لایت فارکس

Arbitrum Stylus می تواند با دو ماشین مجازی هزینه ها را ۱۰۰ برابر کاهش دهد

Arbitrum Stylus می تواند با دو ماشین مجازی هزینه ها را 100 برابر کاهش دهد

Arbitrum Stylus می تواند با دو ماشین مجازی هزینه ها را ۱۰۰ برابر کاهش دهد

به گزارش زوم ارز، Offchain Labs، تیم پشتیبان شبکه مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم Arbitrum، شبکه آزمایشی را برای Arbitrum Stylus راه‌اندازی کرده است، یک محیط برنامه‌نویسی جدید که توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا قراردادهای هوشمند را در Rust، C و C بنویسند. C++.

زبان کدگذاری اولیه قراردادهای هوشمند اتریوم امروزه Solidity است.

ریچل بوسفیلد، سرپرست فناوری در آزمایشگاه‌های Offchain، به Blockworks گفت:

با Arbitrum Stylus، توسعه‌دهندگان اکنون می‌توانند از زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا برای ساخت Arbitrum استفاده کنند.

“اگر کسی در خارج از کشور در Rust یا C یا C++ کار می کند، به جای اینکه مجبور باشد یک زبان برنامه نویسی جدید مانند Solidity یا Vyper یاد بگیرد، فقط می تواند از فناوری هایی استفاده کند که قبلاً با آنها آشنا هستند و برنامه های کاربردی خود را بنویسند و محصولات خود را بسازند. بوسفیلد گفت.

اگر Arbitrum DAO انتخاب کند که Stylus را اتخاذ کند، این ابزار برای توسعه دهندگان در Arbitrum One، Arbitrum Nova و Arbitrum Orbit در دسترس خواهد بود. تاریخی برای رأی گیری تعیین نشده است، و نشانه ها حاکی از آن است که این طرح جمع آوری بازخورد شبکه آزمایشی قبل از ارائه پیشنهاد است.

طبق گزارش Statista که از ۸۷۵۸۵ توسعه‌دهنده نرم‌افزار نظرسنجی کرد، تنها ۱.۳۳ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که از Solidity استفاده می‌کنند. در مقایسه، ۱۹.۳۴% و ۲۲.۴۲% از پاسخ دهندگان به ترتیب از C و C++ و ۱۳.۰۵% از Rust استفاده کردند.

فناوری مناسب توسعه‌دهنده Stylus از طریق Arbitrum Nitro، یک ارتقاء پشته فناوری قابل توجه به Arbitrum One که در سال ۲۰۲۲ رخ داد، فعال می‌شود.

بوسفیلد گفت: همه شواهد تقلب در Arbitrum Nitro در حال حاضر از نرم افزار منبع باز شخص ثالث WebAssembly (Wasm) استفاده می کنند، که می تواند نادرستی قوانین و برنامه های دلخواه را ثابت کند. Wasm امروزه تقریباً توسط تمام مرورگرهای وب و همچنین زبان های برنامه نویسی که زیربنای اینترنت هستند پشتیبانی می شود.

او گفت: «کاری که ما انجام داده‌ایم به گونه‌ای است که برنامه‌های خودسرانه که غیرقابل اعتماد هستند، اکنون نیز قابل اثبات هستند. بنابراین، با استفاده از همان ارائه‌دهنده تقلب Wasm، با برخی تغییرات جزئی که اعتماد یا ایمنی واقعی Arbitrum را تغییر نمی‌دهد، می‌توانیم انواع جدیدی از Wasms را اضافه کنیم که شامل افرادی می‌شود که برنامه‌های خود را به Rust، C یا C++ می‌نویسند. ”

زبان های برنامه نویسی متقابل

بوسفیلد گفت: برای اطمینان از عملکرد بهینه، زبان‌های برنامه‌نویسی در Stylus کاملاً قابل تعامل خواهند بود.

برای انجام این کار، زبان های مختلف کدنویسی پشت سر هم کار خواهند کرد. به عنوان مثال، اگر یک توسعه دهنده در Rust برنامه نویسی می کند، می تواند یک رابط Solidity وارد کند یا برعکس.

این امکان پذیر است زیرا قراردادهای Solidity راهی برای فراخوانی یکدیگر دارند.

بوسفیلد گفت: «از آنجایی که انتظار می رود همه چیز به یک شکل با یکدیگر تماس گرفته شود، مهم نیست که جزئیات اجرای قراردادی که با آن در ارتباط هستید چیست.

دکس‌های Solidity موجود می‌توانند – بدون هیچ تغییری – نشانه‌های ERC-20 نوشته شده در Rust را فهرست کنند، برای مثال، و این برنامه‌ها ممکن است برای انجام رمزنگاری به برنامه‌های C فراخوانی کنند.

“نیازی نیست به همه این DEX های مختلف برویم و بگوییم، “لطفاً کد خود را به روز کنید تا بتوانند توکن های Rust داشته باشند، توکن های Rust” – از دیدگاه آنها – فقط شبیه توکن های Solidity هستند، بنابراین DEX ها برنده شدند. بوسفیلد گفت: تفاوت را نمی دانم.

هزینه های کاهشی

علاوه بر کاهش موانع ورود، Stylus هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

بوسفیلد گفت: «برای همان مقدار هزینه‌ای که برای افزودن یک دستورالعمل در Solidity نیاز است، می‌توانید ۱۵۰ [دستورالعمل] در Stylus اضافه کنید. “برای کارهای فشرده محاسباتی، Stylus احتمالاً هزینه ها را بین ۱۰، ۵۰ یا ۱۰۰ برابر کاهش می دهد، فقط تا حد زیادی به کاری که انجام می دهید بستگی دارد.”

این به این دلیل است که Stylus به جای داشتن یک ماشین مجازی، دو ماشین مجازی خواهد داشت. یکی از آنها ماشین مجازی اتریوم اصلاح نشده برای توسعه دهندگانی است که با استفاده از قرارداد Solidity و سپس یک ماشین مجازی Wasm جداگانه می نویسند.

منبع: Offchain Labs
منبع: Offchain Labs

 

Wasm یک استاندارد برای بسیاری از شرکت‌ها مانند Google، Apple یا Microsoft است.

«مرورگرهای وب از [Wasm] برای تولید صفحات استفاده می کنند. بوسفیلد گفت: باید سریع باشد، و به دلیل تمام پشتیبانی صنعت، زمان‌هایی که در واقع اجرای Wasm را انجام می‌دهند بسیار سریع‌تر از ماشین مجازی اتریوم هستند.

دلیل دیگر ارزان‌تر بودن Stylus: توسعه‌دهندگان می‌توانند از ابزار استاندارد برای C، C++ و Rust استفاده کنند که کدهای بایت بهتری نسبت به Solidity تولید می‌کنند.

“آنها از تکنیک هایی مانند LLVM استفاده می کنند که بیش از ۵۰ سال روی آن کار شده است، ده ها سال کار برای ساخت C انجام شده است، و اکنون شما می توانید تمام آن تحقیق، توسعه و بهینه سازی را در کد خود به ارث ببرید. بوسفیلد گفت.

مراحل بعدی

ممیزی‌ها برای شبکه آزمایشی Arbitrum Stylus در حال انجام است، و تیم آزمایشگاه Offchain به دنبال شنیدن نظرات اعضای انجمن پس از راه‌اندازی شبکه آزمایشی آن است.

این تیم همچنین به دنبال افزودن زبان‌های برنامه‌نویسی بیشتر به Stylus و یافتن راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها است.

بوسفیلد گفت: “این یک مسابقه دائمی برای بهبود عملکرد لایه-۲ است، و این فقط یک قدم در آن است.”

منبع: blockworks.co

تیم خبری
تیم خبری
من زهرا هستم. کارشناسس کامپیوتر خوندم. من حدود 4 سال است که با مارکت ارز های دیجیتال آشنا شدم. و ترجیح دادم به دنبال کردن اخبار کریپتو. همچنین عاشق نقاشی و هنر هستم

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده