آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

بررسی پروتکل: باز کردن یک دوره وام جدید برای MakerDAO

بررسی پروتکل Spark: باز کردن یک دوره وام جدید برای MakerDAO

پروتکل Spark چیست؟

MakerDAO، سازمان پیشگام DAI، استیبل کوین غیرمتمرکز برجسته، پروتکل Spark را معرفی کرده است، یک پلتفرم نوآورانه وام دهی که برای ارتقای قابلیت های DAI طراحی شده است.

این پروتکل پیشگامانه به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوانند هم وام گرفته و هم طیف متنوعی از دارایی‌ها، از جمله اتر (ETH)، stETH، DAI و جدیداً معرفی شده را داشته باشند. DAI پس انداز (sDAI). این پلتفرم نرخ‌های وام‌دهی رقابتی را ارائه می‌دهد که دسترسی و کاربرد اکوسیستم DAI را تقویت می‌کند.

پلتفرم پروتکل Spark همچنین به Maker’s D3M متصل است، فناوری که به اکوسیستم Maker اجازه می‌دهد با استخرهای وام‌دهی شخص ثالث درگیر شود. با نرخ بهره اولیه فقط ۱.۱۱٪، ارتباط بین Spark Protocol و Maker’s D3M به گونه ای طراحی شده است که کاربران را قادر می سازد تا DAI را با نرخ بهره رقابتی تر وام بگیرند.

در هسته خود، پروتکل اسپارک به عنوان یک پلتفرم وام دهی در شبکه اتریوم عمل می کند و قرض و وام توکن های غیرمتمرکز را تسهیل می کند.

پروتکل اسپارک برای چه هدفی متولد شد؟

بنیانگذار Rune Christensen تحولی رویایی را برای MakerDAO آغاز کرده است، و با اذعان به نیاز به تنظیم مجدد ساختار پروژه برای هماهنگی بهتر با چشم انداز در حال تکامل، موافقت کرده است.

با توجه به اینکه چارچوب موجود ممکن است مانع از پتانسیل MakerDAO برای رقابت موثر شود، کریستنسن یک همسویی مجدد استراتژیک را پیشنهاد می‌کند تا MakerDAO را به عنوان یک رقیب قدرتمند در میان موسسات مالی پیشرو معرفی کند.

طرح MakerDAO Endgame یک رویکرد چند وجهی با هدف تقویت حاکمیت، گسترش ابزار پروژه و تضمین دوام طولانی مدت آن است. در قلب این تحول، مفهوم جدید MetaDAOs نهفته است، که MakerDAO را به موجودیت های کوچکتر و مستقل تقسیم می کند. هر MetaDAO به عنوان یک واحد خودگردان عمل می کند، مجهز به رمز متمایز خود در حالی که در اکوسیستم فراگیر MakerDAO به هم متصل است.

با تاکید بر تعهد MakerDAO به همکاری، آزمایشگاه های فینیکس، نیروی محرکه پروتکل اسپارک، به طرز هوشمندانه ای این پروتکل را به عنوان یک فورک نرم Aave V3 ساخته است. این همکاری استراتژیک بیشتر گسترش می‌یابد، زیرا ۱۰٪ از سود پروتکل در طول دو سال اولیه فعالیت آن به AaveDAO منتقل می‌شود.

ادغام Spark Protocol با فیدهای قیمت Chainlink، اولین مورد برای اکوسیستم Maker، قابلیت اطمینان و دقت آن را افزایش می‌دهد. این اتحاد با Chainlink به عنوان ارائه‌دهنده اوراکل، کارایی پروتکل را در ارائه داده‌های قیمت‌گذاری هم‌زمان برای همه جفت‌ها به جز sDAI افزایش می‌دهد.

بررسی پروتکل Spark: باز کردن یک دوره وام جدید برای MakerDAO

یکی از ویژگی‌های دگرگون‌کننده پروتکل اسپارک، ادغام یکپارچه آن با ماژول پایداری میخ ساز (PSM) است. این ادغام به کاربران این امکان را می‌دهد که به‌دلیل ادغام پروتکل با استیبل کوین Circle، بین DAI، sDAI و USDC به صورت سیال تبدیل شوند. این ادغام انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهد و کاربران را قادر می سازد تا به راحتی در اکوسیستم DSR حرکت کنند.

پیشنهادهای اخیر حاکمیت MakerDAO موقعیت آن را به عنوان یک نیروی پویا در قلمرو DeFi تقویت کرده است. اینها شامل پیشنهادی است که فرآیند وثیقه‌سازی را با کاهش نیاز به دارایی‌های واقعی ساده می‌کند و پیشنهادی دیگر که به طور موثر صندوق اعتباری قابل دسترسی به شرکت تابعه Societe Generale SG-Forge را می‌بندد.

پروتکل Spark بخش مهمی از استراتژی پایان بازی MakerDAO است که قصد دارد DAI را به یک دارایی شناور آزاد تبدیل کند که در اصل توسط دارایی های دنیای واقعی (RWA) وثیقه شده است. بر اساس این پیشنهاد، DAI به مدت سه سال به دلار آمریکا وابسته خواهد بود و در طی آن MakerDAO تا حد امکان اتریوم (ETH) جمع آوری خواهد کرد تا نسبت وثیقه غیرمتمرکز را افزایش دهد.

DAI اکنون چهارمین استیبل کوین بزرگ است، با عرضه در گردش ۴.۷ میلیارد دلار و سهم بازار ۳.۶ درصد. بنابراین DAI بزرگترین استیبل کوین غیرمتمرکز صنعت است. با این وجود، عرضه DAI نسبت به بالاترین حد خود یعنی حدود ۱۰ میلیارد دلار در فوریه ۲۰۲۲، ۵۳ درصد کاهش یافته است.

ویژگی ها

وام های فلش

رونمایی از پروتکل اسپارک یک ابزار مالی جدید به نام Spark Flash Loans را به ارمغان می آورد. این محصول نوآورانه DeFi به کاربران امکان می‌دهد به وام‌هایی بدون نیاز به وثیقه دسترسی داشته باشند، البته با تعهد به بازپرداخت مبلغ وام گرفته شده در یک تراکنش منحصر به فرد بلاک چین. این ویژگی که برای پاسخگویی به نیازهای پیشرفته معامله گران ماهر طراحی شده است، جای خود را در تجارت آربیتراژ، انحلال کارآمد دارایی و موارد دیگر پیدا می کند.

حالت جداسازی

در قلب کارنامه پویای Spark مفهوم حالت Isolation نهفته است. این مکانیسم تطبیقی ​​پروتکل را برای معرفی مجموعه‌ای از دارایی‌ها، عمدتاً استیبل کوین‌ها، در چارچوبی مجزا قدرت می‌دهد. دارایی‌های تعیین‌شده در این حالت از آستانه بدهی بالاتری برخوردارند که در وام به ارزش (LTV) اندازه‌گیری می‌شود و آنها را از طیف گسترده‌تری از پیشنهادها متمایز می‌کند.

eMode

پروتکل Spark با eMode نوآورانه خود، کاربران را به مشارکت در یک الگوی کارآمد سرمایه دعوت می کند. با همسویی استراتژیک وثیقه و دارایی های قرض گرفته شده با پویایی قیمت های مرتبط، کاربران می توانند استفاده از سرمایه خود را بهینه کنند. یک نمونه گویا در مورد استیبل کوین هایی مانند DAI، USDC و USDT مشهود است که همگی در دسته eMode قرار می گیرند. در نتیجه، وام دادن به DAI در این حالت امکان دسترسی به دارایی‌های استقراضی مانند USDC یا USDT را با نرخ‌های Loan to Value بالا می‌دهد و پتانسیل بازدهی را افزایش می‌دهد.

در یک مقطع مهم، پروتکل Spark به طور یکپارچه با ماژول واریز مستقیم پویا (D3M) Maker در ارتباط است. این اتصال به Spark قدرت می‌دهد تا به طور خودکار از ذخایر نقدینگی MakerDAO استفاده کند. نتیجه یک اکوسیستم وام دهی بهینه است، که در آن کاربران می توانند از وام های DAI با نرخ بهره کاهش یافته، به واسطه دسترسی مستقیم MakerDAO به نقدینگی DAI استفاده کنند.

علاوه بر این، پروتکل Spark از نظر استراتژیک با ماژول پایداری میخ ساز (PSM) ادغام می شود. این پیوند پیچیده تبدیل سریع ۱:۱ DAI و sDAI به USDC را مستقیماً در رابط Spark تسهیل می کند. این رویکرد کارآمد، راحتی کاربر را تقویت می‌کند و انتقال کارآمد بین دو استیبل کوین را امکان‌پذیر می‌کند و در عین حال از قدرت اکوسیستم Spark استفاده می‌کند.

بررسی پروتکل Spark: باز کردن یک دوره وام جدید برای MakerDAO

محصولات

Spark Lend پیشنهاد اولیه Spark Protocol بود. رابط کاربری Spark بسیار شبیه به AAVE است زیرا شاخه ای از AAVE است. Spark Lend اکنون از استقراض و وام دادن دارایی های زیر پشتیبانی می کند: ETH، wstETH، wETH، DAI، و sDAI.

در حال حاضر، Spark Lend با فهرستی قدرتمند از دارایی‌های پشتیبانی شده، شامل ETH، wstETH، wETH، DAI و sDAI شروع به کار می‌کند. این مجموعه متنوع از پیشنهادات طیف وسیعی از اولویت‌های کاربر و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری را برآورده می‌کند و به طور مؤثر دسترسی به استقراض و وام را در حوزه DeFi دموکراتیک می‌کند.

یکی از ویژگی‌های برجسته در اکوسیستم Spark، نشانه نوآورانه بازدهی، sDAI است. این توکن مبتکرانه الگوی جدیدی از تولید درآمد غیرفعال را به ارمغان می‌آورد و دارندگان sDAI را قادر می‌سازد تا بدون زحمت در طول زمان علاقه خود را جمع کنند. با نرخ ۱%، این مکانیسم تعهدی بهره به عنوان چراغی برای توانمندسازی مالی عمل می‌کند و تعهد Spark را برای تقویت رشد و ارزش برای کاربرانش نشان می‌دهد.

نرخ بهره پویا مرتبط با sDAI آماده است تا از طریق تلاش‌های مشترک Maker Governance تغییر کند. این رویکرد رویایی به حکمرانی، جوهر تصمیم‌گیری غیرمتمرکز را در بر می‌گیرد و جامعه را قادر می‌سازد تا فعالانه در شکل‌دهی مسیر نرخ بهره sDAI مشارکت کند.

کارمزد وام Spark

این ساختار کارمزد پویا با ماهیت سیال چشم انداز وام دهی مطابقت دارد و ترجیحات وام گیرندگان و شرایط بازار را در نظر می گیرد. با ارائه این دوگانگی، Spark به کاربران این امکان را می‌دهد که هزینه‌های استقراض خود را مطابق با تحمل ریسک و پویایی بازار غالب تنظیم کنند.

کارمزد وام فلش

برای هر تراکنش که از قدرت وام فلش استفاده می‌کند، Spark کارمزدی معادل ۰.۰۹٪ از ارزش تراکنش دریافت می‌کند.

هزینه های انحلال

این کارمزد زمانی اعمال می‌شود که موقعیت وام گیرنده از آستانه انحلال تعریف‌شده فراتر رود و ثبات و سلامت اکوسیستم وام‌دهی را تضمین کند.

نقشه راه

با درک الزامات مقیاس‌پذیری و کارایی، آزمایشگاه فونیکس از یک طرح توسعه بلندپروازانه برای Spark Lend رونمایی می‌کند. این تلاش آینده‌نگر شامل گسترش پلتفرم به دیگر راه‌حل‌های لایه ۲، کاهش چالش‌های ناشی از هزینه‌های بالای گاز در اتریوم است.

به ویژه، پروتکل بر تعهد خود برای دسترسی مستقیم به نقدینگی از MakerDAO از طریق مکانیسم نوآورانه D3M ثابت قدم است.

تیم

پروتکل اسپارک توسط آزمایشگاه های فینیکس توسعه داده شد که توسط MakerDAO به عنوان یک بازیگر محوری اکوسیستم در ساختار سازمانی نوآورانه ای که به عنوان پایان بازی شناخته می شود، خدمت می کند. آزمایشگاه های فینیکس به عنوان یک نیروی محرکه در پشت توسعه پروتکل پیشگامانه Spark ظاهر شده است.

در هسته این هم افزایی، چشم انداز استراتژیک MakerDAO’s End Game قرار دارد، یک پیکربندی مجدد رویایی که برای سوق دادن سازمان به ارتفاعات جدید رقابت و کارایی طراحی شده است. در این چارچوب، آزمایشگاه های فینیکس در مرکز قرار می گیرد و توسعه پروتکل Spark را که جامعه DeFi را مجذوب خود کرده است، هماهنگ می کند.

سرمایه گذاران و شرکا

سرمایه گذاران

سفر متحول کننده پروتکل اسپارک در آستانه افزایش قابل توجهی است، زیرا MakerDAO پشتیبانی خود را از طریق بودجه جامع و طرح توسعه اکوسیستم گسترش می دهد.

مرکز این همکاری، تعامل فعال Spark Protocol با Maker Governance است که یک پیشنهاد متقاعدکننده را ارائه می‌کند که طرح اولیه تکامل آن را مشخص می‌کند. این پیشنهاد شامل یک ساختار مالی چند وجهی است که برای تقویت رشد و توسعه پروتکل اسپارک طراحی شده است.

کمک‌های مالی شامل ۵۰۰۰۰ DAI برای رسیدگی‌های قانونی و هزینه‌های توسعه، ۳۴۷۱۰۰ DAI برای راه‌اندازی Spark Lend و سایر فعالیت‌های توسعه Spark ظرف یک سال است. همچنین ۱۷۰۰۰ DAI اضافی و ۱۰ MKR ماهانه برای توسعه دهندگان دریافت کنید.

شریک

Chainlink، MakerDAO، Block Analitica و دیگران از اولین شرکای Spark Protocol بودند. گنجاندن فیدهای قیمت DAI/USD، ETH/USD، و stETH/USD توسط پروتکل Spark به دنبال ادغام Chainlink Keepers توسط MakerDAO در اوایل سال جاری برای کمک به تضمین پایداری DAI است.

نتیجه گیری

ظهور پروتکل Spark موجی از امکانات را برای قابلیت‌های وام دهی MakerDAO به DAI ارائه می‌کند. معماری پروتکل نقدینگی را تقویت می‌کند و به کاربران نرخ‌های افزایش‌یافته و نسخه بازدهی DAI را ارائه می‌دهد.

این رویکرد چند جانبه، گزینه‌های نقدینگی را گسترش می‌دهد و محیطی را برای انتخاب و توانمندسازی شرکت‌کنندگان ایجاد می‌کند.

در تابلوی تکامل DeFi، پروتکل اسپارک روایتی از توانمندسازی، نوآوری و پیشرفت کاربر محور را به تصویر می‌کشد. همانطور که کاربران و توسعه دهندگان در این اکوسیستم همگرا می شوند، وعده آزادی مالی شکل ملموسی پیدا می کند.

سلب مسئولیت: اطلاعات این وب سایت به عنوان تفسیر کلی بازار ارائه شده است و به منزله مشاوره سرمایه گذاری نیست. ما شما را تشویق می‌کنیم قبل از سرمایه‌گذاری تحقیق کنید.


منبع: news.coincu. com

تیم خبری
تیم خبری
من مریم هستم. مترجمی زبان انگلیسی خواندم. حدود 1 سال است به صورت تخصصی اخبار ارز های دیجیتال را ترجمه می کنم. دنبال کردن اخبار در حوزه رمز ارز های برام بسیار جذاب و هیجان انگیز است.

با معامله در این صرافی ها می توانید تجربه خرید و فروش خوبی را تجربه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات خود را ثبت نمایید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مقالات منتشر شده