لایت فارکس
مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال در زوم ارز

دکتر نوریل روبینی هشدار می دهد: اصلاح ۱۰ درصدی بازار جهانی در راه است

دکتر نوریل روبینی هشدار می دهد: اصلاح ۱۰ درصدی بازار جهانی در راه است

دکتر نوریل روبینی هشدار می دهد: اصلاح ۱۰ درصدی بازار جهانی در راه است

به گزارش زوم ارز، Dr. نوریل روبینی، مدیر عامل Roubini Macro Associates و یکی از مقامات برجسته در اقتصاد کلان، سابقه پیش بینی های اقتصادی دقیق را دارد. او به دلیل هشدار سال ۲۰۰۶ خود درباره بحران مالی قریب الوقوع جهانی، که در سال ۲۰۰۸ به ثمر نشست، به رسمیت شناخته شد. روبینی با پیشینه علمی غنی و تجربه سیاست گذاری گسترده، به عنوان مشاور موسسات بزرگ جهانی مانند صندوق بین المللی پول و بانک جهانی خدمت کرده است. او همچنین مفسر مکرر برنامه های خبری تجاری است و چندین کتاب در زمینه اقتصاد تألیف کرده است.

در ۱ سپتامبر ۲۰۲۳، دکتر روبینی با تلویزیون بلومبرگ در طول انجمن آمبروستی در سرنوبیو، ایتالیا مصاحبه کرد. این مصاحبه حول وضعیت اقتصاد جهانی، اصلاحات بالقوه در سهام جهانی، و نقش بانک های مرکزی و چین بود.

چشم انداز اقتصاد جهانی

روبینی بیان کرد که در مقایسه با شش ماه پیش، خطرات فرود سخت برای اقتصاد جهانی کاهش یافته است. با این حال، وی خاطرنشان کرد که اقتصاد جهانی هنوز در شرایط نامشخصی قرار دارد. وی خاطرنشان کرد: در حالی که منطقه یورو و بریتانیا در حال حاضر دچار رکود هستند، چین در حال کاهش ساختاری است. او افزود که سرنوشت اقتصاد ایالات متحده با احتمالات از فرود نرم تا رکود کوتاه و کم عمق، بلاتکلیف است.

عوامل مؤثر بر اقتصاد ایالات متحده

روبینی می گوید که در ایالات متحده، علیرغم افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بالای ۵٪، اقتصاد مقاومت نشان داده است. روبینی اشاره کرد که این می تواند هم خبر خوب و هم بد باشد. او اشاره کرد که اگرچه نشان‌دهنده یک فرود نرم بالقوه است، اما همچنین نشان می‌دهد که فدرال رزرو ممکن است نیاز به افزایش بیشتر نرخ‌ها داشته باشد و خطر رکود را افزایش دهد.

تغییرات در شش ماه گذشته

روبینی دیدگاه کمی خوش بینانه تر خود را به عوامل متعددی نسبت داد. اینها شامل کاهش شوک های منفی عرضه ناشی از همه گیری کووید-۱۹، سیاست مالی انبساطی در ایالات متحده و کاهش تنش های ژئوپلیتیکی است. با این حال، او هشدار داد که مقاومت نشان داده شده توسط برخی اقتصادها، به ویژه ایالات متحده، نباید به اقتصاد جهانی تعمیم داده شود.

رکود تورمی و عوامل ساختاری

وقتی از روبینی در مورد توانایی اروپا برای جلوگیری از رکود تورمی پرسیده شد، اشاره کرد که علل آن بیشتر ساختاری هستند تا چرخه ای. او جدایی، تنش های ژئوپلیتیکی و تغییرات آب و هوایی را به عنوان عواملی ذکر کرد که احتمالاً در میان مدت باعث کاهش رشد و افزایش هزینه های تولید می شود.

کاهش رشد اقتصادی چین

روبینی با اشاره به عواملی مانند پیری جمعیت، سرمایه داری دولتی و فشارهای ژئوپلیتیک، کندی چین را ساختاری توصیف کرد. او تخمین زد که رشد بالقوه چین به ۳-۴ درصد کاهش یافته است، که کاهش قابل توجهی نسبت به سطوح قبلی است.

پیش‌بینی‌های بازار

روبینی هشدار داد که اگر اقتصاد جهانی ضعیف شود و بانک‌های مرکزی به مبارزه با تورم ادامه دهند، ممکن است ۱۰ درصد اصلاحی در بازارهای جهانی سهام در نیمه دوم سال رخ دهد.

معضل اقتصادی بریتانیا

به گفته روبینی، بانک انگلستان با یک وضعیت چالش برانگیز مواجه است. با کاهش سرعت اقتصاد بریتانیا و بالا ماندن تورم اصلی، بانک مرکزی در دوراهی گرفتار شده است. روبینی همچنین اشاره کرد که سیاست های مالی در تضاد با سیاست های پولی است و دستیابی به ثبات قیمت را دشوار می کند.

آینده اقتصاد بریتانیا

روبینی پیشنهاد کرد که بریتانیا باید بر فناوری و نوآوری تمرکز کند تا رشد بالقوه را افزایش دهد. او اشاره کرد که بریتانیا دارای تحقیقات دانشگاهی قوی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و استارت‌آپ‌هایی است که می‌توانند در این زمینه کمک کنند.

سیاست بانک ژاپن

روبینی معتقد است که بانک ژاپن در نهایت کنترل منحنی بازده را حذف خواهد کرد اما برای جلوگیری از اشتباه این کار را با احتیاط انجام خواهد داد.


منبع: cryptoglobe.com

علی قاسمی
علی قاسمی
من علی قاسمی، کارشناس ارشد مالی هستم. عاشق تکنولوژی و بازار های مالی هستم. حدود 2 سال است که در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین فعالیت دارم. عاشق ورزش و بازی های کامپیوتری هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده