آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

کوینکس و ViaBTC Capital گزارش سالانه کریپتو در سال ۲۰۲۲ را منتشر می‌کنند

کوینکس و ViaBTC Capital گزارش سالانه کریپتو در سال 2022 را منتشر می‌کنند

کوینکس و ViaBTC Capital گزارش سالانه کریپتو در سال ۲۰۲۲ را منتشر می‌کنند: بررسی ۹ بخش ارزهای دیجیتال و پیش‌بینی روند بازار در سال ۲۰۲۳

کوینکس و ViaBTC Capital ژانویه ۲۰۲۳ گزارش سالانه مشترکشان درباره کریپتو در سال ۲۰۲۲ را همراه با تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و بینش‌هایی درباره ۹ بخش کریپتو شامل بیت‌کوین، اتریوم، استیبل‌کوین، ان‌اف‌تی، زنجیره‌های عمومی، دیفای، سوشال‌فی، گیم‌فی و سیاست‌های نظارتی کریپتو منتشر کردند. همچنین روند کریپتو در سال ۲۰۲۳ را نیز پیش‌بینی کردند.

کل صنعت کریپتو طبق این گزارش در سال ۲۰۲۲ تحت تأثیر عواملی مانند محیط اقتصاد کلان و گذار از بازار گاوی به بازار خرسی نزولی شد. به‌ویژه، بیشتر بخش‌های کریپتو پس از سقوط ترا در ماه می نزولی شدند. در زیر اشاره‌ای کلی به هر بخش شده است.

  1. بیت‌کوین

عملکرد کلی بیت‌کوین از نظر قیمت و حجم معاملات در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش قابل‌توجهی داشت. قیمت بیت‌کوین در پایان سال ۲۰۲۲ حتی به کمتر از آخرین قیمت پیکش در بازار صعودی رسید. روند قیمت بیت‌کوین طی سال ۲۰۲۲ تحت تأثیر آشکار سرعت افزایش نرخ بهره آمریکا بود، ولی با تداوم این سیاست تأثیرش روی قیمت بیت‌کوین به‌تدریج کاهش یافت. مشکل شبکه برای استخراج بیت‌کوین در بالاترین حد تاریخی‌اش باقی ماند. درعین‌حال، درآمد استخراج شدیداً کاهش یافت و ماینرها مجبور شدند دستگاه‌های قدیمی‌شان را خاموش کنند. صنعت استخراج تحت تأثیر عواملی متعدد دچار اثر برون‌رانی شدیدی شد و صاحبان مزارع استخراج کوچک به دلایلی مختلف از بازار خارج شدند. بااین‌حال، مزارع و استخرهای استخراج قدیمی تا حدودی باثبات بودند.

بیت‌کوین
بیت‌کوین
  1. اتریوم

قیمت اتریوم در اوایل سال ۲۰۲۲ نزولی بود. داده‌های درون زنجیره‌ای شامل TVL، هزینه تراکنش‌ها، آدرس‌های فعال، حجم توکن سوزی، قیمت بازار ثانویه، و حجم تراکنش‌ها کاهش یافتند. بااین‌وجود، شبکه اتریوم سال ۲۰۲۲ پیشرفت‌های زیادی کرد. اتریوم ۱۵ سپتامبر طی حرکتی تاریخی الگوریتم اثبات سهام را جایگزین الگوریتم اثبات کار کرد. مرج اتریوم مصرف انرژی و خروجی روزانه شبکه و در نتیجه فشار دامپینگ بازارهای ثانویه را کاهش داد. در همین حال، برخی پروژه‌های لایه دوم مانند آربیتروم، آپتیمیزم، zkSync و استارک‌نت شبکه اصلی‌شان را کم‌وبیش راه‌اندازی کردند. هرچند حجم تراکنش‌های روزانه این پروژه‌ها به‌مراتب کمتر از شبکه اصلی اتریوم بود، اما از نظر تعداد آدرس از اتریوم پیشی گرفتند. بعلاوه، هزینه گس این پروژه‌ها به‌طورکلی ۰۴/۱ هزینه گس اتریوم بود. همچنین، هزینه گس شبکه اتریوم طی سال ۲۰۲۲ به‌صورت تصاعدی افزایش یافت.

اتریوم
اتریوم
  1. استیبل‌کوین‌ها

بازار استیبل‌کوین‌ها طی سال ۲۰۲۲ در مجموع باثبات بود. به‌ویژه، عرضه استیبل‌کوین‌ها طی این سال از ۱۵۷ میلیارد دلار به ۱۴۸ میلیارد دلار (یعنی ۶ درصد) کاهش یافت. در نتیجه، استیبل‌کوین‌ها کاهش قابل‌توجهی نداشتند. در ارتباط با استیبل‌کوین‌های متمرکز، USDT همچنان ارز غالب باقی ماند و BUSD به پشتوانه بایننس به‌سرعت رشد کرد. در مقابل، استیبل‌کوین‌های الگوریتمی به‌شدت از سقوط لونا آسیب دیدند. در نتیجه، اعتبار استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز از بین رفت و حجم معاملاتشان کاهش یافت. در نتیجه، تعداد استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز جدید به‌شدت کاهش یافت.

استیبل‌کوین‌ها
استیبل‌کوین‌ها
  1. زنجیره‌های عمومی

رقابت در میان زنجیره‌های عمومی، به رغم شرایط نامساعد بازار، در سال ۲۰۲۲ حفظ شد. سرریز تقاضای ناشی از ازدحام شبکه اتریوم منجر به عملکرد درخشان زنجیره‌های عمومی جدید با کارمزد پایین تا قبل از ماه می ‌شد. بااین‌حال، انتشار و اضطراب اخبار منفی مختلف منجر به وقوع یک سری ورشکستگی‌ها با تاثیر منفی شدید روی بسیاری از زنجیره‌های عمومی شد. این افت حتی نسبت به افت اتریوم نیز بدتر بود. ترا اولین زنجیره عمومی شناخته‌شده‌ای بود که طی چند روز در ماه می سقوط کرد. سقوط ترا سیگنالی بود که نشان می‌داد بازار کاملاً نزولی شده است. در ماه نوامبر، قیمت‌ توکن سولانا و TVL تحت تاثیر سقوط FTX و Alameda Research دوباره سقوط کرد و پروژه‌های درون اکوسیستمشان نیز آسیب دیدند. زنجیره‌های جدید دیگر مانند فانتوم و آوالانچ نیز دچار مشکل شدند. هم‌زمان برخی زنجیره‌های عمومی جدید مثل پروژه‌های لایه ۲ آربیتروم و آپتیمیزم و برخی زنجیره‌های مرتبط با متا مانند Aptos و Sui نیز در سال ۲۰۲۲ شروع به کار کردند.

زنجیره‌های عمومی
زنجیره‌های عمومی
  1. ان‌اف‌تی

بخش ان‌اف‌تی سال گذشته پس از رونقی اولیه دچار افت شد. ارزش بازار ان‌اف‌تی در ماه آوریل به بالاترین رقم تاریخش یعنی ۴.۱۵ میلیارد دلار رسید. ارزش معاملات بخش ان‌اف‌تی در ماه می به لطف رونق مجموعه ان‌اف‌تی متاورس Otherside ، که توسط یوگا لبز توسعه یافته بود، به رکورد ۳.۶۶۸ میلیارد دلار رسید. البته بلافاصله پس‌ازآن، حجم معاملات در اثر رکود بازار ان‌اف‌تی کاهش یافت. هم‌زمان قیمت ان‌اف‌تی‌های بلوچیپ و اتریوم کاهش یافت، که هر دو تأثیری منفی بر بازار داشتند. از سوی دیگر، رشد تعداد دارندگان ان‌اف‌تی تداوم یافت و در دسامبر به بالاترین حد تاریخی‌اش رسید.

ان‌اف‌تی
ان‌اف‌تی
  1. دیفای

روند TVL دیفای نیز در سال ۲۰۲۲ نزولی بود. به‌ویژه، کوین‌های شاخص نیز طی سقوط جفت معاملاتی LUNA/UST در ماه می شدیدترین سقوط در تاریخ ارزهای دیجیتال را تجربه کردند، و پس‌ازآن TVL نیز سقوط کرد. بعلاوه، هک‌های مکرر دیفای در سال ۲۰۲۲ موجب نگرانی کاربران درباره امنیت دیفای شد. هرچند در زمینه نوآوری هر از چند گاهی شاهد تبلیغ دیفای ۲.۰ و رکود OHM و میم (۳، ۳) در دو سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ بودیم، ولی تقریبا ثابت شد که ادعای ارائه دیفای ۲.۰ کاملاً بی‌اساس بوده است. در نتیجه، توجه بازار مجدداً به پروژه‌های با زیرساخت دیفای ۱.۰ مانند یونی‌سواپ، Aave ، و میکردائو معطوف شد. پروژه‌های اصلی دیفای مثل AAVE و Compound، به رغم نزولی بودن بازار، توانستند یکنواختی عملیاتشان را حفظ کنند و کاربران جدید زیادی را از پروژه‌های سیفای معینی (مانند سلسیوس و FTX) جذب کردند.

دیفای
دیفای
  1. سوشال‌فای

صنعت بلاک‌چین در سال ۲۰۲۲ به کشف امکانات جدید سوشال‌فای ادامه داد. سال ۲۰۲۲ شاهد ظهور عبارات نمادینی مانند فن توکن، سول‌باند توکن (SBT)، وب۳ سوشال و هویت غیرمتمرکز (DID) بودیم، هرچند PMF (تناسب محصول با بازار) هرگز شناخته نشد. بااین‌حال، سوشال‌فای توانست پروژه‌های ستاره‌دار متعددی نظیر برنامه سبک زندگی وب۳  استپن با عناصر سوشال‌فای، شبکه اعتبارسنجی Galxe، سرویس نام دامنه زنجیره بایننس SPACE ID، نمودار اجتماعی پروتکل لنز، و پلت فرم یادگیری اجتماعی بازی‌سازی شده وب۳ پروتکل هوکد را به ما ارائه کند. جام جهانی ۲۰۲۲ قطر منجر به توجه گسترده بازار به فن توکن‌ها شد به‌طوری‌که قیمتشان در سال ۲۰۲۲، به‌جای کاهش شدید در اثر شرایط نزولی بازار، حتی نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش نیز یافت.

سوشال‌فای
سوشال‌فای
  1. گیم‌فای

سال ۲۰۲۲ شروع بازار خرسی گیم‌فای بود. هیچ نوآوری قابل‌توجهی در مدل بازی بلاک‌چین P2E رخ نداد. سرمایه‌گذاران نهادی، با کاهش رشد تعداد کاربران جدید و حجم معاملات، مدل P2E را کنار گذاشتند. مدل Move-2-Earn که نیمه اول سال توسط استپن ایجاد شده بود با توکنومیک دوگانه و رویکرد بازاریابی نوآورانه‌اش توجهات را به خود جلب کرد و پویایی جدیدی به گیم‌فای داد. پروژه‌های بلاک‌چین سال گذشته بیشترین سرمایه را در ماه آوریل به دست آوردند تا کل سرمایه‌گذاری آنها در بلاک‌چین به ۶.۶۲ میلیارد دلار برسد. بااین‌حال، بازار واکنشی به سایر تیم‌های پروژه متمرکز بر مدل واقعیت به‌علاوه توکن نداشت. تسلط اتریوم بر اکوسیستم گیم‌فای با افزایش محبوبیت اکوسیستم چند زنجیره‌ای حفظ شد، ولی نرخ رشد پروژه‌ها در اتریوم تناسبی با آن در پولیگان و زنجیره بایننس نداشت. بعلاوه، بیشتر زنجیره‌ها اتکای شدیدی روی پروژه‌های برترشان داشتند و هنوز هم تعداد زیادی پروژه گیم‌فای با کیفیت و پایگاه کاربری پایین، تعاملات ضعیف، و حجم معاملات کم وجود دارد.

گیم‌فای
گیم‌فای
  1. سیاست‌های نظارتی

سال ۲۰۲۲ در کل سال پر فراز و نشیبی برای صنعت کریپتوکارنسی بود. البته، قوانین در مسیر درستی قرار داشتند. قانون‌گذاران کشورهای توسعه‌یافته سال گذشته به پیشرفت‌های زیادی دست یافتند. کشور آمریکا چارچوب نظارتی جدیدی برای ارزهای دیجیتال منتشر کرد. اتحادیه اروپا در گام اول قانون MiCA و قانون TFR را تصویب کرد. بریتانیا و کره جنوبی در ایجاد سازمان‌های مربوطه به پیشرفت‌هایی دست یافتند. روسیه و هنگ‌کنگ درباره اجرای سیاست‌های استخراج ارز دیجیتال و اوراق بهادار دارایی مجازی بحث کردند. تلاطم سال ۲۰۲۲ در صنعت کریپتوکارنسی تا حدودی نتیجه افت شدید منابع مالی و تا حدودی نتیجه خلأها و سرکوب‌های قانونی بود. ورشکستگی ترا و FTX به‌عنوان دو پروژه برتر کریپتو موجب افزایش نظارت و تحقیق قانون‌گذاران و سازمان‌های ملی اجرای قوانین کریپتو شد.

سیاست‌های نظارتی
سیاست‌های نظارتی

 برای جزئیات بیشتر، لطفا به وبسایت ViaBTC Capital  در لینک زیر مراحعه کنید:

https://capital.viabtc.com/blog/ViaBTC-Capital:-2022-Review-and-2023-Forecast-in-Crypto-Industry-193?category=0&lang=en_US


سر تیتر اخبار:

تیم خبری
تیم خبری
حدود یک سال در بازار رمز ارز فعالیت داشته‌ام و به تازگی وارد حوزه ی نوشتن در این عرصه شده‌ام. به بازی های ویدیویی، ورزش فوتبال و نوازندگی علاقه‌مندم و از یک سال گذشته هنرجوی ویولن هستم. همچنین در دانشگاه فرهنگیان رشته ی آموزش زبان انگلیسی تحصیل می‌کنم. از دیدگاه من رمز ارز می‌تواند محل بسیار مناسب و رو به رشدی برای ذخیره ی پول، خصوصا در شرایط اقتصادی حال حاضر کشور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده