آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

خبر خوب: کوینکس فعالیت‌های خود را از سر گرفت

coinex

ارزهای دیجیتال بارها مورد حملات سایبری هکرها قرار گرفته و هربار شرکت‌ها، صرافی‌ها و بخش‌های خاصی هدف قرار گرفتند. این بار کوینکس این اتفاق را تجربه کرد اما توانست بسیار خوب و حرفه‌ای آن را پشت سر بگذارد و اکنون پرقدرت‌تر کار خود را از سر گرفته است.

استارت مجدد صرافی CoinEx

صرافی کوینکس که در چند وقت اخیر با چالشی جدی مواجه شد و هدف حمله سایبری گسترده قرار گرفت، در مدت کوتاهی موفق شد این چالش را با موفقیت پشت سر بگذارد و بدون این‌که اجازه دهد، کاربری متحمل ضرر مالی شود، مشکلات را رفع کرد و اکنون دوباره مانند قبل از این اتفاق، می‌توانید از این صرافی قدرتمند استفاده نمایید.

در این مدت بسیاری از افراد نگران سرمایه و دارایی خود در این صرافی بودند که کوینکس اعلام کرد تمام غرامت‌های وارده به افرادی که در این هک آسیب دیده‌اند را خواهد پرداخت و هیچ‌ شخصی متحمل ضرر مالی نخواهد شد.

تیم قدرتمند این صرافی توانست در مدت کوتاهی مشکلات به وجود آمده را برطرف کند و همچنین در طی این مدت ارتباط بسیار مؤثری در شبکه‌های مجازی با کاربران خود داشت و اجازه نداد تا آن‌ها سردرگم، مضطرب و نگران بمانند و به‌صورت مداوم آن‌ها از روند اتفاقات و پرسه پشت سر گذاشتن این هک آگاه می‌کرد.

این عملکرد حرفه‌ای در مقابل چنین چالشی تحسین بسیاری از افراد و فعالان این حوزه را به دنبال داشت و نشان داد کوینکس تیم فنی بسیار قدرتمندی دارد؛ آن‌ها می‌دانند که در شرایط بحرانی باید چگونه عمل کنند تا کمترین آسیب به پلتفرم وارد شد و در کوتاه‌ترین زمان مشکلات به وجود آمده برطرف گردد.

مروری بر حادثه هک CoinEx

حملات سایبری گسترده و هک کردن پلتفرم‌ها و Walletها در دنیای کریپتوکارنسی بارها اتفاق افتاده، زیرا این حوزه همچنان نوظهور و تازه به‌حساب می‌آید و درحال طی کردن روند رشد و تکامل خود است. در پی این اتفاقات فعالیت مجموعه‌های مختلفی مختل شده و آن‌ها با مشکلات جدی و اساسی روبه‌رو شده‌اند.

اما این بار در ۱۲ سپتامبر این کوینکس بود که خبر هک ۷۰ میلیون دلاری از wallet های خود را داد و اعلام کرد که هدف هکرها قرار گرفته و آن‌ها توانسته‌اند این مبلغ بزرگ را خارج کنند. معمولاً چنین رخدادهایی برای مجموعه‌های مختلف مشکلات بسیار متعددی به وجود می‌آورد و مدیریت کردن و برگرداندن اوضاع به حالت عادی کار بسیار سختی محسوب می‌شود.

اما خوشبختانه این بار داستان متفاوت بود زیرا صرافی کوینکس مورد این حملات قرار گرفته بود. بلافاصله بعد از این اتفاق برای برطرف کردن مشکل به وجود آمده، خدمات برداشت را به حالت تعلیق در آورند تا بتوانند بررسی‌های لازم را انجام دهند و حفره‌های امنیتی که هکرها توانستند از آن‌ها برای انجام این سرقت بهره ببرند را پیدا کنند.

سپس تمام دارایی‌های باقی مانده را منتقل کردند که تا زمان برطرف کردن این مشکلات دیگر افراد سودجو نتواند دوباره نفوذ کنند و هک مجدد اتفاق نیفتد. پس‌از این، آن‌ها یک سیستم کیف پول جدید را مستقر کردند که مبتنی بر ۲۱۱ بلاک‌چین و ۷۳۷ توکن است. با این سلسله اقدامات هوشمندانه و حرفه‌ای آن‌ها توانستند این رخداد بزرگ و چالش جدی را پشت سر بگذارند و از آن سربلند بیرون بیایند.

اهمیت اعتمادسازی در حوادث این چنینی

پشت سر گذاشتن چنین اتفاقاتی و مدیریت آن نیازمند داشتن تیمی قدرتمند و حرفه‌ای از نظر فنی و همچنین توانایی مدیریت شرایط بحرانی است که صرافی کوینکس با این ویژگی‌ها توانست این اتفاق ناگوار را به‌خوبی پشت سر بگذارد.

در این فرایند یکی از موضوعاتی که اهمیت بسیار زیادی دارد و بسیاری از صرافی ‌ها نمی‌توانند در این بخش خوب عمل کنند، اعتمادسازی مجدد است.

بهترین روش ممکن برای اعتمادسازی مجدد باز، شفاف و صادق بودن با کاربران است. یعنی دقیقاً همان کاری که کوینکس به خوبی انجام داد. این صرافی در پلتفرم X در طی این مدت به‌صورت مداوم کاربران خود را در جریان روندی که برای بازگرداندن اوضاع به حالت عادی طی می‌کرد، قرار می‌داد.

همچنین در همان روزهای ابتدایی متعهد شد که تمام غرامت‌ها را پرداخت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که هیچ کاربری به خاطر این هک متحمل ضرر شود که این موضوع باعث شد، در طی مدتی که فعالیت این صرافی به حالت تعلیق درآمده بود، نگرانی کاربران راجع‌ به دارایی و آینده فعالیت آن‌ها در کوینکس کمتر شود.

درس مهم از حادثه هک CoinEx

درس مهم از حادثه هک CoinEx

طی این اتفاق بار دیگر ثابت شد که امنیت مهم‌ترین چالش دنیای کریپتوکارنسی به‌حساب می‌آید و باوجود پیشرفت فوق‌العاده در این زمینه باز هم این بازار مالی نیاز به کار کردن روی لایه‌های امنیتی خود دارد.

با پیشرفت تکنولوژی و روش‌های نفوذ به شبکه، هکرها روش‌های پیچیده‌تر و نوینی برای نفوذ به شبکه‌ها به کار می‌برند، به‌همین دلیل باید همیشه صرافی‌ها به دنبال پیچیده‌تر کردن و غیرقابل نفوذ کردن لایه‌های امنیتی خود کنند.

این کاری است که کوینکس به‌خوبی انجام می‌دهد و دائماً در حال تست امنیت پلتفرم خود هستند و سعی می‌کنند آن را بهبود ببخشند. اما یک درس بسیار مهم دیگر نیز از این اتفاق باید گرفت، آن هم این است که علاوه ‌بر اینکه امنیت شبکه اهمیت بالایی دارد. در صورت هک شدن و حملات سایبری مجموعه‌ها باید بدانند که چگونه با چنین رخدادی روبه‌رو شوند و در صورت اتفاق افتادن چگونه باید از آن گذر کنند.

در این زمینه کوینکس یک مثال بسیار خوب و موفق به‌حساب می‌آید. در واقع صرافی‌ها باید کاملاً شفاف، سریع، باز و انعطاف‌پذیر با چنین حوادثی برخورد کنند و کاربران خود را در جریان جزئیات اتفاقات قرار دهند و متعهد شوند که شرایط را به حالت عادی برمی‌گردد و اجازه متضرر شدن شخصی را نخواهند داد. به این ترتیب صرافی ‌ها می‌توانند از چنین بحران‌هایی گذر کنند.

در واقع اتفاقی که برای کوینکس افتاد و واکنش و اقدامات بسیار حرفه‌ای این صرافی نشان داد که درست است که چنین حملات سایبری و رخدادهایی ناگزیر هستند، اما اگر بدانید که چگونه در مواجه با آن‌ها رفتار کنید می‌توانید به سلامت آن‌ها را پشت سر بگذارید.

منبع: کوینکس

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده