آربیتراژ گیری تحلیل کاربران مقایسه صرافی ها قیمت ارزها اخبار
لایت فارکس

تأثیر وجوه نقد بیت‌کوین و نقاط عطف ETF کریپتو در سال ۲۰۲۳

نگاهی به نقاط عطف ETF کریپتو در سال ۲۰۲۳ – و جایگاه وجوه نقد بیت کوین

تأثیر وجوه نقد بیت‌کوین و نقاط عطف ETF کریپتو در سال ۲۰۲۳

به گزارش زوم ارز، در سال ۲۰۲۳، چندین ETF اولین بار در حوزه کریپتوفالوت‌ها رونمایی شدند و احتمالاً تحت الشعاع حماسه حل نشده ETF بیت‌کوین قرار گرفتند.

شرکت Volatility Shares اولین ETF آتی بیت‌کوین اهرمی را در ایالات متحده راه‌اندازی کرد. همچنین کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به صندوق‌های آتی اتر نیز مجوز داد. این اتفاق دو سال پس از ورود اولین ETF‌های آتی بیت‌کوین به بازار رخ داد.

در حالی که ارزش دارایی‌های ETF استراتژی بیت‌کوین دو برابری سهام نوسانات   به حدود ۱۷۰ میلیون دلار افزایش یافت، علاقه‌مندی به ETF‌های آتی اتر نیز بسیاری را تحت تأثیر قرار داد.

شش ETF آتی اتر که در تاریخ ۲ اکتبر راه‌اندازی شده بودند، دارایی‌های تحت مدیریت حدود ۳۴ میلیون دلار تا ۲۰ دسامبر جمع‌آوری کرده بودند. صندوق Valkyrie Bitcoin and Ether Strategy ETF   نیز استراتژی سرمایه‌گذاری خود را تغییر داده و از آن زمان تاکنون درآمدهای ثابتی را به دست آورده است.

از جمله صندوق‌های رمزارزی که اخیراً توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده‌اند، ProShares Bitcoin Strategy ETF   به عنوان اولین و بزرگترین ETF آتی بیت‌کوین با دارایی‌های مدیریت شده در حدود ۱.۷ میلیارد دلار در اوایل ماه جاری بود.

با این حال، اریک بالچوناس، تحلیلگر اطلاعات بلومبرگ، در ماه گذشته اظهار کرد که ممکن است هنگامی که ETF‌های بیت‌کوین نقدی تأیید شوند، دارایی‌های صندوق BITO متأثر شوند.

هرچند، هنوز صندوق‌هایی که بیت‌کوین را مستقیماً نگهداری می‌کنند و توسط گروه‌های مختلف صندوق در دهه گذشته پیشنهاد شده‌اند، مجوز نظارتی دریافت نکرده‌اند.

ببینید که حماسه بیت کوین ETF به سر می رسد؟

فهرست صادرکنندگانی که تلاش می‌کنند یک ETF بیت‌کوین را راه‌اندازی کنند، همچنان در حال رشد است و با شرکت Tidal Investments و ۷RCC برای صندوقی که قراردادهای آتی اعتبار بیت‌کوین و کربن را نگهداری می‌کند همکاری می‌کنند.

مهلت SEC برای تصمیم‌گیری در مورد پیشنهاد نقدی ETF بیت‌کوین توسط Ark Invest و ۲۱Shares، تا تاریخ ۱۰ ژانویه است. در آن زمان، تنظیم‌کننده می‌تواند سایر وجوه مشابه را تأیید یا رد کند، از جمله غول‌های مالی سنتی مانند BlackRock و Fidelity.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌های اخیر با مقامات SEC ملاقات کرده‌اند تا در مورد بودجه بیت‌کوین برنامه‌ریزی شده خود بحث کنند. مثلاً BlackRock پنج جلسه از این قبیل داشته است، از جمله یکی در روز سه‌شنبه. Grayscale نیز پس از پیروزی در دادگاه اوت در برابر SEC، تلاش خود را برای تبدیل بیت کوین تراست   به ETF ادامه می‌دهد و در این هفته نیز با رگولاتور ملاقات کرد.

BlackRock و Grayscale در نبردی برای دیدن اینکه کدام شرکت می‌تواند جلسات SEC بیشتری را برگزار کند، در حال رقابت هستند. تحلیلگران به احتمال ۹۰ درصد تأیید ETF بیت‌کوین تا ۱۰ ژانویه را پیش‌بینی می‌کنند و تصمیم‌گیری بر اساس جلسات مستمر و اصلاحات برنامه‌ریزی خواهد بود.

تحلیلگران Chase White و Joe Flynn در یک تحقیق در تاریخ ۱۵ دسامبر گفتند که گفتگوهای فعلی بین SEC و شرکت‌هایی که برای راه‌اندازی این محصولات رقابت می‌کنند، از “مورد پایه” Compass Point & Research حمایت می‌کند که تنظیم‌کننده در ماه آینده ETF‌های بیت‌کوین را تأیید خواهد کرد. با این حال، با توجه به برگزاری جلسات و نزدیک شدن به تعطیلات، احتمال وجود دارد که SEC کاملاً آماده تأیید ETF در اوایل ژانویه نباشد و از Ark Invest/21Shares بخواهد که مجدداً برنامه را ارسال کنند.

اگر ETF‌های بیت‌کوین تأیید شوند، تحلیلگران پیش‌ببینی می‌کنند که بازار بیت‌کوین به شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و جذب سرمایه بیشتری خواهد شد. این بتواند منجر به افزایش قیمت بیت‌کوین و رشد صندوق‌های مبتنی بر بیت‌کوین شود. همچنین، تأیید ETF بیت‌کوین می‌تواند باعث ورود سرمایه‌گذاران نوین و نهادی به بازار بیت‌کوین شود و به وجود آمدن یک روند رشد پایدارتر کمک کند.

به هر حال، تصمیم نهایی در این مورد به عهده SEC است و نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی درباره آن کرد. با این حال، با توجه به رشد اهمیت بیت‌کوین و علاقه‌مندی‌های بسیاری که در حوزه ارزهای دیجیتال به آن نشان داده می‌شود، امیدواریم که ایجاد ETF بیت‌کوین بیشترین تأثیر را در جذب سرمایه و توسعه این بازار داشته باشد.

تاثیر بزرگ مورد انتظار برای وجوه بیت کوین

بخش انتظار دارند که ETF‌های بیت‌کوین نقطه‌ای، در صورت اجازه راه‌اندازی، علاقه سرمایه‌گذاران قابل توجهی را ببینند. این امر به نوعی می‌تواند باعث افزایش قیمت بیت‌کوین شود.

مت هوگان، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت بیت‌وایز، در یک وبینار در ماه اوت اعلام کرد که شرکت او تخمین می‌زند ETF‌های بیت‌کوین نقدی ایالات متحده می‌توانند در پنج سال اول خود در بازار ۵۵ میلیارد دلار جریان خالص جذب کنند.

چارلز یو، همکار تحقیقاتی در شرکت Galaxy Digital، در گزارشی در ماه اکتبر ذکر کرد که پیش‌بینی ورودی سالانه به ETF‌های بیت‌کوین نقطه‌ای می‌تواند به اندازه ۱۴.۴ میلیارد دلار باشد و این ممکن است باعث افزایش قیمت بیت‌کوین تا ۷۴ درصد در ۱۲ ماه پس از تصویب شود.

تحقیقات یو نیز تأثیر ETFهای طلا بر قیمت فلز گرانبها را تجزیه و تحلیل کرده است.

در کوتاه‌مدت، تحلیلگران تحقیقاتی شرکت VanEck پیش‌بینی می‌کنند که در چند روز اول، ETF‌های بیت‌کوین نقطه‌ای می‌توانند حدود ۱ میلیارد دلار و در عرض یک چهارم حدود ۲.۴ میلیارد دلار سرمایه جذب کنند.

سمیر کربیج، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در شرکت Hashdex، در یک وبینار در اوایل این ماه اعلام کرد که او نیز انتظار دارد در چند هفته و ماه اول، میزان سرمایه گذاری در این نوع محصولات بین ۱ تا ۱۰ میلیارد دلار باشد. همچنین، او افزود که اندازه ETFهای بیت‌کوین نقطه‌ای در سال‌های آینده به طور پیوسته رشد خواهد کرد.

کربیج اظهار داشت: “ممکن است مردم تأثیر کوتاه‌مدت ETF بیت‌کوین را که در ایالات متحده تأیید می‌شود، بیش از حد بزرگ ببینند، و من فکر می‌کنم آنها تأثیر بلندمدت آن را کم‌تر در نظر می‌گیرند.”

وی اضافه کرد: “هنگامی که از معتبرترین و بزرگترین نظارتی‌های صندوقبخش انتظار دارد که ETF‌های بیت‌کوین نقطه‌ای، در صورت اجازه راه‌اندازی، علاقه سرمایه‌گذاران قابل توجهی را ببینند. این امر به نوعی می‌تواند باعث افزایش قیمت بیت‌کوین شود.


منبع: blockworks.co الف>

تیم خبری
تیم خبری
من ابوالفضل هستم. عاشق ترید ارز های دیجیتال. البته ترید از طریق اخبار. من با دنبال کردن اخبار رمز ارز ها، با پروژه های خوب و مناسب آشنا می شوم و در زمان مناسب توکن آن پروژه را خریداری می کنم.
Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مقالات منتشر شده