لایت فارکس
مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال در زوم ارز

ارزش کل قفل شده DeFi به پایین ترین حد ۲ سال کاهش یافت

اگر این پیشنهاد مالیاتی ارائه شود، می توان DeFi را از بین برد

ارزش کل قفل شده DeFi به پایین ترین حد ۲ سال کاهش یافت

به گزارش زوم ارز، زمستان ارزهای دیجیتال تأثیر سردی بر اکوسیستم DeFi دارد، به طوری که ارزش کل دارایی های قفل شده در این فضا به پایین ترین سطح خود در بیش از دو سال گذشته رسیده است.

بر اساس داده های DeFillama، پس از یک سری افت قیمت در چند هفته گذشته، DeFi TVL به ۳۷.۷ میلیارد دلار کاهش یافته است. این کمترین میزان برای این بخش از ۹ فوریه ۲۰۲۱ است، زمانی که TVL 37.172 میلیارد دلار بود.

DeFi TVL رد شد

این کاهش نشان‌دهنده کاهش شدید از اوج ۱۷۵ میلیارد دلاری است که در نوامبر ۲۰۲۱ ثبت شد. در آن زمان، بیشتر آلت‌کوین‌ها در اوج قیمت خود معامله می‌شدند. با توجه به اینکه بسیاری از ارزهای دیجیتال، از جمله ETH، بیش از ۶۰ درصد از قیمت اوج خود کاهش یافته اند، TVL نیز سقوط کرده است.

DeFi TVL Falls. منبع: DeFillama

با این حال، عوامل دیگری نیز در کاهش DeFi نقش داشته اند. طبق داده‌های defilama، تقریباً هر معیار عملکردی تنها با چند نقطه روشن ضربه خورده است.

در اواخر سال ۲۰۲۱ و اوایل سال ۲۰۲۲، حجم معاملات روزانه به طور متوسط ​​حدود ۴ میلیارد دلار بود. با این حال، طی چند ماه گذشته، این میانگین به طور قابل توجهی به حدود ۱.۵ میلیارد دلار کاهش یافته است که نشان دهنده کاهش قابل توجه در فعالیت رمزنگاری است.

لیدو غالب است

علی‌رغم کاهش، پلتفرم استیکینگ مایع اتریوم Lido همچنان بزرگترین پروژه است و ۱۴.۱۰ میلیارد دلار از TVL را به خود اختصاص می‌دهد. Lido از زمان راه‌اندازی به‌جز کاهش مختصر زمانی که Terra UST depegg شد، رشد ثابتی در TVL داشته است.

Lido DeFi TVL. منبع: DeFillama

حتی ارتقاء Shappella، که امکان برداشت ETH سهامدار را فراهم کرد، نتوانست مانع رشد پروتکل شود. در ۳۱ آگوست، پلتفرم با قفل شدن ۸.۶۱ میلیون ETH به یک نقطه عطف تاریخی دست یافت.

در همین حال، MakerDAO با ۵.۰۷ میلیارد دلار دومین TVL برتر را دارد. کاهش قابل توجهی در دلار و ETH TVL خود ثبت کرده است. همین امر در مورد سایر پروتکل های وام دهی و مبادله غیرمتمرکز مانند Aave، JustLend، Uniswap و Curve Finance نیز صدق می کند.

Compound Finance که زمانی یکی از پروتکل‌های پیشرو DeFi در TVL بود، پس از کاهش ۱۷.۸۷ درصدی TVL در ماه گذشته، به رتبه یازدهم سقوط کرد.

تحرک افزایش پایه

در حالی که به نظر می‌رسد DeFi با مشکل مواجه است، شبکه لایه ۲ Coinbase از زمان راه‌اندازی در ماه گذشته شاهد افزایش چشمگیر TVL خود بوده است. این شبکه اکنون دارای TVL 388.71 میلیون دلاری است که بالاتر از چندین شبکه Layer-One از جمله Solana است.

پایه TVL صعود می کند. منبع: DeFillama

پروتکل پیشرو در شبکه Aerodome DEX با TVL 187.54 میلیون دلار است. دیگر پروتکل‌های محبوب DeFi مانند Uniswap، Compound و Curve DEX نیز روی آن راه‌اندازی شده‌اند.


منبع: beincrypto.com

شیما شاکری
شیما شاکری
من شیما شاکری هستم. مترجمی زبان انگلیسی خواندم. حدود 1 سال است به صورت تخصصی اخبار ارز های دیجیتال را ترجمه می کنم. دنبال کردن اخبار در حوزه رمز ارز های برام بسیار جذاب و هیجان انگیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده