آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

کاهش ۵۰ درصدی ضررهای هک کریپتو در سال ۲۰۲۳

کاهش 50 درصدی ضررهای هک کریپتو در سال 2023

کاهش ۵۰ درصدی ضررهای هک کریپتو در سال ۲۰۲۳

به گزارش زوم ارز، وجوه دزدیده شده توسط هکرها از پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال در سال جاری نسبت به سال قبل با بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است. این کاهش نشان می‌دهد که اقدامات امنیتی برای حفاظت از پلتفرم‌ها و ارزهای دیجیتال در حال بهبود هستند و تلاش‌هایی صورت گرفته است تا از وقوع حوادث هک جلوگیری شود.

تلفات هک کریپتو در سال ۲۰۲۳ بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است اما تهدید همچنان وجود دارد

در سال ۲۰۲۲، هکرها موفق به سرقت رکوردی به ارزش ۳.۷ میلیارد دلار از پلتفرم‌های رمزنگاری شدند. اما، طبق گزارش جدید شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Chainalysis، در سال ۲۰۲۳، این رقم به حدود ۱.۷ میلیارد دلار کاهش یافت که نشانگر کاهش ۵۴٪ است.

محرک اصلی این کاهش، کاهش قابل توجه در حوادث هک DeFi بود. پس از اوج گرفتن در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ و سرقت بیش از ۳ میلیارد دلار در هر سال، وجوه سرقت شده از پروتکل‌های DeFi به طور تقریبی ۶۴ درصد کاهش یافت و در سال ۲۰۲۳ به ۱.۱ میلیارد دلار رسید.

هک در DeFi
هک در DeFi

در سال ۲۰۲۳، ما شاهد چندین حمله بزرگ به پروتکل‌های اصلی DeFi بودیم، از جمله حمله به Euler Finance که در ماه مارس منجر به سرقت ۱۹۷ میلیون دلار شد و حمله به Curve Finance که در ماه ژوئیه منجر به سرقت ۷۳ میلیون دلار شد. در کل، در طول یک ماه، ۳۳ حمله انجام شد.

گزارش می‌گوید: “Euler Finance، یک پروتکل استقراض و وام دهی در اتریوم، تجربه یک حمله وام فوری کرد که منجر به زیان ۱۹۷ میلیون دلار شد.”

Chainalysis با شرکت امنیتی بلاک چین Halborn برای تجزیه و تحلیل انواع حملات پشت هک‌های DeFi در سال ۲۰۲۳ همکاری کرد. آنها متوجه شدند که آسیب‌پذیری‌های درون زنجیره‌ای مانند سوء استفاده از کد و مسائل خارج از زنجیره مانند کلیدهای خصوصی می‌تواند ضرر و زیان بباراند. حملات درون زنجیره بیشترین ضرر را به خود اختصاص دادند، اما در اواخر سال، حملات خارج از زنجیره نیز افزایش یافتند.

اگرچه کاهش حملات DeFi نشانه مثبتی است، Chainalysis هشدار داد که این ممکن است به دلیل کاهش فعالیت‌ها و اهداف کمتر باشد و باید پلتفرم‌های DeFi حتی در دوران کندی بازار به بهبود روش‌های امنیتی درون و خارج از زنجیره ادامه دهند.

با این حال، با توجه به اینکه در سال ۲۰۲۳، علاوه بر کاهش تلفات، تعداد حملات همچنان در حال افزایش است، تهدیدات سایبری همچنان یک چالش کلیدی برای صنعت رمزارزها باقی می‌ماند. شرکت‌ها و پروتکل‌ها باید احتیاط کنند و از استفاده هکرها از فرصت‌های جدید جلوگیری کنند.

به علاوه، واضح است که مهاجمان در حال پیچیده تر شدن و تنوع در سوء استفاده‌های خود هستند، هر چند که مقدار کل سرقت شده از پلتفرم‌های رمزنگاری در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته است.

بزرگترین هک های سال ۲۰۲۳: پولونیکس و کیف پول اتمی

در سال ۲۰۲۳، برخی از بزرگترین حملات سایبری به صرافی‌های ارزهای دیجیتال در تاریخ رخ دادند. مهمترین این حملات شامل حملات به صرافی Poloniex و کیف پول اتمی بود که کلیه آنها باعث خسارت بیش از ۲۲۰ میلیون دلاری شد.

در ماه نوامبر، هکرها از یک آسیب‌پذیری در زیرساخت کیف پول داغ صرافی Poloniex برای سرقت دارایی‌ها به ارزش تقریباً ۱۲۰ میلیون دلاری استفاده کردند. براساس گزارش‌های شرکت‌های تجزیه و تحلیل بلاکچین، این حمله باعث شد که Poloniex کیف پول خود را به منظور تعمیر و نگهداری فوری و ارتقای امنیتی آفلاین کند.

قبل از آن، در ماه ژوئن، کیف پول اتمی نیز در یک حادثه مورد نفوذ قرار گرفت و موجب سرقت ۱۰۰ میلیون دلار ارزهای دیجیتال شد. توسعه دهندگان کیف پول اتمی اعلام کردند که این حادثه امنیتی تأثیر کمتری روی کاربران فعال ماهانه خود داشته است که کمتر از ۱٪ از آنها را تحت تأثیر قرار داده است. با این حال، این حمله در میان بزرگترین حملات صرافی‌های دیجیتال سال ۲۰۲۳ به خاطر مقیاس خسارتی که دربین آنها ایجاد کرد، مورد توجه قرار گرفت.


منبع: financemagnates.com

تیم خبری
تیم خبری
من مریم هستم. مترجمی زبان انگلیسی خواندم. حدود 1 سال است به صورت تخصصی اخبار ارز های دیجیتال را ترجمه می کنم. دنبال کردن اخبار در حوزه رمز ارز های برام بسیار جذاب و هیجان انگیز است.
Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده