آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

حجم معاملات صرافی‌های کریپتو در سال ۲۰۲۳ به ۱۰.۳ تریلیون دلار افزایش یافت!

حجم معاملات صرافی‌های کریپتو در سال ۲۰۲۳ به ۱۰.۳ تریلیون دلار افزایش یافت!

به گزارش زوم ارز، گزارش سالانه صنعت رمزنگاری ۲۰۲۳ CoinGecko منتشر شد و شامل بررسی وضعیت فعلی صرافی‌های رمزنگاری است که نسبت به بیت‌کوین با رشد ۱۵۵.۲% و اتریوم با رشد ۹۰.۵% پوشش داده شده‌اند. این گزارش همچنین حجم معاملات NFT را در طول سال تحلیل می‌کند و به موارد دیگری نیز پرداخته است.

یکی از نکات برجسته در این گزارش، بررسی جامع حجم معاملات ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ از طریق عملکرد صرافی‌های رمزنگاری  CEX و صرافی‌های DEX است.

مبادلات رمزنگاری متمرکز تسلط دارند

گزارش سالانه صنعت رمزنگاری ۲۰۲۳ CoinGecko منتشر شد و شامل تحلیل حجم معاملات در این بازار است. در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، حجم معاملات Crypto با افزایش ۵۳.۱ درصدی از ۶.۷ تریلیون دلار به ۱۰.۳ تریلیون دلار رسید. این افزایش، اولین رشد فصل به سه ماهه (QoQ) در سال ۲۰۲۳ بود و می‌توان آن را به احساس صعودی در بازار ارزهای دیجیتال نسبت داد، که ناشی از پیش‌بینی تایید ETF بیت کوین توسط SEC بود.

گزارش نشان می‌دهد که با وجود چالش‌های بازار مانند سقوط FTX، بحران بانکی جهانی و مشکلات نظارتی بایننس در سال ۲۰۲۳، بازار به طور کلی بهبود یافت.

در دسامبر ۲۰۲۳، حجم معاملات به شدت افزایش یافت و به ۴.۳ تریلیون دلار رسید که این حجم از مارس ۲۰۲۳ ثبت نشده بود. در طی کل سال ۲۰۲۳، صرافی‌های متمرکز در مقابل صرافی‌های غیرمتمرکز در حالی که با چالش‌ها مواجه بودند، مسلط بر بازار بودند. جزئیات دیگر گزارش عبارتند از:

– در سه ماهه چهارم، نسبت حجم معاملات نقدی بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز حدود ۹۱.۵ درصد بود.
– نسبت حجم معاملات مشتقات بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز از ۹۸.۵٪ به ۹۷.۳٪ کاهش یافت.
– نسبت حجم معاملات نقدی بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در سال ۲۰۲۳ به ۹۱.۴٪ رسید.
– نسبت حجم معاملات مشتقات بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در سال ۲۰۲۳ ۹۸.۱٪ بود.

صرافی‌های Binance، Upbit، OKX، Bybit و Coinbase در بین صرافی‌های متمرکز برتر قرار دارند. با وجود کاهش سهم بازار بایننس در ماه نوامبر، با ادامه زیان در سال ۲۰۲۳، توانست در این لیست تسلط یابد.

در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، ۱۰ صرافی متمرکز برتر، حجم معاملات نقطه‌ای ۲.۲ تریلیون دلارگزارش سالانه صنعت رمزنگاری ۲۰۲۳ CoinGecko منتشر شد و شامل بررسی وضعیت فعلی صرافی‌های رمزنگاری است که نسبت به بیت‌کوین با رشد ۱۵۵.۲% و اتریوم با رشد ۹۰.۵% پوشش داده شده‌اند. این گزارش همچنین حجم معاملات NFT را در طول سال تحلیل می‌کند و به موارد دیگری نیز پرداخته است.

یکی از نکات برجسته در این گزارش، بررسی جامع حجم معاملات ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ از طریق عملکرد صرافی‌های رمزنگاری متمرکز و صرافی‌های غیرمتمرکز است. در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، حجم معاملات Crypto با افزایش ۵۳.۱ درصدی از ۶.۷ تریلیون دلار به ۱۰.۳ تریلیون دلار رسید. این افزایش نشان دهنده رشد قابل توجهی است و می‌توان آن را به احساس صعودی برای بازار ارزهای دیجیتال نسبت داد.

گزارش نشان می‌دهد که علیرغم چالش‌هایی که بازار رمزنگاری در سال ۲۰۲۳ با آن مواجه شد، مانند سقوط FTX، بحران بانکی جهانی و مشکلات نظارتی بایننس، بازار به طور کلی بهبود یافت. در ماه دسامبر ۲۰۲۳، حجم معاملات به شدت افزایش یافت و به ۴.۳ تریلیون دلار رسید، که این حجم بیشترین مقدار در طول سال بود.

صرافی‌های متمرکز علیرغم چالش‌ها، به ویژه در مقایسه با صرافی‌های غیرمتمرکز ، در سال ۲۰۲۳ همچنان حاکم بر بازار بودند. نسبت حجم معاملات نقدی بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ حدود ۹۱.۵ درصد بود. اما نسبت حجم معاملات مشتقات بین این دو نوع صرافی از ۹۸.۵ درصد در سه ماهه سوم به ۹۷.۳ درصد در سه ماهه چهارم کاهش یافت.

در مجموع، نسبت حجم معاملات نقدی بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در سال ۲۰۲۳ به ۹۱.۴٪ رسید و نسبت حجم معاملات مشتقات بین آن‌ها ۹۸.۱٪ بود.

میزان معاملات صرافی های غیرمتمرکز نقطه ای در سال ۲۰۲۳

حجم معاملات لحظه‌ای DEX در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ به مقدار ۲۰۵.۳ میلیارد دلار رسید، که نشان‌دهندهٔ افزایش ۸۷.۱ درصدی نسبت به سه ماههٔ قبل است. در این بازه زمانی، Uniswap، Pancakeswap، Orca، Curve و THORSwap از جمله برترین DEXها بر اساس حجم معاملات بودند.

گزارش حاضر، Orca و THORSwap را به عنوان بزرگترین برنده‌ها در بین DEXها در سه ماههٔ چهارم سال ۲۰۲۳ معرفی می‌کند. در این مدت، Orca با رشد ۱۰۷۹٪ (۱۲.۲ میلیارد دلار) و THORSwap با افزایش ۴۲۲.۴٪ (۱۰.۱ میلیارد دلار) به شدت پیشرفت کردند.

هنگامی که حجم معاملات DEX نقطه‌ای را در سال ۲۰۲۳ بر اساس زنجیره‌ها تفکیک می‌کنیم، گزارش نشان می‌دهد که اتریوم در سه ماههٔ چهارم سال ۲۰۲۳ حجم معاملات DEX به مقدار ۹۹.۳ میلیارد دلار داشت که نشان‌دهندهٔ افزایش ۳۸.۳ درصدی نسبت به سه ماههٔ سوم سال ۲۰۲۳ است. با این حال، حصول اتریوم بر روی بازار با کاهش ۴۱ درصدی به پایان رسید و برای اولین بار در سال ۲۰۲۳ در نوامبر و دسامبر زیر ۵۰ درصد رسید.

مهم است به ذکر داشته باشیم که سولانا با افزایش ۹۸۵.۵ درصدی در حجم معاملات QoQ، بیشترین سود را به دست آورد و THORChain با افزایش ۴۲۲.۴ درصدی در سه ماههٔ چهارم، رتبهٔ دوم را به خود اختصاص داد. در دسامبر ۲۰۲۳، این دو زنجیره به ترتیب در رتبهٔ سوم و پنجم قرار گرفتند.


منبع: newsbtc.com

 

تیم خبری
تیم خبری
من محمد هستم. و حدود 3 سال است که در حوزه اخبار ارز های دیجیتال فعالیت دارم، بنده مترجمی خوندم. و ترجیح میدم تایم زیادی از روز را به مطالعه مقالات و اخبار ارز های دیجیتال بپردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده