آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

استگانوگرافی و کاربردهای آن در بیت کوین

استگانوگرافی و کاربردهای آن در بیت کوین

به گزارش زوم ارز، در اینجا ما استگانوگرافی را معرفی می‌کنیم و بررسی می‌کنیم که چگونه می‌توان از آن در زمینه بیت کوین بهره‌برداری کرد.

Steganography

استگانوگرافی یک روش است که برای پنهان کردن یک فایل (مانند پیام، تصویر یا ویدیو) درون یک فایل دیگر استفاده می‌شود. خود کلمه “استگانوگرافی” از کلمات یونانی “استگانوس” به معنای “پوشیده” یا “راز” و “گرافین” به معنای “نوشتن” تشکیل شده است. هدف اصلی استگانوگرافی، برقراری ارتباط به گونه‌ای است که حضور پیام پنهان حفظ شود.

در استگانوگرافی، از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌شود که از ساده تا پیچیده متغیرند. روش‌های ابتدایی ممکن است شامل جاسازی متن در بیت‌های کم ارزشتر یک فایل تصویری باشد، جایی که تغییرات بصری قابل تشخیص توسط چشم انسان نیستند. تکنیک‌های پیشرفته‌تر می‌توانند شامل جاسازی داده‌ها در فایل‌های صوتی، ویدیویی و حتی چینش کلمات یا کاراکترها در یک سند متنی باشند.

استگانوگرافی در زمینه‌های مختلف برای ارتباطات امن، حفاظت از حقوق نسخه‌برداری و حتی در واترمارک دیجیتال برای ردیابی کپی غیرمجاز فایل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استگانوگرافی برای مدت طولانی وجود داشته است. داستان‌های تاریخی نشان می‌دهند که در دوران امپراتوری روم، یک تکنیک ارتباطی منحصربه‌فرد وجود داشت: یک برده انتخاب می‌شد و سر او تراشیده می‌شد تا یک پیام مخفی را منتقل کند. جوهر برای نوشتن پیام بر روی پوست سر برده استفاده می‌شد. هنگامی که موها به طور کامل رشد می‌کردند و متن را مخفی می‌کردند، برده به گیرنده مورد نظر پیام فرستاده می‌شد. پس از ورود، گیرنده سر برده را دوباره تراشید تا پیام پنهان را فاش کند و بخواند.

اعتبار
اعتبار

در مقابل رمزنگاری

Steganography حول پنهان کردن حضور یک پیام می چرخد ​​و آن را از رمزنگاری جدا می کند. در حالی که رمزنگاری یک پیام را رمزگذاری می‌کند تا آن را برای بینندگان غیرمجاز غیرقابل خواندن بدون مخفی کردن اینکه پیامی در حال ارسال است، غیرقابل خواندن می‌کند، استگانوگرافی قصد دارد حقیقت وجود آن را پنهان کند.

Steganography زمانی موثرتر است که به جای جایگزینی، همراه با رمزنگاری استفاده شود. این رویکرد دوگانه پنهان کردن وجود اطلاعات و همچنین محافظت از خود محتوا در هنگام ذخیره یا انتقال را امکان پذیر می کند. استگانوگرافی تقریباً همیشه ابتدا در عمل رمزگذاری می شود.

Steganography با کمترین میزان اهمیت

رمزنگاری با استفاده از روش LSB یک تکنیک محبوب در حوزه استگانوگرافی است که برای پنهان‌کردن اطلاعات در یک تصویر با تغییر کمترین بیت‌های مهم از مقادیر پیکسل استفاده می‌شود. در این روش، تصویر حامل به تصویر اصلی اشاره دارد که به عنوان پوشش یا میزبان برای داده‌های پنهان عمل می‌کند و اطلاعات مخفی یا پیام پنهان در آن جای می‌گیرد.

برای نمونه، فرض کنید عدد ۰۰۰۰۰۰۰۰$ به شما داده شده است و می‌توانید قبل از دریافت مبلغ نقدی، تنها یک رقم را تغییر دهید. در این حالت، بهینه نیست که رقم دورترین را به سمت راست تغییر دهید و آن را به $۰۰۰۰۰۰۰۱ تبدیل کنید. به جای آن، بهتر است رقم در سمت چپ را تغییر داده و آن را به ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار یا ده میلیون دلار تبدیل کنید. این انتخاب به دلیل اهمیت بیشتر رقم در سمت چپ و تأثیر بیشتر آن بر مقدار کل منطقی است.

اصل رمزنگاری با استفاده از LSB نیز مشابه است. در این روش، بیت کم‌اهمیت (LSB) داده پیکسلی تصویر با بیت‌هایی از پیام مخفی جایگزین می‌شود. در تصاویر دیجیتال، رنگ هر پیکسل معمولاً با ترکیبی از بیت‌ها برای اجزای قرمز، سبز و آبی (RGB) نمایش داده می‌شود. بیت کم‌اهمیت، بیت در یک بایت داده است که کمترین مقدار یا سمت راست‌ترین بیت را در یک سری دارد. روش LSB به دلیل سادگی و این حقیقت که تغییرات ایجاد شده در بیت‌های LSB پیکسل‌ها برای چشم انسان نامشهود است، مورد استفاده قرار می‌گیرد و ظاهر تصویر اصلی را حفظ می‌کند در حالی که اطلاعات مخفی را پنهان می‌کند.

فرایند کلی رمزنگاری با استفاده از LSB به شرح زیر است:

۱. مقادیر RGB هر کانال رنگی را به فرمت باینری تبدیل می‌کنیم.
۲. برای هر کانال رنگی، چهار بیت مهم (MSB) را هم از تصویر حامل و هم از تصویر پنهان استخراج می‌کنیم.
۳. چهار بیت MSB را از تصویر پاداشان استخراج کرده و در تصویر حاوی پیام نهان جایگزین می‌کنیم.
۴. پس از جایگزینی بیت‌ها، تصویر جدید حاوی پیام نهان را به فرمت اصلی تصویر بازمی‌گردانی می‌کنیم.

برای استخراج پیام نهان از تصویر رمزگذاری شده با استفاده از LSB نیز مراحل زیر را دنبال می‌کنیم:

۱. مقادیر RGB هر کانال رنگی را به فرمت باینری تبدیل می‌کنیم.
۲. برای هر کانال رنگی، چهار بیت MSB را استخراج کرده و با هم ترکیب می‌کنیم تا بیت‌های پیام نهان را به دست آوریم.
۳. بیت‌های پیام نهان را با ترتیب صحیح برای هر کانال رنگی ترکیب کرده و به فرمت متنی تبدیل می‌کنیم.

مهم است به‌خاطر داشته باشید که استفاده از روش LSB برای رمزنگاری واقعی بسته به حساسیت اطلاعات مخفی و کاربرد مورد نظر ممکن است مناسب نباشد. برای استفاده در مواردی مانند پنهان‌کردن اطلاعات غیرحساس در تصاویر عمومی، روش LSB می‌تواند مناسب باشد، اما در مواردی که امنیت و حفظ کامل اطلاعات مخفی اهمیت دارد، روش‌های رمزنگاری پیچیده‌تر و قوی‌تری مانند رمزنگاری عمومی کلید عمومی (Public Key Encryption) بهتر استفاده شوند.

برای بازیابی پیام پنهان، گیرنده از تکنیک پنهان‌سازی آگاه است و روند را معکوس می‌کند.

در این روش، چهار بیت کم‌اهمیت (LSB) از هر پیکسل تصویر اصلاح شده استخراج می‌شود و به موقعیت‌های بیت مهم‌تر (MSB) منتقل می‌شوند. موقعیت‌های LSB که در فرآیند رمزگذاری از بین رفته بودند، با صفر پر می‌شوند.

در نتیجه، تصویر پنهان ظاهر می‌شود اما به دلیل از دست دادن داده‌های LSB، تا حدودی با تصویر اصلی متفاوت است و ظاهری کمی تیره‌تر دارد.

در تصاویری که در متن ارائه شده است، سه تصویر از جنگل قابل مشاهده هستند که در حالت ظاهری با چشم انسان تقریباً یکسان هستند. اما یکی از این تصاویر دارای یک تصویر پنهان است که در آن مخفی شده است.

موارد استفاده بالقوه

استگانوگرافی، در زمینه بیت کوین، می‌تواند از دارایی‌های رمزنگاری شما را در برابر سرقت محافظت کند. این تکنیک می‌تواند اطلاعات محرمانه مانند کلیدهای خصوصی، یادداشت‌ها یا تراکنش‌های بیت کوین را در یک تصویر پنهان کند. به این صورت، شما می‌توانید مواردی را که نیاز به ذخیره محتاطانه دارند، به صورت عبارت دانه روی کاغذ در داخل خانه خود نگهداری کنید و احتمال سرقت توسط سارقان معمولی را کاهش دهید. همچنین اگر نیاز داشته باشید، این روش می‌تواند در جستجوی مکان‌های مختلف برای مصادره وجوه شما توسط افرادی که علاقه به سرقت دارند، مفید باشد.

به عنوان مثال، می‌توانید از ابزار Stegoseed برای پنهان کردن یک عبارت اولیه در یک محتوای عادی استفاده کنید. با استفاده از Stegoseed، جملاتی را ایجاد کنید که محتوای عبارت بذر بیت کوین را رمزگذاری می‌کنند.

همچنین، روش‌های خلاقانه‌تری برای استفاده از استگانوگرافی در بلاکچین وجود دارند. برای مثال:

۱. کیف پول پوستی: عبارت بذر کیف پول را به صورت ایمن و عمومی در یک تاتو ذخیره کنید.

۲. AudioStego: کلید خصوصی رمزگذاری شده خود را در یک آهنگ صوتی قرار دهید.

۳. StegOnline: یک NFT برای ذخیره دانه خود ایجاد کنید.

استگانوگرافی یک روش خلاقانه است که می‌تواند در حفاظت از اطلاعات حساس و محافظت از دارایی‌های رمزنگاری شده در بیت کوین مفید باشد.

پاداش عمومی

NFT ترتیبی زیر حاوی یک عبارت اولیه با مقداری بیت کوین است. چالش را بپذیرید و ببینید آیا می‌توانید آن را شکست دهید و جایزه را بگیرید.


منبع: coingeek. com

تیم خبری
تیم خبری
من ابوالفضل هستم. عاشق ترید ارز های دیجیتال. البته ترید از طریق اخبار. من با دنبال کردن اخبار رمز ارز ها، با پروژه های خوب و مناسب آشنا می شوم و در زمان مناسب توکن آن پروژه را خریداری می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده