آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

آیا استخراج کریپتو از بین رفته است؟

آیا استخراج کریپتو مرده است؟

آیا استخراج کریپتو از بین رفته است؟

به گزارش زوم ارز، استخراج ارزهای دیجیتال یکی از راه هایی است که شبکه های بلاک چین می توانند به اجماع توزیع شده دست یابند و اطمینان حاصل کنند که همه تراکنش ها از قوانین پروتکل پیروی می کنند. با این حال، اخیراً استخراج کریپتو از بین رفته است و ارزهای رمزپایه اثبات سهام به طور فزاینده ای محبوب شده اند. در واقع، اتریوم به طور کامل استخراج را کنار گذاشته و به Proof-of-Stake منتقل شده است.

پاسخ کوتاه این است که استخراج کریپتو مرده نیست، اما کاملاً بدیهی به نظر می رسد که استخراج ارزهای دیجیتال به استثنای استخراج بیت کوین، در طول زمان کمتر مرتبط خواهد شد. از ۱۰ ارز دیجیتال بزرگ بر اساس ارزش بازار، تنها دو مورد (بیت کوین و دوج کوین) از طریق استخراج امن هستند. بقیه از Proof-of-Stake استفاده می کنند یا به عنوان توکن در بالای بلاک چین های Proof-Stake موجود صادر می شوند.

علیرغم کاهش محبوبیت ارزهای دیجیتال Proof-of-Work به طور کلی، اکوسیستم استخراج بیت کوین هنوز بسیار قوی است. همانطور که از نمودار هش ۳ ساله بیت کوین می بینیم، علیرغم اینکه بیت کوین از سال ۲۰۲۲ در بازار نزولی قرار دارد، قدرت استخراج شبکه بیت کوین به طور پیوسته در حال افزایش است.

نمودار هش بیت کوین در 3 سال گذشته. منبع تصویر: Blockchain.com
نمودار هش بیت کوین در ۳ سال گذشته. منبع تصویر: Blockchain.com

 

در حالی که نمودار هش خام نشان می دهد که شبکه بیت کوین بسیار سالم است و در طول زمان ایمن تر می شود، نگرانی هایی در مورد تسلط بر بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین وجود دارد.

سه استخر بزرگ استخراج بیت کوین – AntPool، Foundry USA و ViaBTC – 67.1٪ از هش بیت بیت کوین را در زمان نوشتن این مقاله کنترل می کنند. AntPool و Foundry USA به تنهایی ۵۵.۱٪ را با هم ترکیب می کنند. اگر بزرگترین استخرها با یکدیگر تبانی کنند، یکپارچگی شبکه بیت کوین ممکن است در خطر باشد.

 

توزیع هش ریت بیت کوین توسط استخر استخراج. منبع تصویر: BTC.com
توزیع هش ریت بیت کوین توسط استخر استخراج. منبع تصویر: BTC.com

 

آیا آینده ای در استخراج کریپتو وجود دارد؟

در آینده نزدیک، استخراج کریپتو تقریباً مطمئناً بخشی از بخش کریپتو و بلاک چین باقی خواهد ماند. با این حال، در درازمدت، سوالاتی در مورد پایداری استخراج کریپتو وجود دارد، به خصوص برای سکه هایی مانند بیت کوین که عرضه محدودی دارند.

برای مثال، در بیت‌کوین، پاداش‌های صادر شده برای ماینرها تقریباً هر چهار سال یک‌بار از طریق مکانیزمی به نام نصف شدن بیت‌کوین، ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. این روند تقریبا تا سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت، زمانی که انتظار می رود آخرین بیت کوین استخراج شود.

استخراج کنندگان بیت کوین از طریق دو مکانیسم درآمد کسب می کنند. هنگامی که آنها یک بلوک را به بلاک چین بیت کوین اضافه می کنند، پاداش بلاک (در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین) و همچنین کارمزد تراکنش هایی را که کاربران برای وارد کردن تراکنش های خود به بلاک می پردازند، دریافت می کنند.

در حال حاضر، اکثریت قریب به اتفاق درآمدی که استخراج‌کننده‌های بیت‌کوین تولید می‌کنند، از پاداش بلاک می‌آیند. نمودار زیر نشان می‌دهد که چند درصد از کل پاداش‌های جمع‌آوری‌شده توسط ماینرها از کارمزد به دست می‌آید. در دو سال گذشته، کارمزدها معمولاً کمتر از ۵ درصد از کل پاداش‌های جمع‌آوری‌شده توسط ماینرها را به خود اختصاص داده‌اند.

نمودار نسبت کارمزد بیت کوین به پاداش. منبع تصویر: BitInfoCharts.
نمودار نسبت کارمزد بیت کوین به پاداش. منبع تصویر: BitInfoCharts.

 

از آنجایی که پاداش بلاک در طول زمان کاهش می‌یابد، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین به طور فزاینده‌ای به کارمزد تراکنش‌ها برای تامین مالی عملیات خود متکی می‌شوند. در بلندمدت، یا باید شاهد افزایش شدید قیمت بیت کوین باشیم یا افزایش تقاضا برای تراکنش های بیت کوین. در غیر این صورت، هش ریت شبکه بیت کوین ممکن است کاهش یابد زیرا برخی از ماینرها مجبور به تعطیلی عملیات خود می شوند.

برخی از ارزهای رمزنگاری شده، به عنوان مثال Monero، مکانیسم هایی را برای جلوگیری از چنین سناریویی ایجاد کرده اند. به عنوان مثال، Monero پاداش بلاک ۰.۶ XMR فعلی خود را برای همیشه حفظ خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که ماینرها به اندازه کافی انگیزه خواهند داشت. با این حال، معامله این است که عرضه XMR در طول زمان به آرامی افزایش می‌یابد.

آیا استخراج کریپتو در سال ۲۰۲۳ ارزش دارد؟

پاسخ به اینکه آیا استخراج کریپتو در سال ۲۰۲۳ ارزش آن را دارد یا خیر، بستگی به ارز دیجیتالی دارد که می‌خواهید استخراج کنید. برای افرادی که دارای مقادیر نسبتاً کمی سرمایه هستند، استخراج بیت کوین بهترین ایده در سال ۲۰۲۳ نیست. این به این دلیل است که بیت کوین را فقط می توان با ماینرهای ASIC که بسیار گران هستند استخراج کرد.

Bitmain Antminer S21 Hyd که طبق برآورد ASIC Miner Value تخمین زده می‌شود روزانه حدود ۵.۴۶ دلار سود به همراه داشته باشد و در حال حاضر کارآمدترین استخراج‌کننده بیت‌کوین است، در پیش‌سفارش‌ها ۷۵۹۹ دلار هزینه دارد. بر اساس برآوردهای فعلی، تقریباً ۴ سال طول می کشد تا ماینر هزینه خود را بپردازد.

نکته اصلی این است که استخراج بیت کوین ارزش پیگیری ندارد مگر اینکه سرمایه کافی برای بهره مندی از صرفه جویی در مقیاس را داشته باشید. برای اکثر سرمایه گذاران معمولی ارزهای دیجیتال، ریاضیات به سادگی جمع نمی شوند. اگر نسبت به بیت کوین خوش بین هستید، بهتر است به جای تلاش برای ورود به استخراج بیت کوین، مقداری بیت کوین بخرید.

دلیل اینکه استخراج کریپتو برای اکثر مردم سودآور نیست این است که فضا بسیار رقابتی است و بازیکنان بزرگ از صرفه‌جویی در مقیاس سود می‌برند که اکثر افراد به سادگی سرمایه کافی برای دستیابی به آن را ندارند.

البته، اگر به استخراج بیت کوین به عنوان یک سرگرمی علاقه مند هستید و ایده مشارکت در امنیت شبکه بیت کوین را دوست دارید، استخراج بیت کوین ممکن است همچنان برای شما کار ارزشمندی باشد، اگرچه ممکن است سودآور نباشد.< /p>

برای سرمایه‌گذاران معمولی کریپتو، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که به استخراج ارز دیجیتالی بپردازند که می‌تواند به طور موثر با سخت‌افزار رایانه‌ای در سطح مصرف‌کننده استخراج شود. چنین ارزهای رمزنگاری شده معمولاً “مقاوم ASIC” نامیده می شوند، زیرا برای تعیین استخراج با تراشه های ASIC طراحی شده اند.

یک نمونه از ارزهای دیجیتال مقاوم در برابر ASIC، Monero است که می‌تواند به طور موثر با CPU (واحد پردازش مرکزی) مورد استفاده در رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ اصلی استخراج شود.

آیا استخراج کریپتو برای همیشه ادامه خواهد داشت؟

یکی از دلایل اصلی جذب سرمایه گذاران به بیت کوین، ثبات آن است (خارج از تغییرات قیمت)، و جامعه بیت کوین معمولاً برای ایجاد هرگونه تغییر قابل توجهی در پروتکل مردد است. در حال حاضر، بعید به نظر می رسد که بیت کوین از مکانیسم اجماع اثبات کار خود فاصله بگیرد یا تغییراتی در پویایی عرضه بیت کوین ایجاد کند.

اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار، از استخراج خارج شد و اجماع اثبات سهام را در سپتامبر ۲۰۲۲ پذیرفت. تا کنون، این انتقال توسط جامعه اتریوم به عنوان موفقیت‌آمیز دریافت شده است و انتقال به PoS انجام شده است. همچنین به لطف مفهوم نصف شدن سه گانه اتریوم، ETH را به سرمایه گذاری بلندمدت جذاب تری تبدیل کرد.

به طور کلی، اکثر بلاک چین های لایه ۱ جدیدی که وارد بازار می شوند از استخراج استفاده نمی کنند. در عوض، آنها بر انواع مختلف اجماع اثبات سهام متکی هستند.

در اینجا، باید به این نکته نیز اشاره کنیم که Zcash، که هشتمین ارز رمزنگاری Proof-of-Work از نظر ارزش بازار است، احتمالاً در سال‌های آینده به مکانیزم اجماع اثبات سهام تغییر خواهد کرد. تعجب نخواهیم کرد اگر برخی دیگر از پروژه های ارز دیجیتال PoW تصمیم بگیرند که همین انتقال را نیز انجام دهند، به خصوص اگر حرکت اتریوم به PoS همچنان به عنوان موفقیت آمیز ثابت شود.

خط نهایی

استخراج کریپتو مرده نیست، اما بخش کریپتو و بلاک چین در حال حاضر به وضوح طرفدار Proof-of-Stake است. البته، بزرگترین استثنا در اینجا بیت کوین است، که احتمالا مکانیسم اجماع اثبات کار خود را تا زمانی که ممکن است حفظ خواهد کرد.

بیشتر ماینرهای بیت کوین احتمالاً زنده خواهند ماند، اگرچه این بخش به طور فزاینده ای با هر نصف شدن رقابتی می شود و ماینرهای کم کارآمد را مجبور می کند تا عملیات خود را تعطیل کنند. تماشای این بخش از منظر نظارتی نیز جالب خواهد بود، زیرا برخی از قانونگذاران ادعا می کنند که استخراج بیت کوین اتلاف منابع است.

اگر می‌خواهید درباره نحوه کار ماینینگ اطلاعات بیشتری کسب کنید، مقاله ما را در توضیح اجماع اثبات کار بررسی کنید.


منبع: coincodex. com

تیم خبری
تیم خبری
من محمد هستم. و حدود 3 سال است که در حوزه اخبار ارز های دیجیتال فعالیت دارم، بنده مترجمی خوندم. و ترجیح میدم تایم زیادی از روز را به مطالعه مقالات و اخبار ارز های دیجیتال بپردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده