آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

هزینه ساخت و زمان لازم برای ساخت NFT

هزینه ساخت و زمان لازم برای ساخت NFT، اگر قصد ایجاد یک NFT داشته باشید، با چالش های بسیاری رو به رو می شوید. از جمله این چالش ها هزینه های اولیه ساخت ان اف تی و… می باشد. در مقاله آموزش ایجاد NFT در سایت زوم ارز، ما به صورت کامل به نحوه ایجاد ان اف تی و هزینه های های موجود برای ساخت اشاره کرده ایم؛ اما در این مقاله قصد داریم تا بهتر و عمیق تر این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم و در نتیجه ببینم که برای ساخت NFT چه میزان هزینه ای را باید در نظر بگیریم. همچنین می توانید مقاله nft چیست را مطالعه نمایید و اطلاعات بسیار کاملی را در این حوزه کسب نمایید.

جز هزینه، برای برخی از افراد زمان ساخت NFT نیز مهم است. اینکه یک ان اف تی چه مقدار زمان می برد تا ساخته شود. به همین دلیل، در کنار بررسی هزینه های ساخت NFT در این مطلب ما تصمیم گرفتیم تا زمان مورد نیاز برای ساخت یک ان اف تی را نیز بررسی کنیم. در صورتی که قصد دارید تا از هزینه های ساخت یک ان اف تی و همچنین مقدار زمان مورد نیاز برای انجام این کار مطلع شوید، به شما پیشنهاد می کنیم که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. در صورتی که برایتان سؤالی نیز ایجاد شد می توانید در انتها سؤال خود را مطرح کنید.

نیم نگاهی به NFT

نیم نگاهی به NFT
نیم نگاهی به NFT

قبل از هر چیزی، بهتر است کمی به سراغ تعریف NFT برویم تا اگر برای بار اول کلمه ان اف تی را می شنوید، کمی از این صنعت اطلاع پیدا کنید. اگر بخواهیم در یک کلام ان اف تی را تعریف کنیم، این‌گونه باید بگوییم که ان اف تی در زبان فارسی به معنای توکن غیرقابل تعویض گفته می شود.

توکن های غیرقابل تعویض یا NFT دارایی های رمزنگاری روی بلاکچین هستند که هر یک از آن ها یک کدشنایی منحصر به فرد دارند و این موضوع باعث می شود که هر NFT با دیگری متمایز شود. برخی از افراد بر این باورند که ان اف تی ها همانند ارزهای دیجیتال هستند اما در این بخش باید بگوییم که این باور کاملاً غلط است چراکه به این شکل نیست!

ان اف تی هارا بر خلاف رمز ارز ها نمی توان به صورت معادل معامله کرد و حتما باید از رمز ارز ها و یا ارزهای فیات برای انجام این کار استفاده کرد. برای اینکه این موضوع را بهتر و بیشتر درک کنید بگذارید تا برایتان یک مثال بزنیم.

زمانی که شما قصد خرید و یا فروش NFT ها را دارید، باید در قبال عملیاتی که انجام می دهید از کریپتو استفاده کنید. در حال حاضر، در هیچ پلتفرمی شما نمی توانید ان اف تی ها را در مقابل NFT ها معامله کنید؛ یعنی برای خرید و فروش ان اف تی نمی توانید NFT دریافت نمایید.

یکی از سؤالاتی که ممکن است در این بخش برایتان پیش بیاید این است که برای خرید و فروش NFT باید از چه رمز ارز هایی استفاده کنیم؟ اینکه در هنگام خرید چه رمز ارزی پرداخت می کنید و اینکه در هنگام فروش چه رمز ارز دریافت می کنید تماماً بستگی به پلتفرم مورد نظرتان دارد. برای مثال ممکن است از اتر یا ارزهای فیات مثل دلار و یورو پشتیبانی کند.

با توجه به اینکه در حال حاضر اکثر ان اف تی ها بر روی شبکه اتریوم لانچ می شوند، معمولاً برای خرید و یا فروش ان اف تی ها اتر یا اتریوم معامله می شود.

ان اف تی ها می توان شامل هر چیزی شوند. در اصل باید بگوییم که از NFT ها می توان در دنیای واقعی و در دنیای مجازی استفاده کرد. شما می توانید به راحتی هر چیزی را به NFT تبدیل کنید. برای مثال می توانید عکس خودتان را NFT کنید و آن را بفروشید و از این کار سود دریافت کنید.

یکی از دلایلی که اکثر افراد به دنبال اطلاع از هزینه های ساخت NFT هستند دقیقاً همین موضوع می باشد. معمولاً اکثر افرادی که با حوزه NFT ها آشنا می شوند تمایل دارند یک بار هم که شده انجام این کار را امتحان کنند. همان‌طور که گفتیم، در صورتی که قصد دارید تا به صورت امتحانی اقدام به ساخت یک ان اف تی کنید، می توانید به مقاله آموزش ساخت ان اف تی که کمی پیش‌تر معرفی کردیم مراجعه کنید.

برای اینکه در این بخش نیز کمی با فرآیند ساخت NFT آشنا شوید، قصد داریم تا به صورت کلی به روند ایجاد یک NFT اشاره کنیم. اگر با انجام این کار آشنا نیستید، ادامه این مقاله را تا انتها دنبال کنید.


بررسی هزینه های ساخت یک NFT

بررسی هزینه های ساخت یک NFT
بررسی هزینه های ساخت یک NFT

همان‌طور که مطلع هستید، در این بخش از مقاله در نظر داریم تا هزینه های ساخت یک NFT را به صورت کلی بررسی کنیم. ما پس از بررسی های انجام شده، به ۳ مورد از مهم ترین هزینه هایی که ممکن است کاربران در هنگام ساخت NFT شامل پرداخت آن ها شوند، رسیدیم. آن ها عبارت اند از:

 1. هزینه های ایجاد حساب کاربری:

ممکن است در زمان ساخت NFT با پلتفرمی رو به رو شوید که برای ساخت یک حساب کاربری از شما درخواست واریز وجه کنه. در این‌طور مواقع، ابتدا باید پلتفرم فوق را بررسی کنید و ببینید که آیا مورد اطمینان است یا خیر؟ در صورتی که مورد اطمینان بود می توانید هزینه مورد نظر را پرداخت کنید و عضو مارکت پلیس فوق شوید.

یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که چرا مارکت پلیس ها باید برای عضویت کاربران اقدام به دریافت هزینه و یا به اصطلاح اشتراک کنند؟ همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، سیاست های کاری مارکت پلیس ها متفاوت است. به همین دلیل، برخی ها تصمیم می گیرند تا برای حفظ امنیت و همچنین حفظ کارایی از ثبت نام افراد مختلف جلوگیری کنند و به نوعی تنها کاربران اختصاصی خودش را داشته باشد.

برای مثال، اگر اطلاع داشته باشید، احتمالاً می دانید که برای فعالیت در مارکت پلیس سوپر ریر، برعکس دیگر مارکت های معروف ابتدا باید احراز هویت کنید تا هویت شما مشخص شود. پس از انجام این کار حال می توانید ان اف تی های مورد نظر خود را لیست کنید و از خرید و فروش لذت ببرید.

در صورتی که با چنین پلتفرمی هایی رو به رو شدید، همان‌طور که گفتیم اگر اعتبار آن ها برای شما اثبات شد، می توانید از آن استفاده نمایید و مبلغ مورد نظر را پرداخت نمایید. در آخر پیشنهاد می کنیم که قبل از انجام این کار حتما به صورت کامل پلتفرم را بررسی کنید تا به اشتباه به سراغ عضویت در آن پلتفرم نرفته باشید.

 1. هزینه های فروش NFT:

در برخی از پلتفرم ها مثل اوپن سی، شما در هنگام ایجاد ان اف تی هیچ کارمزد و یا مبلغی پرداخت نمی کنید؛ اما پس از اینکه ان اف تی شما به فروش رفت، مبلغ کارمزد مارکت پلیس مورد نظر از هزینه دریافت شده کاسته می شود و باقی دارایی، به کیف پول و یا حساب مارکت پلیس واریز می شود.

در نتیجه، شما برای ساخت NFT در این نوع از پلتفرم ها نیاز به هیچ هزینه ای ندارید و می توانید تمام هزینه ها را پس از معامله پرداخت کنید. خوشبختانه در حال حاضر مارکت پلیس های مختلفی هستند که از این قانون پشتیبانی می کنند. این روند باعث می شود تا افراد مختلفی ساخت و فروش ان اف تی را تجربه کنند و از آن لذت ببرند. البته لازم به ذکر است که این نوع پلتفرم ها که از این چنین موضوعی پشتیبانی می کنند مزایا و معایبی دارند که در هنگام انتخاب آن ها باید به این مورد دقت کنید. برای مثال، یکی از معایب این نوع پلتفرم ها این است که هر فردی می تواند در مارکت فوق ان اف تی بسازد و از آن طریق از کاربران کلاه‌برداری کند.

در نتیجه، اگر در پلتفرم های مشابه فعالیت می کنید، در هنگام خرید و فروش ان اف تی بسیار احتیاط کنید و همیشه سعی داشته باشید که برای خرید و فروش NFT به سراغ ان اف تی های معتبر بروید. با توجه به این موضوع، ممکن است برایتان این سؤال پیش بیاید که چگونه می توانیم NFT های معتبر را پیدا کنیم؟ اگر از چگونگی آشنایی با ان اف تی های معتبر بی خبر هستید و در این باره تجربه ای ندارید، به شما پیشنهاد می کنیم که حتما به مقاله NFT های معتبر را چگونه پیدا کنیم و بخریم مراجعه کنید و مطالب فوق را با دقت مطالعه کنید. اگر برایتان سؤالی نیز ایجاد شد می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

 1. هزینه های کارمزد شبکه NFT:

 جز موارد فوق، برخی از پلتفرم ها هستند که در زمان ایجاد NFT از شما هزینه دریافت می کنند. این هزینه مربوط به کارمزد شبکه است. برای مثال، در پلتفرم سوپرریر شما پس از احراز هویت باید کارمزد شبکه مورد نظرتان را پرداخت کنید تا بتوانید وارد حساب کاربری خود شوید؛ اما در باقی پلتفرم های مشابه مثل راریبل و یا اوپن سی به این شکل نیست.

یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان ایجاد شود، این است که میزان کارمزدی که باید در پلتفرم ها بپردازیم چقدر است؟ این موضوع بستگی به نوع پلتفرم و همچنین شبکه ای که در آن NFT خود را ایجاد می کنید دارد. برای مثال، اگر NFT خود را در پلتفرم اوپن سی بر روی شبکه اتریوم لیست کنید، در زمان نگارش این مقاله نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به صورت کاملاً رایگان این کار را انجام دهید. در ادامه، برای اینکه با هزینه تراکنش ها بر روی بلاکچین های مختلف آشنا شوید، در ادامه هزینه ساخت ان.اف.تی در برخی از شبکه های بلاکچینی را برایتان به صورت کامل توضیح خواهیم داد. همراه ما باشید.

در صورتی که مورد دیگری جز موارد فوق به نظر شما نیز مهم است، می توانید در بخش نظرات گزینه مورد نظر خود را اعلام کنید تا پس از بررسی در این بخش آن ها را منتشر کنیم. ضمناً اگر برایتان سؤالی نیز ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.


هزینه ایجاد NFT در شبکه سولانا

هزینه ایجاد NFT در شبکه سولانا
هزینه ایجاد NFT در شبکه سولانا

در این بخش از مقاله قصد داریم تا به سراغ بررسی هزینه ایجاد ان.اف.تی در شبکه سولانا برویم. با توجه به اینکه پروژه های بسیاری هر روز راه اندازی می شوند، برخی از آن ها پس از اتریوم شبکه سولانا را انتخاب می کنند. به نوعی می توانیم سولانا را دومین بلاکچین محبوب NFT معرفی کنیم. تقریباً باید عنوان کنیم که با توجه به هزینه های شبکه اتریوم، سولانا برای کاربرانی که سرمایه اندکی دارند یک جایگزین مقرون به صرفه برای مینت NFT می باشد.

برای اینکه بتوانید در شبکه سولانا یک ان.اف.تی را مینت کنید، شما باید ۳ تراکنش انجام دهید. از سه تراکنش فوق، دو تراکنش مربوط به مینت ان.اف.تی و یک تراکنش برای تعیین قیمت هنگام فهرست کردن محصول می باشد. اگر بخواهیم یک مقدار حدودی بیان کنیم، هر تراکنش تقریباً ۰.۰۰۰۴۵ دلار برای کاربر هزینه دارد. البته این رقم متغیر است. هزینه فوق برای زمانی بود که فرآیند مینت محصول را آزمایش کردیم.


هزینه ایجاد NFT در شبکه پالیگان

هزینه ایجاد NFT در شبکه پالیگان
هزینه ایجاد NFT در شبکه پالیگان

اگر قصد دارید تا در شبکه پالیگان اقدام به ساخت و یا مینت ان.اف.تی کنید، باید این نوید را به شما بدهیم که می توانید این کار را بدون پرداخت حتی ۱ ریال کارمزد انجام دهید! البته لازم به ذکر است که در زمان نگارش این مقاله، تنها پلتفرم اوپن سی از مینت ان.اف.تی در شبکه پالیگان به صورت رایگان پشتیبانی می کند.

برای اینکه بتوانید در پلتفرم اوپن سی به صورت رایگان در شبکه پالیگان ان.اف.تی مینت کنید، ابتدا باید در پلتفرم فوق یک حساب کاربری ایجاد کنید. در صورتی که از پیش حساب کاربری برای خود ایجاد کرده اید، در این مرحله تنها کافی است تا وارد حساب خود شوید.

پس از ورود به حساب، مراحل ساخت NFT را باید طبق روالی که می دانید انجام دهید. در صورتی که از مراحل ساخت NFT در اوپن سی مطلع نیستید، می توانید به مقاله آموزش ساخت NFT در سایت زوم ارز مراجعه کنید.

در هنگام مینت ان.اف.تی، شما باید از بین شبکه های موجود، پالیگان را انتخاب کنید. پس از انتخاب شبکه و سپس تکمیل اطلاعات ان.اف.تی، می بینید که ساخت محصول به صورت رایگان انجام شده است.

البته باید دقت کنید که هزینه شبکه و ساخت در زمان فروش از شما کسر می شود. طبق سیاست های پلتفرم اوپن سی، این امکان در پلتفرم فراهم شده است تا کاربرانی که سرمایه اولیه ندارند بتوانند به راحتی NFT های مورد نظر خود را ایجاد کنند.

جز اوپن سی، در پلتفرم های دیگر مثل راریبل Rarible نیز این امکان فراهم است. چراکه در این پلتفرم نیز می توانید در شبکه پالیگان با کارمزد ۰ اقدام به ساخت و مینت NFT کنید. در صورتی که برای ساخت ان.اف.تی در شبکه پالیگان را مشکل رو به رو شدید، می توانید مشکل خود را در بخش نظرات برای ما مطرح کنید.


هزینه ایجاد NFT در شبکه اتریوم

هزینه ایجاد NFT در شبکه اتریوم
هزینه ایجاد NFT در شبکه اتریوم

اگر به شبکه اکثر ان.اف.تی ها مطرح و برخی از ان.اف.تی های موجود در مارکت پلیس های مختلف نگاهی بیندازید، می بینید که همه آن ها بر روی شبکه اتریوم لیست شده اند. تقریباً می توانیم بگوییم که اتریوم یکی از معروف ترین و محبوب ترین شبکه برای مینت ان.اف.تی می باشد. البته ناگفته نماند که اتریوم، اولین شبکه ای بود که از ان.اف.تی ها پشتیبانی کرد. این موضوع در ابتدا باعث شد تا اکثر سرمایه گذاران به سراغ اتریوم بروند. با توجه به تمام توضیحات فوق، هزینه ایجاد ان.اف.تی در شبکه اتریوم چقدر است؟

اگر اطلاع داشته باشید، می دانید که اتریوم یکی از پر هزینه ترین شبکه های بلاکچینی به حساب می آید. در ابتدا برای مینت یک ان.اف.تی بسته به آن مبلغی که باید برای NFT در نظر می گرفتید، هزینه فی پرداخت می کردید. تقریباً این هزینه ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار بود!!

اما در حال حاضر باید عنوان کنیم که دیگر این‌طور نیست و بازار های محبوب ان.اف.تی مثل اوپن سی راهی برای دور زدن این هزینه ها پیدا کرده اند. امروزه توسعه دهندگان ان.اف.تی می توانند به صورت کاملاً رایگان در برخی از پلتفرم ها محصولات خود را بدون هر گونه مشکلی و یا هر هزینه در شبکه اتریوم لیست کنند.

 اگر قصد دارید تا ان.اف.تی خود را در شبکه اتریوم ایجاد کنید، می توانید به یکی از محبوب ترین بازار های NFT مثل اوپن سی OpenSea، راریبل Rarible و مینتبل Mintable. در تمامی مارکت پلیس های نام برده شده، پس از اتصال کیف پول می توانید یک NFT جدید در شبکه اتریوم به صورت رایگان ایجاد کنید.


هزینه ساخت NFT در اوپن سی OpenSea

در ابتدا لازم است به تعریف کوتاهی از پلتفرم اوپن سی OpenSea بپردازیم تا با آن آشنا شوید و سپس به سراغ هزینه های ساخت توکن های غیر قابل تعویض NFT در این پلتفرم برویم. اوپن سی OpenSea بازاری برای خرید و فروش توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است. این یک بازار غیرمتمرکز همتا به همتا (p2p) کریپتو است که دارایی‌های رمزنگاری مانند توکن‌های غیرقابل تعویض در آن معامله می‌شود. به غیر از NFTها، دارایی‌های رمزنگاری شامل موارد بازی و سایر کلکسیون‌هایی است که توسط یک بلاکچین پشتیبانی می‌شوند. در اصل، هر نوع محتوای دیجیتالی که می‌تواند به صورت آنلاین خرید و فروش شود، می‌تواند به عنوان NFT در OpenSea تولید و فروخته شود.

OpenSea بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است که چندین مزیت را به پلتفرم ارائه می دهد، از جمله ترید بدون اعتماد از طریق قراردادهای هوشمند. قابل ذکر است، به دلیل شبکه اتریوم، رمزگذاری کامل تراکنش وجود دارد. این یک لایه امنیتی اضافی اضافه می کند که تضمین می کند که خریداران و فروشندگان تا حد ممکن در برابر تقلب محافظت می شوند. همچنین تضمین می کند که کاربران در صورت تمایل می توانند ناشناس باقی بمانند.

اما بیایید بررسی نماییم که ساخت NFT در این پلتفرم چه مقدار هزینه دارد؟. در پلتفرم اوپن سی هزینه ساخت توکن های غیرقابل تعویض یا NFT fdk 50 دلار تا ۱۰۰ دلار می باشد و باید در قالب کوین اتر ETH پرداخت شود. لازم به ذکر است که هزینه گس، به شلوغی شبکه و قیمت اتریوم بستگی دارد. در پلتفرم اوپن سی برای ساخت کالکشن یک هزینه اولیه وجود دارد. اما هر توکن NFT که در این کالکشن ساخته شده قرار گیرد، نیاز به هزینه ساخت ندارد.


زمان مورد نیاز برای ساخت NFT

زمان مورد نیاز برای ساخت NFT
زمان مورد نیاز برای ساخت NFT

تا به این قسمت از مقاله با هزینه های ساخت NFT آشنا شدید. همان‌طور که مطالعه کردید، اگر از مارکت پلیس های معتبری که معرفی شد استفاده کنید، می توانید در برخی از شبکه ها به صورت کامل رایگان اقدام به ساخت NFT کنید.

با توجه به موضوع فوق، جز بحث هزینه یکی از مشکلاتی که اکثر هنرمندان و یا… برای ساخت NFT دارند، فکر می کنند که زمان زیادی را باید صرف انجام این کار کنند؛ اما در این بخش از مقاله باید اشاره کنیم که این‌طور نیست!

اگر تمام مراحل ساخت NFT را به درستی انجام دهید و فرآیند فوق مطلع باشید، شما می توانید در کمتر از چند دقیقه ان.اف.تی مورد نظر خود را در مارکت پلیس برتر لیست کنید. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، در یک مقاله به صورت اختصاصی طریقه ایجاد NFT را شرح دهیم داده ایم. در صورتی که به طریقه روند مینت و یا ساخت NFT مسلط نیستید، حتما مقاله فوق را مطالعه کنید. در کل در ادامه نیز به صورت کلی به فرآیند ساخت ان.اف.تی اشاره می کنیم. همراه ما باشید.

 1. انتخاب و طراحی محصول را در ابتدا باید انجام دهید

در مرحله اول باید بدانید که قرار است چه چیزی را به NFT تبدیل کنید! اگر مقالات بخش ان.اف.تی سایت زوم ارز را مطالعه کرده باشید، گفته ایم که شما می توانید هر چیزی را به NFT تبدیل کنید. حتی شما می توانید یک شی‌ء فیزیکی را ابتدا با استفاده از تصویر به NFT تبدیل و سپس به همراه ان.اف.تی شی‌ء را نیز به صورت رایگان به خریدار تحویل دهید.

در صورتی که شما یک هنرمند هستید، می توانید نسبت به هنر خود یک محصول NFT آماده سازی کنید. برای مثال اگر در حوزه گرافیک و نقاشی فعالیت می کنید، می توانید یک تصویر از هنر خود به صورت منحصر به فرد تهیه کنید و سپس آن را NFT نمایید. همچنین اگر هنر شما در حوزه موسیقی است، می توانید فایل موسیقی خود را NFT کنید. در صورتی که درباره انتخاب و طراحی محصول NFT برای تان سؤالی ایجاد شد و یا اینکه نیاز به راهنمایی داشتید، می توانید مشکل و یا درخواست خود را در بخش نظرات مطرح کنید. در آخر قبل از اینکه بخواهیم به سراغ مرحله بعدی برویم لازم است تا به یک نکته اشاره کنیم. این مرحله از ساخت NFT را نباید جزء زمان‌بندی محاسبه کنید. در اصل طراحی و یا ساخت محصول به صورت اختصاصی نیاز به یک زمان جداگانه دارد؛ بنابراین، زمان ساخت ان.اف.تی از مراحل بعد محاسبه می گردد.

 1. بهترین مارکت پلیس Marketplace و یا بازار موجود را انتخاب کنید

 پس از اینکه محصول شما انتخاب شد، باید مارکت پلیس مورد نظرتان را پیدا کنید. در حال حاضر مارکت پلیس های مختلفی در بازار ان.اف.تی فعالیت می کنند. از بین تمام مارکت های فوق می توانید یکی از آن ها را انتخاب و سپس از آن استفاده کنید.

برای اینکه بتوانید بهتر و راحت تر مارکت پلیس مورد نظر خود را انتخاب کنید، اول باید بدانید که در نظر دارید برای ساخت NFT کارمزد پرداخت کنید یا خیر؟ در صورتی که تمایل به پرداخت کارمزد ندارید باید به سراغ مارکت هایی که پیش‌تر معرفی کردیم بروید؛ اما در غیر این صورت برخی از مارکت پلیس ها هستند که از شما کارمزد در همان ابتدا دریافت می کنند و شما نیز می توانید آن ها را انتخاب کنید.

جز بحث کارمزد که بسیار مهم است، برای انتخاب مارکت پلیس باید به موارد بسیاری مثل امکانات، کالکشن های موجود، امنیت و… دقت کنید. در کل اگر برای انتخاب مارکت پلیس هیچ برنامه ای ندارید، به شما پیشنهاد می کنیم که مطالعه مقاله بهترین سایت ها برای ساخت و فروش NFT را از دست ندهید.

 1. کیف پول متناسب با مارکت پلیس را دانلود و سپس نصب کنید

هر مارکت پلیس از تعداد محدودی از کیف پول ها پشتیبانی می کند. به همین دلیل، پس از اینکه مارکت پلیس خود را انتخاب کردید، باید از بین کیف پول هایی که پشتیبانی می کند بهترین ولت را انتخاب کنید. یکی از سؤالاتی که ممکن است برایتان در این بخش ایجاد شود این است که کدام یک از ولت ها برای ساخت حساب در مارکت پلیس بهتر است؟

شما برای اینکه بتوانید در مارکت پلیس ها ثبت نام کنید، می توانید از کیف پول های افزونه ای و نرم افزاری و یا حتی سخت افزاری نیز استفاده کنید؛ اما در اکثر مواقع برای دسترسی راحت تر و بی دردسر باید به سراغ کیف پول های افزونه ای بروید. کیف پول های افزونه ای به دلیل اینکه به صورت آنلاین فعالیت می کنند، نسبت به کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری امنیت کمتری دارند. به همین دلیل در صورتی که از کیف پول های افزونه ای در مارکت پلیس استفاده می کنید، بهتر است همانند صرافی ها دارایی های خود که شامل ان.اف.تی ها می شود را به کیف پول های نرم افزاری و یا سخت افزاری انتقال دهید.

اگر تا به حال درباره کیف پول ها تحقیق کرده باشید، احتمالاً نام ولت متامسک Metamask را شنیده اید. این ولت یکی از معروف ترین کیف پول های نرم افزاری و افزونه ای می باشد که اکثر مارکت پلیس ها از آن پشتیبانی می کنند. شما می توانید در صورت تمایل آن را انتخاب کنید و سپس در صورت پشتیبانی مارکت پلیس از ولت فوق، از آن استفاده کنید. اگر قصد دارید تا از کیف پول متامسک استفاده کنید اما نحوه نصب و راه اندازی آن را نمی دانید، می توانید مقاله آموزش کیف پول متامسک در سایت زوم ارز را مطالعه کنید. در مقاله فوق به صورت کامل و جامع ابتدا این ولت را مورد بررسی قرار داده ایم و سپس به نصب و طریقه کار با ولت فوق پرداخته ایم. در نهایت اگر برایتان مشکلی ایجاد شد، می توانید مشکل خود را در بخش نظرات مطرح کنید.

 1. ایجاد حساب کاربری در مارکت پلیس

 پس از اینکه مارکت پلیس مورد نظر انتخاب شد و کیف پول مورد نظرتان را نصب کردید، نوبت به ساخت حساب در مارکت پلیس رسیده است. معمولاً این مرحله بسیار آسان است چراکه در اکثر مارکت پلیس ها برای راه اندازی حساب تنها کافی است تا یک بار بر روی گزینه Connect wallet کلیک کنید.

به محض انتخاب این گزینه کیف پول شما بارگذاری می شود و باید مراحل Signup را انجام دهید. ایجاد حساب کاربری در مارکت پلیس های NFT به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بودن آن ها، نیازی به ایمیل و یا شماره تماس ندارند. به همین دلیل در هیچ یک از مارکت پلیس های معرفی شده شما نباید ایمیل و یا شماره تماسی وارد کنید. اگر تا به حال در صرافی های غیرمتمرکز فعالیت کرده باشید، طریقه ایجاد حساب در مارکت پلیس ها همانند صرافی های غیرمتمرکز است. در نهایت پس از اینکه حساب کاربری مختص به خود را در بازار مورد نظر ایجاد کردید، نوبت به ساخت و مینت NFT رسیده است.

 1. درباره بلاکچین های موجود تحقیق کنید و سپس بلاکچین مورد نظرتان را انتخاب نمایید

حال که ثبت نام خود را در مارکت پلیس انجام داده اید و حساب کاربری‌تان را راه اندازی کرده اید، نوبت به این رسیده است که ببینید که مارکت پلیس مورد نظر شما از چه بلاکچینی پشتیبانی می کند و سپس از بین آن ها برترین بلاکچین را انتخاب کنید. طبق بررسی مارکت پلیس های مختلف تقریباً اکثر بازار های موجود از بلاکچین اتریوم، سولانا و همچنین پالیگان پشتیبانی می کنند؛ یعنی اگر در نظر دارید تا از بین ۳ شبکه فوق انتخاب خود را انجام دهید، می توانید قبل از انتخاب مارکت پلیس بین بلاکچین های مختلف تحقیق کنید تا در نهایت بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

 1. گزینه Create و یا گزینه های مشابه را پیدا کنید و سپس مراحل ساخت NFT را انجام دهید

پس از اینکه بلاکچین مورد نظر خود را انتخاب کردید، حال نوبت به این رسیده است که مراحل ساخت و یا مینت ان.اف.تی را انجام دهید. توجه داشته باشید که شما زمان ساخت ان.اف.تی را در اصل باید از این مرحله حساب کنید. شما برای مینت و یا ساخت ان.اف.تی ابتدا باید بر روی گزینه Create و گزینه های مشابه کلیک کنید. وارد صفحه ساخت ان.اف.تی می شوید که لازم است اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید.

در این بخش که قرار است مهم ترین کار انجام شود باید بسیار دقت کنید. این موضوع به این معناست که به تمام موارد باید دقت کنید و جزئیات محصول خود را بنویسید. اگر فردی قصد خرید محصول شما را داشته باشید، ابتدا توضیحات آن را مطالعه می کند و نسبت به توضیحاتی که مطرح کرده اید تصمیم خود را می گیرد.

اگر از فروش NFT مطلع باشید، می دانید که باید برای فروش ان.اف.تی بازاریابی کامل و جامعی انجام دهید. یکی از فعالیت هایی که در حوزه بازاریابی به حساب می آید، توضیحاتی است که در این بخش مطرح می کنید. در صورتی که توضیحات تکمیلی باشد، خریدار را در این مرحله می توانید جذب کنید و حال باقی تکنیک های فروش را انجام دهید.

یکی از موضوعاتی که درباره زمان ساخت ان.اف.تی در این بخش لازم است تا به آن اشاره کنیم بحث نگارش مطالب فوق می باشد. در صورتی که تمام توضیحات این قسمت از قبل مشخص شده باشد، در این بخش سرعت شما افزایش پیدا می کند و می توانید در کمترین زمان ممکن ان.اف.تی خود را لیست کنید؛ اما در صورتی که توضیحات فوق آماده نباشد، باید توضیحاتی مناسب با محصول خود آماده سازی کنید که همین موضوع می تواند زمان زیادی از شما بگیرد. در نتیجه برای محاسبه زمان به موارد فوق باید بسیار دقت کنید.


توضیحات مراحل تکمیلی

پس از اینکه ان.اف.تی مورد نظرتان را ایجاد کردید، در برخی از پلتفرم ها ان.اف.تی مستقیماً برای فروش قرار می گیرد؛ اما در برخی ها به این شکل نیست! برای مثال اگر قصد ایجاد ان.اف.تی در مارکت پلیس اوپن سی را داشته باشید، پس از اینکه ان.اف.تی خود را لیست کنید، باید مراحل فروش و یا Sell را پشت سر بگذارید.

در ادامه برای انجام مراحل فوق شما می بایست بر روی گزینه Sell و یا فروش کلیک کنید. سپس قیمت و مدت زمان فروش را انتخاب نمایید. در نهایت NFT را در لیست فروش قرار دهید تا کاربران بتوانند محصول و یا کالکشن شما را مشاهده کنند.

در صورتی که تمام فرآیند ذکر شده را با دقت و بدون مشکل انجام دهید، شما می توانید در کمتر از ۱۵ دقیقه ان.اف.تی مورد نظر خود را لیست کنید. البته این زمان مخصوص مینت و یا ساخت یک NFT می باشد. در صورتی که قصد ایجاد یک کالکشن را داشته باشید، زمان بیشتری را باید صرف کنید. همچنین زمان فوق فارغ از بحث طراحی و یا ساخت آن می باشد. در کل زمان مطرح شده تنها مختص به مینت و یا لیست NFT در مارکت پلیس های مورد نظر است.


سوالات متداول

تا به این بخش از مقاله با عنوان مختلفی من باب هزینه مینت ان.اف.تی و همچنین زمان ساخت NFT آشنا شدید. اگر مقاله فوق را با دقت مطالعه کرده باشید، ممکن است برایتان سؤالاتی ایجاد شده باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا به برخی از سوالات در این بخش پاسخ دهیم. در صورتی که سؤال شما جزء سوالات ذیل نبود، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

 1. آیا یک فرد عادی می تواند NFT ایجاد کند؟

بله. هر فردی می تواند یک اثر هنری و یا هر چیز دیگری را به NFT تبدیل کند. در اصل باید مطرح کنیم که هر فردی می توانید به راحتی یک NFT بسازد. البته این موضوع زمانی است که شما بخواهید بدون کد نویسی ان.اف.تی بسازید؛ اما اگر قرار باشد کد نویسی کنید، قطعاً خارج از تخصص شما می باشد. جز موارد فوق، حتی شما می توانید به عنوان یک فرد عادی در برخی از پلتفرم ها سیستم فروش را به شکلی تدوین کنید که پس از فروش مجدد اثر شما، مقداری از کارمزد خرید و فروش بازهم به سمت شما برگردد!

 1. آیا با ساخت و فروش ان.اف.تی می توانیم به سرعت ثروتمند شویم؟

قطعاً ثروتمند شدن راه یک شبه نیست! پس نباید انتظار این را داشته باشید که به صورت شارپی ثروتمند شوید. از خرید و فروش ان.اف.تی شما می توانید درآمد مناسبی را تجربه کنید اما اینکه بخواهیم بگوییم می توانید ثروتمند شوید کمی در ابتدا اغراق است! در صورتی که به صورت مستمر در این حوزه آموزش ببینید و فعالیت کنید و همچنین استراتژی مناسبی برای خرید و فروش ان.اف.تی داشته باشید، می توانید به سرمایه قابل توجه و چشمگیری برسید.

 1. آیا برای ساخت NFT در کمترین زمان ممکن نیاز به برنامه نویسی است؟

در صورتی که قصد دارید تا یک کالکشن با آیتم های مختلف ایجاد کنید، بله؛ باید از علم برنامه نویسی مطلع باشید؛ اما در غیر این صورت نیازی به کسب علم برنامه نویسی نیست و همان‌طور که گفتیم می توانید بدون داشتن هرگونه علم برنامه نویسی، به راحتی کالکشن و یا NFT های مورد نظر خود را ایجاد کنید. در حالت عادی، می توانید طبق مراحلی که پیش‌تر گفتیم ان.اف.تی مورد نظر خود را مینت کنید.

 1. هزینه خرید یک آیتم NFT چقدر است؟

خرید یک آیتم ان.اف.تی جز هزینه ای که برای خرید محصول پرداخت می کنید، شامل هزینه های دیگری مثل کارمزد نیز می باشد. این هزینه ها مربوط به بلاکچین و کارمزد پلتفرم معاملاتی می باشد. برای مثال اگر در مارکت پلیس اوپن سی فعالیت می کنید، سازنده ان.اف.تی ممکن است هزینه پلتفرم را به حساب خریدار تمام کند؛ یعنی با توجه به تنظیمات، انتخاب کند که خریدار هزینه های پلتفرم را پرداخت کند.

اگر چنین اتفاقی بی افتد، جز کارمزد تراکنش ها، شما باید سهم پلتفرم معاملاتی مثل اوپن سی، راریبل و… را نیز پرداخت کنید. هر پلتفرم سهم خاص به خودش را از کاربران دریافت می کند اما اگر بخواهیم در این بخش برایتان مثال بزنیم پلتفرم اوپن سی را عنوان می کنیم. سهم معاملاتی این پلتفرم برای هر تراکنش خرید و فروش برابر با ۲.۵ درصد از مبلغ معامله می باشد. در هنگام خرید و فروش به این موضوع دقت کنید.

 1. آیا ایجاد NFT در شبکه اتریوم هزینه دارد؟

اگر ان.اف.تی مورد نظر را در پلتفرم اوپن سی در شبکه اتریوم ایجاد کنید، هزینه ای بابت کارمزد و یا هزینه اولیه نیاز نخواهید داشت؛ اما اگر به سراغ پلتفرم های دیگر مثل سوپرریر Superrare بروید، شما برای ایجاد ان.اف.تی در شبکه اتریوم باید هزینه هایی مربوط به کارمزد و… را در همان ابتدا پرداخت کنید.

 1. آیا ساخت NFT رایگان است؟

در مقاله فوق به صورت کامل هزینه های ایجاد ان.اف.تی را بررسی نمودیم. اگر با دقت مطالعه کرده باشید، دیده اید که در برخی از پلتفرم ها از شما برای ساخت NFT هزینه ای نمی گیرند. این موضوع باعث می شود تا بگوییم بله، ساخت ان.اف.تی کاملاً رایگان است. با توجه به این موضوع، یکی از مهم ترین شبهاتی که برای کاربران ایجاد می شود این است که پس درآمد مارکت پلیس چگونه تأمین می شود؟ برخی از مارکت پلیس ها به دلیل سیاست هایی که دارند، از شما در هنگام ساخت هیچ هزینه ای دریافت نمی کنند؛ اما هنگامی که ان.اف.تی شما فروخته شود، یا از شما و یا از خریدار کارمزد مورد نظرشان را کسر می کنند. برای مثال در پلتفرم اوپن سی این کارمزد برابر با ۲.۵ درصد از حجم کل معامله می باشد.

 1. آیا برای ساخت ۵ ان.اف.تی باید زمان زیادی را صرف کنیم؟

این موضوع بستگی به این دارد که از چه روشی قرار است ان.اف.تی های خود را ایجاد کنید. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، اگر از کدنویسی استفاده کنید، مینت و یا ساخت ۵ ان.اف.تی نسبتاً زمان کمتری را از شما می گیرد؛ اما اگر بخواهید بدون کد نویسی اقدام به ساخت ۵ ان.اف.تی کنید، ممکن است انجام این کار از شما به صورت کامل یک روز وقت بگیرد.

 1. شانس فروش ان.اف.تی چقدر است؟

طبق گزارش های منتشر شده، مشخص شده است که ۳۳.۶ درصد از فروشندگان، NFT های خود را به قیمت ۱۰۰ دلار یا کمتر می فروشند؛ بنابراین، اگر قیمت محصولاتی که قرار است بارگذاری کنید در این رنج قیمتی باشد، می توانیم بگوییم که شانس زیادی را برای فروش NFT دارید.

 1. برای اینکه بتوانیم در کمترین زمان ممکن ان.اف.تی بسازیم لازم است تا به کدام یک از زبان های برنامه نویسی مسلط باشیم؟

دو زبان مهمی که شما می توانید برای ساخت NFT فرابگیرید، جاوااسکریپت JavaScript و همچنین سالیدیتی Solidity می باشد. این دو زبان می توانید در ایجاد ان.اف.تی و همچنین تعامل با بلاکچین برای شما مفید باشد.


سخن آخر

همان‌طور که مطالعه کردید، هزینه ایجاد NFT عمدتاً به بلاک چینی که انتخاب می کنید بستگی دارد. اگر از بلاکچین فاکتور بگیریم، هزینه های ساخت NFT را می توانیم شامل موارد دیگری مثل هزینه های ثبت نام و… نیز محاسبه کنیم. اگر قصد ساخت NFT دارید بهترین کار این است که بلاکچین های مختلف را بشناسید. زمانی که با بلاکچین های مختلف آشنا شوید، بهتر می توانید تصمیم بگیرید و در نهایت با انتخاب درست بهترین بلاکچین می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

اگر تا به این بخش مقاله فوق را با دقت مطالعه کرده باشید، عنوان کردیم که هزینه ساخت NFT در برخی از شبکه ها مثل بلاکچین به واسطه مارکت پلیس ها رایگان است؛ اما باید توجه داشته باشید که تراکنش در شبکه های فوق مشمول کارمزد می شود؛ یعنی اگر ان.اف.تی خود را در شبکه اتریوم لیست کنید، با توجه به اینکه شما مینت محصول را رایگان در شبکه بلاکچین انجام داده اید، اما برای اینکه بتوانید دارایی دریافتی را برداشت کنید باید هزینه تراکنش شبکه اتریوم را پرداخت کنید. اگر با شبکه اتریوم آشنا باشید، در جریان هستید که تراکنش های این شبکه فی بسیاری دارد.

شما می توانید در هنگام برداشت و یا انتقال دارایی، تراکنش های خود را بر روی شبکه های دیگری انجام دهید. در این مواقع، در برخی از پلتفرم ها لازم است تا به صورت کلی شبکه ساخت NFT را تغییر دهید؛ اما در برخی ها خیر این موضوع ارتباطی با شبکه ای که ان.اف.تی بر روی آن مینت شده است ندارد. در صورتی که برای شما درباره هزینه و یا زمان مینت ان.اف.تی سؤالی ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

 

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “هزینه ساخت و زمان لازم برای ساخت NFT” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید:


1 6

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

1 دیدگاه دربارهٔ «هزینه ساخت و زمان لازم برای ساخت NFT;

 1. من میخام آثار هنری خودمو به صورتNFTتبدیل کنم و ب فروش برسونم امااصلا سر درنمیارم و برام مشکله چیکارکنم ..کسی یا جایی هست برام انجام بده

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده