آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

گران ترین صندوق بیت کوین کدام است؟

گران ترین صندوق بیت کوین کدام است؟

گران ترین صندوق بیت کوین کدام است؟

به گزارش زوم ارز، صندوق بیت‌کوین معامله‌شده عمومی بزرگترین در جهان، Grayscale Bitcoin Trust، سال‌هاست که در صدر قرار دارد. Grayscale هر سال ۲٪ از سهامداران را برای مدیریت بیت‌کوین به ارزش ۳۰ میلیارد دلار هزینه می‌کند.

اما اکنون با حضور یک ETF بیت‌کوین که فقط ۱.۵ درصد هزینه دریافت می‌کند، GBTC به طور گسترده به عنوان گزینه‌ای بسیار گرانتر نسبت به سایر رقبا به‌شمار می‌رود که نسبت هزینه کمتری دارند، به طور معمول ۰.۲ درصد.

با این حال، ترکیب پیچیده MSTR از خدمات بدهی، رقیق شدن سهام، جبران خسارت مشتقات مبتنی بر سهام، و حق رای ترجیحی، ممکن است آن را گرانتر از هر ETF بیت‌کوین تلقی کند.

نمودار از طریق Yahoo Finance.
نمودار از طریق Yahoo Finance.

MicroStrategy، یک شرکت هلدینگ بیت‌کوین، در زمان انتشار این متن، دارای ۷.۶۹ میلیارد دلار بیت‌کوین است که ۹۸ درصد از ارزش بازار ۷.۸۳ میلیارد دلاری شرکت را تشکیل می‌دهد.

در عین حال، کسب و کار واقعی شرکت نرم‌افزاری سازمانی MicroStrategy در سال گذشته درآمد خالص ۹۰ میلیون دلار از فعالیت‌های خود کسب کرده است.

از نگاه اولیه، ممکن است MSTR به عنوان صندوق بیت‌کوین با کمترین هزینه به نظر برسد. یک خریدار MSTR در ابتدا ممکن است یک بار کارمزد ۲٪ پرداخت کند (به عنوان صاحب سهام غیربیت‌کوینی در شرکت نرم‌افزاری سازمانی MicroStrategy) و سپس به ظاهر برای سال‌های بعدی بدون هزینه در معرض بیت‌کوین قرار بگیرد.

اما از طریق ترکیب پیچیده MicroStrategy از خدمات بدهی، رقیق‌سازی سهام، جبران خسارت مشتقات مبتنی بر سهام و حق رأی ترجیحی، ممکن است MSTR بسیار گران‌تر از هر ETF بیت‌کوین باشد.

۶۷% کنترل رای بر بیت کوین MSTR

مایکل سیلر، رئیس اجرایی و یکی از بنیان‌گذاران MicroStrategy، مالک ۹۹ درصد از سهام کلاس B با حق رأی فوق‌العاده این شرکت است (۱۹۶۱۶۶۸ از ۱۹۶۴۰۲۵ سهم موجود)، که ۱۰ برابر قدرت رأی سهام کلاس A (MSTR) دارند. به همین دلیل، سیلر شخصاً تقریباً ۶۷٪ از قدرت رای در MicroStrategy را کنترل می‌کند.

با تأیید MicroStrategy، به دلیل کنترل مطلق خود، “آقای سیلر می‌تواند بدون نیاز به تأیید هیئت مدیره یا سهامداران دیگر، کنترل MicroStrategy را به یک شخص ثالث واگذار کند، از خریداری شرکت توسط شخص ثالث جلوگیری کند و یا توانایی سایر سهامداران برای تأثیرگذاری در امور شرکت را محدود کند.”

بنابراین، در تقریباً هر تصمیمی مرتبط با MicroStrategy، سیلر می‌تواند همیشه ۶۷ درصد رای کنترلی خود را در صندوق قرار دهد.

اخیراً، هر دو سیلر و السالوادور به عنوان ردیاب‌های بیت‌کوین شناخته می‌شوند. چندی پیش، سیلر سرمایه‌گذاری خود در بیت‌کوین را به مقدار ۱.۷ میلیارد دلار کاهش داد.

غرامت مبتنی بر سهام

همراه با گذشت زمان، دارندگان طولانی مدت سهام MSTR ممکن است به وسیله اشکال مختلفی از مشتقات رقیق شوند. این مشتقات مبتنی بر سهام می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

۱. یادداشت‌های قابل تبدیل ۲۰۲۵.
۲. یادداشت‌های قابل تبدیل ۲۰۲۷.
۳. واحدهای سهام محدود (RSU).
۴. واحدهای سهام عملکرد.
۵. خرید مجدد سهام کارکنان.

MicroStrategy در اظهارنامه‌های SEC خود تأیید می‌کند که سهامداران عادی به طور مداوم ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند و رقیق شوند. آنها اعلام می‌کنند: “ما ممکن است به منظور افزایش سرمایه، سهام اضافی کلاس A، اوراق بهادار قابل تبدیل و سایر اوراق بهادار را در عرضه‌های آینده به فروش برسانیم یا آنها را برای مقاصد دیگر منتشر کنیم.”

به این ترتیب، تأثیر این اقدامات می‌تواند منجر به کاهش تدریجی سهامداران عادی شود.

نادیده گرفتن محاسبات کاملاً رقیق شده

بیشتر سرمایه‌گذاران ارزش بیت‌کوین را در MicroStrategy با ارزش بازار سهام MSTR تقسیم می‌کنند. این تقسیم بندی اغلب با استفاده از سهام کلاس B و سایر محصولات قابل تبدیل انجام می‌شود، که همان ادعای بیت‌کوین را دارند.

با محاسبه کاملاً رقیق شده پشتوانه بیت‌کوین MSTR، که شامل سهام کلاس A، B و محصولات قابل تبدیل است، ایجاب می‌کند که خرید سهام MSTR نه تنها ۹۸ درصد ارزش دارایی‌های بیت‌کوین را برای شما به ارمغان نمی‌آورد، بلکه کمتر از ۸۵ درصد آن را به شما ارائه می‌دهد.

هرچند که این نام‌ها از اوج خود تصحیح شده‌اند، اما هنوز نقاط منفی باقی مانده است. به خصوص برای MSTR، سهام همچنان با ۲۰ درصد حق بیمه نسبت به بیت‌کوین اصلی خود معامله می‌کند. ما دلیل منطقی برای ادامه این حق بیمه را نمی‌بینیم و داریم.

اگرچه بعضی از سهام کلاس B به نسبت ۱:۱ به سهام کلاس A قابل تبدیل هستند، اما سیلر می‌تواند از حق تبدیل خود استفاده کند، با فرض اینکه او ارزش دارایی بیت‌کوین به ازای هر سهم MSTR را بیش از حد برآورد نمی‌کند.

در نهایت، با در نظر گرفتن هزینه‌های بهره مستمر بدهی MicroStrategy، قدرت رای کنترلی سیلر، تضعیف مداوم سهام و جبران مشتقات مبتنی بر سهام، احتمالاً MSTR یکی از گران‌ترین سهام‌های مشابه صندوق بیت‌کوین خواهد بود که در بازار اوراق بهادار ایالات متحده معامله می‌شود.

منبع: protos.com

تیم خبری
تیم خبری
من حامد هستم و 5 سال در حوزه اخبار ارز های دیجیتال فعالیت دارم. روزانه اخبار اقتصادی و مالی و همچنین کریپتو را دنبال می کنم. فردی ماجراجو و پیگیر هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده