آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

نگرانی‌های امنیتی از هک‌های مکرر در حوزه  کریپتو

نگرانی‌های امنیتی از هک‌های مکرر در حوزه  کریپتو

با رشد بازار کریپتو، افراد بیشتر و بیشتری به اهمیت دارایی‌های رمزنگاری‌شده پی برده‌اند. در همین حال، امنیت کریپتو ، به‌ویژه در سال‌های اخیر که مشکلات امنیتی متعددی در حوزه بلاک‌چین رخ داده‌ است، در مرکز توجهات قرار گرفته است.

فضای کریپتویی شاهد نفوذها و حملات امنیتی به صرافی‌ها، زنجیره‌های عمومی و پل‌های میان‌زنجیره‌ای و همچنین سرقت کلیدهای خصوصی بوده است. بر اساس داده‌های موجود، صنعت کریپتو ، فقط در سال ۲۰۲۲، متحمل ۳۰۶ مشکل امنیتی با زیانی ۱۰.۱ میلیارد دلاری شده است. هک رایج‌ترین نوع حمله به صنعت کریپتو است که ۳۷ درصد حملات امنیتی را به خود اختصاص داده است. پروژه‌های دی‌فای آسیب شدیدی دیدند و زیانی بالغ بر ۷.۲۱ میلیارد دلار را متحمل شدند (جهت کسب اطلاعات بیشتر، به  اطلاعات زیر مراجعه کنید). این بازیگران مخرب تهدیدی جدی برای اکوسیستم صنعت رمزنگاری و رشد ان صنعت هستند.

نگرانی‌های امنیتی از هک‌های مکرر در حوزه  کریپتو

تقویت امنیت در حوزه کریپتو 

امنیت حوزه کریپتو موضوعی فراتر از موارد فردی یا شرکت‌های رمزنگاری خاص است. این نگرانی نیازمند اقدام مشترک همه ذینفعان صنعت کریپتو است، زیرا امنیت آن نه‌تنها روی منافع شخصی‌مان بلکه روی رشد و پایداری صنعت کریپتو نیز تأثیرگذار است. هکرها تهدید مهمی برای امنیت دارایی‌های کریپتویی هستند. آن‌ها به سیستم‌ها نفوذ می‌کنند، اطلاعات را می‌دزدند، داده‌ها را به روش‌های مختلف دست‌کاری می‌کنند، و موجب آسیب‌پذیری‌های بزرگی می‌شوند. بنابراین، همه ذینفعان، از صرافی‌های رمزنگاری و سازمان‌های امنیتی گرفته تا کاربران و کارشناسان، باید متحد شوند و با هم در برابر حملات هکرها و حفظ امنیت دارایی‌های کریپتویی مقاومت کنند.

نگرانی‌های امنیتی از هک‌های مکرر در حوزه  کریپتو

نیاز به اجرای اقداماتی مؤثر برای کاهش خطرات امنیتی در حوزه کریپتو داریم. اول و مهم‌تر از همه، صرافی‌ها باید سیستم دفاعی‌شان را تقویت کنند. آن‌ها باید از اقدامات حفاظتی گوناگون برای ایجاد یک سیستم امنیت دارایی قوی، افزایش امنیت پلتفرم و جلوگیری از هک و تغییرات مخرب استفاده کنند.

به عنوان مثال، کوینکس اخیرا بخش جدیدی از وب سایت به نام امنیت دارایی را معرفی کرده است که سیستم امنیتی خود را به سطح جدیدی ارتقا می دهد. این صفحه تمام نوآوری‌ها و تلاش‌های امنیتی صرافی را پوشش می‌دهد که شامل سیستم‌های ذخیره‌سازی آفلاین خود توسعه‌یافته، پروتکل‌های چند امضایی، پشتیبان‌گیری‌های مولتی لوکیشن، و چندین طرح اضطراری است که حفاظت جامع از دارایی را برای کاربران فراهم می‌کند.

صفحه امنیتی دارایی کوینکس به اقداماتی امنیتی مثل سیستم‌های ذخیره‌سازی کیف‌پول ایجادشده توسط خود کوینکس، پروتکل‌های چند امضایی، نظارت لحظه ای بر نقل و انتقالات غیرعادی، واریز و برداشت‌ها، و سیستم هشدار خودکار می‌پردازد. این اقدامات قوی موجب ایمنی و امنیت دارایی‌های کاربران می‌شوند و ریسک سرقت را کمینه می‌کنند. همچنین، صندوق سپر کوینکس برای اطمینان از تمامیت دارایی‌های کاربران در صورت وقوع مشکلات غیرقابل‌کنترل راه‌اندازی کرده است. کوینکس کمیته امنیت داخلی و تیمی امنیتی برای توسعه استراتژی‌های امنیتی پیشرفته ایجاد کرده است. این تیم مسئول نظارت دقیق امنیتی، ارزیابی ریسک‌ها، و شناسایی و رسیدگی به تهدیدات بالقوه در اسرع وقت است.

بعلاوه، باید روی افزایش همکاری و به اشتراک‌گذاری اطلاعات بین سازمان‌های امنیتی و شرکت‌های کریپتو نیز متمرکز شویم. به اشتراک‌گذاری اطلاعات مرتبط با حملات هکرها و کمینه‌سازی آسیب‌پذیری‌ها به صنعت کریپتو در واکنش سریع‌تر به نگرانی‌های امنیتی بالقوه و درنهایت به امن‌تر شدن فضای رمزنگاری کمک می‌کند. کوینکس اخیراً با شرکت SlowMist Technology، که یک شرکت امنیتی پیشرو در حوزه بلاک‌چین است، همکاری استراتژیکی را شروع کرده است. همچنین، این صرافی متعهد به گسترش همکاری‌هایش با سایر سازمان‌های امنیتی نیز است. کوینکس برای تضمین امنیت سیستمش از متخصصان امنیتی برای دسترسی به آخرین اطلاعات امنیتی و استراتژی‌های حفاظتی موجود در صنعت کریپتو کمک می‌گیرد. در همین راستا، ایجاد صفحه امنیت دارایی کوینکس گامی مهم برای افزایش امنیت دارایی‌ها در کوینکس و نشانگر تعهد مداوم کوینکس به حفظ منافع کاربران است.

آخرین نکته مهم اینکه، کاربران کریپتو باید آگاهی بیشتری در رابطه با موضوع امنیت داشته باشند. برای مثال، باید از گذرواژه‌های ترکیبی قوی استفاده کنند، گذرواژه‌ها را به‌طور منظم تغییر دهند، و در جایی امن ذخیره کنند تا اطلاعاتشان افشا نشود. بعلاوه، حین انجام عملیاتشان باید محتاط باشند و صحت لینک‌ها و آدرس‌های مربوطه را به‌دقت بررسی کنند تا قربانی کلاه‌برداری نشوند.

امنیت کریپتو موضوعی پیچیده و جدی است و صرفاً مختص چند صرافی یا صرفاً موضوعی مرتبط با حفظ حریم خصوصی نیست. فقط از طریق تلاش جمعی همه ذینفعان است که می‌توانیم حملات هکرها را به نحوی مؤثر مهار کنیم، از حقوق و منافع مشروع کاربران حوزه رمزارزها محافظت کنیم، و فضای معاملاتی امن‌تر و مطمئن‌تری را ایجاد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده