آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

KYC ساده شده به معنای انطباق با دیفای بدون به خطر انداختن حریم خصوصی است

KYC ساده شده به معنای انطباق با دیفای بدون به خطر انداختن حریم خصوصی است

به گزارش زوم ارز،

ناشناس ماندن در دنیای مالی سنتی تقریباً غیرممکن است زیرا بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی همیشه قبل از اینکه با کسی تجارت کنند، نوعی هویت را طلب می‌کنند. این در تضاد کامل با ارزهای دیجیتال و امور مالی غیرمتمرکز است، جایی که کاربران از طریق کیف پول خود در تعامل هستند و هرگز نیازی به افشای چیزی در مورد آنها ندارند.

اما صنعت کریپتو برای تغییر تحت فشار قرار گرفته است و در شرایط ناخوشایندی قرار می‌گیرد که از آن خواسته می‌شود به شناخت مشتری و ضد پول خود پایبند باشد. مقررات شستشو این یک دردسر بزرگ برای کریپتو است، زیرا درخواست از کاربران برای افشای هویت خود، با ایده‌آل‌های صنعت دسترسی آزاد و حریم خصوصی کاربر در تضاد است.

چرا KYC برای کریپتو مشکل دارد؟

بانک های سنتی و ارائه دهندگان خدمات مالی مدت ها پیش KYC و AML را به عنوان بخشی از رویه های امنیتی خود پیاده سازی کرده اند. این فرآیندها برای جمع آوری اطلاعات در مورد افرادی که با آنها سروکار دارند و تأیید هویت هر مشتری قبل از ورود به آنها طراحی شده اند. با انجام این کار، موسسه می تواند مشخصات ریسک هر کاربر را ارزیابی کند. این یک گام مهم است زیرا به جلوگیری از واریز وجوه جنایتکاران و تروریست ها در ارتباط با فعالیت های غیرقانونی آنها کمک می کند.

زمانی که رمزارز و DeFi برای اولین بار ظهور کردند، هیچ تعهدی برای پایبندی به KYC وجود نداشت زیرا این صنعت کاملاً غیرقانونی بود. دارایی‌های دیجیتال اساساً غرب وحشی بودند، که نتیجه تمایل صنعت کریپتو برای غیرمتمرکز و ناشناس ماندن است تا هر کسی بتواند به آن دسترسی داشته باشد. به این ترتیب، بیشتر صرافی‌های رمزنگاری و پروتکل‌های DeFi اصلاً چیزی در مورد مشتریان خود نمی‌دانستند.

تمرکززدایی یکی از اصول پایه گذاری ارزهای دیجیتال است. اصل اصلی آن در مفهوم حذف نهادهای متمرکزی است که بر امور مالی سنتی تسلط دارند. هدف Crypto و DeFi دموکراتیک کردن امور مالی بر اساس تراکنش‌های همتا به همتا در هر جنبه است، خواه پرداخت ساده، وام، تجارت ارز دیجیتال، کشاورزی بازده، سهام یا چیز دیگری باشد. DeFi به کاربران امکان می دهد به طور ناشناس به طیف گسترده ای از خدمات مالی دسترسی داشته باشند تا هرکسی بتواند بدون ترس از محرومیت در آن شرکت کند.

اما صنعت کریپتو برای پذیرش جریان اصلی تلاش می‌کند و توجه دولت‌هایی را که مایل به تنظیم آن هستند، به خود جلب کرده است. به این ترتیب، بسیاری از شرکت‌های رمزنگاری، از جمله پلتفرم‌های تبادل و پروتکل‌های DeFi، تحت فشار نهادهای نظارتی مانند گروه ویژه اقدام مالی قرار گرفته‌اند. برای مثال، در سال ۲۰۲۱، FATF دستورالعملی را برای «ارائه‌دهندگان خدمات دارایی مجازی» منتشر کرد که سرکوب صرافی‌ها و پروتکل‌های DeFi را که بدون انجام بررسی‌های KYC و AML انجام می‌دهند، توصیه می‌کند.

تطابق می‌تواند برای کریپتو خوب باشد

فشار وارد شده بر صنعت کریپتو برای پایبندی به چک‌های سنتی KYC و AML منجر به یک روز حسابرسی برای بسیاری از مبادلات و پروتکل‌های DeFi شده است. آن‌ها می‌توانند تبعیت کنند و طرف خوب قانون باقی بمانند، و بنابراین خود را برای سرمایه‌گذاران نهادی و مشتریان شرکتی جذاب‌تر کنند، یا می‌توانند به همان شکلی که هستند ادامه دهند و درآمدهای بادآورده و کشش مورد انتظار را از دست بدهند. وجوه بیشتری از بازیگران مالی سنتی وارد بازار کریپتو می شود.

بیشتر به احتمال زیاد به این فکر خواهند کرد که چگونه می توانند بدون به خطر انداختن اصول اساسی تمرکززدایی و ناشناس ماندن، مطابقت داشته باشند. خوشبختانه، چند نوآوری وجود دارد که این امکان را فراهم می کند.

برای پلتفرم‌های رمزنگاری و پروتکل‌های DeFi، انطباق می‌تواند چیز خوبی باشد. با ترکیب اقدامات قوی KYC، آنها می توانند تعداد فزاینده ای از مشتریان نهادی را جذب کنند که به دنبال استفاده از فرصت های ارائه شده توسط پول دیجیتال هستند. پروتکل‌ها با نشان دادن این که انطباق را جدی می‌گیرند، می‌توانند به گسترش پایگاه‌های کاربری خود کمک کنند.

علاوه بر این، KYC لزوماً به این معنی نیست که کاربران ناشناس بودن خود را از دست می‌دهند یا نمی‌توانند به چنین خدماتی دسترسی داشته باشند، زیرا امکان تأیید کاربران به روش‌های غیرتهاجمی وجود دارد.

KYC بدون اسناد

این ایده پشت فرآیند KYC بدون سند جدید اعلام شده Ramp Network است که قبلاً در برزیل فعال شده است و انتظار می‌رود به زودی در بازارهای دیگر در دسترس قرار گیرد. Ramp یک سرویس نصب رمزنگاری است که خرید و فروش رمزنگاری را در ده‌ها ارز سنتی اصلی برای مردم آسان می‌کند. این یک برنامه مستقل برای تجارت ارائه می دهد، و همچنین یک API برای پروتکل های DeFi ارائه می دهد تا خدمات خود را در dApps خود یکپارچه کند.

در برزیل، KYC به گونه ای ساده شده است که کاربران حتی نیازی به ارائه هیچ سندی ندارند. در عوض، آن‌ها می‌توانند به سادگی یک سلفی آپلود کنند و شماره مالیات دولتی خود را وارد کنند و برنامه آن‌ها را در زمان واقعی تأیید می‌کند. بنابراین دیگر نیازی به تلاش برای یافتن سندی که آدرس شما روی آن چاپ شده است نیست. تا زمانی که بتوانید شماره مالیات خود را به خاطر بسپارید، می توانید این فرآیند را در چند ثانیه تکمیل کنید، نه تنها در برنامه Ramp، بلکه در هر برنامه DeFi که Ramp را یکپارچه می کند.

رامپ معتقد است که ساده‌سازی فرآیند KYC نه تنها حریم خصوصی را بهبود می‌بخشد، بلکه افراد بیشتری را برای شروع استفاده از ارزهای دیجیتال جذب می‌کند. حتی بهتر از آن، پس از تکمیل فرآیند Ramp’s KYC، کاربران می‌توانند کیف پول‌های دیجیتالی محبوب مانند Trust Wallet و MetaMask را پیوند دهند و از آن‌ها برای دسترسی به صدها برنامه DeFi پشتیبانی‌شده به روشی کاملاً سازگار و در عین حال کاملاً ناشناس استفاده کنند.

کیف پول های ناشناس، در لیست سفید

در حالی که Ramp یک گزینه برای DeFi ارائه می دهد، جایگزین هایی در قالب پروتکل های جدیدتر وجود دارد که این امکان را برای شخص ثالث قابل اعتماد انجام فرآیندهای شناسایی و تأیید KYC را فراهم می کند. این به کیف پول کاربر اجازه می‌دهد در لیست سفید قرار گیرد و به پروتکل‌های DeFi دسترسی پیدا کند، پروتکل‌هایی که غیرمتمرکز باقی می‌مانند و هیچ اطلاعاتی درباره کاربرانشان ندارند، مگر اینکه بدانند تأیید شده‌اند.

سرویس‌های هویت غیرمتمرکز مانند KYC-Chain و Oasis Network، KYC را با استفاده از اشخاص ثالث انجام می‌دهند و از تکنیک‌های انتزاع حساب برای ایجاد شناسه‌ای ذخیره شده در بلاک چین استفاده می‌کنند که توسط هیچ پلتفرم DeFi قابل دسترسی نیست. پروتکل‌های DeFi می‌توانند شناسه غیرمتمرکز را به‌عنوان مدرک تأیید صحت مشتری بپذیرند، اما نمی‌توانند به هیچ داده‌ای درباره هویت آن شخص دسترسی داشته باشند.

این رویکردهای حفظ حریم خصوصی برای KYC به ارائه‌دهندگان خدمات کریپتو و دیفای امکان می‌دهد بدون به خطر انداختن اصول غیرمتمرکز خود، الزامات قانونی را برآورده کنند و به تعادل نهایی بین رعایت و حریم خصوصی دست یابند. به این ترتیب، آن‌ها خواسته‌های دولت را برای تأیید صحت کاربران و همچنین خواسته‌های کاربر برای ناشناس ماندن برآورده می‌کنند.

انطباق و حریم خصوصی می‌توانند با هم وجود داشته باشند

اعتقاد بر این است که بسیاری از سرمایه گذاران نهادی مشتاق ورود به فضای کریپتو هستند، اما ایده تراکنش آنلاین با طرف های ناشناس برای آنها بسیار خطرناک است. با سازگاری، پلتفرم‌های کریپتو و دی‌فای، سرمایه‌گذاران نهادی بیشتری را تشویق می‌کنند تا صنعت را در آغوش بگیرند.

شواهد زیادی برای حمایت از این استدلال وجود دارد. در سال ۲۰۲۱، به طور گسترده گزارش شد که ارائه دهندگان خدمات مالی سنتی مانند PayPal و Robinhood به Uniswap، بزرگترین پلت فرم مبادله غیرمتمرکز در تجارت، فشار می آورند تا چک های KYC اجباری را برای کاربران خود معرفی کند. اخیراً، راه‌اندازی ETF‌های بیت‌کوین توسط غول‌های مالی سنتی مانند BlackRock، Fidelity و Greyscale نشان می‌دهد که چنین مؤسساتی اشتهای زیادی برای ارزهای دیجیتال دارند.

با برآورده ساختن این خواسته‌ها برای انطباق، کریپتو و دی‌فای درها را برای ثروتمندترین سرمایه‌گذاران جهان برای ورود به این فضا باز می‌کنند و این به طور قابل‌توجهی امید صنعت را برای دستیابی به پذیرش انبوه افزایش می‌دهد.

سلب مسئولیت: بخش Industry Talk اطلاعاتی را از کارگزاران ارزهای دیجیتال ارائه می‌کند و بخشی از محتوای سرمقاله Cryptonews.com نیست.


منبع: cryptonews.com

 

تیم خبری
تیم خبری
من زهرا هستم. کارشناسی کامپیوتر خوندم. من حدود 4 سال است که با مارکت ارز های دیجیتال آشنا شدم. و ترجیح دادم به دنبال کردن اخبار کریپتو. همچنین عاشق نقاشی و هنر هستم

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده