لایت فارکس

لایه های جدید ۲ به سرعت در حال رشد هستند

لایه های جدید ۲ به سرعت در حال رشد هستند

به گزارش زوم ارز، کمتر از یک ماه پس از راه اندازی، شبکه Base به لیست برترین بلاک چین های لایه ۲ اتریوم (L2) صعود کرد و فقط در یازده روز ثبت یک میلیون آدرس طول کشید. – سریعتر از هر L2 دیگری.

پس چه چیزی در پس افزایش شهاب‌سنگ بیس نهفته است؟ مطمئناً نفوذ مالی و شناخت برند مبتکر پروژه، کوین بیس، به رشد بلاک چین جدید کمک کرده است. اما تصمیم برای چشم پوشی از هر توکن بومی نیز بر جذابیت آن در میان کاربران خاص افزوده است.

در مقایسه اخیر نرخ پذیرش L2، CoinGecko دریافت که زمان لازم برای دستیابی به یک میلیون کاربر در طول زمان در حال کاهش است.

به عنوان مثال، Base تنها در ۱۱ روز به نقطه عطف مهم رسید. با این حال، زمانی که Optimism در ژانویه ۲۰۲۱ راه اندازی شد، ۱۹۱ روز طول کشید. Arbitrum، که بعداً در سپتامبر همان سال فعال شد، حتی بیشتر طول کشید، یعنی ۳۰۳ روز.

به سال ۲۰۲۳ بروید و هنگامی که شبکه اصلی zKSynk Era در ماه مارس راه اندازی شد، در ۷۱ روز یک میلیون آدرس منحصر به فرد جمع آوری کرد.

زمان لازم برای رسیدن L2 ها به 1 میلیون آدرس. منبع: CoinGecko
زمان لازم برای رسیدن L2 ها به ۱ میلیون آدرس. منبع: CoinGecko

در مورد Base، هجوم سریع کاربران جدید به زنجیره جدید کمک کرده است تا همتایان خود را از نظر فعالیت شبکه تحت الشعاع قرار دهد.

در چند روز پس از راه اندازی شبکه اصلی، Base در حال حاضر سومین L2 محبوب برای انتقال NFT بود. و هفته گذشته، حجم معاملات روزانه آن برای مدت کوتاهی از Optimism و Arbitrum پیشی گرفت.

مزایای مدل بدون رمز

همانطور که گزارش CoinGecko اشاره می‌کند، یک تفاوت کلیدی بین رویدادهای راه‌اندازی L2 در سال ۲۰۲۱ و رویدادهای سال ۲۰۲۳ این است که پذیرش قبلی با فریب دسترسی زودهنگام به توکن‌های شبکه انگیزه داشت. در همین حال، زنجیره‌های اخیر پایگاه کاربران قابل توجهی را بدون توکن‌های بومی خود ایجاد کرده‌اند.

اگر نسل قبلی بلاک چین های L2 از هیاهوی عرضه اولیه سکه به عنوان سکوی پرشی برای موفقیت استفاده می کرد، کلاس ۲۰۲۳ دقیقاً بر مدل مخالف برای ایجاد کشش تکیه کرده است.

برای کاربران، هیچ توکن بومی به معنای یک مانع کمتر برای غلبه بر آن است. بدون مرحله اضافی مبادله ETH با ARB، OP، MATIC، یا هر سکه لایه ۲ دیگری، زنجیره‌های بدون نشانه جدید تجربه کاربری یکپارچه‌تری ایجاد کرده‌اند. برای هر کسی که با اتریوم آشنایی دارد، انجام تراکنش در Base یا zKSync Era یک گام آسان است.

ایجاد تجربه ای شبیه اتریوم

فقط نبود طرح‌های توکن مجزا نیست که L2های جدید را به اتریوم نزدیک‌تر می‌کند. هر دو محیط به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا حد امکان شبیه لایه ۱ والدین باشند. و در طول سال‌ها، راه‌حل‌های مقیاس‌بندی در تقلید از ویژگی‌های بلاک چین که بر روی آن ساخته شده‌اند، به‌طور چشمگیری بهتر شده‌اند.

این پیشرفت فنی مزایایی برای کاربران روزمره و سازندگان بلاک چین دارد.

به‌طور پیش‌فرض، قراردادهای هوشمند در zKSync و Base به زبان‌های مادری اتریوم، Vyper و Solidity نوشته می‌شوند. در مقابل، Rust زبان مادری قراردادهای هوشمند Solana است. در همین حال، قراردادهای Starknet از زبان برنامه نویسی بلاک چین نسبتا مبهم قاهره استفاده می کنند.

البته، کامپایلرهای کد مختلف و لایه‌های سازگاری برای سهولت ترجمه بین زبان‌ها در اکوسیستم اتریوم توسعه یافته‌اند. اما به طور کلی، روند در طول زمان ادغام بیشتر با بلاک چین لایه پایه بوده است.

مزایای کوتاه کردن زنجیره ترجمه بین قرارداد L2 و اجرای نهایی آن در بایت کد ماشین مجازی اتریوم (EVM) دوگانه است.

اولا، سازگاری آسان با محیط‌های جدید L2 را برای توسعه‌دهندگان اتریوم آسان‌تر می‌کند. ثانیا، به این معنی است که اجزای کمتری در بازی وجود دارد، بنابراین خطر اشکالات به حداقل می رسد و پیچیدگی کلی برنامه های L2 کاهش می یابد.


منبع: beincrypto. com

تیم خبری
تیم خبری
من مریم هستم. مترجمی زبان انگلیسی خواندم. حدود 1 سال است به صورت تخصصی اخبار ارز های دیجیتال را ترجمه می کنم. دنبال کردن اخبار در حوزه رمز ارز های برام بسیار جذاب و هیجان انگیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده