آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

نحوه قیمت گذاری NFT چگونه است؟

نحوه قیمت گذاری NFT چگونه است؟

نحوه قیمت گذاری NFT چگونه است؟، اگر شما قصد فروش و یا خرید یک محصول NFT را داشته باشید، واضح است که باید برای آن یک قیمت مشخص کنید. حال یکی از سؤالاتی که در این بخش پیش می آید این است که چگونه باید در هنگام فروش برای ان اف تی مورد نظر قیمت گذاری کنیم؟ یا اینکه اگر شما قصد خرید یک محصول در مزایده قیمتی را داشته باشید، شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که این محصول چقدر ارزش خرید دارد؟ تا در نهایت شما بتوانید با مشخص نمودن قیمت آن محصول در مزایده قیمت آن شرکت کنید.

برای اینکه بتوانید پاسخ به سؤالات فوق را بدانید، باید بدانید که ان اف تی ها چگونه ارزش گذاری می شوند. در اصل باید با استراتژی قیمت گذاری NFT آشنا باشید. در بازار ان اف تی، هر محصول می تواند به قیمت میلیون ها تومان فروخته شود و هر کسی می تواند آن ها را قیمت گذاری کند.

اگر در حوزه ان اف تی ها فعال باشید، احتمالاً با قیمت های عجیب غریب هر NFT آشنا هستید. برای مثال، جک دورسی بنیانگذار توییتر، اولین توییت خود را به قیمت ۱۶۳۰ اتر فروخت و یا اینکه Mike Winkelmann معروف به Beeple یک NFT را به قیمت ۶۹ میلیون دلار فروخت. با مشاهده این اعداد و ارقام، شاید تعجب کنید و برایتان این سؤال پیش بیاید که این NFT ها چگونه ارزش گذاری می شود؟ آیا قانون و قواعدی برای قیمت گذاری ان اف تی ها وجود دارد و یا اینکه خیز هر فردی می تواند هر قیمت دلبخواهی برای ان اف تی خود انتخاب کند.

اگر در ادامه همراه ما باشید، به پاسخ سؤالات فوق و دیگر سؤالات مشابه خواهید رسید. در اصل در این مطلب قصد داریم تا نحوه قیمت گذاری یک NFT را به شما آموزش دهیم. در صورتی که طریقه ارزش گذاری یک NFT برایتان سؤال است و یا اینکه درباره این موضوع اطلاعاتی ندارید، مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.

نیم نگاهی به فرآیند قیمت گذاری NFT

نیم نگاهی به فرآیند قیمت گذاری NFT
نیم نگاهی به فرآیند قیمت گذاری NFT

یکی از سؤالاتی که پیش‌تر آن را مطرح کردیم این بود که آیا برای تعیین قیمت ان اف تی قانون و قواعد خاصی وجود دارد؟ خیر. هیچ کتاب و یا قانونی درباره نحوه قیمت گذاری ان اف تی ها نوشته نشده است. به همین دلیل، حتماً نباید یک ان اف تی را با توجه به چند قانون قیمت گذاری کرد؛ اما به مرور برای اینکه کاربران بهتر بتوانند این کار را انجام دهند، برای تعیین قیمت ان اف تی توسط کاربران معیار هایی مشخص شد که هر فرد می تواند برای تعیین ارزش NFT خود از معیار های فوق استفاده کند.

با وجود گسترش صنعت NFT، متأسفانه اطلاعات عموم کاربران این حوزه در پایه بیسیک و یا ابتدایی مانده است. به همین دلیل، اکثر کاربران در زمان فروش ان اف تی، قیمت محصول خود را با توجه به حدس و گمان و آن قیمت هایی که می بینند مشخص می کنند و به مسائل دیگر توجه ای ندارند.

برای اینکه شما بتوانید قیمت یک NFT را مشخص کنید، بهتر است به موارد مختلفی که در ادامه با آن ها آشنا می شوید دقت کنید و با توجه به آن ها، برای محصول خود قیمت مشخص کنید.

البته ممکن است برخی از موارد فوق، هیچ ارتباطی با ان اف تی شما نداشته باشد. در این صورت، نیازی نیست که به آن توجه کنید و بهتر است به سراغ دیگر مواردی که مرتبط با قیمت گذاری ان اف تی شما است بروید و به آن ها دقت کنید.

بررسی عوامل تعیین کننده قیمت NFT

بررسی عوامل تعیین کننده قیمت NFT
بررسی عوامل تعیین کننده قیمت NFT

در حال حاضر، معیار های مختلفی وجود دارد تا بتوانید با استفاده از آن ها قیمت NFT خود را مشخص کنید، اما در این بخش از مقاله ما به تمام آن ها اشاره نخواهیم کرد و به سراغ مهم ترین معیار های تعیین قیمت NFT می رویم. در ادامه تقریباً با ۱۰ معیار برای تعیین قیمت ان اف تی آشنا خواهید شد. در صورتی که از معیار های فوق با خبر نیستید، مطالعه این بخش از مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.

قبل از اینکه بخواهیم به سراغ بررسی نکات فوق برویم، لازم است تا به یک نکته بسیار مهم اشاره کنیم. در هنگام تعیین قیمت، جز در نظر داشتن موارد ذیل، باید به کارمزد ها و یا هزینه های ساخت و یا مینت NFT نیز دقت کنید و آن ها را با قیمت ان اف تی مورد نظر خود محاسبه کنید. برای مثال، همان‌طور که می دانید هزینه کارمزد های شبکه اتریوم نسبت به شبکه های دیگر بالا است. به همین خاطر، اگر در شبکه اتریوم قرار است ان اف تی خود را مینت کنید، باید کارمزد هایی که قرار است پرداخت کنید را در نظر داشته باشید.

معیار های تعیین قیمت NFT عبارت اند از:

 1. باید نوع دردسترس بودن NFT خود را مشخص کنید

اگر تا به حال در حوزه NFT ها فعالیت کرده باشید، احتمالاً می دانید که محصولات NFT از لحاظ دسترسی به چند دسته تقسیم می شود. برای مثال برخی از آن ها عبارت اند از: رایج، کم یاب، فوق العاده کم یاب، منحصر به فرد.

هر یک از موارد فوق، قیمت های متفاوتی دارند. برای مثال، زمانی که یک NFT به عنوان یک محصول کمیاب ایجاد می شود، آن ان اف تی می تواند قیمت بیشتری برای خود داشته باشد و در اصل قیمت بیشتری را به خود اختصاص دهد.

البته لازم به ذکر است که این نوع NFT ها بیشتر در صنعت گیمینگ به کار می آیند. به همین دلیل، هر محصولی با عنوان کمیاب و یا … را نمی توان عنوان کرد. اگر قصد دارید محصول خود را به عنوان یک کمیاب ارائه دهید، ابتدا باید از قوانین آن با خبر شوید.

در کل باید عنوان کنیم که اگر قصد دارید یک NFT بخرید و یا اینکه بفروشید، به نوع آن دقت کنید. در صورتی که NFT فوق جزء یکی از دسته های مهم فوق باشد، می تواند از قیمت بالاتری برخوردار باشد. در صورتی که ان اف تی شما به ترتیب جزء ۳ دسته آخر می باشد، می توانید قیمت نسبتاً بالاتری را برای آن انتخاب کنید.

 1. اینکه NFT شما در دنیای واقعی نیز کاربرد داشته باشد می توانید روی قیمت تأثیر بگذارد

ان اف تی های مرتبط با اشیاء دنیای واقعی عنصری از ملموس بودن را ترسیم می کنند. با توجه به تغییر ناپذیری مالکیت بر روی بلاکچین، ارزش NFT هایی که با دنیای واقعی در ارتباط هستند را می توانید چند برابر کنید.

ان اف تی هایی که در دنیای واقعی ارزش دارند، برای معاملات کوتاه مدت و یا بلند مدت مناسب هستند. البته برخی از NFT ها نیز ممکن است تاریخ انقضا داشته باشند که باید به آن ها حسابی دقت کنید. برای مثال، ان اف تی هایی که در دنیای واقعی تاریخ انقضا دارند شامل بلیت های سینما، کنسرت و یا… می شوند. البته جز بلیت ها، ان اف تی های دیگری مثل املاک و مستغلات نیز می توانند با دنیای واقعی ارتباط داشته باشند.

در کل اگر به دنبال ساخت NFT هستید، سعی کنید به سراغ طرح هایی بروید که امکان همکاری آن ها با دنیای واقعی وجود دارد چراکه شما می توانید قیمت بیشتری را برای آن ها تعیین کنید. در صورتی که قصد طراحی چنین NFT را ندارید، می توانید با مراجعه به مارکت پلیس های مختلف، ان اف تی های فوق رابیابید و با ارزش ترین و معتبر ترین آن ها را خریداری کنید.

 1. سابقه مالکیت یک NFT می تواند ارزش آن را چندین برابر کند

همان‌طور که از نام این بخش پیداست، هویت صاحبان قبلی NFT تأثیر به سزایی بر روی قیمت آن محصول دارد. در کل، باید عنوان کنیم که هویت صادرکننده و صاحبان قبلی بسیار مهم است و باید به آن دقت کنید.

محصولات ان اف تی که توسط افراد برجسته و یا مشهور و یا نهاد های معروف و شرکتی ایجاد شده باشند و یا اینکه توسط آن ها معامله شده باشند، نسبت به باقی ان اف تی ها ارزش بیشتری دارند. برای مثال، شما یک اثر هنری معمولی را تصور کنید. حال فرض کنید که یکی از مالکین این اثر در گذشته صرافی بایننس بوده است. حال با توجه به این موضوع، قطعاً از آن پس ان اف تی فوق با قیمت های بالاتری فروخته می شود.

حال شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که اگر فرد معروفی محصول ما را خریداری نکرد، یعنی نمی توانیم قیمت بالایی برای آن انتخاب کنیم؟ در صورتی که ان اف تی برای خودتان است و قصد دارید آن را با قیمت بالاتری منتشر کنید، می توانید به جای این کار آن را به صورت شراکتی یا یک نهار معروف و یا یک فرد معروف و یا همچنین یک برند قوی منتشر کنید. در صورتی که چنین کاری انجام دهید، می توانید قیمت محصول خود را بیشتر مشخص نمایید.

در کل با انجام ترفند و تکنیک های فوق، می توانید قیمت بیشتری را برای ان اف تی خود مشخص کنید. انجام این کار به راحتی امکان پذیر است اما باید دقت داشته باشید که با چه فرد و یا چه شرکتی همکاری می کنید و یا در گذشته ان اف تی شما را چه شرکت و یا چه فردی معامله کرده است. در صورتی که درباره این موضوع برایتان سؤالی ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات بپرسید.

 1. بررسی کنید که NFT شما با چه پروژه هایی امکان همکاری دارد

قابلیت همکاری یک اصل مهم در قیمت گذاری NFT می باشد. در صورتی که محصول ان اف تی مورد نظر شما با پروژه های دیگر بتواند همکاری کند، بسیار بهتر از یک ان اف تی عادی می تواند آن را قیمت گذاری کنید و یا بر روی قیمت آن مانور دهید. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، بگذارید برایتان یک مثال بزنیم.

در این بخش منظور از قابلیت همکاری این است که بتوانید از ان اف تی فوق در برنامه های مختلف استفاده کنید. برای مثال بتوانید از یک اسلحه که نوعی محصول NFT است در بازی های مختلف استفاده نمایید. شما جای اسلحه، می توانید هر محصول دیگری را عنوان کنید مثل کارت، ابزار، آواتار و یا… .

در صورتی که یک محصول ان اف تی چنین قابلیتی داشته باشد، شما می توانید به قیمت آن اضافه کنید و قابلیت های محصول خود را مطرح کنید. در این بخش لازم است ذکر کنیم که نحوه عملکرد NFT های بر روی بلاکچین های مختلف، همیشه تراکنش را ساده تر می کند.

با توجه به تمام تفاسیر فوق، بازهم درک قابلیت همکاری برای توسعه دهندگان NFT کمی دشوار است چراکه باید شبکه ای گسترده از برنامه ها را ایجاد کنند تا بتوانند NFT ها را بر روی آن ها اجرا کنند. البته جز این موضوع، توسعه دهندگان می توانند با دیگر توسعه دهندگان بازی و یا NFT های مشابه ارتباط بگیرند و با آن ها همکاری کنند.

در کل اگر قصد ایجاد و یا خرید و یا فروش NFT را دارید و به دنبال قیمت گذاری آن هستید، می توانید این موضوع را نیز لحاظ کنید. در صورتی که بتوانید یک قابلیت همکاری با NFT خود ایجاد کنید، می توانید قیمت آن را بیشتر تعیین کنید.

 1. در صورتی که NFT شما سودمند باشد، ارزش آن بیشتر می شود

 برخی از NFT ها قابلیت سودمندی برای خریداران دارد. برای مثال ممکن است عضویت در یک مکان و یا گروه خاص برای خریداران برنامه ریزی شده باشد و یا دیگر مواردی که می تواند قابلیت سودمندی را به NFT بدهد. زمانی که ان اف تی شما سودمند باشد، از قیمت بیشتری برخوردار است و شما می توانید قیمت بیشتری را برای آن تعیین کنید.

در صورتی که قصد دارید یک NFT ایجاد کنید، ابتدا کمی فکر کنید و از ایده های مختلف استفاده کنید تا بتوانید یک قابلیت سودمندی به NFT خود اضافه کنید. با انجام این کار می توانید به راحتی NFT قیمت بیشتری را برای آن مشخص کنید و آن را راحت تر بفروشید.

در صورتی که قصد دارید تا در مزایده یک NFT شرکت کنید و می خواهید یک قیمت برای NFT مورد نظر تعیین کنید، باید ببینید که آیا NFT مورد نظر سودمند است یا نه؟ در صورتی که مشاهده کردید ان اف تی فوق برای شما سودمند است، می توانید قیمت بیشتری را برای آن مشخص کنید. برای اینکه با یک نمونه ان اف تی سودمند آشنا شوید، بگذارید تا با مثال سودمندی یکی از NFT های مطرح را به شما توضیح دهیم.

اگر تا به حال به سراغ بررسی کالکشن های موجود رفته باشید، احتمالاً با پروژه Bored Ape Yacht Club آشنا هستید. در زمان نگارش این مقاله، پروژه فوق تقریباً جزء معروف ترین و برترین کالکشن های موجود می باشد. این کالکشن برای اینکه بتواند کاربران را ترغیب کند تا به سراغ خرید NFT کالکشن آن ها بروند، همه افرادی که یکی از NFT های آن ها را خریداری کند در سرور اختصاصی و خصوصی دیسکورد عضو می کنند و همچنین به آن ها دسترسی دیوار های گرافیکی را می دهند.

 1. شهرت سازنده و یا توسعه دهنده NFT از دیگر عوامل تأثیر گذار بر روی قیمت است

کمی قبل تر با سابقه مالکیت NFT ها آشنا شدید. در این بخش قصد داریم تا کمی درباره شهرت سازنده و یا توسعه دهنده NFT صحبت کنیم. تقریباً می توان گفت که این دو مورد مشابه یکدیگر هستند.

زمانی که سازنده و یا توسعه دهنده NFT شهرت خاصی را در کشور و یا جهان داشته باشد، قطعاً سازنده آن ان اف تی می تواند قیمت بالایی را برای آن تعیین کند. برای مثال اگر کریستین رونالدو Cristiano Ronaldo یک NFT ایجاد کند، به دلیل محبوبیتی که در جهان دارد، می تواند قیمت بسیار بالایی را برای NFT خود انتخاب کند. همچنین پس از انجام این کار، اگر فردی آن NFT را خریداری کند، در موقع فروش می تواند برای آن قیمت بیشتری را تعیین کند. تمامی این موارد دست به دست هم می دهند تا قیمت ان اف تی افزایش پیدا کند.

اگر از کریستین رونالدو فاکتور بگیریم، در صورتی که یکی از خوانندگان ایرانی یکی از قطعات موزیک خود را به NFT تبدیل کند، می تواند آن را به بالاترین قیمت بفروشد و از این کار نیز کسب درآمد کند. همچنین همان‌طور که گفتیم، خریدار آن قطعه نیز می تواند در آینده هنگام فروش آن موزیک سود بیشتری نیز کند.

در صورتی که یک فرد معروف نیستید، می توانید همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، ان اف تی خود را با نام یک فرد مشهور برای فروش بگذارید تا از این طریق بتوانید محصول خود را به قیمت بالایی بفروشید. در غیر این صورت، اگر با یک فرد معروف در ارتباط نیستید و خودتان نیز معروفیت خاصی ندارید، نمی توانید رو این مورد حساب کنید.

 1. قابلیت نقدینگی یک NFT از دیگر مواردی است که می تواند تأثیر مستقیم بر قیمت داشته باشد

در صورتی که محصول شما قابلیت نقدشوندگی بالایی داشته باشد، باز هم می توانید قیمت آن را نسبتاً بالا تعیین کنید. نقدشوندگی بالا امروزه یکی از مزایا در خرید NFT به حساب می آید. در این بخش منظور از نقد شوندگی این است که هر وقت خریدار قصد فروش NFT را کرد، بتواند به راحتی و به سرعت آن را بفروشد.

اگر قصد دارید تا یک محصول NFT ایجاد کنید، سعی کنید محصولی را انتخاب کنید که قابلیت نقدشوندگی دارد و یا اینکه امکاناتی را برای آن تدارک ببینید که باعث می شود قابلیت نقدشوندگی آن افزایش پیدا کند. در صورتی که چنین موضوعی را رعایت کنید، می توانید به راحتی به عنوان یکی از مزایا NFT خود قابلیت نقدشوندگی را عنوان کنید و ارزش محصول خود را چندین برابر نمایید. در صورتی که در این باره برایتان سؤالی ایجاد شد، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

 1. محبوبیت و علاقه مندی افراد به NFT قیمت محصول شما را می تواند افزایش بدهد

برخی از محصولات هستند که به خودی خود طرفدارانی دارد. سعی کنید در هنگام خرید و فروش و یا ساخت NFT به سراغ موارد مشابه بروید. زمانی که محبوبیت به یک NFT افزایش پیدا کند، می توانید به راحتی قیمت آن را چندین برابر کنید. در صورتی که به سراغ NFT هایی بروید که محبوبیت خاصی ندارند، نباید انتظار افزایش قیمت بابت این موضوع داشته باشید.

در صورتی که قصد دارید تا یک ان اف تی ایجاد کنید، می تواند با استفاده از تکنیک های مختلفی علاقه و محبوبیت را به ان اف تی خود افزایش دهید. برای مثال می توانید با فعالیت و تولید محتوا درباره ان اف تی های خود در شبکه های اجتماعی، آن ها را معروف کنید و به واسطه معروفیت، محبوبیت محصول خود را افزایش دهید.

 1. تمایز NFT نسبت به محصولات مشابه می تواند در تعیین قیمت مؤثر باشد

سعی کنید NFT که قصد ساخت و یا فروش آن را دارید را نسبت به دیگر NFT های مشابه متمایز کنید. برای انجام این کار شما می توانید یک قابلیت به NFT مورد نظر خود اضافه کنید. برای مثال همان‌طور که پیش‌تر آشنا شدید، می توانید یک قابلیت سودمندی به NFT خود اضافه کنید. با انجام این کار به راحتی می توانید NFT خود را از دیگر ان اف تی ها متمایز کنید.

در صورتی که این کار را انجام دهید، همان‌طور که گفتیم به علت متمایز بودن با دیگر NFT ها می توانید قیمت محصول خود را کمی بیشتر مشخص کنید. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید بگذارید تا برایتان یک مثال بزنیم.

در پلتفرم آپلند شما می توانید به راحتی یک زمین ساخته شده و یا ساخته نشده خریداری کنید. پس از خرید زمین شما در اصل دارای یک NFT هستید و در آن سرمایه گذاری کرده اید. حال، در صورتی که یک زمین ساخته نشده خریداری کنید و پس از خرید آن را بسازید، نسبت به زمین های مشابه به دلیل این که زمین شما متمایز است، می توانید آن را با قیمت بیشتری برای فروش بگذارید. به همین راحتی می توانید با استفاده از این فعالیت کوچک قیمت زمین خود را چند برابر کنید.

 1. آخرین قیمت پرداخت شده برای خرید NFT مورد نظر نیز در تعیین قیمت مهم است

آخرین قیمت پرداخت شده برای خرید ان اف تی می تواند تا حدودی در مشخص نمودن قیمت تأثیرگذار باشد. در صورتی که شیب روند قیمتی NFT نزولی باشد، پس شما نمی توانید پس از خرید، برای فروش محصول قیمت بالایی را مشخص کنید. در نتیجه، سعی کنید به سراغ این نوع NFT ها نروید و همیشه NFT های معتبری را پیدا کنید.

در برخی از پلتفرم ها به واسطه نمودار و یا یک جدول، قیمت های یک NFT از زمان اولین معامله تا آخرین معامله نمایش داده می شود. حتماً در هنگام خرید به جدول و یا نمودار فوق دقت کنید. در صورتی که روند قیمت گذاری یک NFT صعودی باشد و آخرین قیمت پرداخت شده بالا باشد، می توانید مجدد برای ادامه روند صعودی قیمت بالاتری را برای ان اف تی خود مشخص کنید.


سؤالات متداول

اگر این مقاله را تا به این بخش با دقت مطالعه کرده باشید، ممکن است برایتان سؤالاتی به وجود آمده باشد. در این بخش از مقاله قصد داریم تا به برخی از سؤالات احتمالی پاسخ دهیم. به دلیل گستردگی در سؤالات کاربران، قطعاً نمی توانیم تمامی سؤالات را در این بخش پوشش دهیم؛ بنابراین اگر سؤال شما جزء سؤالات ذیل نبود، می توانید سؤال خود را در بخش نظرات مطرح کنید.

 1. برای ساخت NFT چقدر باید هزینه کنیم؟

همان‌طور که پیش‌تر مطالعه کردید، گفتیم که قبل از هرچیزی شما باید در هنگام تعیین ارزش یک NFT به هزینه های هنگام ساخت و یا مینت کردن NFT دقت کنید چراکه باید این موضوع را جدا از معیار های فوق حساب کنید و قیمت NFT خود را افزایش دهید. به نوعی باید بگوییم که هزینه های ساخت، قیمت پایه ای NFT شما می باشد. پس از اینکه هزینه ساخت مشخص شد، حال باید هر معیار را بررسی و قیمت مورد نظرتان را مشخص کنید.

 1. چه چیزی یک NFT را بسیار گران می کند؟

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است NFT ها بسیار گران باشند، به دلیل پتانسیل ارتباط آن‌ها با متاورس است. متاورس یک جهان مجازی است که در آن مردم با آواتارها و فضای دیجیتالی خود نشان داده می شوند

 1. ساخت یک NFT متوسط چقدر هزینه دارد؟

به طور متوسط، هزینه ایجاد NFT از ۰.۰۵ دلار تا بیش از ۱۵۰ دلار متغیر است. البته در برخی از پلتفرم ها نیز ساخت NFT به صورت کاملاً رایگان و بدون هزینه انجام می شود؛ اما در کل هزینه ایجاد NFT به عوامل مختلفی مانند هزینه بلاک چین، کارمزد گس، کارمزد مارکت پلیس، کارمزد لیست و غیره بستگی دارد. اتریوم و سولانا و پالیگان به ترتیب گران ترین و ارزان ترین بلاک چین هستند.

 1. کدام مدل از NFT ها بیشتر فروش را دارند؟

در حال حاضر NFT های گیمینگ و هنر بیشتر فروش را در بازار NFT ها دارند چراکه نسبت به باقی نوع های NFT محبوب تر هستند. برای مثال این روزها خرید زمین که به نوعی خرید NFT به حساب می آید، بیشترین طرفدار را دارد. در حال حاضر خرید زمین جز دسته بندی NFT های گیمینگ می باشد.

 1. هزینه ایجاد یک NFT در پلتفرم اوپن سی چقدر برایمان تمام می شود؟

خوشبختانه پلتفرم اوپن سی در حال حاضر از شما در هنگام ایجاد NFT کارمزدی دریافت نمی کند. به همین دلیل، شما می توانید به راحتی بدون پرداخت کارمزد ان اف تی خود را ایجاد کنید. البته روند کاری پلتفرم اوپن سی به این شکل است که پس از فروش از شما کارمزد NFT را دریافت می کند؛ بنابراین، اگر در این پلتفرم نیز قصد فروش NFT دارید، باید میزان کارمزدی که این پلتفرم از شما قرار است پس از معامله دریافت کند را نیز بر روی قیمت اعمال کنید. در حال حاضر کارمزد پلتفرم اوپن سی ۲.۵ درصد از مقدار کل معامله می باشد.

 1. آیا می توان از فروش NFT میلیون ها توکن کسب درآمد کرد؟

فروش آثار خود به عنوان NFT می تواند به شما کمک کند درآمد بیشتری کسب کنید. شما می توانید تقریباً هر چیزی دیجیتالی را به عنوان NFT توسعه دهید و آن را بفروشید. برای مثال شما می توانید تصاویر، موسیقی، میم و… را به NFT تبدیل کنید. البته لازم است در آخر به این نکته اشاره کنیم که شما به هیچ عنوان نباید انتظار میلیونر شدن یک شبه را از بازار NFT داشته باشید چراکه این بازار نیز همانند دیگر بازار ها نیاز به صبر و شکیبایی دارد.

 1. چگونه می توانم NFT خود را بفروشم؟

اگر محصولی دارید و حال تصمیم گرفته اید تا آن را تبدیل به NFT کنید و بفروشید، می توانید به مقاله آموزش فروش NFT در سایت زوم ارز مراجعه کنید. در مقاله فوق ما صفر تا صد فروش ان اف تی ها را توضیح داده ایم. لازم به ذکر است که تقریباً فروش یک NFT کار نسبتاً سختی است و باید به موارد مختلفی دقت کنید. در مقاله فوق ما به صورت کامل به راه و روش های بازاریابی برای فروش NFT نیز اشاره کرده ایم.

 1. آیا فروش NFT آسان است؟

فروش NFT برای افرادی آسان است که از طریقه بازاریابی و فروش NFT ها آگاه هستند. در غیر این صورت خیر تقریباً انجام این کار نسبتاً سخت است و هر فردی نمی تواند NFT های خود را بفروشد. همان‌طور که در پاسخ قبل گفتیم، در مقاله فروش NFT ما به صورت کامل طریقه بازاریابی فروش NFT را توضیح داده ایم. شما می توانید با توجه به نکاتی که در بخش بازاریابی عنوان شده است و همچنین این مقاله، به راحتی ابتدا قیمت محصول خود را تعیین کنید و سپس آن را برای فروش و بازاریابی آماده کنید.

 1. تصور می کنیم که طریقه قیمت گذاری و همچنین فروش NFT را یاد گرفتیم، آیا می توانیم پس از فروش پول نقد دریافت کنیم یا خیر؟

اگر از ان اف تی ها اطلاع داشته باشید، می دانید که NFT ها برعکس ارزهای دیجیتال در هنگام معامله با یک ان اف تی دیگر معامله نمی شوند. این موضوع بدان معنا است که وقتی شما قصد فروش NFT را دارید، در قبال فروش آن دیگر NFT دریافت نمی کنید بلکه رمز ارزی که مشخص کرده اید را از خریدار دریافت می کنید؛ بنابراین، شما می توانید هر زمانی که خواستید مبلغ دریافتی را نقد کنید و از آن استفاده نمایید.

 1. آیا می توانیم تصاویر خودمان را به NFT تبدیل کنیم؟

بله. همان‌طور که اشاره کردیم، شما می توانید هر تصویری را به NFT تبدیل کنید. حتی شما می توانید از گوگل یک عکس دانلود و آن را به NFT تبدیل کنید؛ اما نباید انتظار فروشش را داشته باشید؛ چراکه آن تصویر کپی شده است و در همین ابتدا به همین دلیل ارزش خرید خود را از دست می دهد. اگر به دنبال کسب درآمد از بازار NFT ها هستید، بهتر است ابتدا آموزش ببینید و به صورت حرفه ای این حرفه را آغاز کنید.


سخن آخر درباره نحوه قیمت گذاری NFT ها

اگر این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید، در آخر لازم است اشاره کنیم که هیچ فرد و یا شرکتی حتماً نباید با توجه به معیار های فوق ارزش ان اف تی خود را مشخص کند چراکه این موضوع کاملاً شخصی است؛ اما در کل ما در این بخش مواردی را بیان کردیم تا شما بتوانید با کمک آن ها ارزش ذاتی محصولات خود را بسنجید و نسبت به آن یک قیمت برای NFT خود مشخص کنید.

همان‌طور که در ابتدا بیان کردیم، شما می توانید با معیار های فوق حتی در مزایده قیمت یک ان اف تی نیز شرکت کنید. با توجه به معیار های فوق می توانید به راحتی با توسعه دهنده مذاکره کنید و درنهایت بتوانید با قیمت مناسب تری ان اف تی مورد نظرتان را خریداری کنید. در هنگام خرید ان اف تی گاها پیش می آید که فکر می کنید قیمت مشخص شده یک NFT شاید بالاتر از ارزش واقعی باشد اما پس از در نظر گرفتن معیار های فوق، متوجه می شوید که قیمت مناسبی برای NFT مشخص شده است. در نتیجه اعتماد به معیار های فوق و در نظر گرفتن آن می تواند چه در فروش و چه در خرید NFT به شما کمک کند. در صورتی که برای تعیین قیمت NFT چه در هنگام خرید و چه در هنگام فروش با مشکل رو به رو شده اید و نیاز به مشاوره دارید، می توانید درخواست خود را در بخش نظرات برای ما مطرح کنید.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “نحوه قیمت گذاری NFT ها” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید:


از اخبار روز اطلاع داری؟
از اخبار روز اطلاع داری؟

آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

[vc_column][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ item=”55693″ grid_id=”vc_gid:1645702444863-21150734-cadd-6″ taxonomies=”663″][/vc_column]

تیم محتوا
تیم محتوا
من سید مهدی هستم تولید کننده محتوا سایت زوم ارز. دانشجوی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد گرایش نرم افزار می باشم و همچنین سابقه ی سه سال فعالیت در حوزه ی ارز های دیجیتال و 5 سال نیز تولید کننده محتوا را در کارنامه خود دارم. بنده علاقه مند به دنیای کریپتو و همچنین تکنولوژی هستم و همچنین به آینده ی ارز های دیجیتال بسیار خوشبین نیز هستم و بر این باورام که صنعت بلاکچین در ایران آینده ای بسیار درخشانی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده