آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

با ورود ETF ها به وال استریت، همبستگی بیت کوین با طلا به بالاترین سطح نزدیک می‌شود.😀

با ورود ETF ها به وال استریت، همبستگی بیت کوین با طلا به بالاترین سطح نزدیک می‌شود.

به گزارش زوم ارز، در ماه‌های اخیر پس از صعود قابل توجه بیت‌کوین نزدیک به سال ۲۰۲۳ و تصویب ETF بیت‌کوین، ارتباط بین قیمت بیت‌کوین و طلا به اوج جدیدی رسیده است.

در طول تاریخ، ارتباط بیت‌کوین و طلا به صورت نوسانی بوده است و قیمت این دو دارایی عمدتاً به طور مستقل از یکدیگر تغییر کرده‌اند. به عبارت دیگر، زمانی که یکی از آن‌ها رشد می‌کند، دیگری به طور ضروری همراهی نمی‌کند. اما پس از سقوط بازار در سال ۲۰۲۰ به دنبال بحران COVID-19، این همبستگی کمتر شد و در حال حاضر به سطوح نزدیک به تاریخی برگشته است.

همبستگی فعلی بیت‌کوین و طلا حدود ۰.۷۶ (یا ۷۶٪) است. همبستگی به این معنی است که وجود یک همبستگی قوی و مثبت بین دو متغیر وجود دارد، به عبارت دیگر، قیمت بیت‌کوین و طلا به صورت همزمان افزایش یا کاهش می‌یابند. اگر همبستگی -۱ باشد، این به معنای وجود یک همبستگی کامل و عکس العمل بین دو متغیر است. اگرچه همبستگی بیت‌کوین-طلا هنوز به سطوح همیشگی نرسیده است، اما در حال نزدیک شدن به آن است.

ارتباط بیت‌کوین با بازارهای مالی سنتی به طور مداوم در حال تغییر است، همانطور که گزارشی از صرافی ارزهای دیجیتال بایننس نشان می‌دهد. در حال حاضر، همبستگی بیت‌کوین با شاخص S&P 500 در سه سال گذشته به حداقل خود رسیده است. گزارشی با نام “Long Term Trends” نشان می‌دهد که همبستگی بیت‌کوین و طلا افزایش قابل توجهی داشته و تا پایان سال ۲۰۲۳ تقریباً به ۷۵ درصد نزدیک شده است. این اوج همزمان با اقدام بانک‌های مرکزی جهان در افزایش نرخ بهره است که نشان‌دهنده تغییر موقتی در رفتار بازار سهام است.

نمودار سالانه بیت کوین و طلا
نمودار سالانه بیت کوین و طلا

در هفته گذشته، ورود ETF های بیت کوین به بازار ایالات متحده نقطه عطفی مهم بود و نشان داد که بیت کوین به عنوان یک دارایی مشابه سهام در نظر سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.

اما بیت کوین همچنان به طلا مرتبط است و ارتباط بین بیت کوین و طلا امروزه به ۷۶٪ رسیده است، کمتر از چند امتیاز تا رکورد بالاترین سطح تاریخی ۷۹٪. این نشان می‌دهد که رابطه بین این دو دارایی تنگ‌تر شده است (دو دارایی که هر دو توسط طرفدارانشان به عنوان ذخیره‌سازی ارزشمند در نظر گرفته می‌شوند)، حتی اگر بیت کوین بیشترین جذابیت را در بین جریان اصلی مالی داشته باشد.

نمودارها نیز نشان می‌دهند که نسبت بیت کوین به طلا در طول سال ۲۰۲۳ به شدت افزایش یافته و در پایان سال به اوج خود رسیده است، احتمالاً به دلیل کاهش هیاهوی مربوط به ETF. نسبت بیت کوین به طلا، نسبت قیمت بیت کوین به قیمت طلا است و به ما می‌گوید تقریباً چند اونس طلا را می‌توان با یک بیت کوین خریداری کرد.

در اوج خود، این نسبت به ۲۲.۵ رسید، به این معنی که با یک بیت کوین می‌توان ۲۲.۵ اونس طلا را خریداری کرد. این نشان می‌دهد قدرت خرید بیت کوین نسبت به طلا است و این باور را در بین طرفداران بیت کوین تایید می‌کند که بیت کوین یک ذخیره ارزش قابل اعتماد است.

نمودار بیت کوین و طلا
نمودار بیت کوین و طلا

اما چرا بیت کوین همسویی بیشتری با طلا پیدا می کند، به خصوص زمانی که ورود بیت کوین به بازار سهام از طریق ETF ها نشان دهنده تغییر به سمت همبستگی با سهام بود؟ به نظر می رسد با وجود این ویژگی های سهام مانند، سرمایه گذاران ممکن است همچنان به دنبال آرامش در کیفیت های طلا مانند بیت کوین باشند.

با توجه به اینکه نرخ تورم ایالات متحده بالاتر از هدف مورد نظر فدرال رزرو ۳.۳۵٪ است و جهش ۱۵۵٪ بیت کوین در سال ۲۰۲۳، روایت واضح به نظر می رسد. سرمایه گذاران فقط به دنبال رشد نیستند. آنها همچنین به دنبال ثبات در مواجهه با عدم اطمینان اقتصادی هستند. بیت کوین، با عملکرد طلا مانند خود، ظاهری از این ثبات را ارائه می دهد.

خویشاوندی بیت کوین-طلا ماهیت پیچیده و در حال تغییر بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال و یک طبقه دارایی برجسته می کند. همانطور که به بلوغ رسیده است، به نظر می رسد بیت کوین کیفیت های انتخابی طلا را حفظ می کند و در عین حال ویژگی های سهام و کالاها را نیز جذب می کند.


منبع: decrypt.co

تیم خبری
تیم خبری
من مریم هستم. مترجمی زبان انگلیسی خواندم. حدود 1 سال است به صورت تخصصی اخبار ارز های دیجیتال را ترجمه می کنم. دنبال کردن اخبار در حوزه رمز ارز های برام بسیار جذاب و هیجان انگیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده