آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

افزایش مجدد Crypto TVL🎊

افزایش مجدد Crypto TVL🎊

افزایش مجدد Crypto TVL🎊

به گزارش زوم ارز، این موضوع به‌طور کامل با محیط DeFi مرتبط است، زیرا اساساً از اواخر آوریل ۲۰۲۲ روند نزولی داشته است.

تلویزیون قفل‌شده (TVL) در دنیای کریپتو به ارزش کل موجودی‌های معیاری اشاره دارد که در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز قفل شده‌اند. این معیار به دلار ارزش‌گذاری می‌شود و همه توکن‌هایی را که در این پروتکل‌ها به صورت قفل شده نگهداری می‌شوند، در برمی‌گیرد.

بیشتر TVL بطور طبیعی در قراردادهای هوشمند روی زنجیره اتریوم قفل شده است، با این حال تا کنون تقریباً ۴۵٪ از آن در زنجیره‌های دیگر است. در این دسته، راه حل‌های لایه ۲ مبتنی بر اتریوم، از جمله Polygon، Abritrum، Optimis و Base نیز وجود دارند و حدود ۵٪ دیگر از TVL را در اختیار دارند. بنابراین، با ترکیب اتریوم و لایه ۲ های آن، TVL بیش از ۶۰ درصد از مجموع است.

زیرا این معیار با دلار ارزش‌گذاری می‌شود، قطعی است که ارزش آن نیز با تغییرات قیمت توکن‌های قفل شده در پروتکل‌های DeFi متفاوت خواهد بود. این ممکن است به عنوان دلیلی بر کاهش قابل مشاهده در سال ۲۰۲۲ و افزایش اخیر در هفته‌های گذشته توجیه شود.

سقوط ۲۰۲۲

بنابراین، در نوامبر ۲۰۲۱، زمانی که مجموع قفل‌شده در DeFi به نزدیک ۱۸۰ میلیارد دلار رسید، به اوج مطلق خود رسید.

با شروع تخلیه حباب سوداگرانه، TVL (ارزش قفل شده) کاهش یافت و به زیر ۱۳۰ میلیارد دلار افت کرد.

با وقوع فروپاشی اکوسیستم Terra/Luna، که پروتکل‌های آن نقش کلیدی در مالیات غیرمتمرکز داشتند، یک فروپاشی واقعی در ماه می و ژوئن سال گذشته رخ داد، و به نظر می‌رسد که در نیمه دوم ژوئن به زیر ۵۰ میلیارد دلار رسید.

اگرچه در ژوئیه و اوت به نظر می‌رسید که کمی بهبود یافته است، اما از نیمه دوم ماه دوباره کاهش یافت و به ۵۰ میلیارد دلار بازگشت.

با شکست FTX، دومین فروپاشی رخ داد، که TVL را تا پایان سال ۲۰۲۲ حتی به زیر ۴۰ میلیارد دلار رساند.

تا چند هفته پیش، در سال ۲۰۲۳، یک بازگشت اولیه تا ماه آوریل قابل مشاهده بود، اما پس از آن، دومین کاهش طولانی‌مدت که در ۱۳ اکتبر به ۳۵ میلیارد دلار رسید، اتفاق افتاد. در آن نقطه در مقایسه با بالاترین سطح سال ۲۰۲۱، زیان ۸۰ درصد بود.

بازیابی در هفته های اخیر

از تاریخ ۲۱ اکتبر ممکن است تغییراتی رخ داده باشد.

در واقع، ارزش قفل‌شده در DeFi ابتدا در تاریخ ۲۴ اکتبر به ۴۰ میلیارد دلار و سپس در ۵ نوامبر به نزدیک به ۴۴ میلیارد دلار افزایش یافت.

با رونق اخیر اتریوم که به بالاترین سطح سالانه خود بازگشته است، این ارزش به بالای ۴۶ میلیارد دلار نیز رسیده است.

اگرچه سطح فعلی مشابه با ماه جولای است، اما همچنان بسیار بالاتر از ۳۸ میلیارد دلار در ابتدای سال قرار دارد.

بنابراین، نه تنها تمامی زیان‌های انباشته شده در سال ۲۰۲۳ جبران شده است، بلکه حتی اندکی از سطح نوامبر ۲۰۲۲ نیز بازگشته است که این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا به تازگی FTX وارد وضعیت ورشکستگی شده است.

این ارقام هنوز هم نسبت به سال‌های گذشته بسیار کم هستند، به ویژه به دلیل اینکه در ماه آوریل به تقریباً ۵۳ میلیارد دلار رسیده بود.

۴۶ میلیارد دلار فعلی با ۵۳ میلیارد دلار آوریل فاصله زیادی دارد، در حالی که قیمت فعلی اتریوم تا حد زیادی با قیمت اوج آوریل همخوانی دارد.

با این حال، حداقل نزولی که در اواخر آوریل آغاز شده بنظر می‌رسد در تاریخ ۲۱ اکتبر به پایان رسیده است. این خبر با توجه به شرایط یک سال و نیم گذشته به عنوان یک تحول مهم مطرح می‌شود. علاوه بر این، هدف ۴۹ میلیارد دلاری ژوئن ۲۰۲۲ نیز هنوز قابل دستیابی است.

محاسبه ارزش قفل‌شده در DeFi شامل تمام نمادهایی است که در هر پروتکل DeFi قفل شده‌اند.

به طور کلی، اغلب اتریوم و استیبل‌کوین‌ها مانند USDT و USDC در قراردادهای هوشمند روی پروتکل‌های DeFi قفل می‌شوند. البته، MATIC Polygon نیز بخشی از نمادهای قفل‌شده است.

رتبه‌بندی واقعاً تحت تسلط اتریوم است، به ویژه اینکه پروتکل اصلی فعلی بازار، یعنی Lido Finance، امکان قرار دادن ETH در معرض خطر را فراهم می‌کند.

ترکیب قفل‌شده در DeFi متنوع است، اما ETH همواره رهبر بی‌منازع در این زمینه بوده است. همچنین، استیبل‌کوین‌های اصلی نیز گزینه‌های گسترده‌تری هستند.

این نشان می‌دهد که از آنجایی که ارزش بازار ETH به دلار متغیر است، ارزش کل DeFi نیز تغییر می‌کند و احتمالاً این همان دلیلی است که در هفته‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته‌است.

مهم‌تر از همه، تأثیر قابل توجهی‌ترین چیز، سقوط ارزش بازار Luna و UST (اکنون LUNC و USTC) بوده است. با این حال، از دست دادن ارزش ETH نیز تأثیر قابل توجهی داشته است.

منبع: en.cryptonomist.ch

 

تیم خبری
تیم خبری
من متین هستم، کارشناس ارشد مالی. عاشق تکنولوژی و بازار های مالی هستم. حدود 2 سال است که در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین فعالیت دارم. عاشق ورزش و بازی های کامپیوتری هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده