آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین؛ ۹۸ روز تا اجرا!

شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین؛ 98 روز تا اجرا!

کمتر از ۱۰۰ روز دیگر تا یکی از مهم‌ترین اتفاقات بازار ارز‌های دیجیتال، یعنی چهارمین هاوینگ بیت کوین، باقی مانده و همه فعالان بازار چشم به تحلیل‌ها دوخته‌اند. احتمالا همه می‌دانیم که بعد از هاوینگ، دیر یا زود انفجاری در بازار رخ خواهد داد اما این که بیت کوین کدام جهت را انتخاب می‌کند چیزی است که باید بیشتر بررسی کنیم. در این مقاله به هرآنچه درباره قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴، نظر تحلیلگران و رویداد‌های ممکن لازم است بدانید را می‌توانید بخوانید.

چرا هاوینگ بیت کوین مهم است؟

اگرچه بیت کوین یک پول دیجیتالی است و در دنیای دیجیتالی انتها معنا ندارد، اما باز هم اگر بیت کوین بخواهد ارزشمند شود باید جایی محدودیت داشته باشد. بنابراین، این رمزارز بر اساس دو اصل خود را کمیاب و ارزشمند کرده است. اول این به طور کلی فقط ۲۱ میلیون بیت کوین در جهان وجود داشته باشد و دوم این که هر چهار سال یک بار مقدار بیت کوینی که به بازار عرضه می‌شود به نصف کاهش یابد.

در ابتدای سال ۲۰۲۰، هر ۱۰ دقیقه یک بار ۱۲.۵ بیت کوین جدید استخراج و به شبکه اضافه می‌شد. در ماه میو پس از هاوینگ، این مقدار به نصف کاهش یافت و به ۶.۲۵ رسید. حال در ادامه این روند، در سال ۲۰۲۴، به حدود ۳.۱۲۵ کاهش می‌یابد و تا زمانی که تمام ۲۱ میلیون سکه استخراج شود (که برآورد‌ها می‌گوید باید در حدود سال ۲۱۴۰ اتفاق بیفتد) ادامه خواهد داشت.

اگر فرض کنیم تقاضا برای بیت کوین ثابت باشد، هاوینگ یا نصف شدن باعث می‌شود تا ارزش آن در طول زمان افزایش یابد. این کار در واقع یک فرآیند ضد تورمی نیز به‌شمار می‌آید تا بیت کوین همانند ارز‌های فیات، ارزش خود را از دست ندهد. بنابراین، هاوینگ به عنوان پروتکلی که کمیابی بیت کوین را حفظ می‌کند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر برای سرمایه گذاری خود می‌خواهید بدانید بهترین زمان برای خرید تتر چه زمانی است؟ مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

به طور کلی و با مرور تاریخ، فرض بر این است که هاوینگ باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که هاوینگ بعدی نیز همین روند را دنبال کنند. هرچند که اکثر تحلیلگران بر این باورند که در هاوینگ چهارم نیز روند سه دوره قبلی تکرار می‌شود و با محدود شدن عرضه قیمت پس از هاوینگ بیت کوین افزایش می‌یابد.

با این حال، هر گونه افزایش قیمت به نحوه شکل‌گیری تقاضا برای بیت کوین در طول دوره هاوینگ بستگی دارد. زیرا اکنون در وضعیتی هستیم که بازار به بلوغ نسبی رسیده و با ظهور ارز‌های دیجیتال با پتانسیل بالا ممکن است تقاضا حتی بعد از هاوینگ نیز افزایش نداشته باشد و قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ ثابت بماند یا حتی کاهش یابد.

قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ‌های قبلی

اولین هاوینگ بیت کوین در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد، زمانی که پاداش بلاک بیت کوین از ۵۰ سکه به ۲۵ سکه در هر بلوک کاهش یافت و قیمت BTC ۱۲ دلار بود. یک سال بعد از این اتفاق، قیمت بیت کوین به نزدیک به ۱۰۰۰ دلار افزایش یافت. هاوینگ‌های بعدی به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ رخ داد. در آخرین هاوینگ که در ماه مه ۲۰۲۰ رخ داد، بیت کوین تا نوامبر ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود یعنی نزدیک به ۶۹۰۰۰ دلار رسید و یک سقف جدید تشکیل داد.

بنابراین، همانطور که می‌بینیم این رویداد هر بار تأثیر قابل توجهی بر قیمت بازار و فعالیت پیرامون بیت کوین داشته است و با موفقیت توانسته به هدف خود یعنی ارزشمند نگهداشتن بیت کوین برسد. به همین دلیل است که همه هاوینگ را محرکی برای رشد این ارز دیجیتال می‌دانند. اما باز هم همانطور که گفتیم، ممکن است اینبار همه چیز فرق کند. برای نمونه، اگر پاداش ماینینگ کاهش چشمگیری داشته باشد، ممکن است ماینر‌ها دیگر فرآیند استخراج را به صرفه ندانند. اینگونه است که نظر مثبت به بیت کوین کاهش می‌یابد و ما شاهد کاهش تقاضا خواهیم بود. همچنین بیت کوین به طور طبیعی روزانه ۱ تا ۵ درصد نوسان دارد و ممکن است هاوینگ نتواند تغییر چندانی در به هم زدن تعادل عرضه و تقاضا شود و این به ترتیب قیمت بیت کوین ثابت بماند.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴

هاوینگ فرآیندی است که در مجموع باعث کاهش پاداش ماینر‌ها و میزان درآمدی که استخراج‌کنندگان از این فرآیند به دست می‌آورند، می‌شود. جوایز ماینر، جریان بیت کوین جدید را در گردش تعیین می‌کند و در نتیجه نصف شدن پاداش‌ها، عرضه بیت کوین به بازار کاهش می‌یابد و اینگونه است که اقتصاد عرضه و تقاضا وارد بازی می‌شود. در واقع، انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۴ با کاهش عرضه بیت کوین قیمت آن در بلند مدت افزایش یابد.

اما به طور کلی، با توجه به عوامل مختلفی که می‌تواند بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴ تأثیر بگذارد، پیش‌بینی دقیق قیمت آن دشوار است. با این حال، بر اساس روند‌های تاریخی و تحلیل تکنیکال بیت کوین، می‌توان حدس‌ها و سناریو‌های علمی را انجام داد. مثلاً، CoinCodex که یک پلتفرم ردیاب و تحلیل قیمت ارز‌های دیجیتال است، با توجه به حرکات تاریخی قیمت و چرخه‌های هاوینگ برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین بیان می‌کند این ارز پس از هاوینگ در بیشترین سطح به ۱۲۰ هزار دلار می‌رسد. سایر منابع نیز معتقدند با تکرار روند‌های قبلی، اینبار بلاخره پیش‌بینی‌های قیمت بیت کوین ۱۰۰ هزار دلار تحقق می‌یابد. البته در میان انبوه پیش‌بینی‌های مثبت، پیش‌بینی‌هایی نیز وجود دارند که برخلاف جریان حرکت می‌کنند و می‌گویند قیمت بیت کوین یا ثابت می‌ماند و یا کاهشی می‌شود.

به طور کلی، از آنجا که سال ۲۰۲۴ رویداد‌های مهمی مانند ETF و هاوینگ را در خود دارد، می‌تواند همانند سال ۲۰۲۱ روز‌های بسیار شیرینی را برای سرمایه‌گذاران رقم بزند. بنابراین، اگر شما نیز به فکر کسب سود از این بازار هستید، می‌توانید از همین حالا برای خرید بیت کوین و ارز‌های دیجیتال به سایت صرافی ارز دیجیتال ایرانیکارت مراجعه کنید و از میان ۱۰۰۰ دیجیتال مختلف یک سبد متنوع برای خود بچینید.

نظر شخصیت‌ها و افراد مشهور در مورد قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ

نظر شخصیت‌ها و افراد مشهور در مورد قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ

از آنجا که هاوینگ یک رویداد مهم و تأثیرگذار در بازار است، تحلیلگران و افراد مشهور بسیاری پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌های بسیاری را در این موضوع ارائه داده‌اند. اگرچه هیچ فردی نمی‌تواند روند بازار را به طور دقیق و بدون نقص پیش‌بینی کند اما خواندن نظر تحلیلگران می‌تواند راهنمای خوبی برای خرید بیت کوین و استراتژی معاملاتی انتخاب باشد. در ادامه نظر تحلیلگران مختلف را درباره قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ می‌خوانیم.

Standard Chartered bank

بانک چندملیتی بریتانیایی استاندارد چارترد پیش‌بینی کرده است که بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۴ به ارزش ۱۰۰۰۰۰ دلار خواهد رسید. این بانک معتقد است دوران رکود و زمستان کریپتو به اتمام رسید و اکنون ما شاهد بهار ارز‌های دیجیتال خواهیم بود. آشفتگی‌های اقتصاد، رویداد مهم ETF و هاوینگ بیت کوین از نظر Standard Charted Bank همه کاتالیزور‌هایی هستند که می‌توانند بیت کوین را به صد هزار دلار برسانند. پیش‌بینی این بانک هم‌اکنون و با رشد بیت کوین نیز تا حد زیادی تثبیت شده است اما این که آیا واقعاً چنین چیزی محقق می‌شود یا خیر را تنها زمان می‌تواند مشخص کند.

آدام بک Adam Back

آدام بک، مدیر عامل شرکت بلاکچینی Blockstream، را باید خوش‌بین‌ترین تحلیل‌گر بیت کوین بدانیم. او انتظار دارد که بزرگترین ارز دیجیتال حتی قبل از هاوینگ سال ۲۰۲۴ بالاترین قیمت خود یعنی، ۱۰۰۰۰۰ دلار را ثبت کند و پس از رویداد هاوینگ به مرز ۱ میلیون دلار نیز برسد. طبق گفته‌‎هاق Back، بیت کوین بیشترین سود را از انتقال بین نسلی ثروت خواهد برد زیرا افراد مشهور و ثروتمند بسیاری در حال نقد کردن پرتفوی خود در بورس، اوراق قرضه و سایر صندوق‌های مالی هستند تا به جای آن‌ها بیت کوین بخرند.

بانک برنبرگ (Berengure Bank)

برخلاف پیش‌بینی‌های انفجاری سایر تحلیلگران، بانک برنبرگ آلمان وضعیتی نسبتاً معمول را برای قیمت بیت کوین پس از هاوینگ انتظار دارد. تحلیلگران این بانک معتقدند بیت کوین تا آپریل ۲۰۲۴ به ۵۶۶۳۰ دلار خواهد رسید و پس از هاوینگ شاهد اقبال عمومی و خریداران بزرگی مانند مؤسسات مهم خواهد بود. برنبرگ یکی از سهامداران اصلی در شرکت MicroStrategy است و جزو نهنگ‌های بیت کوین به‌شمار می‌رود.

بانک برنبرگ (Berengure Bank)

Fundstrat

شان فارل (Sean Farrell)، مدیرعامل شرکت Fundstrat معتقد است در سال ۲۰۲۴ هاوینگ و ماجرای ETF می‌توانند بیت کوین را به رقم ۱۸۰ هزار دلار برسانند. او می‌گوید از آنجا که ETF حتی ممکن است پیش از هاوینگ تأیید شود، ما شاهد ورود حجم عظیمی سرمایه به بیت کوین و افزایش قابل توجه تقاضا در این ارز خواهیم بود که آن را به قیمت‌های باورنکردنی می‌رساند.

مایک نووگراتز (Michael Novogratz)

مایک نووگراتز، یکی از سرمایه‌گذاران بزرگ ارز‌های دیجیتال و مدیر عامل گلکسی دیجیتال، معتقد است بیت کوین در سال ۲۰۲۴ و حتی قبل از هاوینگ به بالاترین سطح خود در سال‌های اخیر می‌رسد و سرمایه‌گذاران را شگفت‌زده خواهد کرد. این تحلیلگران بلومبرگ پیش‌بینی می‌کند با اولین تأیید ETF بیت‌کوین در ایالات متحده میلیارد‌ها دلار وارد این ارز می‌شود و قیمت بیت کوین به طرز سرسام‌آوری افزایش می‌یابد.

جسی مایرز (Jesse Mayers)

جسی مایرز، یکی از تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران مشهور بیت کوین، معتقد است که این ارز دیجیتال تنها پس از رویداد هاوینگ در سال ۲۰۲۴ از ۱۰۰۰۰۰ دلار فراتر خواهد رفت و در غیر این صورت چنین قدرتی را ندارد. مایرز همچنین پیش‌بینی می‌کند بازار ارز‌های دیجیتال ظرف یک سال تا ۱۸ ماه اثرات هاوینگ را نشان دهد و شکل صعودی به خود بگیرد.

Chat GPT

ترید با چت جی پی تی یکی از ترند‌های این روز‌های بازار ارز‌های دیجیتال است. البته هوش مصنوعی رقم دقیقی را برای آینده بیت کوین ارائه نمی‌دهد. با این حال، بر اساس روند‌های گذشته و شرایط فعلی بازار، می‌گوید قیمت بیت کوین پس از هاوینگ سال ۲۰۲۴ همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. علاوه بر این، با پذیرش بیشتر بیت کوین، سرمایه‌گذاران نهادی و شرکت‌های مختلفی شروع به سرمایه‌گذاری روی این ارز خواهند کرد و اینگونه عرضه برای بیت کوین افزایش می‌یابد.

سخن پایانی

سال ۲۰۲۴ می‌تواند برای ارز‌های دیجیتال و بیت کوین یک سال رویایی و به‌یاد ماندنی شود اگر همه چیز طبق پیش‌بینی‌ها پیش برود! این یعنی اگر هاوینگ دوباره باعث رشد بیت کوین شود، ETF بیت کوین نتیجه مثبتی داشته باشد و تحلیل‌های ما درست از آب دربیایند. به طور کلی، اکثر شواهد رشد قیمت بیت کوین پس از هاوینگ ۲۰۲۴ را تأیید می‌کنند اما این که واقعاً چه اتفاقی می‌افتد را تنها زمان مشخص می‌کند. بنابراین، در بازار ارز‌های دیجیتال با استراتژی پیش بروید و مدیریت ریسک را فراموش نکنید.

منبع: https://www.iranicard.ir/crypto/coin-bitcoin/analysis/

محسن عباسپور
محسن عباسپور
کارشناسی ارشد مدیریت مالی | مدرس دانشگاه | تحلیل گر ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده