آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

ایلان ماسک، از مدیر عامل OpenAI به دلیل نقض قرارداد شکایت کرد!

ایلان ماسک، از مدیر عامل OpenAI به دلیل نقض قرارداد شکایت کرد!

به گزارش زوم ارز، ایلان ماسک، یک تاجر برجسته آمریکایی و یکی از حامیان اصلی ارز دیجیتال Dogecoin و مالک پلتفرم رسانه اجتماعی X، اقدام به شکایت از شرکت معروف هوش مصنوعی OpenAI و مدیرعامل آن، سام آلتمن، و سایرین به دلیل نقض قرارداد کرده است.

پیشینه پرونده

با توجه به درخواستی که دیروز در دادگاه سانفرانسیسکو ارائه شد، وکلای ایلان ماسک ادعا کردند که OpenAI و مدیران آن از ماموریت اصلی شرکت که در ابتدا بر توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی برای اهداف بشریت و غیرانتفاعی تمرکز داشت، منحرف شده‌اند.

وکلای ماسک در دادگاه به طور خلاصه توضیح دادند که OpenAI با توافق اولیه که ایلان ماسک به عنوان یکی از بنیانگذاران شرکت در سال ۲۰۱۵ با سام آلتمن و گرگ براکمن برقرار کرده بود، ایجاد شد. این توافق بر پایه تاسیس یک آزمایشگاه غیرانتفاعی برای توسعه راه‌حل‌های هوش مصنوعی منبع باز با تمرکز بر نفع بشریت بود. اما ادعای ایلان ماسک این است که OpenAI و مدیران آن از مسیر اصلی منحرف شده‌اند و هم‌اکنون به دنبال کسب سود هستند.

وکلای ماسک به تأکید این نکته پرداختند که تمرکز OpenAI بر کسب درآمدهای بزرگ برای مایکروسافت، توافق اولیه را نقض کرده است.

نقش ماسک در OpenAI

مهم است به ذکر این نکته بپردازیم که علاوه بر بنیانگذاری OpenAI، ایلان ماسک چندین سال در هیئت مدیره این شرکت حضور داشت. این کارآفرین آمریکایی در سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت از هیئت مدیره OpenAI کناره بگیرد و به سایر پروژه‌های خود، از جمله تسلا و اسپیس ایکس، تمرکز کند.

علاوه بر این، در سال ۲۰۲۲، ماسک پلتفرم رسانه اجتماعی X را با قیمت ۴۴ میلیارد دلار به خریداری کرد. او همچنان به حمایت از Dogecoin ادامه می‌دهد و به عنوان یکی از حامیان اصلی این ارز دیجیتال شناخته می‌شود.

OpenAI به شهرت رسید و مشکلات بعدی

علیرغم راه‌اندازی OpenAI در دسامبر ۲۰۱۵، این شرکت سال‌ها بعد از عرضه ChatGPT در سال ۲۰۲۲ به شدت محبوب شد. در عرض شش ماه، ChatGPT به سرعت به سریع‌ترین نرم‌افزار در حال رشد در سطح جهانی تبدیل شد و بسیاری از افراد از این راه‌حل برای اهداف مختلف استفاده کردند.

موفقیت ChatGPT در مدت زمان کوتاه باعث شد رقبای دیگری مانند آلفابت، غول‌های فناوری برتر، ربات‌های چت راه‌اندازی کنند.

از آنجا که در سال گذشته، آلتمن توسط هیئت مدیره OpenAI اخراج شد، تغییر ماموریت OpenAI مورد توجه قرار گرفت. در توضیح دلیل اخراج غافلگیرکننده آلتمن، هیئت مدیره اعلام کرد که به ماموریت شرکت در توسعه راه‌حل‌های هوش مصنوعی برای بشریت پایبند هستند.

جالب است که آلتمن چند روز پس از اینکه برخی از کارکنان OpenAI تهدید کردند که در صورت عدم بازگرداندن او، شرکت را به مقصد مایکروسافت ترک خواهند کرد، به شرکت بازگشت.

طبق گزارش واشنگتن پست، OpenAI قصد دارد در این ماه اعضای جدیدی را در هیئت مدیره منصوب کند که ممکن است به بن‌بستی که پس از اخراج آلتمن در نوامبر به وجود آمده بپایان برسد. هیئت مدیره به دنبال شش عضو با تجربه مرتبط با فناوری بوده است.

در این بین، کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا (SEC) در حال بررسی فعالیت‌های OpenAI است، از جمله بررسی دقیق ارتباطات داخلی آلتمن، به منظور تعیین اینکه آیا شرکت فناوری سرمایه‌گذاران را گمراه کرده است یا خیر.


منبع: thecryptobasic.com

 

تیم خبری
تیم خبری
من متین هستم، کارشناس ارشد مالی. عاشق تکنولوژی و بازار های مالی هستم. حدود 2 سال است که در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین فعالیت دارم. عاشق ورزش و بازی های کامپیوتری هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده