لایت فارکس
مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال در زوم ارز

تحلیلگر روسی: روبل دیجیتال هیچ مزیتی برای شهروندان عادی ندارد

تحلیلگر روسی: روبل دیجیتال هیچ مزیتی برای شهروندان عادی ندارد

تحلیلگر روسی: روبل دیجیتال هیچ مزیتی برای شهروندان عادی ندارد

به گزارش زوم ارز، یک تحلیلگر روسی ادعا کرده است که روبل دیجیتال، CBDC کشور، هیچ منفعتی برای شهروندان عادی به همراه نخواهد داشت.

این نظرات توسط آناستازیا تسلیخ، خبرنگار ویژه RTVI در ستون اخیر خود برای این رسانه بیان شده است.

بانک مرکزی این هفته آزمایشی را راه اندازی کرد که خرده فروشان در ۱۱ شهر به همراه شبکه متروی مسکو و بیش از ده ها بانک به آن ملحق خواهند شد.

تحلیل‌گر در تفسیر خود بر روی این توکن هیچ ضربه‌ای وارد نکرد و آن را “اولین قدم به سوی یک گولاگ دیجیتال” نامید.

تسلیخ توضیح داد:

“[CBDC] برای بانک مرکزی مفید است، زیرا به بانک این امکان را می‌دهد تا اتفاقات پول شهروندان را بدون نیاز به درخواست جداگانه از سازمان‌های مالی ردیابی کند.”

او نوشت:

“هیچ منفعت زیادی برای شهروندان عادی از روبل دیجیتال وجود ندارد.”

CBDC روسیه: Pushback آغاز می شود؟

و تسلیخ نسبت به اظهارات الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی، که گفته است هیچ کس “اجبار” به استفاده از روبل دیجیتالی “اجبار” نخواهد داشت، محتاط بود.”

تحلیلگر خاطرنشان کرد:

«مثال چین، که آزمایشی یوآن دیجیتال خود را در سال ۲۰۱۵ راه اندازی کرد، نشان می دهد که پس از مدتی، شرکت های بزرگ شروع به پرداخت حقوق کارکنان [با استفاده از CBDC] می کنند. این کاملاً ممکن است که به مرور زمان در روسیه نیز این اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، کارمندان دولتی و کارمندان شرکت های بزرگ می توانند حقوق خود را به این روش دریافت کنند.»

اما تسلیخ پذیرفت که روبل دیجیتال ممکن است مزایایی داشته باشد و توضیح داد:

“یکی از [مزایای شهروندان عادی]، شاید امکان استفاده از توکن برای پرداخت آفلاین باشد. اما قابلیت‌های فنی برای انجام این کار هنوز وجود ندارد.”

بانک مرکزی اعلام کرده است که می‌خواهد کارت‌ها یا دستگاه‌هایی از نوع کیف پول سخت پیش‌پرداختی ایجاد کند که می‌توانند از قبل با وجوه CBDC شارژ شوند.

این کارت‌ها یا دستگاه‌های پیش‌پرداخت می‌توانند برای انجام پرداخت‌های الکترونیکی CBDC در مناطقی که پوشش شبکه یا اتصال اینترنتی ندارند، استفاده شوند.

در بسیاری از مناطق دورافتاده روسیه، پوشش شبکه و دسترسی به اینترنت همچنان مسائل اصلی باقی مانده است.

در چین، که از مشکلات مشابهی در جوامع روستایی خود رنج می‌برد، راه‌حل‌هایی شامل کیف پول‌های پوشیدنی و کارت‌های هوشمند ارائه شده است که به کاربران نشان می‌دهد چقدر اعتبار در حساب‌هایشان باقی مانده است.

چین همچنین کیف پول‌های سخت آفلاین مبتنی بر سیم‌کارت را عرضه کرده است.

در حال حاضر، اینها فقط در تلفن‌های هوشمند Android در دسترس هستند، اما برخی معتقدند که ممکن است روزی با تلفن‌های همراه ۲G سازگار شوند.

CBDC روسیه: آیا می تواند به کشور کمک کند تا از تحریم ها فرار کند؟

تسلیخ همچنین ادعای بانک مرکزی در مورد پتانسیل “پرداخت های فرامرزی” CBDC و ادعاهایی مبنی بر اینکه این سکه می تواند برای فرار از تحریم ها استفاده شود، مورد هدف قرار داد.

او نوشت:

«هنوز مشخص نیست که چنین نقل و انتقالات فرامرزی چگونه می‌تواند کار کند، زیرا سازمان‌های اعتباری خارجی همچنان در انجام معاملات، [حتی با CBDC] مشارکت دارند.»

او توضیح داد که «تنظیم‌کننده‌های بین‌المللی» همچنان می‌توانند تراکنش‌های انجام‌شده با استفاده از فیات‌های دیجیتال را ردیابی کنند، «این بدان معناست که خطرات تحریم‌ها راه به جایی نمی‌برد».

تحلیلگر نتیجه گرفت:

“من احساس می کنم که [روبل دیجیتال و CBDC] فقط یک روند هستند. یک فناوری جدید که همه در تلاشند تا در اسرع وقت وارد آن شوند. با این حال، به طور کامل درک نکنید که این در نهایت به چه چیزی منجر خواهد شد.»

بانک مرکزی قبلاً برای سکه خود عقب نشینی هایی را تجربه کرده است.

دو بانک بزرگ داخلی (Sberbank و Tinkoff Bank) از برنامه آزمایشی خارج شده اند.

و رهبران تجاری و بانک ها تردیدهای خود را در مورد این سکه ابراز کرده اند، در حالی که بررسی ها نشان داده است که بسیاری از شهروندان روسیه علاقه ای به استفاده از این سکه ندارند.


منبع: cryptonews.com

حامد محمدی فر
حامد محمدی فر
من حامد هستم و 5 سال در حوزه اخبار ارز های دیجیتال فعالیت دارم. روزانه اخبار اقتصادی و مالی و همچنین کریپتو را دنبال می کنم. فردی ماجراجو و پیگیر هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده