لایت فارکس

Defi TVL در میان آشفتگی بازار و کاهش اعتماد به زیر ۴۰ میلیارد دلار کاهش می یابد

Defi TVL در میان آشفتگی بازار و کاهش اعتماد به زیر ۴۰ میلیارد دلار کاهش می یابد

Defi TVL در میان آشفتگی بازار و کاهش اعتماد به زیر ۴۰ میلیارد دلار کاهش می یابد

به گزارش زوم ارز، بعد از باقی ماندن بالای ۴۰ میلیارد دلار در بیشتر سال ۲۰۲۳، کل ارزش قفل شده در امور مالی غیرمتمرکز یا defi در ۱۷ آگوست به زیر آستانه رسید و تا ۲۲ اوت به ۳۷.۹ میلیارد دلار رسید. علاوه بر این، از ۱۳ آگوست، ۱۰۰ توکن برتر DeFi طی ۹ روز ۱.۷۴ میلیارد دلار کاهش یافته است.

پنج روز پیش، زمانی که بیت کوین (BTC) به زیر مرز ۲۶۰۰۰ دلار سقوط کرد، ارزهای دیجیتال جایگزین متعددی شاهد کاهش قابل توجهی بودند. این بخش دفی را تکان داد و باعث شد ارزش کل قفل شده (TVL) به زیر محدوده ۴۰ میلیارد دلار عقب نشینی کند و به ۳۷.۹۶۵ میلیارد دلار رسید. از ۱۷ آگوست، زیر این معیار باقی مانده و در روز گذشته ۰.۹۲ درصد کاهش داشته است.

آمار Defillama.com در 22 اوت 2023.
آمار Defillama.com در ۲۲ اوت ۲۰۲۳.

در سه‌شنبه، Lido Finance همچنان پروتکل اصلی defi باقی می‌ماند و دارای TVL تقریباً ۱۳.۹۱۶ میلیارد دلاری است. این نشان دهنده ۳۶.۶۵ درصد از مجموع ۲۸۴۵ پروتکل defi است. با این حال، TVL لیدو در این هفته ۷.۷۸ درصد انقباض را تجربه کرد، که منعکس کننده روندی است که در ۱۶ پروتکل برتر defi توسط TVL دیده می شود. Compound Finance با ۱۵.۰۲% افت در یک هفته، با ۱۴.۲۰% پسرفت Makerdao، با شدیدترین کاهش مواجه شد.

با ارزیابی TVL توسط زنجیره‌ها، اتریوم تسلط دارد و ۵۷.۷۵ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد که به معنای ۲۱.۸۲۳ میلیارد دلار است که در ۸۹۲ پروتکل متمایز defi پخش می‌شود. Tron با ۵.۲۰ میلیارد دلار اتریوم را تعقیب می کند که ۱۳.۷۷ درصد از کل ۳۷.۹ میلیارد دلار را تشکیل می دهد که بین ۲۵ پلتفرم ترون محور دفی توزیع شده است. زنجیره هوشمند بایننس (BSC) جایگاه سوم را با ۲.۸۱۷ میلیارد دلار یا ۷.۴۵ درصد به دست آورده است که به ترتیب Arbitrum، Polygon، Optimism و Avalanche جانشین شده است.

تضاد نه روز قبل نشان می دهد که ۱۰۰ توکن defi برتر، که بر اساس ارزش بازار سنجیده شده اند، ارزشی معادل ۴۵.۰۸ میلیارد دلار داشتند. امروز این رقم به ۴۳.۳۴ میلیارد دلار کاهش یافته است. حدود ۱.۷۴ میلیارد دلار از این براکت توکن Defi برتر ناپدید شد، با رکود قابل توجهی که در uniswap (-23.7%)، نمودار (-۱۴.۳%)، aave (-14.9%) و شبکه synthetix (-14.8%) مشاهده شد.

سقوط خطی و سوشی حتی با افت شدیدتری مواجه شد، به طوری که خطی (LINA) 29.8 درصد سقوط کرد و سوشی (SUSHI) 25.5 درصد کاهش یافت. سه شنبه، مجموع حجم تجارت جهانی برای این ۱۰۰ توکن Defi تقریباً ۳۴.۱۲ میلیارد دلار است. Defi برای مدتی با بی‌ثباتی دست و پنجه نرم کرده است و شاهد فرسایش شدید ارزش و اعتماد سرمایه‌گذاران بوده است، به خصوص پس از فروپاشی اکوسیستم Terra.

رکود FTX و میلیاردها دلار به سرقت رفته در نقض ضوابط، کلاهبرداری، قالی‌کشی و هک‌ها جذابیت آن را بیشتر لکه‌دار کرده و آن را برای بسیاری خطرناک و کمتر فریبنده نشان داده است. با این وجود، طرفداران Defi تزلزل ناپذیر هستند و ادعا می کنند که پتانسیل defi برای متحول کردن چشم انداز مالی دیجیتال با دموکراتیک کردن دسترسی و توزیع مجدد اختیارات از ساختارهای متمرکز بین افراد دست نخورده باقی می ماند.

نظر شما در مورد وضعیت اقتصاد مالی غیرمتمرکز امروز چیست؟ آیا انتظار دارید کاهش بیشتری داشته باشد یا به زودی بازگشتی را متصور هستید؟ نظرات و نظرات خود را در مورد این موضوع در بخش نظرات زیر به اشتراک بگذارید.


منبع: news.bitcoin.com

تیم خبری
تیم خبری
من زهرا هستم. کارشناسی کامپیوتر خوندم. من حدود 4 سال است که با مارکت ارز های دیجیتال آشنا شدم. و ترجیح دادم به دنبال کردن اخبار کریپتو. همچنین عاشق نقاشی و هنر هستم

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده