، نصف شدن و چیزهایی که پیش رو است.

گذر زمان و بیت‌کوین: ETFها، نصف شدن و چیزهایی که پیش رو است.

گذر زمان و بیت‌کوین: ETFها، هاوینگ و مواردی که پیش رو است.

به گزارش زوم ارز، بیت کوین، امسال قابل توقف نیست: روند صعودی و عوامل جذابیت سرمایه‌گذاری

برخلاف تعداد زیادی از رویدادهای منفی که در طول سال رخ داده است و می‌تواند به طبقه دارایی بیت کوین آسیب برساند، بیت کوین همچنان در حال رشد است. از انفجار رسوایی FTX که باعث شد بازار کریپتو به سرعت نوسان کند، تا بحران بانکی که باعث تعطیلی بانک‌هایی مثل Silicon Valley Bank، Silvergate، Signature و Prime Trust شد، تمام این رویدادها پرسشی را درباره آینده بیت کوین مطرح کردند.

با این حال، بیت کوین همچنان پابرجاست. بانک‌های دوستدار فناوری و رمزارز مانند Silvergate و Signature، تا زمانی که تعطیل شدند، راه‌حل‌های پرداخت یکپارچه‌ای را برای تسویه تراکنش‌های رمزنگاری فراهم کرده بودند. همچنین، با شکایت و اتهامات جنایی علیه بایننس، صرافی بزرگترین ارزهای دیجیتال جهان، مطرح شد که آیا صنعت کریپتو در خطر است و این مؤسسه مهم، که بخش قابل توجهی از معاملات بیت کوین را تحت عهده دارد، در معرض از دست دادن است.

اما، بیت کوین توانست از این تحولات منفی عبور کند. با توجه به CoinGecko، قیمت بیت کوین در حال حاضر در حدود ۴۱,۸۵۰ دلار است، که نسبت به قیمت ۱۶,۸۲۴ دلار در همین زمان سال گذشته، ۱۴۸ درصد افزایش یافته است.

بنابراین، علیرغم تمامی نقاط منفی و رویدادهای ناگوار در اطراف صنعت کریپتو، بیت کوین همچنان جذابیت خود را حفظ کرده است. سؤال مطرح می‌شود که چه چیزی سرمایه‌گذاران را به بیت کوین جذب می‌کند؟

بزرگ ETF بیت کوین را ببینید

صندوق قابل معامله ETFبیت‌کوین، یکی از بزرگترین داستان‌های سال ۲۰۲۳ بود. این سال به نظر می‌رسید که احتمالاً ETF، وسیله‌ای مورد انتظار برای سرمایه‌گذاری، تأیید شود.

پس از دهه‌ها درخواست‌ها و ردیف‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، بزرگترین مدیر دارایی جهان، بلک‌راک، در ماه ژوئن درخواستی برای صندوق معاملاتی بیت‌کوین خود به نام iShares Bitcoin Trust به مقامات نظارتی ارائه کرد. این اقدام باعث افزایش امیدواری تحلیلگران درباره تأیید این محصول شد و در نتیجه قیمت بیت‌کوین افزایش یافت.

با وجود تقلب‌ها و حملات هکی در سال جاری و گذشته، علاقه‌ای به بیت‌کوین به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار وجود داشت، به‌ویژه از سوی مؤسسات، زیرا لری فینک، مدیر عامل بلک‌راک، به طور عمومی آن را حمایت کرده است. او این ارز را یک “دارایی بین‌المللی” توصیف کرده و پیش‌بینی کرده است که “ارزش آن از هر واحد پولی فراتر خواهد رفت.”

بیت کوین به عنوان “طلای دیجیتال”

در سال جاری، سرمایه‌گذاران به عنوان “طلای دیجیتال” به بیت‌کوین بازگشتند، که این توصیف را بیت‌کوین‌داران به مدت طولانی به آن اختصاص داده بودند.

بیت‌کوین، با تحریم بانک‌ها، از صنعت بانکداری جدا شده و حتی از سهام فناوری و فلز گرانبها هم مستقل شده است.

به عنوان یک دارایی “ریسک‌پذیر” و ناپایدار، بیت‌کوین در سال گذشته به طور قابل توجهی همانند سهام رفتار کرد. سرمایه‌گذاران از این دارایی‌ها دوری می‌کردند و به جای آن، به دلیل افزایش نرخ بهره تهاجمی فدرال رزرو، به دلار و طلا تمرکز کردند.

کارشناسان به Decrypt اعلام کردند که با وجود افزایش نرخ بهره‌ها در سال جاری، فروپاشی بانک‌های مرتبط با فناوری و عدم اطمینان در اقتصاد جهانی، باعث شده است که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین را به عنوان یک پناهگاه مالی مورد توجه قرار دهند. کاتی وود، یکی از برترین سرمایه‌گذاران فناوری، در این ماه بیان کرد که بیت‌کوین به دلیل شفافیت و طبیعت غیرمتمرکز آن، هم به عنوان یک دارایی ریسک‌پذیر و هم به عنوان یک دارایی با ریسک قابل قبول در نظر گرفته می‌شود.

سوال این است که آیا این وضعیت می‌تواند پایدار باشد؟

اصول ترتیبی منفجر می شوند

یکی از مهم‌ترین و مورد توجه‌ترین نوآوری‌هایی که در برترین ارز دیجیتال امسال رخ داده است، Ordinals است.

Ordinals، به عنوان نوشته‌هایی در سبک NFT، بر روی ساتوشی های فردی ساخته می‌شوند. این امکان را به ما می‌دهند تا داده‌های دلخواه و غیرمالی را در بلاکچین بیت‌کوین ذخیره کنیم و به رشد گوناگونی از پروتکل‌ها و پروژه‌ها منجر شده است.

از Bitmaps که به کاربران اجازه می‌دهد بلوک‌های بیت‌کوین منتخب را داشته باشند، تا پروتکل Fren و آینه Friend.tech، Ordinals در حال حاضر پروژه‌ها را به سمت بالا سوق می‌دهند.

اما در دنیای NFT های تولید شده بیت‌کوین، همه چیز خوب نیست.

مورد Ordinals به دلیل ایجاد یک شبکه بزرگ، منجر به ازدحام عظیمی شده است و هزینه تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد.

در یک نقطه، هزینه ارسال بیت‌کوین به بالاترین میزان در دو سال و نیم گذشته رسید. اما از آن زمان تاکنون هزینه‌ها کاهش یافته‌اند. بر اساس داده‌های Bitinfocharts، میانگین هزینه‌ها در حال حاضر در حدود ۱۳.۷۰ دلار است که نسبت به ۳۱.۷۸ دلار یک هفته قبل کاهش یافته است.

علاقه به Ordinals در بین جامعه بیت‌کوین تقسیم شده است؛ برخی ادعا می‌کنند که این نوآوری استفاده مفیدی برای بلاکچین بزرگترین ارز دیجیتال است، در حالی که دیگران مانند توسعه‌دهنده Luke Dashjr آنها را به عنوان “هرزنامه” توصیف می‌کنند.

با این حال، Ordinals هنوز هم در حال پیشرفت است و موضوعی بسیار مطرح است. به گفته CryptoIslam، بیت‌کوین به لحاظ فروش NFT، راه را برای تمام بلاکچین‌ها باز کرده است. در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته، مبلغ ۲۱.۶ میلیون دلار و در طول هفته ۱۶۹ میلیون دلار تراکنش انجام شده است. همچنین، در ۳۰ روز گذشته، با ۸۰۴ میلیون دلار تراکنش، بیت‌کوین رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

بعد چه خواهد شد؟ امیدهای ETF و نصف شدن

به تحلیلگران فکر می‌شود که ETF بیت‌کوین در ماه ژانویه تأیید خواهد شد. SEC از متقاضیان بسیاری می‌خواهد تا قبل از پایان سال مجدداً درخواست خود را تکمیل کنند. در حال حاضر، موضوع ETF بیت‌کوین یک موضوع داغ است. شرکت‌هایی که مجاز به شرکت در این صندوق هستند، با صادرکننده ETF (مانند BlackRock) همکاری می‌کنند تا سهام صندوق را ایجاد و بازخرید کنند، تا سرمایه‌گذاران بتوانند به سرعت پول خود را نقد کنند. در این مورد، شرکت‌های مجاز شامل بانک‌های بزرگ وال استریت مانند JPMorgan و Goldman Sachs خواهند بود.

تحلیلگران بلومبرگ قبلاً اعلام کرده بودند که این مرحله آخرین مرحله از فرآیند درخواستی است که SEC در حال پیگیری آن است. اگر کمیسیون بورس و اوراق بهادار پیش بروند و واقعاً یک ETF بیت‌کوین را تأیید کنند، این می‌تواند به یک هجوم سرمایه منجر شود و یا ممکن است چیزی غیرقانونی باشد، بسته به اینکه از کدام شرکت درخواست می‌شود.

علاوه بر این، در سال آینده یک رویداد مهم دیگر نیز در انتظار است، یعنی نصف شدن. این اتفاق مرتقب است که در ماه آوریل رخ دهد و به طور کلی به عنوان یک عامل صعودی برای بازار در نظر گرفته می‌شود. در نصف شدن، پاداش ماینرها به نصف کاهش می‌یابد، عرضه بیت‌کوین در بازار کاهش می‌یابد و این منجر به افزایش قیمت می‌شود.


منبع: decrypt.co

تیم خبری
تیم خبری
من ابوالفضل هستم. عاشق ترید ارز های دیجیتال. البته ترید از طریق اخبار. من با دنبال کردن اخبار رمز ارز ها، با پروژه های خوب و مناسب آشنا می شوم و در زمان مناسب توکن آن پروژه را خریداری می کنم.
Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده